Punch Down – co warto wiedzieć o mistrzostwach w policzkowaniu?

W ostatnich dwóch latach w Polsce pojawiło się sporo nietypowych eventów związanych ze sztukami walki. Fame MMA, czyli pierwsza gala organizująca walki celebrytów oraz youtuberów, GROMDA i Wotore organizujące turnieje w walkach na gołe pięści, a także Punch Down, czyli pierwsze, oficjalne walki w policzkowaniu. W tym miejscu opowiemy więcej o zasadach oraz przebiegu turnieju Punch Down, a także zdradzimy informacje na temat trzeciej gali.

Na czym polegają walki w policzkowaniu?

Nie doszukamy się tutaj głębszej filozofii. Mamy stół z prostokątnym blatem, który oddziela dwóch zawodników stojących naprzeciwko siebie. Zawodnicy na przemian zadają sobie po trzy ciosy otwartą dłonią. Zwycięzca jest wyłaniany przez knock-out lub przez decyzję sędziów. Póki co, Punchdown nie doczekał się szerszych zasad, ale za nami dopiero dwie edycje tego wydarzenia. Fani sugerują, że organizatorzy powinni nieco ujednolicić regulamin i np. wprowadzić zasady związane z karaniem za faul, którym jest odchylenie głowy przed uderzeniem. W finale Punch Down 2 mieliśmy sporo kontrowersji związanych właśnie z odchylaniem głowy w ostatniej chwili.

Czy Punch Down to bezpieczny sport?

Gala budzi ogromne kontrowersje. Wielu sportowców wnioskuje o to, aby policzkowania nie nazywać w żadnej mierze sportem. W tej dyscyplinie liczą się bowiem tylko dwa czynniki: silniejszy cios oraz odporność na uderzenia. Wątpliwości budzi także bezpieczeństwo zawodników. Uderzenia powinny być wyprowadzane na policzek lub okolice szczęki. Jednak w sytuacji, gdyby jeden z zawodników uderzył oponenta w okolice skroni, mogłoby się to skończyć nieciekawie. Dlatego też, turnieje Punch Down w policzkowaniu wzbudzają sporo zastrzeżeń i posiadają mocno okrojone grono fanów.

Pierwsze gale Punch Down w Polsce

Pierwsza gala Punch Down odbyła się w grudniu 2019 roku w Poznaniu, w klubie B17 w Poznaniu. Jej zwycięzcą był Lupa. Drugi turniej Punchdown 2 zorganizowano w marcu i tym razem triumfował Dawid „Zaleś” Zalewski. Jeśli interesuje Cię ta dyscyplina sportu, zobacz skróty walk, które są dostępne na Youtube. Do turnieju może zgłosić się każdy. Zawodnicy rywalizują o nagrody pieniężne, które systematycznie idą w górę. Pierwsza gala nagrodziła zwycięzcę 10,000 PLN, druga 20,000 PLN, a podczas Punch Down 3, triumfator zainkasuje na swoje konto 30,000 PLN.

Punch Down 3 – kiedy odbędzie się kolejna gala?

Organizatorzy zapowiedzieli już trzecią odsłonę gali, która odbędzie się 7 listopada w Poznaniu. Podobnie jak poprzednie eventy, trzeci turniej znowu odbędzie się w klubie B17 przy ulicy Bułgarskiej. Na stronie internetowej federacji można znaleźć informacje oraz formularz zgłoszeń. Co ciekawe, pieczę nad nowym projektem przejął bukmacher Betclic, który jest oficjalnym sponsorem tego wydarzenia. Dzięki temu, walki organizowane podczas Punch Down można obstawiać.

Podczas Punch Down 3 po raz pierwszy wezmą udział także kobiety. Prawdopodobnie doczekamy się również ujednolicenia przepisów, które będą karały zawodników odchylających głowę przed samym uderzeniem. Takie sytuacje obserwowaliśmy na Punchdown 2. Gala cieszy się umiarkowanym zainteresowaniem, ale można na niej spotkać popularnych youtuberów, którzy są związani również z Fame MMA. Niewątpliwie jest to dosyć nietypowa dyscyplina, która nie ma wiele wspólnego ze sportem. Jak podkreślają sami organizatorzy, w Punchdown liczy się głównie zabawa.

Punch Down – pierwsze w Polsce turnieje w policzkowaniu

W sieci możemy odnaleźć skróty walk oraz zobaczyć, na czym właściwie polega ta dyscyplina. Punchdown 2 przyniósł gali sporą popularność, ale jak już mówiliśmy, event ma także bardzo szerokie grono przeciwników, którzy zwracają uwagę na znikome walory sportowe, a także realne zagrożenie zdrowia zawodników. Turniej Punchdown 3 odbędzie się już 7 listopada w Poznaniu, w klubie B17 przy ulicy Bułgarskiej. Tym razem, przy prostokątnym stole zmierzą się nie tylko mężczyźni, ale również kobiety. Na stronie organizatora znajdziemy szczegółowe informacje oraz zapisy do turnieju. Na triumfatora czeka nagroda w postaci 30,000 PLN.