Zakłady bukmacherskie – MMA

Mieszane sztuki walki należą obecnie do jednych z najszybciej rozwijających się dyscyplin sportowych. Choć cechuje je wysoki poziom brutalności, to MMA z roku na rok zyskuje coraz większą popularność na świecie, z kolei największe federacje, które zrzeszają najlepszych zawodników, zyskały miano powszechnie rozpoznawalnych marek. W Polsce MMA stało się popularne za sprawą prowadzonych gal KSW. Na świecie najpopularniejsze wydarzenia realizowane są przez UFC i Bellator, których najlepsi fighterzy zarabiają ogromne pieniądze i zyskują status ikony popkultury. Również fani typowania doceniają możliwości jakie niesie ze sobą MMA. Właśnie z myślą o tych wszystkich graczach przygotowaliśmy ten poradnik, który pomoże w skutecznym obstawianiu.

Typy zakładów bukmacherskich w MMA

W niemal każdym kraju, w którym istnieje prawne przyzwolenie na organizację walk MMA (tak, nie wszędzie jest to możliwe) można znaleźć różnorodne federacje zawodowe, o mniejszej lub większej rozpoznawalności. Większość z nich organizowana jest na podobnych zasadach i w ten sam sposób działają bukmacherzy, którzy oferują podobne rynki dla graczy lubiących typowanie MMA. Poniżej przedstawimy najpopularniejsze rynki w tym pełnym emocji sporcie walki.

Zakład na wynik pojedynki – dwudrogowy

Decydując się na ten typ zakładów gracz ma dwie opcje, wygrana jednego z zawodników. Warto przy tym zaznaczyć, że czasami w MMA możemy się spotkać z remisem, jednak w większości przypadków w takiej sytuacji zarządzana jest runda dodatkowa. Z kolei bukmacherzy w takiej sytuacji rozliczają kupon jako zwrot.

Zakład na wynik walki – trzydrogowy 1X2

W tym wariancie gracz może obstawić również remis, który zwykle wyceniany jest przez bukmacherów po wysokich kursach. Również same wygrane są w tym typie zakładów wyceniane wyżej niż w zakładach dwudrogowych.

Sposób zakończenia walki

Jest to pewnego rodzaju rozwinięcie dwóch powyższych zakładów. W przypadku tego rynku zadaniem gracza jest wytypowanie, w jaki sposób zostanie zakończona walka. Gracze mają do wyboru trzy opcje, wygraną zawodnika przez KO/TKO, na punkty lub poprzez poddanie się przeciwnika.

Under/over – ile rund będzie trwała walka

Klasyczny wariant zakładów w formule under/over, podczas którego zadaniem gracza jest obstawienie prawidłowej liczby rund, poprzez wskazanie, czy walka będzie trwała mniej czy więcej niż wartość wskazana w zakładzie. Warto pamiętać, że walki MMA zwykle trwają trzy rundy, jednak podczas walk o pas mistrzowski fighterzy mierzą się ze sobą w pięciu rundach.

W której rundzie zakończy się walka?

Ten rynek dedykowany jest do prawdziwych ekspertów, ponieważ MMA należy do dyscyplin, które ciężko jest przewidzieć, a wskazanie rundy, w której zakończy się walka jest już szczególnie trudne i wymaga od typera obszernej wiedzy i co tu dużo mówić, również szczęścia. Jeśli jednak je posiadasz, możesz liczyć na naprawdę wysokie kursy.

Którego bukmachera wybrać typując MMA?

Wybór odpowiedniego bukmachera stanowi podstawę do osiągnięcia wysokich wygranych. Nie da się ukryć, że najważniejsze są kursy jako oferuje dany operator, a te mogą się naprawdę mocno różnić. Dodatkowo również sama pobierana marża może wpływać na wysokość kursu.

Pamiętaj jednak, że nawet najwyższe kursy nie będą stanowiły stuprocentowej gwarancji wygranej. Poniżej przedstawiamy listę trzech, naszym zdaniem najlepszych bukmacherów, których ofertę warto wziąć pod uwagę podczas szukania najlepszej opcji do typowania MMA:

  • STS

To niewątpliwy potentat na polskim rynku, który może się pochwalić naprawdę wysokimi kursami na walki MMA. Jednak to nie jedyna zaleta tego bukmachera. Wybierając właśnie STS mamy dostęp do wszystkich walk w ramach KSW, UFC, FEN, M-1, a także Bellator. Dodatkowo możemy liczyć na pojedynki innych prestiżowych federacji, w tym rosyjskiego Fight Nights Global lub naszego rodzimego Babilon MMA. Musimy jednak wspomnieć o dość dużej wadzie tego bukmachera, jaką jest naprawdę mała liczba rynków – gracze mogą zwykle typować wyłącznie zwycięzcę spotkania.

