Tour de France 2022 etap siódmy na żywo: La Super Planche des Belles Filles czeka na pędzący peleton

Tadej Pogacar - Dominant Tadej Pogacar wins on La Super Planche des Belles Filles to extend Tour de France lead  - AFP

Tadej Pogacar – Dominujący Tadej Pogacar wygrywa na La Super Planche des Belles Filles, by przedłużyć prowadzenie w Tour de France -.. AFP

  • Tadej Pogacar wygrywa drugi etap w ciągu tylu dni, by powiększyć przewagę

  • Jonas Vingegaard został w męczarniach odmówiono mu dziewiczego zwycięstwa etapowego

  • Geraint Thomas traci czas – ale awansuje na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej

  • Wiggins: 'Zwycięstwo w 2012 roku było ćwiczeniem polegającym na klikaniu w okienko’

  • Pozostała lista drużyn i kolarzy po siedmiu etapach

  • Najnowsze aktualizacje dla Le Tour Etap 8

Kolejny dzień na Tour de France i kolejny absolutnie niesamowity etap. To już trzy z rzędu. Ten Tour jest naprawdę gorący, zarówno dosłownie jak i w przenośni. Brytyjczyk Adam Yates zakończył piątkowy etap siedząc przed dziennikarzami w nadmuchiwanej wannie z lodem na zewnątrz autobusu zespołu Ineos Grenadiers – co jest dalekie od standardowej praktyki – po brutalnym, gorącym, spoconym i zakurzonym podjeździe pod La Planche des Belles Filles.

Ale co to był za podjazd; dla Yatesa, który jest czwarty w klasyfikacji generalnej po przekroczeniu linii na dziewiątym miejscu, a jeszcze bardziej dla jego kolegi z drużyny Gerainta Thomasa, który jest na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej po przekroczeniu linii na imponującym piątym miejscu. Z Tomem Pidcockiem na siódmym miejscu w klasyfikacji generalnej i Danielem Martínezem na dziesiątym, obaj w granicach dwóch minut od lidera wyścigu, Ineos Grenadiers są w doskonałej formie po pierwszym tygodniu wyścigu.

Co za wyścig mamy w rękach. W czwartek, po zwycięstwie Tadeja Pogacara w szóstym etapie, kiedy to dwukrotny zwycięzca po raz pierwszy w tym roku zdobył żółtą koszulkę lidera, Sir Bradley Wiggins ogłosił, że 109. edycja Touru dobiegła końca. Nie tylko on myślał w ten sposób.

Geraint Thomas - AP Photo/Daniel Cole

Geraint Thomas – AP Photo/Daniel Cole

Wielu uważało, że piątkowy – pierwszy szczytowy finisz wyścigu – jest przesądzony. Pogacar był po prostu za silny.

Cóż, 23-latek ostatecznie zwyciężył. Ale, kurczę, był mocno naciskany przez Duńczyka Jonasa Vingegaarda. Vingegaard (Jumbo-Visma), zeszłoroczny wicemistrz, zaatakował Pogacara na ostatnim, żwirowym odcinku na szczycie wspinaczki – gdzie nachylenie znacznie przekracza 20% – i przez chwilę wydawało się, że zrobił wystarczająco dużo. Pogacar z nadludzkim wysiłkiem objechał go na samym końcu, a Słoweniec rzucił duńskiemu rywalowi spojrzenie w bok, gdy ten przekroczył linię mety. Czy było to spojrzenie typu Lance Armstrong-Jan Ullrich? Spojrzenie typu „jestem mężczyzną, nie przeszkadzaj mi”? Czy było to uznanie dla wysiłków rywala, który tak mocno go naciskał? Cokolwiek to było, jeśli Vingegaard utrzyma taką formę, możemy mieć w końcu wyścig.

„Zdecydowanie”, powiedział Richard Plugge, menadżer zespołu Jumbo-Visma, zapytany o to, czy sposób, w jaki rozegrał się etap, dodał mu pewności siebie. „Było tak blisko między nimi. Wciąż jesteśmy w grze, więc to bardzo satysfakcjonujące. Finisz jest w Paryżu, a nie tutaj.”

Jumbo-Visma ma jeden problem, którym jest fakt, że ich drugi lider klasyfikacji generalnej, Primoz Roglic, jest wciąż poobijany i posiniaczony po upadku na bruku w środę, kiedy to musiał nastawić własny bark.

