Wotore – pierwsza federacja w Polsce na gołe pięści

Wotore to niezwykłe widowisko zarezerwowane wyłącznie dla osób o mocnych nerwach. Naprzeciwko sobie stają bowiem zawodnicy niewyposażeni w rękawice. Pamiętasz film „Podziemny Krąg”? Jego klimat niewątpliwie unosi się wokół walki Wotore. Szczególnie, że uczestnicy w ciągu jednego wieczoru muszą odbyć aż trzy walki. W gali Wotore mogą wziąć udział nie tylko sportowcy, ale również osoby, które pomyślnie przejdą casting. Jakie zasady obowiązują w tej federacji? Kto może wziąć udział w turnieju? Kiedy odbędzie się trzecia edycja Wotore?

Wotore – walki na gołe pięści

Wotore to pierwsza federacja, która wprowadziła w Polsce walki na gołe pięści. Ich śladem podąża również zyskująca popularność GROMDA. Z pozoru może się wydawać, że walki na gołe pięści są zbyt ryzykowane i bardzo niebezpieczne, ale zarówno organizatorzy, jak również sędziowie i sami zawodnicy przekonują, że poziom ryzyka nie jest istotnie większy niż w przypadku walk w rękawicach. Szczególnie, że sędzia jest tutaj znacznie ostrożniejszy i od razu przerywa walkę, gdy tylko pojawią się jakiekolwiek wątpliwości w kwestii tego, czy drugi zawodnik jest w stanie kontynuować walkę w bezpieczny sposób.

Pierwsza edycja Wotore odbyła się w styczniu tego roku. Zwycięzcą turnieju był Marek Samociuk. Druga edycja została zorganizowana w maju, a jej triumfatorem okazał się Michał Pasternak. 19 września odbyła się trzecia gala, a jej zwycięzcą okazał się Piotr Więcławski. Jednocześnie, na trzeciej gali Wotore 3 doszło do starcia dwóch poprzednich mistrzów, Marka Samociuka z Michałem Pasternakiem. Pasternak wygrał walkę i został pierwszym mistrzem federacji na gołe pięści.

Zasady walki na gołe pięści w federacji Wotore

Wbrew pozorom, walki na gołe pięści nie są wolną amerykanką. Mamy tu szereg zasad z kilku dyscyplin: boksu, MMA oraz zapasów. W turnieju bierze udział ośmiu zawodników bez podziału na kategorie wagowe. Turniej zaczyna się od losowania par ćwierćfinałowych. Zawodnicy w drodze do finału muszą zatem pokonać dwóch zawodników. Zwycięzca trzeciej walki i całego turnieju wygrywa nagrodę pieniężną (aktualnie 50,000 PLN). Zmagania toczą się na arenie o wymiarach 9×9 metrów. Dozwolone są uderzenia gołymi pięściami, głową w stójce, łokciami, a także kolanami. Można stosować rzuty, obalenia oraz dźwignie, ale pozycja parterowa jest podnoszona po 20 sekundach.

Zawodnicy mogą również starać się wyrzucić swojego oponenta po za arenę. Jest to punktowane, ale nie kończy automatycznie zmagań. Prócz walk turniejowych, w Wotore organizowane są również walki pozaturniejowe, w których będą mogli mierzyć się najlepsi zawodnicy federacji, a także nowe nabytki ze znanym nazwiskiem. Nie jest bowiem tajemnicą, że wielu zawodników MMA, bokserów, a także innych wojowników myśli o dołączeniu do walk na gołe pięści. Wotore 3 przyciągnęła ogromne zainteresowanie. Nie ulega wątpliwości, że sportowe walki na gołe pięści będą się w Polsce rozwijać.

Kto może wziąć udział w turnieju Wotore?

