Słownik bukmacherski

Każdy z nas kiedyś zaczynał. To, co teraz jest proste i oczywiste, na początku było tzw. czarną magią. Jak poradzić sobie z tym wszystkich? Z pomocą przyjdzie słownik bukmacherski. Z jego pomocą poznasz wszystkie ważne pojęcia.

1X2

Pod tym pojęciem kryje się podstawowy zakład sportowy. Obejmuje on trzy możliwe rezultaty spotkania. 1 oznacza zwycięstwo drużyny pierwszej (zazwyczaj gospodarzy). X to remis, a 2 to zwycięstwo drużyny drugiej (zazwyczaj goście). Od tego typu zakładów zaczyna swoją karierę zdecydowana większość typerów. Gdyż nie wymaga on nie, wiadomo jakich umiejętności i wiedzy. Wystarczy „tylko” przewidzieć rezultat danego meczu. Z zakładami trzydrogowymi 1X2 spotykamy się w meczach, które mogą skończyć się na trzy różne sposoby. W przypadku spotkań w takich sportach jak np. siatkówka, gdzie nie może być remisu. Mamy do czynienia z zakładem dwudrogowym 12.

największe wygrane fortuna

Słownik bukmacherski – Akumulator (AKO)

Zakład akumulowany to po prostu kilka pojedynczych zakładów na jednym kuponie. Żeby kupon okazał się wygrany, musimy prawidłowo przewidzieć wyniki wszystkich obstawionych spotkań. Takie rozwiązanie zmniejsza jednak nasze szanse na wygraną. Z tego powodu kursy wszystkich obstawionych spotkań są mnożone. Dzięki czemu niewielkim nakładem kosztów można wygrać bardzo dużą sumę. Zakłady akumulowane są popularne szczególnie wśród początkujących graczy, którzy kuszeni są wizją wysokiej wygranej. W miarę nabierania doświadczenia widać jednak. Że dużo lepiej obstawiać zakłady pojedyncze lub podwójne. Gdyż mamy wtedy największe szanse na ostateczną wygraną.

Bank roll

Bankroll to łączna suma naszych środków u danego bukmachera, które możemy przeznaczyć na grę. Przykładowo wpłacając 200 złotych do bukmachera, nie biorąc udziału w żadnej promocji. Nasz >bankroll wynosi właśnie 200 złotych. Na podstawie bankrollu należy dobrać odpowiednie stawkowanie, które pomoże nam osiągnąć sukces.

Słownik bukmacherski – Bonus

Bonusy bukmacherskie to specjalny rodzaj oferty, który ma za zadanie zachęcić graczy do obstawiania. Istnieją różne formy bonusów. Nowi gracze otrzymują zazwyczaj podwojenie swojego pierwszego depozytu. Także darmowy zakład (freebet) lub zakład bez ryzyka. Betclic kod promocyjny dla stałych graczy obejmuje zazwyczaj freebety. Zakłady bez ryzyka, a także dodatkowe mnożniki do kursów. Bonusy to jedna ze strategii bukmacherów. Mająca im zagwarantować dominację na rynku i przyciągnięcie do siebie nowych klientów.

Słownik bukmacherski – BTS

Szukając typów w Internecie, można spotkać się z terminem „BTS”. Pochodzi on z angielskiego i oznacza Both Team to Score. Co można przetłumaczyć na: obie drużyny zdobędą gola.

Słownik bukmacherski – Buk

Osoby, które dużo obstawiają, bardzo często używają słowa „Buk”. Nie jest to niestety żaden magiczny system, który zagwarantuje nam zyski. Zwykły skrót od słowa bukmacher. Przykładowy ranking bukmacherów znajdziesz na naszym serwisie.

słownik bukmacherski

Słownik bukmacherski – Cashback

Cashback to jedna z promocji bukmacherskich polegająca na tym. Że w razie gdy nasz kupon okaże się przegrany. Bukmacher zwraca nam cześć lub całość (pomniejszoną o 12% podatku) stawki.