„Każde uderzenie pedału, które wykonuję na siedząco, jest jak nóż w plecy”, przyznał Roglic po tym, jak z trudem zszedł z roweru na mecie. Może i tak było, ale i tak był trzeci nad kreską. „Niewiarygodne” – powiedział Plugge. „[Jego kraksa w środę] była jak wyskoczenie z samochodu przy prędkości 50 km/h, a potem wspiął się na to wzgórze w taki sposób.”

Czwartym kolarzem na linii mety, tuż przed Thomasem, był Lennard Kämna (Bora-Hansgrohe), ostatni kolarz pozostały z dziennej ucieczki. Niemiec wykonał oszałamiającą zmianę, by utrzymać grupę na dystans tak długo, jak to zrobił, podczas gdy UAE mocno wiercił się na czele. Kämna został w końcu, w męczarniach, złapany na linii mety, a Pogacar i Vingegaard wyprzedzili go. To było brutalne i porywające w równym stopniu.

Za nimi rozbity peleton przetoczył się przez linię, lub potknął w przypadku Południowoafrykańczyka Louisa Meintjesa (Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux), który doznał urazu mechanicznego na ostatnim odcinku szutrowym i musiał przebiec ostatnie 200m. Co za dzień.

„Mamy kilka kart do zagrania”, przyznał Thomas, awansując na trzecie miejsce z kolegami z drużyny niedaleko za nim. „Ale musimy je wykorzystać we właściwym czasie. I trzeba mieć nogi, aby to zrobić. Ale wydaje się, że w tej chwili mamy. Miejmy nadzieję, że nadarzy się okazja i będziemy mogli spróbować wykorzystać te liczby.”

Pogacar znów wygrywa: Jak to się stało . .

05:17 PM

Wiggins: 'Mamy prawdziwą bitwę w naszych rękach’

Sir Bradley Wiggins, mówiąc w Eurosporcie, powiedział, że uważa, iż występ, który widzieliśmy z Jonasem Vingegaardem, udowodnił, że człowiek Jumbo-Visma będzie tym, którego należy obserwować w wysokich górach.

„Tadej Pogacar – 50 metrów do mety – nie wyglądało na to, że [Lennard] Kämna wygra, a wtedy Vingegaard przechodzi przez szczyt, dystansuje Pogacara i Roglica, można było zobaczyć moment, w którym pomyślał 'Idę po to’ – niesamowite,” powiedział zwycięzca Tour 2012 Wiggins.

Jonas Vingegaard - REUTERS

Jonas Vingegaard – REUTERS

„W kolarstwie nie ma już prezentów. Była taka epoka, był taki czas, że żółta koszulka – to była dżentelmeńska umowa, że nie sprintuje się do linii i nie bierze się etapowego zwycięstwa, prawie, żeby nie być zbyt chciwym, ale kolarstwo naprawdę się teraz zmieniło i pójdą na wszystko.

„Dopiero kiedy zaczęło się trochę wypłaszczać, Vingegaard przestał wyciągać tę lukę czasową – to tam Tadej Pogacar mógł wykorzystać swój sprint. Widzieliśmy, jakie przyspieszenie ma Pogacar, ale Vingegaard, powiem wam, będzie prawdziwym zagrożeniem w wysokich górach w tym wyścigu. Ale Tadej Pogacar, jeden dzień w żółtym kolorze i dwa zwycięstwa etapowe, niesamowity występ.

„Musimy pamiętać, że Ineos [Grenadiers] miał trzech ludzi na 900 metrów przed końcem, podobnie Jumbo-Visma. Oni grają w grę liczbową. Dla mnie ekscytujące jest to, że Geraint Thomas jest trzeci w klasyfikacji generalnej i piąty na etapie. Mamy prawdziwą bitwę w naszych rękach.”

04:44 PM

Pogacar: 'Jestem naprawdę szczęśliwy i dumny z wygranej’

Przemawiając po zdobyciu swojego drugiego zwycięstwa etapowego w ciągu tylu dni, Tadej Pogacar powiedział: „To było naprawdę trudne, zwłaszcza w końcówce. W ostatniej części, kiedy Jonas [Vingegaard] zaatakował, był bardzo silny, ale pomyślałem: „Moi chłopcy pracowali cały dzień, muszę dojechać do mety”.

Tadej Pogacar thanks his team-mates following his stage win - GETTY IMAGES

Tadej Pogacar dziękuje swoim kolegom z drużyny po zwycięstwie etapowym – GETTY IMAGES

„Szczególnie z Urską (Zigart, jego narzeczoną) tutaj i moją rodziną na dole wspinaczki, to był wyjątkowy dzień. Otworzyliśmy dziś fundację na rzecz badań nad rakiem, miałem na sobie specjalne ubrania na dzisiejszy dzień, więc jestem naprawdę szczęśliwy i dumny, że udało mi się wygrać na La Planche des Belles Filles.

