Kursy bukmacherskie

Wszyscy gracze korzystający z szerokiej ofert zakładów bukmacherskich wiedzą, że zakłady możliwe do obstawiania wyrażone są w kursach bukmacherskich. To one są sercem typowania i to od nich w głównej mierze zależą wygrane. Jeżeli nie zrozumiemy, na czym polegają kursy, co wyrażają i jak się je przelicza na prawdopodobieństwo, ciężko nam będzie o skuteczną grę w zakładach bukmacherskich. Pozostawimy ją co najwyżej szczęściu, a nie chłodnej kalkulacji.

Dostępnych do typowania jest multum zdarzeń i na każde z nich bukmacherzy obliczają różne prawdopodobieństwo wyniku. Ustalając kursy, bukmacherzy biorą pod uwagę masę czynników. Przykładowo, gdy jedna drużyna lepiej radzi sobie na własnym obiekcie (gdzie rozegra najbliższe spotkanie) niż jej najbliższy rywal, do tego ma zdecydowanie lepszy skład (przynajmniej na papierze) i właśnie notuję serię dobrych wyników (zespół jest w formie), to można się spodziewać dość niskiego kursu na ten zespól, gdyż to on jest stawiany w roli faworyta. Gdy jednak jego dwóch kluczowych graczy wypadnie na dzień przed spotkaniem, to możemy być pewnie wzrostu kursu. Specjalista czuwa i wie, że to może mieć wpływ na końcowy wynik.

kupony wielokrotne

Co to są kursy bukmacherskie

Kurs bukmacherski na dane zdarzenie sportowe (lub gospodarcze, polityczne, społeczne) daje graczowi dwie podstawowe informacje – prawdopodobieństwo oraz potencjalny zysk.

1.Kurs bukmacherski to cyfrowo (lub procentowo) określone prawdopodobieństwo nastąpienia konkretnego wyniku zakładu – zwycięzcy, liczby punktów, setów, strzelca czy po prostu spełnienia się określonego zdarzenia/kryterium.

 1. kurs na wygraną gospodarzy wynosi 1,45
  np. kurs na strzelenie bramki przez drużynę przyjezdną wynosi 1,35
  np. kurs na to, że w spotkaniu zawodnicy rzucą więcej niż 165,5 punktów, wynosi 1,75
  np. za to że Oskara zgarnie film Greenbook kurs wynosi 2,30

2.Kurs bukmacherski określa potencjalną wygraną za postawienie pieniędzy na wybrany zakład (ewentualnie trzeba odjąć podatek od gier).

 1. stawiając 100 PLN na kurs 1,20 wygramy 120 PLN (minus ewentualny podatek)
  np. stawiając 150 PLN na kurs 1,50 wygramy 225 PLN (minus ewentualny podatek)
  np. stawiając 200 PLN na kurs 2,50 wygramy 500 PLN (minus ewentualny podatek)

Kurs i jego wysokość to kluczowa kwestia przy grze na zakładach wzajemnych. Dawniej kursy określano ułamkowo np. 1:8 (jeden do ośmiu), jednak obecnie wszyscy bukmacherzy stosują system dziesiętny (europejski) np. 1,65 czy 2,15. Dużym ułatwieniem na początku jest lvbet kod promocyjny, dzięki któremu szybciej wejdziemy do gry.

Im kurs bliższy 1,0 tym jest określany jako niższy, a prawdopodobieństwo wyniku zdarzenia nim określonego jest wyższe. Odwrotnie wygląda sytuacja przy kursie wysokim np. 4,50. Wtedy prawdopodobieństwo wyniku zdarzenia jest niskie, ale nie niemożliwe do zrealizowania.

Niektórzy gracze kursy bukmacherskie określają jako „przeliczniki”.

Bardzo ważne w zakładach bukmacherskich jest zrozumienie i znajomość matematycznych zależności pomiędzy prawdopodobieństwem wystąpienia danego zdarzenia a ustalonym kursem bukmacherskim. Umiejętność przeliczania tych elementów ułatwia grę i pozwala na wyszukiwanie tzw. valuebetów (przeszacowanych przez bukmachera kursów).

betfan opinie

Dlaczego bukmacherzy używają kursów?