Słownik bukmacherski- Cashout

Cashout to jedna z najpopularniejszych funkcji bukmacherów, która pozwala graczowi zamknąć kupon przed czasem. Aby móc skorzystać z tej możliwości, wszystkie rynki sportowe. Które mamy na kuponie, muszą być otwarte. Także na kuponie nie może być przegranego spotkania. Z opcji Cashout korzysta się zazwyczaj wtedy, jeśli na kuponie zostaje nam ostatni mecz. Kilka minut przed nim okazuje się, że najlepszy zawodnik nie będzie grał. Nasze szanse na wygraną znacznie wtedy spadają. Więc często okazuje się, że szybsze zamknięcie kuponu pozwoli nam na wyjście na plus.

Słownik bukmacherski – Czarny koń

Czarny koń to drużyna, którą nikt nie uznaje za faworyta. Która ma potencjał na to, by zaskoczyć wszystkich i znaleźć się wysoko w tabeli rozgrywek.

Słownik bukmacherski – Dokładny wynik (DW)

Jak sama nazwa wskazuje, zakład na dokładny wynik wymaga od nas przewidzenia rezultatu spotkania. Zakłady te są niezwykle popularne wśród graczy, ze względu na ich bardzo wysokie kursy. Wystarczy obstawić parę złotych i otrzymujemy możliwość wygrania naprawdę atrakcyjnych pieniędzy. Niestety, istnieje niewielka szansa, że uda nam się prawidłowo wytypować wynik spotkania. Możliwości jest zbyt wiele.

Słownik bukmacherski – Dubel (Zakład podwójny)

Dublem nazywa się kupon, na którym znajdują się dwa zakłady. Oprócz singli jest to najpopularniejszy typ zakładu. Który oferuje graczom zdobycie większych pieniędzy. Przy jednoczesnym zachowaniu dużej szansy na sukces.
słownik bukmacherski

Słownik bukmacherski – Freebet

Freebet to po prostu darmowy zakład bukmacherski, który możemy wykorzystać. W zależności od regulaminu możemy dostać na niego LVBET kod promocyjny. Na dowolne spotkanie w ofercie bukmachera lub na mecze o określonym minimalnym kursie. Darmowy zakład przyznawany jest zwłaszcza nowym graczom. Zdarzają się również specjalne rodzaje promocji. Które przyznają nam freebety za spełnienie określonych warunków w trakcie obstawiania. Zdarza się także, że freebet przyznawany jest nam przez bukmachera w dniu naszych urodzin. Obstawianie kuponu za pomocą freebeta jest wolne od ryzyka, gdyż nie stawiamy naszych własnych pieniędzy.

Słownik bukmacherski – Gra pod spadki

Wiele osób wspomina o graniu pod spadki kursów. Jest to jeden z systemów, który jest bardzo skuteczny. Wymaga jednak dużego zaangażowania i obycia w sporcie. System ten polega na obstawianiu tych zdarzeń, które w ostatnim czasie doznały dużych spadków kursów. Spadki kursów spowodowane są zazwyczaj tym, że dużo graczy zaczyna obstawiać konkretne zdarzenie. Jak np. zwycięstwo jednej z drużyn. Może to oznaczać, że pojawiły się jakieś cenne informacje. Które nie wypłynęły jeszcze na światło dzienne. I są dostępne tylko w małych grupkach typerów.

Słownik bukmacherski – Handicap

Handicap to zakład bukmacherski, który wyrównuje szanse w meczach. W których mamy do czynienia z wyraźnym faworytem. Polega on na tym, że albo słabszej drużynie doliczane są punkty do wyniku. Albo mocniejszej są one odejmowane, co wyrównuje szanse między oboma zespołami. Pozwala to na skorzystanie z lepszych kursów. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje handicapów: azjatycki i europejski.

Słownik bukmacherski – Handicap azjatycki

Ten typ handicapu dotyczy przede wszystkim zakładów na piłkę nożną. Polega on na wyeliminowaniu możliwości wystąpienia remisu w danym spotkaniu. Jeśli mecz zakończyłby się wynikiem np. 1:1, kupon zostaje unieważniony i cała stawka wraca na konto gracza.