„To był wielki cel. [Jonas] jest w tej chwili jednym z najsilniejszych, prawdopodobnie najlepszym wspinaczem na świecie. To kompaktowy kolarz i ma wokół siebie naprawdę silną drużynę. Odrobina zawsze jest dobra, ale w kolarstwie żadna różnica nie jest wystarczająca.”

04:13 PM

Pogacar wygrywa siódmy etap Tour de France!

Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma) atakuje! Duńczyk łapie Lennarda Kämnę (Bora-Hansgrohe), ale maillot jaune odpowiada. Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) wyprzedza kolarza Jumbo-Visma, po czym rusza na linię mety, co wyglądało jak atak w zwolnionym tempie, by na Planche des Belles Filles odnieść kolejne zwycięstwo etapowe, wyprzedzając Primoza Roglica (Jumbo-Visma), który zajął trzecie miejsce. Absolutnie zapierający dech w piersiach tuman kurzu na żwirze.

Kämna ukończył na czwartej pozycji, przed Geraintem Thomasem (Ineos Grenadiers), Walijczykiem, który stracił 24 sekundy do Pogacara po uwzględnieniu 10-sekundowej premii czasowej za zwycięstwo etapowe, ale awansował na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. David Gaudu (Groupama-FDJ) był szósty, Enric Mas (Movistar) siódmy, Romain Bardet (DSM) ósmy, Adam Yates (Ineos Grenadiers) dziewiąty – Brytyjczyk utrzymał czwartą pozycję w klasyfikacji generalnej, ale stracił 39 sekund – a Sepp Kuss (Jumbo-Visma) był dziesiąty.

04:11 PM

200 metrów do mety

Adam Yates został porzucony na tym niezwykle stromym podjeździe. Prawdę mówiąc, 29-latek nie jest jedynym, który stracił przytomność na ostatnich kilkuset metrach.

04:10 PM

400 metrów do mety

Myślę, że Lennard Kämna może to zrobić, ale będzie blisko.

04:10 PM

Pogacar atakuje!

Zaczynamy! Maillot jaune Tadej Pogacar atakuje, Jonas Vingegaard odpowiada jako pierwszy i Duńczyk wskakuje na jego koło, za nim podąża kolega z drużyny Primoz Roglic.

04:09 PM

1km do końca

Lennard Kämna jedzie przez burzę kurzu, gdy uderza w żwir. Nadal prowadzi w etapie z niewielką przewagą.

04:08 PM

1,2km do mety

Sepp Kuss przesuwa się w górę lewej strony zredukowanego peletonu, ale wszystkie oczy zwrócone są na Tadeja Pogacara przed nieuniknionym atakiem lidera wyścigu.

04:08 PM

1,5km do mety

Michael Storer prowadzi kolegę z drużyny Davida Gaudu, Rafael Majka zajmuje się Tadejem Pogacarem. Lennard Kämna dzielnie się trzyma, prowadzi 45 sekund po rozpoczęciu najbardziej stromej części wspinaczki.

04:06 PM

2,5 km do mety

Neilson Powless (EF Education-EasyPost) jest ostatnim zawodnikiem, który pękł. George Bennett odjeżdża, jego praca na ten dzień została wykonana. David Gaudu jedzie obok maillot jaune. Geraint Thomas i Adam Yates są na dobrej pozycji, ale czy Tadej Pogacar zaatakuje?

04:05 PM

Pozostało 2,8 km

Adam Yates wypadł z siodła, obserwując koło Tadeja Pogacara. Pole jest w absolutnej rozsypce, kolarze wysypują się jak groch.

04:04 PM

3km do mety

Lennard Kämna pozbywa się bidonów i wszelkich zbędnych kilogramów. Jego przewaga spadła nieco do 48sek, ale najgorsza część wspinaczki dopiero przed nim. Dalej z tyłu George Bennet ciągnie za kolegą z drużyny Tadejem Pogacarem.

04:02 PM

Zostało 3,5km

Dylan Teuns został złapany przez peleton. Aleksandr Vlasov ma problemy, podobnie jak Warren Barguil. Adam Yates pedałuje płynnie, Brytyjczyk wygląda dobrze.

04:01 PM

4km do mety

Lennard Kämna wygląda na spracowanego. Jego przewaga spadła do poniżej minuty, ale to może bardzo szybko zniknąć na takich nachyleniach jak te, które są bardzo na posterunku.

03:59 PM

4,2km do mety

Thibaut Pinot odpada na swojej domowej wspinaczce. Ojej.