Kurs bukmacherski to oszacowane przez bukmachera prawdopodobieństwo zaistnienia konkretnego zdarzenia. Bukmacherzy, zamiast operować prawdopodobieństwem wyrażanym w procentach używają właśnie kursów, by przedstawić potencjalną wygraną w bardziej przejrzysty i czytelny dla gracza sposób.

Zdecydowanie łatwiej i lepiej postawić 100 PLN na kurs 2,5 i wiedzieć, że można wygrać 250 PLN (z czego 150 „na czysto”), niż zagrać 100 PLN na zakład tylko przy 40% szans na wygraną (aż 60% szans na porażkę). Zapisywanie kursów liczbami, a nie procentami, wygląda lepiej, jest bardziej czytelne i zachęcające dla graczy. Do tego łatwiejsze w porównywaniu kursów i przeliczaniu wygranej na kuponie.

Marża zakładów bukmacherskich

Jeżeli przeliczymy kursy bukmacherskie na prawdopodobieństwo wyrażone w procentach, a następnie zsumujemy te procenty w ramach jednego zdarzenia, to otrzymamy wartość powyżej 100%, np. 105% (więcej o 5 punktów procentowych). Dlaczego tak się dzieje?

Ta nadwyżka powyżej 100% to będzie marża bukmacherska, czyli tak naprawdę prowizja zakładów bukmacherskich, dzięki której firmy oferujące zakłady zarabiają . Im jest ona mniejsza, tym lepiej dla gracza, bo więcej postawionych środków pracuje na wygraną. Im niższa marża, tym większy kurs.

Przykład 1: na bardzo wyrównane spotkanie tenisowe, gdzie mamy tylko 2 możliwe rozwiązania (wygra jeden albo drugi zawodnik) teoretycznie powinny być kursy 2,0 / 2,0  – po 50% szans na każdego zawodnika. Jednak bukmacher ustawił je na poziomie 1,85 / 1,85. Te 0,15 to właśnie marża bukmachera

Jak obliczyć marżę zakładów w przypadku 3-drogowego zdarzenia? Wzór będzie wyglądał następująco:

Marża = ((1/kurs A) * 100 + (1/kurs B) * 100 + (1/kurs C) * 100) – 100

A, B i C to są kursy na poszczególne rozwiązania.

Wzór ten możemy modyfikować. W przypadku zdarzenia dwudrogowego należy usunąć fragment z literą C (1/kurs C) * 100) lub w przypadku zdarzeń cztero- czy pięciodrogowych (lub więcej) dodać blok z kolejną literą – D, E, F.

Przykład 1: mamy spotkanie FC Barcelona – Real Madryt i kursy wynoszą odpowiednio 2,20 / 3,50 / 3,90.

Marża = ((1/2,20) * 100 + (1/3,0) * 100 + (1/3,60) * 100) – 100 = 6,55%

W tym przykładzie marża jest na dość wysokim poziomie 6,55%.

Od czego zależą marże u bukmacherów?

Marże zakładów bukmacherskich nie są na jednakowym poziomie. Ich wysokość różni się w zależności od dyscyplin sportowych, rodzajów zakładów, poszczególnych lig czy czasu zdarzenia – zakłady przedmeczowe mają znacznie niższe marże niż zakłady na żywo. Zakładów LIVE jest zdecydowanie mniej i na bieżąco ulegają zmianom, dlatego bukmacherzy mocniej się asekurują przed dużymi wygranymi, właśnie poprzez wysokie marże.

Jakie marżę są akceptowalne? Można przyjąć następujące założenia:

 • marża < 5% – niski poziom marży,
 • marża 5-7% – średni, wciąż akceptowalny poziom marży,
 • marża 7-10% – wysoki poziom marży (zaleca się jego unikanie),
 • marża >10% – bardzo wysoki poziom marży, całkowicie nieakceptowalny.