Słownik bukmacherski – Handicap europejski

Handicap europejski obejmuje trzy możliwości zakończenia się spotkania (wygrana, remis, przegrana). Ale końcowy wynik zależy od tego, jaki był handicap na konkretną drużynę. Faworyt wygrywa mecz, jeśli zwycięstwo jest wyższe, niż liczba goli drużyny przeciwnej + wartość doliczana handicapem. Jeśli jednak zwycięstwo jest niższe, to wygraną zgarnia słabsza drużyna. Obstawiając handicap +1 na drużynę słabszą, w przypadku wygranej 2:1 faworyta, bukmacher uznaje to jako remis.

Słownik bukmacherski – H2H

Skrót od angielskiego „head to head”. Jest to historia spotkań pomiędzy konkretnymi zawodnikami lub klubami. Wiele osób opiera swoje analizy właśnie o to, jak wyglądały pojedynki danych drużyn w przeszłości. Co najlepsze — bardzo często to właśnie się sprawdza.

Słownik bukmacherski – HT/FT

Skrót od Half time/Full time. Jest to jedna z bardziej popularnych opcji u bukmacherów. Naszym zadaniem jest poprawne wytypowanie rezultatu do połowy i na koniec meczu. Przykładowo, X/1 oznacza, że do przerwy będzie remis, a po drugiej połowie prowadzić będą gospodarze.
sts opinie

Słownik bukmacherski – Kod bonusowy

Betclic bonus jest bardzo często wykorzystywany przez bukmacherów. Pozwala on najczęściej na powiększenie oferty powitalnej klienta. Który otwiera nowe konto, lub na skorzystanie ze specjalnej premii wiernemu klientowi. Kody bonusowe mogą być przypisane do konta konkretnego gracza. Np. jako refundacja za błąd bukmachera. Lub tyczyć się ogółu. Kody bonusowe znajdziemy na stronach i forach bukmacherskich, które również mają w tym swój interes. My dostajemy zwiększone bonusy. Autorzy stron są wynagradzani finansowo za każdego klienta, który zarejestrował się z ich kodem.

Słownik bukmacherski – Kontra

Granie kontry to jedna ze strategii bukmacherskich. Polega ona na obstawieniu przeciwnie do pierwotnego zakładu. Najlepiej opisać to na przykładzie. Wyobraźmy sobie mecz, w którym obstawiliśmy na zwycięstwo drużyny gospodarzy. W trakcie trwania spotkania okazuje się, że to nie był do końca dobry typ. I decydujemy się na zagranie X2. Remis i gość. W celu zminimalizowania naszych strat. Doświadczeni gracze potrafią tak umiejętnie korzystać z kontr. Że ostatecznie wychodzą na lekki plus, niezależnie od wyniku spotkania.

Słownik bukamcherski – Kursy bukmacherskie

Kursy bukmacherskie to liczby, które w dużym przybliżeniu określają szansę wystąpienia danego zdarzenia. Kursy bazują na prawdopodobieństwie zwycięstwa konkretnej drużyny, które jest pomniejszane o marżę. Następnie wszystko zależy już od graczy, którzy swoimi stawkami mają wpływ na ruchomość kursu. Teoretycznie, im mniejszy kurs, tym większa szansa na wystąpienie danego zdarzenia. Sport jest jednak tak nieprzewidywalny, że nigdy nie wiadomo co dokładnie się wydarzy. I na tym właśnie polega cały urok zakładów bukmacherskich.

Limity bukmacherskie

Limity bukmacherskie to bardzo kontrowersyjny sposób na ograniczenie strat przez bukmachera. Limity można podzielić na ogólne i indywidualne. O ile te pierwsze są jeszcze do przyjęcia. Bo są bardzo wysokie i prawie nikt nie stawia za tak dużą stawkę. To w przypadku limitów indywidualnych jest już mniej ciekawie. Limity osobiste nakładane są na graczy, którzy wygrywają u bukmacherów duże pieniądze. Bukmacherzy to nie instytucje charytatywne i nie chcą oni tracić pieniędzy. Więc dobrzy gracze bardzo często są mocno limitowani. Jeśli obstawiamy dużo i z sukcesami możemy liczyć się z tym. Że bukmacher znacząco obetnie nam możliwość do np. 10 złotych na kupon lub 100zł na sumę stawek.
słownik bukmacherski

LIVE

Opcja gry live oznacza po prostu możliwość obstawiania kuponów na zdarzenia w aktualnie toczących się spotkaniach. Taki rodzaj obstawiania staje się coraz bardziej popularny. Gdyż gracze cenią sobie szczególnie to, że mogą obstawiać już po zobaczeniu. Jak radzą sobie drużyny w pierwszych minutach spotkania. Działy z ofertą live są regularnie rozbudowywane przez bukmacherów, którzy widzą w nich prawdziwy potencjał. Głównie z powodu tego, że zakłady live są bardziej ryzykowne dla obu stron. Zarówno gracza, jak i bukmachera, a także posiadają dużo większą marżę niż w przypadku grania przedmeczowego.