03:59 PM

4,5km do mety

Tadej Pogacar ma trzech kolegów z drużyny, którzy prowadzą go w górę tego trudnego podjazdu, Geraint Thomas siedzi na kole maillot jaune. Groupama-FDJ siedzi na lewym ramieniu Walijczyka.

03:57 PM

5km do mety

Po kilkuset metrach jazdy z Simonem Geschke, Lennard Kämna rusza. Kolarz Bora-Hansgrohe prowadzi w peletonie o 1min 6sek.

03:57 PM

5.5km do mety

Jonas Vingegaard ustawia się na czele zmniejszonego peletonu, podobnie jak Nairo Quintana, Warren Barguil i oczywiście Tadej Pogacar. W dalszej części trasy Lennard Kämna wystartował jak egzotyczny i zdołał wyprzedzić Simona Geschke.

03:55 PM

6km do końca

Simon Geschke jedzie solo z przodu. Chris Froome został zauważony po raz pierwszy dzisiaj i wygląda na spracowanego.

03:53 PM

6,5km do odjazdu

Simon Geschke toczy się z przodu, Niemiec prowadzi w peletonie o 1min 20sec: na pewno nie może jechać na całej długości, prawda? Przypominam sobie, że mówiłem to w 2015 roku. . . zanim sprawił, że wyglądałem trochę głupio.

03:51 PM

7km do końca

A potem była czwórka: Maximilian Schachmann wyskoczył pierwszy, zanim dołączył do niego Cyril Barthe. Dylan Teuns wypadł z siodła na pierwszych metrach podjazdu, którego nachylenie sięga miejscami 13%.

03:50 PM

7,5 km do mety

Sześcioosobowa ucieczka Cyrila Barthe, Luke’a Durbridge’a, Simona Geschke, Lennarda Kämny, Maximiliana Schachmanna i Dylana Teunsa walczy o życie, desperacko próbując utrzymać przewagę nad goniącą grupą.

03:48 PM

8.5km do mety

Oto przypomnienie tego, jak będzie wyglądał ostatni podjazd, wideo od Eurosportu.

03:46 PM

10km do mety

Ucieczka zaczyna się rozpadać, Imanol Erviti jest z tyłu. Filippo Ganna przejmuje inicjatywę na czele peletonu, mistrz świata w jeździe na czas wrzuca największy bieg jaki ma i zwiększa tempo na zjeździe. Geraint Thomas trzyma się za włoskim kolegą z drużyny, nie chcąc dać się zaskoczyć złym ustawieniem na dole La Planche des Belles Filles.

03:44 PM

12 km do mety

Dylan Teuns przejmuje ucieczkę na szczycie nieskategoryzowanego podjazdu, Belg wygląda na zrelaksowanego. Jestem pod wrażeniem, że Luke Durbridge wciąż jest w ucieczce, ale z pewnością ten zawodnik w jeździe na czas zostanie porzucony po wjechaniu na Planche des Belles Filles?

03:43 PM

13.2km do mety

Przewaga uciekinierów utrzymuje się na poziomie 1min 55sek.

03:42 PM

13.5km do mety

Właśnie usłyszeliśmy od naszego człowieka na ziemi Toma Cary’ego, który rozmawiał z Chrisem Froome’em dziś rano. Froome, oczywiście, wygrał swój pierwszy etap Tour de France na Planche des Belles Filles 10 lat temu. Kolarz Israel-Premier Tech powiedział, że będzie to emocjonalny powrót do tego współczesnego ulubieńca kibiców i ma nadzieję na dobry wynik i sprawdzenie swoich sił w tym trudnym finale.

03:39 PM

16km do mety

Ineos Grenadiers wyglądają żywo w pobliżu czołówki, bez wątpienia próbując zająć pozycję przed finałem. Groupama-FDJ również tam jest.

03:36 PM

17,5 km do mety

Arkéa-Samsic ma teraz kilku kolarzy w pobliżu czołówki, czy Warren Barguil lub Nairo Quintana mają ochotę na atak? Groupama-FDJ również próbuje przesunąć się w górę stawki, pamiętajmy, że to dwór Thibauta Pinota – choć podejrzewam, że David Gaudu jest ich człowiekiem tego popołudnia.

03:33 PM

20 km do mety

Marc Hirschi, który nie miał najlepszego Tour de France po późnym powołaniu, wypadł z tyłu. Reszta jego kolegów z drużyny UAE Team Emirates znajduje się na czele peletonu i pilnuje Tadeja Pogacara. Jumbo-Visma zaczęła się ustawiać w pobliżu czołówki wraz z Ineos Grenadiers. Wzrost tempa peletonu spowodował, że przewaga ucieczki spadła poniżej dwóch minut.