  • Fortuna

W zestawieniu nie mogło zabraknąć drugiego największego bukmachera na polskim rynku, który dodatkowo aktywnie angażuje się w polskie sztuki walki, co doskonale podkreśla fakt, że ściśle współpracuje z organizacją KSW. Fortuna, śladem STS oferuje kursy na wszystkie spotkania w ramach topowych organizacji. Co więcej, możemy tu znaleźć wszelkiego rodzaju gale medialne, takie jak czeski Oktagon czy niemieckie Superior FC. Fortuna na większość wydarzeń udostępnia rynki w formule 12 i 1X2. Nie da się ukryć, że kursy oferowane przez Fortunę nie zachwycają wysokością, jednak nowi gracze mogą skorzystać z atrakcyjnego bonusu na start i bez większego ryzyka postawić zakład na MMA.

  • Betclic

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć i tego bukmachera, który na przestrzeni ostatnich lat zaczął kłaść duży nacisk właśnie na mieszane sztuki walki. Chcąc się wybić z ofertą Betclic oferuje obecnie najlepsze kursy na polskim rynku. Ponad to Betclic jako jedyny umożliwia typowanie spotkań wramach Fame MMA, na które, jako oficjalny sponsor, ma wyłączność. Jednak poza tą przewagą Betclic nie ma czym zainteresować, ponieważ poza wcześniej wspomnianymi rozgrywkami Fame MMA oraz UFC i KSW rzadko kiedy udostępnia inne gale.

Porady graczy – jak typować MMA?

Mieszane sztuki walki nie należą do sportów łatwych do obstawienia, jednak warto wziąć pod uwagę kilka porad, które pomogą osiągnąć możliwie jak największe zyski.

  • Wybierz sprawdzonego, legalnego bukmachera – wybór odpowiedniego bukmachera jest jedną z ważniejszych kwestii, które powinieneś wziąć pod uwagę jeśli zależy Ci na dostępie do naprawdę najwyższej jakości usług. Najlepsi bukmacherzy oferują atrakcyjne kursy, wiele promocji (w tym bonus na start dla nowych graczy), a także liczne dodatkowe udogodnienia, takie jak aplikacja mobilna czy dostęp do transmisji na żywo. Każdy gracz powinien również sprawdzić, czy wybrany bukmacher posiada licencję wydawaną przez Ministerstwo Finansów. Tylko gra u takiego bukmachera nie będzie się wiązała z ryzykiem ponoszenia wysokich kar finansowych.
  • Śledź ceremonie ważenia fighterów – każde zawody MMA poprzedza ceremonia ważenia zawodników, której celem jest zweryfikowanie, czy zawodnicy spełnili określone kryteria w zakresie limitu wagi. Czemu więc jest to ważne również dla Ciebie? Jak wiadomo, zbijanie wagi na chwilę przed zawodami nie jest najlepszą formą redukcji. Szczególnie, gdy zawodnik ma do zrzucenia więcej niż jeden kilogram. Nadmierne wypacanie może prowadzić do niebezpiecznego odwodnienia, a także innych reakcji fizjologicznych, które osłabiają kondycję. Zazwyczaj komentatorzy tuż przed samymi zawodami informują o zbijaniu wagi, jednak oglądając wagi możesz samodzielnie wyłapać interesujące Cię fakty. Zwróć uwagę na podkrążone oczy czy szarawy odcień skóry. To da Ci jasny sygnał, że zawodnik sporo przeszedł przed samym ważeniem. Twoją uwagę powinien wzbudzić również niecodzienny wygląd – ciemne okulary z pewnością mają za zadanie maskować zmęczenie.
  • Sprawdź rozmiar klatki/ringu – większość organizacji preferuje klatki, jednak w niektórych krajach, jak w Japonii dalej walki MMA odbywają się na ringach. Jeśli zastanawiasz się, czy ma to wpływ na przebieg walki to od razu mówimy, że jak najbardziej tak. Ringi wyposażone są w elastyczne liny i kąty proste, które gwarantują sporą przewagę zawodnikom specjalizującym się w stójce. Kickbokserzy i puncherzy będą sobie znacznie lepiej radzić zapędzając rywala do rogu, gdzie będą mogli ich punktować, z kolei brak ścian może utrudniać powalenia. Właśnie z tego powodu zawodnicy specjalizujący się w walkach na macie (zapaśnikach i grapplerach) zyskują przewagę podczas pojedynków w wielokątnych lub okrągłych klatkach. Jednak na przebieg walki wpływ będzie miał również rozmiar ringu lub klatki. Mniejsze obiekty dają znacznie mniej miejsca do poruszania się, co zmusza zawodników do zwiększonej liczby zwarć i wymian, a to z kolei zwiększa prawdopodobieństwo szybkiego zakończenia pojedynku. Większe przestrzenie dają z kolei szansę na handicap dla zawodników o wysokiej wydolności.
  • Weryfikuj wiek i warunki fizyczne rywali – wiek stanowi jeden z tych czynników, które mogą się okazać decydujące podczas oceny szans na wygraną. Każdy kolejny pojedynek ma wyniszczający wpływ na organizm fightera. Jednym z pierwszych symptomów, które mogą wskazywać na wycieńczenie organizmu jest słabsza szczęka. To sprawia, że zawodnicy z dłuższym stażem częściej są nokautowani. Jeśli więc widzisz, że na ringu spotkają się dwaj zaawansowani wiekowo zawodnicy, zwłaszcza w cięższych dywizjach, wówczas powinieneś rozważyć typowanie wcześniejszego zakończenia pojedynku.