Marża bukmacherska

Marża bukmacherska to pewna wartość procentowa pobierana od każdego zakładu i będąca czystym zyskiem bukmachera. Pozwala ona wyjść bukmacherowi na plus, niezależnie od tego, jak zakończy się dane spotkanie. U najlepszych polskich bukmacherów marża wynosi 3,5-4%. Najgorsi zabierają sobie aż 7-8% sumy stawek. Decydując się na grę u konkretnego bukmachera. Warto wcześniej sprawdzić nie tylko to jakie promocje oferuje swoim graczom. Przede wszystkim jego kursy. Im są one wyższe, tym bukmacher posiada mniejszą marżę. Co za tym idzie, większa szansa, że uda nam się wygrać jakieś sensowne pieniądze.

Nieparzyste/Parzyste

Zakłady polegające na przewidzeniu, czy suma punktów lub goli obu drużyn będzie parzysta. Czy nieparzysta to swego rodzaju loteria. Można spróbować granie tego dla zabawy. W ostatecznym rozrachunku istnieje niewielka szansa, że wyjdziemy na tym na plus.

Over/Under (Powyżej/poniżej)

Zakłady na over i under to chyba najpopularniejszy sposób typowania. Zaraz po obstawianiu na zwycięstwo konkretnej drużyny. W tym przypadku obowiązkiem gracza jest przewidzenie. Czy suma punktów lub goli w meczu będzie niższa, lub wyższa od ustalonych przez bukmachera linii. Z zakładem tego typu spotkamy się właściwie w każdym sporcie. Który opiera się na zdobywaniu punktów lub wygrywaniu kolejnych rund. W zakładach over under mamy do czynienia z wartościami połówkowymi. Np. over 2.5. Które pozwalają na wyeliminowanie ryzyka wpadnięcia dokładnie takiej ilości punktów, jak obstawiliśmy. W przypadku wspomnianego wcześniej over 2.5 kupon okaże się wygrany. Jeśli suma goli w meczu będzie wynosić 3 lub więcej. Jeśli drużyny strzelą tylko dwie lub mniej bramek — kupon będzie przegrany.

Pewniak

Mianem pewniaka określa się zespół, który ma ogromne szanse na wygranie danego meczu. Kurs na pewniaka jest zazwyczaj tak niski, że nie opłaca się go grać. Co więcej, sport jest na tyle nieprzewidywalny, że zdarza się, że nasz pewniak odniesie porażkę. Nie należy mylić pewniaków z surebetami. Które jako jedyne dają nam realne szanse na wyjście z każdego zakładu na plus. Surebety są jednak zakazane przez większość bukmacherów.

Podwójna szansa

Podwójna szansa to jeden z typów zakładów trzydrogowych, który pozwala nam wygrać. Gdy mecz zakończy się jednym z dwóch rezultatów. Oznacza się go np. 1X lub X2. W pierwszym przypadku nasz kupon okazuje się wygrany. Jeśli zwycięży faworyt lub będzie remis, w drugim natomiast zdobywamy pieniądze. Jeśli będzie remis lub zwycięża goście. Zakłady tego typu są ciekawym wyborem w końcówce sezonu, kiedy słabsze drużyny grają z czołówką tabeli. Jeśli faworyt nie musi już dbać o punkty, bardzo często wystawia mocno rezerwowy skład. Który gra sobie tylko dla zabawy. Wyniki w takich meczach bardzo często zaskakują. Dlatego warto zastanowić się nad obstawieniem zakładu na remis i słabszą drużynę.