03:29 PM

Zostało 22,5 km

Szosa zaczęła się podnosić, gdy ucieczka zbliża się do końca dnia. Ostatnie 10 km etapu to czas, w którym rozpocznie się prawdziwa akcja. W tej chwili peleton zmniejsza przewagę ucieczki, z każdym kilometrem.

Maximilian Schachmann rides on the front of the breakaway - EPA

Maximilian Schachmann jedzie na czele ucieczki – EPA

03:25 PM

’He’s coming home’

03:21 PM

27.5 km do mety

Siedmioosobowa ucieczka dobrze współpracuje i powstrzymuje goniący peleton. Różnica wynosi 2 minuty 46 sekund, ale czy to wystarczy? Podejrzewam, że nie, ale zobaczymy.

Dylan Teuns - EPA

Dylan Teuns – EPA

03:16 PM

32.5km do końca

Dylan Teuns wyciska żel, Belg dostaje trochę tak potrzebnych węglowodanów na szyję. Różnica między liderami etapu a peletonem wynosi 2 minuty 44 sekundy.

03:13 PM

35km do mety

Peleton wjeżdża na Col des Croix. Luke Rowe znajduje się na czele grupy kolarzy Ineos Grenadiers, na lewo od grupy chłopaków z UAE Team Emirates, którzy wydają się mieć zamiar doprowadzić Tadeja Pogacara do podnóża ostatniego wzniesienia, by zdobyć zwycięstwo etapowe.

Geraint Thomas - GETTY IMAGES

Geraint Thomas – GETTY IMAGES

03:07 PM

Pozostało 40,2 km

Maximilian Schachmann lekko chwieje się na głowie, gdy walczy z nachyleniem na Col des Croix trzeciej kategorii. Kolega z drużyny Niemca, Lennard Kämna, wygląda na bardziej zrelaksowanego, podczas gdy Dylan Teuns ma rozpiętą koszulkę, ponieważ zaczyna odczuwać ciepło.

Po raz kolejny Simon Geschke zdobył na szczycie maksymalną liczbę punktów – dwa – dzięki czemu zawodnik Cofidis awansował na drugie miejsce w klasyfikacji górskiej za Magnusem Cortem.

02:58 PM

45km do mety

Nie po raz pierwszy tego popołudnia zauważono, że Primoz Roglic wraca do samochodu drużyny. Słoweńcowi towarzyszy kolega z drużyny Jumbo-Visma, Tiesj Benoot. Nieco dalej, UAE Team Emirates nadal nadaje tempo, ale peleton stracił nieco na znaczeniu na rzecz siedmioosobowej ucieczki, która prowadzi teraz z przewagą 3 minut 12 sekund.

02:53 PM

50km to go

Cyril Barthe (B&B Hotels-KTM) i Imanol Erviti (Movistar) zdołali zbliżyć się do liderów etapu, podczas gdy dla kontrastu Kasper Asgreen (Quick Step-Alpha Vinyl) i Giulio Ciccone (Trek-Segafredo) spadli z powrotem do peletonu i wkrótce zostali wypluci z tyłu.

02:44 PM

Nie wygląda to dobrze dla Van der Poela .

02:42 PM

Analiza ostatniego podjazdu

Oglądaj Tour de France LIVE na discovery+, Eurosport i GCN+

02:41 PM

60 km do końca

Pięcioosobowa ucieczka w składzie Luke Durbridge, Simon Geschke, Lennard Kämna, Maximilian Schachmann i Dylan Teuns zyskuje kolejne kilka sekund na zjeździe z Col de Grosse Pierre, ich przewaga wzrosła do 2min 45sek.

02:36 PM

63,5km do mety

Pozbywszy się kilku martwych elementów z ucieczki, pięciu prowadzących kolarzy zdołało zyskać 30 lub 40 sekund na tym podjeździe. W tej chwili ich przewaga wzrosła do 2 minut 35 sekund.

02:33 PM

67km do mety

Simon Geschke (Cofidis) i Dylan Teuns (Bahrain Victorious) zdołali zbliżyć się do prowadzącej trójki Luke’a Durbridge’a, Lennarda Kämny i Maximiliana Schachmanna, po czym zawodnik Cofidis oderwał się od czołówki tuż przed szczytem, gdzie otworzył swoje konto w klasyfikacji górskiej dwoma punktami, podczas gdy Kämna zgarnął drugi.

