Rocket League ESPORT – wciągająca dyscyplina w świecie esportu

Gra Rocket League miała swoją premierę w lipcu 2015 roku. Jest to kontynuacja tytułu Supersonic Acrobatic Rocket-Powered-Battle-Cars, która nie odniosła jednak znaczącego sukcesu. Firma Psyonix świetnie wstrzeliła się w trend esportu, tworząc grę, która szybko stała się bardzo popularną dyscypliną. Gracze steruje małymi wyścigówkami i gra nimi w piłkę, dążąc do umieszczenia piłki w bramce rywala. Obecnie, gra posiada także tryb hokeja oraz hoops.

Najważniejsze informacje na temat gry Rocket League

W roku 2015, studio Psyonix poinformowało, że oficjalny sequel gry Supersonic Acrobatic Rocket-Powered-Battle-Cars będzie dostępny pod nazwą Rocket League. 7 lipca 2015 roku miała miejsce oficjalna premiera gry na komputery stacjonarne oraz konsole PlayStation. W lutym 2016 roku ukazała się wersja na Xbox One. W dniu premiery, cena tej wynosiła 71,99 złotych. Ponadto, zaimplementowano system mikropłatności, które pozwalają m.in. kupować nowe wyścigówki różniące się wyglądem. Od 2020 roku, gra jest dostępna w systemie free-to-play i można ją pobrać za darmo z platformy Epic Games Store.

Podstawowe zasady rozgrywki w Rocket League

Rocket League to połączenie wyścigówki z piłką nożną. Gracz steruje małymi samochodami na dużej arenie z dwoma bramkami. Celej gry jest takie pokierowanie wyścigówką, aby skierować piłkę do bramki rywala. Dostępny jest tryb solo, z rozgrywką 1 vs 1, a także gra drużynowa w duetach, trójkach oraz czwórkach. Z czasem dodano nowe tryby gry, w których można grać w hokeja na lodzie oraz grę przypominającą zasadami koszykówkę. Gracze mogą również zakupić płatne dodatki, które wnoszą nowe modele wyścigówek, a jednocześnie, pozwalają modyfikować ich wygląd.

Od 2016 roku, Rocket League posiada profesjonalną ligę esportową, RCLS: The Grid. W każdym roku kalendarzowym rozgrywane są dwa sezony, a profesjonalna rozgrywka jest podzielona na kilka regionów: Europę, Amerykę Północną, Amerykę Południową oraz Oceanię. Jesteśmy w stanie RCLS IX. Dziesiąty sezon rozpocznie się w 2021 roku. Gra wciąż jest rozwijana przez twórcę, dzięki czemu, dyscyplina utrzymuje swoją popularność na scenie esportowej.

Rocket League Championship Series – zmagania dla profesjonalistów

W roku 2016 zapoczątkowano profesjonalne zmagania pod nazwą Rocket League Champions Series. W każdym roku kalendarzowym odbywają się dwa sezony: Winter Split oraz Fall Split. Sezon składa się z wielu turniejów rozgrywanym na całym świecie. Najważniejszy cykl jest poprzedzany kwalifikacjami w różnych regionach świata. Pozwalają one wyłonić najlepszych graczy, którzy powalczą o tytuł mistrza danego sezonu. Rocket League esport to prężnie rozwijająca się dyscyplina, w której mogą brać udział pojedyncze osoby, a także drużyny złożone z kilku osób.

Rocket League esports to bardzo udany format, w którym przewidziano wysokie pule nagród. Z sezonu na sezon są one coraz większe. Najlepsi gracze w trakcie kilkuletniej kariery mogą zarobić nawet ponad 200 tysięcy dolarów. Co więcej, cykl the RLCS jest otwarty, dzięki czemu, każdy gracz może spróbować swoich sił w otwartych kwalifikacjach. O triumf w głównej imprezie mogą powalczyć tylko nieliczni. Oczywiście każdego dnia odbywają się rekreacyjne turnieje, w których nie ma puli nagród. Są one dedykowane osobom, które chcą poprawiać swoje umiejętności i cieszyć się rozgrywką w różnych trybach gry. Rocket League esports to dyscyplina bardzo przyjazna dla graczy.

RCLS X – dziesiąty sezon profesjonalnych rozgrywek

Niedawno zakończył się jesienny sezon RLCS X: Fall. Tym razem, zmagania były mocno ograniczone za sprawą pandemii. Wpłynęło to również na pule nagród przygotowane dla najlepszych zespołów. Ostatecznie. RCLS X: Fall padło łupem drużyny G2 Esports. Na drugim miejscu uplasowała się ekipa NRG. Miejsca 3-4 przypadły drużynom: Spacestation Gaming oraz Pittsburgh Knights. W roku 2020 rozpocznie się kolejny sezon zimowy, RLCS X Winter Split, w którym najlepsze drużyny będą mogły powalczyć o znacznie wyższe wygrane. W roku 2019, najlepsi gracze mogli zarobić nawet ponad 100 tysięcy dolarów.

Jak już mówiliśmy, w roku kalendarzowym zwykle odbywają się dwa turnieje, podzielone na sezon zimowy, Winter Split, a także sezon jesienny, Fall Split. Drużyny rywalizują w kilku turniejach, zbierając punkty do klasyfikacji generalnej. Dostępne są także zmagania w trybie pojedynczym, w którym wykazać się mogą poszczególni zawodnicy. Sezon Rocket League jest dzięki temu bardzo urozmaicony i oferuje graczom wysoki poziom emocji. Dynamiczna rozgrywka sprawia, że nie brakuje widzów śledzących popularne turnieje za pośrednictwem platformy Twitch.