W sieci dostępne są kalkulatory marży bukmachera. Po wprowadzeniu kursów dla zdarzenia dwudrogowego lub trzydrogowego kalkulator natychmiast obliczy nam poziom marży. Na tym kalkulatorze również można wprowadzać dane kursowe od różnych bukmacherów, szukając surebetów (ujemna marża oznacza surebet i zakład warto postawić).

kursy bukmacherskie

Kto ustala kursy bukmacherskie?

Czasy, w których pan Janusz za biurkiem siedział i niczym w manufakturze tworzył kursy na wszystkie zdarzenia, odeszły już do lamusa (co nie zmienia faktu, że kiedyś tą mrówczą pracę wykonywali ludzie i to bardzo dobrze zorientowani w danych dyscyplinach sportowych). Obecnie służą temu komputery i specjalne algorytmy. Dla człowieka pozostaje wprowadzanie odpowiednich danych i ewentualne korekty kursów w zależności od aktualnych wydarzeń (np. kontuzja kluczowego gracza).

Programy i wspomniane algorytmy robią całą masę skomplikowanych obliczeń w mgnieniu oka, ustalając setki czy tysiące kursów dotyczących nie tylko podstawowego wyniku każdego spotkania, ale także masy uwielbianych przez graczy podgier, z handicapami czy zakładami typu over/under. Człowiek rzecz jasna prowadzi rzetelną kontrolę nad tym procesem, wprowadzając ewentualne korekty. Bez względu na same kursy, warto pamiętać o tym, aby wykorzystać sts kod promocyjny który da nam większe środki do gry.

Oczywiście zdarzają się błędy, których ani system ani ludzka kontrola nie wyłapie.  Co, gdy w jednej z niższych lig czołowy zespół pójdzie w sobotę na imprezę, a w niedzielę zagra rezerwowym składem juniorów przeciwko outsiderowi rozgrywek? Prawdopodobnie przegra pomimo bardzo niskiego kursu (stawiającego go w roli faworyta, a czasem nawet uważanego za tzw. pewniaka). Bukmacherzy tego nie przewidzą, nawet przy najbardziej zaawansowanych technologiach i algorytmach.

Zmiany i różnice w kursach bukmacherskich

Obserwując kursy można zauważyć, że ich wysokość ulega zmianie. Zmiany mogą występować na przestrzeni kilku dni, jak również i w przeciągu jednej doby. Skoro kurs ulega zmianie to znaczy, że albo nastąpił błąd z winy bukmachera i korekta prawdopodobieństwa (kursu) jest nim wymuszona, albo wydarzyło się coś, co może mieć znaczący wpływ na rozstrzygnięcie w spotkaniu – np. stan zdrowia kluczowych zawodników.

Różnice w kursach bukmacherskich w różnych firmach bardzo często nie wynikają z różnorodnego oszacowania prawdopodobieństwa zdarzenia (lub wykluczenia istotnych dla wyniku czynników), a poprzez odmienny poziom marży bukmacherskiej. Lawirowanie stawką marży (czyli de facto wysokością i atrakcyjnością kursów) jest sposobem na przyciąganie nowych graczy, szukających jak najwyższych kursów. Najwyższe kursy natomiast wykorzystamy dobrze w ofercie Betclic kod promocyjny, który pozwoli uzyskać nam więcej środków do gry.

kursy bukmacherskie

Rodzaje zapisów kursów bukmacherskich

Rozmawiając o kursach bukmacherskich, nie można nie wspomnieć o możliwym zapisie tego samego kursu na różne sposoby, czyli w różnych tzw. notacjach. Wyróżniamy kilka rodzajów notacji kursów bukmacherskich:

 • kursy dziesiętne (np. 1.25),
 • kursy brytyjskie (np. 1/4),
 • kursy amerykańskie (np. −400),
 • kursy hongkońskie (np. 0.25),
 • kursy indonezyjskie (np. −4,0),
 • kursy malajskie (np. 0.25).