02:27 PM

70km do mety

Przy wznoszącej się drodze, w kierunku Col de Grosse Pierre kategorii trzeciej, włoski wspinacz Giulio Ciccone wyskoczył, co jest wielką niespodzianką. W rzeczywistości, cała grupa została rozerwana na strzępy, podczas gdy Luke Durbridge (BikeExchange-Jayco), Lennard Kämna (Bora-Hansgrohe) i Maximilian Schachmann (Bora-Hansgrohe) naciskają dalej. Kämna, oczywiście, wygrał etap Tour de France dwa lata temu z ucieczki, a także dobrze spisał się w niedawnym Giro d’Italia, gdzie dodał do swojego dorobku kolejny górski etap.

02:21 PM

73.5 km do mety

Wout van Aert dodaje pięć punktów do swojego dorobku w wyścigu o zieloną koszulkę, która obecnie spoczywa na jego barkach, po dość dziwacznej „bitwie” pomiędzy Jumbo-Visma i Quick Step-Alpha Vinyl. Michael Morkov otworzył sprint na początku, ale ostatecznie pomógł Christophe Laporte i Van Aertowi zająć 11 i 12 miejsce, podczas gdy sprinter Quick Step-Alpha Vinyl Fabio Jakobsen był 13, przed Morkovem na 14 i Florianem Sénéchal na 15 miejscu.

02:18 PM

75 km do mety

Mads Pedersen przebrnął przez sprint pośredni w Gérardmer i dodał do swojego dorobku 20 punktów, co przesunęło Duńczyka na dziewiątą pozycję w klasyfikacji punktowej.

02:10 PM

80 km do mety

Primoz Roglic został właśnie zauważony, jak wraca do grupy po tym, jak spadł do swojego samochodu. Słoweńcowi towarzyszy kolega z drużyny Jumbo-Visma, Tiesj Benoot. Wygląda na to, że tempo nieco spadło, przez co przewaga ucieczki wzrosła do 1min 59sek.

01:57 PM

90km do mety

UAE Team Emirates ma siedmiu kolarzy na czele peletonu, co oznacza, że ich drużyna nie daje rady. Przewaga ucieczki spada do 1 minuty 35 sekund.

Stage gets off to fast start before  - GETTY IMAGES

Etap rozpoczyna się szybko przed – GETTY IMAGES

01:55 PM

92.5 km do mety

Po odpadnięciu z ucieczki Vegard Stake Laengen zebrał z samochodu swojej drużyny ładunek bidonów, czyli butelek z wodą, po czym zwolnił nieco i pozwolił dogonić się peletonowi. Po rozdaniu bidonów kolegom z drużyny, Norweg wpadł na linię UAE Team Emirates, gdzie będzie pomagał w pościgu. Przewaga ucieczki spadła do 1 minuty 40 sekund.

Tadej Pogacar - EPA

Tadej Pogacar – EPA

01:51 PM

95km do mety

Vegard Stake Laengen odpadł z ucieczki, kolejny kolarz, który wyraźnie dostał instrukcje od samochodu drużyny UAE Team Emirates.

01:44 PM

100km do końca

Ucieczka, która jechała ze średnią prędkością 50,1km/h, nie zdołała zyskać na czasie względem peletonu. Mimo, że w 11-osobowej grupie jest spora siła rażenia, mogą mieć dziś problemy, jeśli UAE Team Emirates będzie kontynuował pościg w taki sam sposób jak teraz. Wygląda na to, że Tadej Pogacar chce wygrać kolejny etap, co pozwoliłoby mu powiększyć przewagę w klasyfikacji generalnej.

Tadej Pogacar - GETTY IMAGES

Tadej Pogacar – GETTY IMAGES

01:40 PM

102.5 km do mety

UAE Team Emirates wyraźnie monitoruje ucieczkę i ma trzech kolarzy na czele peletonu, a Tadej Pogacar siedzi na czwartym kole. Za obrońcą tytułu jest drużyna Ineos Grenadiers, która ma na sobie żółte kaski, co oznacza, że prowadzi w klasyfikacji drużynowej.

UAE Team Emirates - AP

UAE Team Emirates – AP

01:37 PM

105km do mety

Maximilian Schachmann, przy okazji stał się wirtualnym liderem Tour de France. Gdyby dziś po południu przejął żółtą koszulkę, stałby się pierwszym Niemcem od czasu Tony’ego Martina w 2015 roku, który założył tę słynną szatę.

01:30 PM

110km do mety

Mikaël Cherel i Kobe Goossens zrezygnowali z pościgu i zostali pochłonięci przez grupę. Ucieczka zyskuje kilka sekund więcej: prowadzi 2 minuty 12 sekund.