Kolejnym czynnikiem, na który powinieneś zwrócić uwagę jest pozycja zawodnika – czyli to, czy jest on prawo czy leworęczny. Nie da się ukryć, że leworęczność w sztukach walk jest pewnym handicapem. Osób leworęcznych jest znacznie mniej, co sprawia, że bywają oni niewygodni dla rywali.

Ostatnim czynnikiem, na który powinieneś zwrócić uwagę jest wzrost i zasięg ramion. Dobrym tego przykładem może być legenda MMA Jon Jones. Ten fighter mógł się pochwalić zasięgiem ramion 215cm, co sprawiało, że żaden z rywali nie był w stanie podejść do niego odpowiednio blisko.

Wszystkie powyższe informacje możesz sprawdzać w bazach danych, które specjalizują się w MMA, tj. Sherdog lub Tapology.

  • Weryfikuj style walki zawodników – zestawienie różnych stylów walki sprawia, że MMA cieszy się tak dużym zainteresowaniem i wzbudza tak duże emocje. Właśnie dzięki takiej różnorodności mieszane sztuki walki sprawiają, że każdy jeden pojedynek różni się od siebie. Wywodzący się z BJJ, zapasów oraz judo grapplerzy zwykle starają się dominować podczas starć na macie, prowadząc do odpowiedniego momentu, który pozwoli im zakończyć pojedynek poddaniem się rywala. Z kolei fighterzy wywodzący się z muay-thai, boksu lub kickboxingu starają się wyprowadzić decydujący cios kończący spotkanie nokautem lub stale punktować swojego rywala podczas stójki. Karatecy i przedstawiciele pozostałych sztuk walki z dalekiego wschody wykorzystują w swoich walkach techniki kontrujące, nie mając przy tym w zwyczaju wywoływania presji na rywalach. Zwykle wygrywają Ci fighterzy, którzy będą w stanie podczas starcia narzucić własny styl walki, a następnie toczyć walkę na dobrze sobie znanej płaszczyźnie. Umiejętność wykorzystywania słabych punktów rywala czy stopień uniwersalności mogą się okazać decydujące w przypadku rywali reprezentujących podobne sztuki walki.
  • Nie kieruj się sentymentami podczas typowania – choć MMA dalej może być uznawane za stosunkowo młodą dyscyplinę sportową, to już posiada własne gwiazdy, które dalej możemy spotkać w klatce. Warto jednak pamiętać, że w takiej dyscyplinie sportu jak MMA nic nie trwa wiecznie i każdy fighter, który kiedyś błyszczał, z czasem przestanie świecić.

Walka na gołe pięści – GROMDA

Sporty walki, widząc wysokie uznanie dla KSW i Fame MMA wzbogaciły swoją ofertę o kolejną organizację, jaką jest GROMDA. Mimo, że wiele osób uważa, że to nie jest sport, a jedynie zwykła bijatyka, to walka na gołe pięści cieszy się naprawdę dużym zainteresowaniem. GROMDA, czyli organizacja przeprowadzająca walki na gołe pięści została założona przez komentatora sportowego i dziennikarza Mateusza Borka wraz z promotorem Mariuszem Grabowskim. Tego typu walki od lat cieszą się wysokim zainteresowaniem w USA i Wielkiej Brytanii i to właśnie tam organizatorzy zaczerpnęli wskazówek do zorganizowania tego typu eventów w naszym kraju. Zawodnicy podczas starcia walczą na ringu bokserskim 4×4 co wręcz zmusza ich do walki. Podczas starć zawodnicy nie są dzieleni na kategorie wagowe, a udział w starciu może wziąć tak naprawdę każdy, kto się zgłosi.

Spośród zgłoszeń organizator wyłania kilka osób, których potyczki będzie można oglądać na ringu. Walki składają się z czterech, dwuminutowych rund. Osoba, która zwycięży cały turniej zdobywa nagrodę w wysokości 100 tys. zł. Od niedawna Betclic pełni funkcję oficjalnego sponsora walk na gołe pięści, tym samym tylko u niego można typować zakłady na GROMDĘ.