Progresja

Progresja to jeden z systemów bukmacherskich, na który nabiera się bardzo dużo młodych typerów. W teorii progresja nie ma słabych stron, gdyż w końcu uda nam się trafić kupon. W rzeczywistości wymaga ona od nas ogromnego budżetu. Progresja polega na tym, że wybieramy sobie konkretne zakłady. Na daną drużynę lub kilka drużyn, zależnie od kursu. I obstawiamy interesujący nas typ. Jeśli przegramy, gramy dalej, ale w taki sposób. Że wygrana następnego kuponu pozwoli nam nie tylko odzyskać stawki z obu kuponów. Także pozwoli wyjść z zyskiem. Po wygraniu wracamy się do naszej pierwszej stawki i powtarzamy cały schemat. Stosowanie tego systemu jest niezwykle ryzykowne, gdyż bardzo łatwo o serię kilku porażek z rzędu. Niestety, w takim przypadku stawki rosną do tak monstrualnych rozmiarów. Że albo tracimy na tym nasze wszystkie pieniądze, albo zostajemy zlimitowani przez bukmachera. I nie mamy możliwości postawić tyle, by wyjść na plus.

Selekcja

Pod tą nazwą kryje się pojedyncze zdarzenie na kuponie bukmacherskim. Jeśli na naszym kuponie znajdują się dwa mecze, oznacza to, że posiada on dwie selekcje. Nie jest to zbyt często wykorzystywany termin, ale zdarza się, że bukmacherzy korzystają z niego czasem.

Singiel

Singiel to najbardziej popularny rodzaj zakładu bukmacherskiego. Obstawiając singla, stawiamy po prostu tylko jedno spotkanie na kuponie. Single szczególnie często wykorzystywane są przez zaawansowanych typerów. Dla których ważniejsza jest ostateczna szansa na sukces i wygrana niewielkich pieniędzy. Niż iluzoryczna możliwość otrzymania ogromnej kwoty, ale z niewielką szansą.

Stawka

Stawka to po prostu kwota postawiona na kupon. Umiejętność doboru stawek to coś, czego należy nauczyć się jak najszybciej. Gdyż od tego zależą nasze szanse na ostateczne zwycięstwo. Istnieją różne sposoby np. stawka płaska. Polegająca na tym, że każdy zakład obstawiamy za tą samą kwotę. Czy stawka ważona, która zależy od naszej oceny powodzenia danego kuponu. To właśnie od stawki i kursu zależy nasza ostateczna wygrana. Im więcej pieniędzy ryzykujemy, tym większe kwoty możemy wygrać.

Surebet

Surebety to nieco już zapomniany sposób na zagwarantowanie sobie pewnego zysku, niezależnie od wyniku danego spotkania. Jeszcze do niedawna wielu graczy korzystało z tej możliwości, zyskując nawet kilka procent na jednym spotkaniu. Obecnie jest to niestety niemożliwe. Ze względu na bardzo wysoki podatek od każdego obstawianego przez nas kuponu. Surebety są możliwe do obstawiania dzięki różnicom w kursach u poszczególnych bukmacherów. Bardzo często wahania te są tak duże. Że stawiając na zwycięstwo jednej z drużyn u pierwszego bukmachera. I zwycięstwo drugiej u kolejnego bukmachera. Wygrana będzie większa niż suma obu stawek. Surebety nie są jednak mile widziane wśród bukmacherów. I w przypadku wykrycia tego, że gramy w taki sposób nasze konto może zostać zablokowane.

Taśma

Taśmą nazywa się kupon, na których znajdują się dziesiątki zakładów. Szansa na trafienie takiego kuponu jest niewielka, ale jeśli się to uda. Przy stawce rzędu kilka złotych można wygrać nawet kilkadziesiąt tysięcy.

cash out

Typy/Płatne typy

Typy to po prostu gotowe, przygotowane przez kogoś, przewidywania rezultatów danych spotkań. Wiele stron internetowych oferuje nam możliwość zakupu płatnych typów. Lepiej się z tym wstrzymać, gdyż nikt nie zagwarantuje nam 100% skuteczności. Zakup takich typów może znacząco nadszarpnąć nasz budżet na grę.

Underdog

Underdog to drużyna, która jest typowana do przegrania danego meczu. Zazwyczaj mamy z nim do czynienia w meczach z tak zwanym pewniakiem. Underdog znajduje się po drugiej stronie. Ma niewielkie szanse na wygraną, a kurs na niego jest ogromny.