01:24 PM

115km do mety

Ucieczka powiększyła się do 11 kolarzy, w skład grupy wchodzą teraz Kasper Asgreen (Quick Step-Alpha Vinyl), Cyril Barthe (B&B Hotels-KTM), Giulio Ciccone (Trek-Segafredo), Luke Durbridge (BikeExchange-Jayco), Imanol Erviti (Movistar), Simon Geschke (Cofidis), Lennard Kämna (Bora-Hansgrohe), Mads Pedersen (Trek-Segafredo), Maximilian Schachmann (Bora-Hansgrohe), Dylan Teuns (Bahrain Victorious) i Vegard Stake Laengen (UAE Team Emirates). Zyskali oni 1min 51sec na peletonie, w którym znajduje się maillot jaune, natomiast dwóch kolarzy – Mikaël Cherel (Ag2r-Citroën) i Kobe Goossens (Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux) – utknęło w ziemi niczyjej o 1min 33sec.

breakaway - GETTY IMAGES

ucieczka – GETTY IMAGES

01:15 PM

125km do mety

Utworzyła się przyzwoicie wyglądająca 10-osobowa ucieczka – z udziałem Dylana Teunsa (Bahrain Victorious ), który wygrał etap Planche des Belles Filles, gdy kończył się tutaj w 2019 roku. Giulio Ciccone (Trek-Segafredo), który tego dnia był drugi przed objęciem żółtej koszulki lidera, również zdołał wejść w ruch.

01:09 PM

128km do końca

Filippo Ganna usiadł, Włoch spada z powrotem do peletonu. Domyślamy się, że polecono mu to zrobić, zamiast zrywać nogi na trasie z niewielkim zyskiem – moc Włocha może być lepiej wykorzystana gdzie indziej tego popołudnia.

01:06 PM

130km do mety

Simon Geschke (Cofidis), 36-latek, który ma na swoim koncie jeden etap Tour de France, kilka minut temu odskoczył od czołówki, zanim Niemiec został dogoniony przez mistrza świata w jeździe na czas Filippo Ganna (Ineos Grenadiers). Duet zaczął pracować ze sobą i zyskał 16 sekund na peletonie. Podejrzewamy, że mogą chcieć, by kilku innych przyłączyło się do nich i użyczyło pomocnych dłoni.

01:00 PM

Jak na razie …

Nastąpił szereg ataków, ale jak dotąd nie udało się utworzyć ucieczki. Peleton jest ustawiony w długiej linii w wyniku szybkiego tempa grupy – średnia prędkość jak dotąd wynosi 51,9km/h a od minięcia KMO 46 minut temu pokonali 41,5km. Zapowiada się piękny dzień we wschodniej Francji tego popołudnia, idealny dzień na przejażdżkę rowerową, choć nie jestem zbyt pewny co do jazdy w tym tempie.

Tour de France 2022 stage seven live: La Super Planche des Belles Filles awaits speeding peloton - AP

Tour de France 2022 etap siódmy na żywo: La Super Planche des Belles Filles czeka na rozpędzony peleton – AP

Interesujące jest to, że nie po raz pierwszy koledzy z drużyny UAE Team Emirates Marc Soler i George Bennett mieli problemy mechaniczne wcześniej na etapie, ale udało im się przegrupować z peletonem.

Marc Soler - GETTY IMAGES

Marc Soler – GETTY IMAGES

07:40 AM

Witam

I witam na naszym blogu na żywo z siódmego etapu 109. edycji Tour de France, 176.3-kilometrowy przejazd z Tomblaine do La Super Planche des Belles Filles.

Najpierw Wout van Aert (Jumbo-Visma) wyruszył z misją kamikadze na najdłuższy etap tegorocznego wyścigu liczący 219,9 km, a następnie Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) przejął koszulkę lidera w emocjonującym finale. Wczorajszy etap to był rollercoaster, który w pewnym momencie wymykał się logice i jakiejkolwiek logice. Dla tych, którzy nie mogli oglądać lub śledzić wczorajszego etapu, oto najważniejsze wydarzenia. .

Dzięki 10-sekundowej premii czasowej, którą otrzymał za zwycięstwo w etapie, Pogacar przejął żółtą koszulkę lidera po tym, jak przeskoczył Neilsona Powlessa (EF Education-EasyPost) na pierwsze miejsce, podczas gdy Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma) awansował na trzecie.

Van Aert powiększył swoją przewagę w klasyfikacji punktowej po wygraniu sprintu pośredniego z ucieczki i założy zieloną koszulkę, zrzekając się w czwartek maillot jaune.