Różne rodzaje notacji to jedynie odmienny sposób zapisu kursu bukmacherskiego. Niezależnie od wybranej notacji, postawienie tej samej stawki pozwoli na taką samą wygraną, zarówno w przypadku kursu dziesiętnego, jak i brytyjskiego.

W sieci można znaleźć kalkulator kursów bukmacherskich, pozwalający na przedstawienie tego samego kursu w różnych notacjach.

Przelicznik kursu na prawdopodobieństwo

Jeżeli znamy kurs bukmachera na dane zdarzenie, to bardzo łatwo możemy obliczyć szacowane prawdopodobieństwo wygranej. Tak samo znając prawdopodobieństwo, szybko przeliczymy je na kurs w systemie dziesiętnym.

Wzór na prawdopodobieństwo wygląda następująco: (1/kurs dziesiętny) × 100 = prawdopodobieństwo

Przykład 1: (1/1,20) x 100 = 83,33 %
Przykład 2: (1/1,80) x 100 = 55,55 %
Przykład 3: (1/2,50) x 100 = 40 %

Do wykonania odwrotnego działania i obliczenia kursu z podanego prawdopodobieństwa, używa się następującego wzoru: 1/prawdopodobieństwo = kurs

Przykład 1 dla 80% szans: 1/(80/100) = 1,25
Przykład 2 dla 50% szans: 1/(50/100) = 2,00
Przykład 3 dla 15% szans: 1/(15/100) = 6,66

Im wyższy kurs tym prawdopodobieństwo zdarzenia jest mniejsze i odwrotnie (mniejszy kurs = większe prawdopodobieństwo).

Przelicznik kursu ułamkowego na prawdopodobieństwo

Kursy ułamkowe określano są często per angielskie kursy bukmacherskie. Ten rodzaj zapisu kursów jest wciąż popularny  na terenach Wielkiej Brytanii. Kurs wyrażony w ten sposób świetnie wyraża zysk, tzn. przy kursie 3/5, aby wygrać 3 jednostki należy postawić 5 jednostek danej waluty. Stawiając 50 PLN zarobimy na czysto 30 PLN. Ważne by nie pomylić kolejności podczas czytania kursu ułamkowego, bo na przykład w przypadku kursu 1/18 możemy się mocno zdziwić.

Kursy ułamkowe łatwo można przeliczyć na prawdopodobieństwo (a te później na kurs dziesiętny). Wystarczy posłużyć się wzorem:

mianownik kursu/ (mianownik kursu + licznik kursu)

Przykład. Kurs 3/5 liczymy następująco:

5 / (5+3) = 5 / 8 = 0,625 = 62,5%

62,5% to prawdopodobieństwo zdarzenia w przypadku kursu ułamkowego 3/5. Gdybyśmy chcieli wyrazić kurs 3/5 w kursie dziesiętnym, to wyniósłby on 1,6. Bardzo atrakcyjny kurs z wysokim poziomem prawdopodobieństwa wystąpienia korzystnego dla gracza wyniku.

Przelicznik kursu amerykańskiego na prawdopodobieństwo

Gigant zza oceanu również nie będzie posługiwał się europejskim systemem określania kursów i musi posiadać całkiem inny. Czy lepszy, to kwestia indywidualna. Amerykańskie kursy są nazywane moneylineodds. System prezentacji, pomimo dziwnie wyglądających na pierwszy rzut oka plusów i minusów, jest dość czytelny i łatwy do zrozumienia. Plus i minus oznaczają kierunek odczytywania kursy.

Przykładowo +180 oznacza, że za każde postawione 100 jednostek (dajmy na to 100 PLN) otrzymamy 180 jednostek zysku. Inaczej jest przy znaczku minus. W przypadku kursu -180 dostajemy informację, że aby uzyskać 100 jednostek zysku, musimy postawić aż 180 jednostek.