Dlaczego Rocket League zyskała tak dużą popularność?

Dyscyplina Rocket League Esports plasuje się w czołowej dziesiątce najbardziej popularnych dyscyplin esportowych. Dużą zaletą jest bez wątpienia otwarty format, który sprawia, że wszyscy gracze mogą wziąć udział w rozgrywce turniejowej. Niemal każdego dnia można dołączyć do turniejów, w których gracze samodzielnie ustalają zasady gry. Podczas takich wydarzeń często tworzą się drużyny, które następnie biorą udział w otwartych kwalifikacjach i mają szansę zakwalifikować się co cyklu RLCS: The Grid. Najlepsze są jednak profesjonalne drużyny wystawiane przez duże teamy esportowe.

Gra Rocket League jest obecnie dostępna za darmo, dzięki czemu, każdy może spróbować swoich sił. Możemy również kupować płatne dodatki, ale nie jest to konieczne do tego, aby rywalizować na równych zasadach z innymi użytkownikami. Gra jest także bardzo widowiskowa, dzięki czemu, mecze są chętnie oglądane przez tysiące widzów. Już niebawem rozpocznie się sezon RLCS X Winter Split, który potrwa do połowy 2021 roku. W puli nagród znalazło się 250 tysięcy dolarów. Możemy zatem spodziewać się bardzo emocjonującej i ciekawej rozgrywki.

Gdzie można oglądać mecze Rocket League?

Najważniejsze turnieje Rocket League esports mogą pochwalić się bardzo dobrą oglądalnością, dzięki czemu, wokół tego sportu elektronicznego nie brakuje sponsorów wspierających najlepsze drużyny. Wielu graczy zarabia głównie na kontraktach reklamowych oraz sponsorskich, a gaża za udział w turniejach to tylko mała część łącznych zarobków. Rocket League, podobnie jak inne dyscypliny esport, można oglądać całkowicie za darmo za pośrednictwem platformy Twitch. Wiele ciekawych informacji ze świata tej dyscypliny podsuwa nam Twitter. Możemy tu śledzić oficjalny kanał rozgrywek RLCS, a także konta prowadzone przez najlepszych zawodników i ekspertów.

Zakłady bukmacherskie na Rocket League esport

Dyscyplina Rocket League bardzo szybko pojawiła się w ofercie zakładów bukmacherskich. Gracze mogą obstawiać popularne turnieje wchodzące w cykl The RLCS: Grid. Zwykle można obstawiać zwycięzcę meczu oraz dokładny wynik. Gracze przed rozpoczęciem turnieju mogą również obstawić swojego faworyta do zwycięstwa w całej imprezie. Należy jednak zauważyć, że Rocket League esports jest dyscypliną dosyć trudną w obstawianiu, biorąc pod uwagę bardzo wyrównany poziom rozgrywki.

Jeśli chcesz sprawdzić swoje umiejętności typerskie w tej dyscyplinie, już niebawem startuje RLCS X Winter Split, na którym nie zabraknie ciekawych spotkań do obstawiania. Zakłady na Rocket League można oczywiście łączyć z innymi dyscyplinami sportów elektronicznych, a także z klasycznymi dyscyplinami sportowymi, tworząc tym samym zakłady AKO z większym kursem całkowitym. Dużym zainteresowaniem cieszy się także cykl Collegiate Rocket League, czyli CRL. U niektórych bukmacherów, zakłady na esports można stawiać na żywo, oglądając jednocześnie transmisje z meczu.

Gdzie można obstawiać zakłady na RLCS?

W Polsce można obstawiać zakłady bukmacherskie wyłącznie u legalnych bukmacherów z licencją. Obecnie, na rynku funkcjonuje kilkanaście firm, w których możemy obstawiać zakłady na esport. Rocket League nie należy do głównych dyscyplin, takich jak: Counter Strike, DOTA 2 czy League of Legends. W związku z tym, tylko niektórzy bukmacherzy mogą nam zaoferować zakłady na tę dyscyplinę. Bardzo obszernym wyborem zakładów mogą pochwalić się firmy STS, Fortuna, LV BET, a także Betclic. W związku z tym, nie powinno być problemów ze znalezieniem zakładów na RLCS, a także CRL. Główne turnieje są dostępne w większej liczbie serwisów bukmacherskich.

Jak rozpocząć rozgrywkę w Rocket League?

Od roku 2020, Rocket League jest dostępna w systemie Free to Play, dzięki czemu, można ją pobrać za darmo z platformy Epic Games Store. W grze mamy płatne dodatki, ale nie trzeba ich kupować, aby mieć szansę rywalizacji jak równy z równym z pozostałymi użytkownikami. Gra proponuje otwarty format rozgrywek, dzięki czemu, wszyscy gracze mogą brać udział w otwartych turniejach, a także klasyfikacjach regionalnych do najważniejszych imprez, takich jak CRL, czy też RLCS: The Grid, z podziałem na sezony Winter Split oraz Fall Split. Choć zarobki w Rocket League nie są tak duże, jak chociażby w DOTA 2, to najlepsi gracze nie mają powodów do narzekania. W skali roku, profesjonalni zawodnicy mogą zarobić nawet ponad 100 tysięcy dolarów.