Magnus Cort (EF Education-EasyPost) utrzymał pierwsze miejsce w górach i po raz piąty z rzędu założy koszulkę w kropki.

Pogacar prowadzi również w klasyfikacji młodych kolarzy, ale jego białą koszulkę założy Brytyjczyk Tom Pidcock (Ineos Grenadiers).

Więc, co jest w dzisiejszym menu?

Po wczorajszym etapie składającym się z dwóch połówek, Tour wyrusza w góry późnym popołudniem. Co prawda nie są to wysokie góry, ale pierwszy podjazd kategorii pierwszej w tym wyścigu powinien przynieść kolejny mały wstrząs w walce o klasyfikację generalną.

Tour de France stage seven profile - tour de france 2022 stage 7 live updates result tadej pogacar

Tour de France etap siódmy profil – Tour de france 2022 etap 7 aktualizacje na żywo wynik tadej pogacar

Chociaż tylko 7 km długości ze średnim nachyleniem 8,7%, ostatni podjazd tego dnia zapewni trudny test dla kolarzy, z oczekiwanymi na czele wspinaczami i pretendentami do klasyfikacji generalnej. Chociaż ten podjazd stał się popularnym elementem Touru od czasu jego pierwszego pojawienia się w edycji 2012, kiedy Chris Froome wygrał etap a Bradley Wiggins zdobył maillot jaune, żółtą koszulkę lidera, dziś podjazd został zwiększony do 11 z dodatkowym odcinkiem szutrowej drogi w pobliżu szczytu. Choć mało prawdopodobne jest, by w pobliżu szczytu kolarze zmienili rowery, założyli worki i przymocowali torby do kierownicy, powinno to dodać kolejny element dramaturgii do tego, co w ostatniej dekadzie okazało się żyznym gruntem dla kolarzy chcących rozwinąć swoje ambicje na żółty kolor.

tour de france 2022 stage 7 live updates result tadej pogacar

tour de france 2022 etap 7 aktualizacje na żywo wynik tadej pogacar

Po wczorajszym zwycięstwie i zdobyciu swojej pierwszej żółtej koszulki w tegorocznej edycji, większość oczekuje, że broniący tytułu Pogacar wygra drugi etap w swojej karierze na Planche des Belles Filles, po swoich dramatycznych wyczynach w wygraniu Tour’u w 2020 roku. Jednak pomimo jego oczywistych supermocy, nikt w peletonie nie będzie planował obdarowywać go czymkolwiek tego popołudnia.

Tadej Pogacar - tour de france 2022 stage 7 live updates result tadej pogacar - EPA

Tadej Pogacar – Tour de france 2022 etap 7 aktualizacje na żywo wynik tadej pogacar – EPA

Thibaut Pinot (Groupama-FDJ) będzie jechał po rodzimych drogach i w minionych latach można było oczekiwać, że będzie miał szansę, ale Francuz może być na służbie kolegi z drużyny Davida Gaudu, który w czwartek wyglądał dobrze. Koledzy Francuzi Romain Bardet (DSM) lub Warren Barguil (Arkéa-Samsic) również mogą mieć nadzieję na swoje szanse, ale czy dorównają Pogacarowi, jeśli Słoweniec będzie jechał z takim ogniem w brzuchu, jaki wczoraj doprowadził Wigginsa do stwierdzenia, że „Tour jest skończony”? Mało prawdopodobne. Z brytyjskiej perspektywy, strome wzniesienie na ostatnim podjeździe może odpowiadać Adamowi Yatesowi (Ineos Grenadiers), 29-latkowi, który rozpoczyna dzień na czwartym miejscu w klasyfikacji generalnej. Nie zapominajmy o dwójce Jumbo-Visma Jonas Vingegaard i Primoz Roglic , którzy również będą chcieli odzyskać czas, który stracili na rzecz Pogacara w tygodniu otwarcia – odpowiednio 31 sekund i 2 minuty 27 sekund.

Są trzy skategoryzowane podjazdy – Col de Grosse Pierre, Col des Croix i La Planche des Belles Filles – z maksymalną liczbą 14 punktów do zdobycia w klasyfikacji górskiej, co oznacza, że jeśli Cort zdoła dostać się do ucieczki i zgarnąć maksymalną liczbę punktów na dwóch pierwszych podjazdach i ukończy etap w limicie czasu, to zachowa koszulkę w kropki na drugi weekend.

I wreszcie pogoda …

Śledź relację na żywo w Telegraph Sport od 13:00 (BST).