Value

Value oznacza sytuację, w której bukmacher źle ocenił szansę na wygranie konkretnego zespołu. I kursy są zupełnie nieadekwatne do tego, czego spodziewają się wszyscy. Granie zakładów z value to podstawowy sposób na osiąganie dużych zysków u bukmachera. Bardzo często value pozwala zminimalizować straty związane z marżą bukmachera.

Yield

Yield to najważniejszy bukmacherski wskaźnik, za pomocą którego określa się stosunek zainwestowanej kwoty do zdobytych wygranych. Na jego podstawie określa się jakość danego typera. Im większy yield, tym lepiej typuje dany gracz. Warto wspomnieć, że yield nie zależy od ilości trafionych kuponów, tylko od ich wartości. Jeśli ktoś wygrywa 90% kuponów o kursie 1.10, będzie miał o wiele mniejszy yield niż osoba. Która wygrywa 50% kuponów o kursie 2.00. Yield wylicza się przy użyciu prostego wzoru: yield = czysta wygrana bez stawki * stawka *100%. Jeśli w zakłady włożyliśmy w sumie 400 złotych. A na naszym koncie znajduje się obecnie 430 złotych, to nasz yield wynosi 7,5%. Yield = 30zł / 400zł * 100% = 7,5%. Jeśli skończyliśmy z 390 złotymi na koncie, nasz yield jest ujemny. Najlepsi typerzy posiadają yield na poziomie około 10%. Jest to znakomity wynik, który nie jest wcale taki prosty do osiągnięcia.

Zakład bez remisu (DNB)

Zakład bez remisu w piłce nożnej polega na tym, że obstawiamy zwycięstwo jednej lub drugiej drużyny. W przypadku remisu otrzymujemy zwrot naszej stawki. Korzystanie z tego typu zakładu nie jest zbyt popularne. Gdyż kursy są w tym przypadku dużo mniejsze niż przy zwykłym zakładzie trzydrogowym. Na taki zakład śmiało możemy postawić STS kod promocyjny, który będzie bezpieczną opcją dla gracza.

Zakład dwudrogowy

Zakład dwudrogowy polega na tym, że istnieją tylko dwie możliwości końcowego rezultatu. Jedną z nich jest wygrana drużyny lub zawodnika. Drugi to przegrana. W zakładach tego typu nie istnieje pojęcie remisu. Więc spotkamy się z nimi tylko w takich sportach jak np. tenis lub siatkówka. Oczywiście mowa tu tylko o rozstrzygnięciach dotyczących zwycięzcy. Gdyż z zakładem dwudrogowym spotykamy się także w piłce nożnej np. przy zakładach over under.

Zakład trzydrogowy

Zakład trzydrogowy oferuje nam trzy różne możliwości — wygraną, remis i przegraną. Ze względu na to, że dane spotkanie może się skończyć na tyle różnych sposobów. Kursy na takie wydarzenia są zazwyczaj bardzo atrakcyjne.

Zakład długoterminowy

Z zakładem długoterminowym mamy do czynienia wtedy. Kiedy rezultat naszego typu będzie widoczny dopiero za co najmniej dwa tygodnie. Stawianie tego typu zakładów za duże kwoty jest nieco bezsensowne. Gdyż przez cały ten okres gotówka jest zamrożona i nie można z niej korzystać. Co za tym idzie, stoimy w miejscu. Dobrym przykładem zakładu długoterminowego jest np. przewidzenie zwycięzcy Ligi Mistrzów w momencie. Gdy rozgrywki są na etapie fazy grupowej. Lub zdobywcy pucharu w Formule 1, po kilku pierwszych wyścigach.

Powyżej znajdują się podstawowe terminy bukmacherskie. Z którymi możemy spotkać się na początku naszej przygody z obstawianiem. Oczywiście są to tylko te prostsze wyrażenia, które pomogą nam zaprzyjaźnić się z grą. Musimy być świadomi tego, że na naszej drodze spotkamy się jeszcze z wiele mniej. Lub bardziej zrozumiałych wyrażeń. Powodzenia! Udanego typowania!