Największe organizacje MMA

Na zakończenie warto poznać bliżej największe światowe i polskie federacje organizujące gale MMA.

UFC – Ultimate Fighting Championship

Jest to najsłynniejsza i największa organizacja MMA na całym świecie, której prowadzeniem zajmuje się charyzmatyczny Dane White. Swoje początki UFC ma w latach 1993, kiedy to odbyło się pierwsze UFC. Jego zwycięzcą został wówczas Royo Gracie. Od tamtego czasu organizacja stale się rozwija, podobnie zresztą jak samo MMA. UFC kładzie obecnie większy nacisk na formułę rozgrywania pojedynków, jak również sprawy typowo organizacyjne. Za największe gwiazdy UFC uznawani są obecnie Conor McGregor, Jon Jones, Stiope Miocic oraz Chabib Nurmagomiedow. Jednak warto podkreślić, że w tej organizacji nie brakuje naszych polskich zawodników. W latach 2015-2017 Joanna Jędrzejczyk utrzymywała tytuł mistrzyni w wadze słomkowej, z kolei topowym zawodnikiem w wadze półciężkiej jest Jan Błachowicz.

Bellator

Ta organizacja od chwili powstania w 2008 roku stanowi największego konkurenta dla UFC. Śladem tej federacji dąży do ciągłego podnoszenia poziom, a od 2016 roku organizuje również gale kickbokserskie. Największymi gwiazdami Bellatora są obecnie Ryan Badder, Gerard Mousasi, Douglas Lima oraz Lyoto Michida.

KSW – Konfederacja Sztuk Walki

Nasza rodzima organizacja MMA jest największą organizacją tej dyscypliny w Europie. Za jej założenie odpowiadają Martin Lewandowski oraz Maciej Kawulski. Pierwszy turniej MMA organizowanych w ramach KSW mogliśmy oglądać w 2004 roku w położonym w Warszawie hotelu Marriot. Następnie wszystko ruszyło lawinowo, poniekąd dzięki współpracy ze stacją Polsat. Jednak nie da się ukryć, że największy boom na KSW miał miejsce w 2009 roku, kiedy to odbyło się głośnie starcie strongmana Mariusza Pudzianowskiego z Marcinem Najmanem. Obecnie gale KSW organizowane są, poza Polską, również w Irlandii, Wielkiej Brytanii i Chorwacji. Za największe gwiazdy naszego KSW uznawani są Scott Askham, Tomasz Narkun, Mariusz Pudzianowski, a także legenda – Mamed Chalidow.

M-1 Global

Ta wywodząca się z Rosji organizacja powstała w 1998 roku, a jej współwłaścicielem jest Fiodor Jemeljanienko, który przez wielu określany jest mianem najlepszego zawodnika wszech czasów w wadze ciężkiej. M-1 Global to organizacja o zasięgu międzynarodowym i jej gale prowadzone są w różnych zakątkach świata. Dotychczas, poza Rosją, mogliśmy oglądać starcia w Niemczech, Japonii, USA czy Hiszpanii. W tej organizacji również nie brakuje polskich akcentów. Swego czasu posiadaczami pasów, w określonych wagach byli Rafał Moks, Damian Grabowski oraz Marcin Tybura, który triumfował także podczas turnieju Grand Prix. Zawodnicy, którzy osiągają sukcesy w M-1 Global często próbują swoich sił w UFC.

Fame MMA

Jest to polska organizacja MMA, która skupia się na zrzeszaniu influencerów, youtuberów oraz raperów, czyli osoby znane głównie w sieci i mediach społecznościowych. Nie da się ukryć, że niektóre spotkania w ramach tej gali nie zachwycają poziomem walki, jednak mimo wszystko gale te cieszą się ogromną popularnością. Fame MMA może się przy tym pochwalić bardzo dobrą organizacją, wysoką popularnością, a także niewyobrażalnym przychodom, za dostęp do walk na zasadach pay-per-view. Federacja Fame MMA powstała z inicjatywy Michała Barona oraz Wojciecha Goli, którzy już wcześniej mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności podczas starć w klatce.

FEN – Fight Exclusive Night

Ta marka również wywodzi się z Polski, a jej początki sięgają 2013 roku. Właściciele organizacją dążąc do maksymalizacji zysków zawarli współpracę ze stacją Polsat, co sprawiło, że obecnie FEN może być uznawana za jedną z popularniejszych w kraju.

MMA – czy warto typować?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, MMA jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się dyscyplin sportowych na całym świecie. Nie powinno więc nikogo również dziwić to, że cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród typerów. Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z obstawianiem MMA powinieneś pamiętać o tym, by trzymać się podstawowych zasad, a przy tym zwracać szczególną uwagę na statystyki, kondycję zawodników i ich stan fizyczny, a także sprawdzić style walk, jakie się spotkają w starciu w klatce.