Federacja z dużym wyprzedzeniem informuje o naborze nowych uczestników. Do kwalifikacji może się zgłosić każdy, ale szansę na angaż mają osoby, które na co dzień mają coś wspólnego ze sztukami walki, przynajmniej na szczeblu amatorskim. W turnieju Wotore najczęściej występują bokserzy, zawodnicy MMA, przedstawiciele Krav Magi, a także innych, niekonwencjonalnych sportów walki. Wysoka gaża dla zwycięzcy turnieju przyciąga duże zainteresowanie. Jednocześnie, zwycięzcy automatycznie stają się członkami federacji i mają szanse na większe kontrakty, tak jak Marek Samociuk oraz Michał Pasternak, którzy wygrali w dwóch pierwszych edycjach i zmierzyli się między sobą na trzeciej. Teraz, szansę walki o pas mistrzowski prawdopodobnie dostanie Piotr Więcławski.

Czy walki na gołe pięści są bezpieczne?

Temat walk na gołe pięści budzi ogromne kontrowersje. Wiele osób twierdzi, że jest to sport niezwykle brutalny i niebezpieczny. Jak się jednak okazuje, walki na gali Wotore nie są bardziej niebezpieczne od MMA, a co więcej, mogą być bezpieczniejsze od boksu, w którym zawodnicy w dużej mierze bazują na silnych uderzeniach na głowę. Co więcej, ciosy rękawicą są dużo silniejsze. W związku z tym, wbrew pozorom, uczestnicy walk na gołe pięści nie są bardziej narażeni na kontuzje, choć oczywiście, w tym sporcie pojawia się znacznie więcej krwi związanej z większym ryzykiem rozcięcia łuku brwiowego lub złamania nosa. Krwawiący zawodnik jest jednak bacznie obserwowany przez sędziego, który w każdej chwili może wkroczyć i zakończyć starcie.

Wotore oferuje emocje na najwyższym poziomie

Wotore 3 przyniosło nam pierwszą walkę mistrzowską, którą wygrał Michał Pasternak. Jeśli interesuje Cię ta tematyka, koniecznie zobacz skróty walk, które można odnaleźć na YouTube. Na oficjalnej stronie federacji Wotore znajdziemy liczne informacje o zasadach oraz naborze nowych zawodników. W turnieju najczęściej biorą udział zawodnicy uprawiający MMA oraz boks. Dwie pierwsze gale zakończyły się triumfem zawodników MMA, dopiero na Wotore 3 lepszy okazał się bokser. O zwycięstwie Piotra Więcławskiego w dużej mierze zadecydowały nie tylko umiejętności, ale również warunki fizyczne. Był on zdecydowanie najwyższy w stawce, a pod względem wagi plasował się na drugim miejscu.

Duża popularność gali Wotore 3 nie pozostawia wątpliwości, że walki na gołe pięści będą się dalej rozwijać i już niebawem przyciągną bardzo znane nazwiska z profesjonalnych sportów walki. Pojawiają się kolejne informacje o sportowcach rozważających udział w turnieju. Ostatnio mówiło się o tym w kontekście Artura Szpilki. Jeśli interesuje Cię to zagadnienie, szukaj nowych wieści na forach oraz portalach branżowych, gdzie często pojawiają się nowe informacje o Wotore, a także o walkach organizowanych w podobnej federacji, jaką jest GROMDA.

Kiedy odbędzie się kolejna gala Wotore?

Wotore 3 miała miejsce 19 września. Patrząc na odstępy dzielące pierwsze trzy gale, organizatorzy starają się utrzymać odstęp 3-4 miesięcy. A zatem, kolejna gala odbędzie się prawdopodobnie w styczniu przyszłego roku. Na gali mogą pojawić się znane nazwiska, bowiem już po Wotore 3 pojawiły się informacje o kilku znanych zawodnikach, którzy chcieliby spróbować swoich sił podczas walk na gołe pięści. To emocjonujące połączenie boksu, MMA oraz zapasów. Aktualnym posiadaczem pasa federacji jest Michał Pasternak, który na Wotore 3 pokonał mistrza pierwszej edycji, Marka Samociuka. Obaj zawodnicy wywodzą się z MMA. Zwycięzca turnieju na Wotore 3, Piotr Więcławski, to pierwszy przedstawiciel boksu w gronie triumfatorów.