W praktyce wygląda to tak. Stawiamy 100 PLN na kurs +180 i zgarniamy 280 PLN (180 zysk z wygranej + 100 stawki) minus ewentualny podatek.

Przy minusie. Gramy kupon za stawkę 180 PLN z kursem -180 i otrzymujemy wygraną 280 PLN (100 zysk z wygranej + 180 stawki) minus ewentualny podatek.

Całość tylko wydaje się skomplikowana, ale do ułatwienia obliczenia zysku przy danym kursie można posłużyćsię następującymi wzorami:

Wzór dla ujemnego kursu amerykańskiego: (100 / kurs) x stawka

Wzór dla dodatniego kursu amerykańskiego: Kurs x (stawka / 100)

Jak obliczyć kurs całkowity i wygranąna kuponie SOLO oraz AKO
Kupon SOLO

W przypadku kuponu SOLO, czyli zawierającego wyłącznie jedno zdarzenie, obliczenie kursu całkowitego kuponu nie jest skomplikowane. Opiera się ono o bardzo prosty wzór:

Wygrana = kurs zdarzenia x stawka x 0,88

Kurs zdarzenia – kurs u bukmachera na wybrane przez nas zdarzenie.
Stawka – to kwota za jaką gramy dany kupon.
0,88 – mnożnik uwzględniający podatek od gier ustalony w Polsce na poziomie 12%.

Przykład. Gramy kupon SOLO z kursem zdarzenia 2,75 za kwotę 100 PLN.

Wygrana = 2,75 x 100 x 0,88 = 242 PLN

Nasza wygrana po uwzględnieniu podatku wyniesie 242 PLN>

Kupon AKO (akumulacyjny)

Kupon AKO składa się z wielu zdarzeń – dlatego nazywa się również kupon akumulacyjny. Każdy typ może mieć różny kurs. Aby obliczyć ostateczną kwotę do wygrania na kuponie typu AKO, należy posłużyć się wzorami:

Kurs całkowity = kurs A x kurs B x kurs C x kurs D
Wygrana = kurs całkowity x stawka x 0,88

Kurs A, kurs B, kurs C, kurs D – to kursy wybranych spotkań. Może być ich mniej (minimum 2) lub więcej np. 15. Maksymalną liczbę spotkań na kuponie zawsze indywidualnie ustala bukmacher (maksimum znajduje się zazwyczaj w okolicach 50 zdarzeń).
Kurs całkowity – to mnożnik kursów wybranych spotkań.
Stawka – to kwota za jaką gramy dany kupon.
0,88 – mnożnik uwzględniający podatek od gier ustalony w Polsce na poziomie 12%.

Przykład. Tworzymy kupon składający się z 5 spotkań o różnych kursach, są one następujących wysokości: 2,40; 1,85; 1,25; 3,15; 1,6; a całość zagramy za 20 PLN.

Kurs całkowity = 2,40 x 1,85 x 1,25 x 3,15 x 1,6 = 27,97
Wygrana = 27,97 x 20 PLN x 0,88 = 492,27

Nasza wygrana po zapłaceniu podatku od gier wyniesie 492,27 PLN>

kursy bukmacherskie

Kursy w zakładach bukmacherskich

Podsumowując, w Polsce spotykamy się głównie z kursami dziesiętnymi (europejskimi), które określają nam prawdopodobieństwo wystąpienia danego wyniku oraz możliwy zysk za postawienie na to zdarzenie pieniędzy. Ważne jest umiejętne czytanie i szacowanie kursów względem prawdopodobieństwa wystąpienia zdarzenia, a także przeliczanie kursu na owe prawdopodobieństwo.

Kursy są ustalane przez bukmacherów za pomocą specjalnych algorytmów, a później rzetelnie kontrolowane przez człowieka, co jednak nie wyklucza możliwych błędów i przeszacowania kursów. Szukanie takich przewartościowań (valuebetów) lub odmiennych typów u różnych bukmacherów na jedno zdarzenie (surebetów) to podstawowe działania graczy nastawionych na osiąganie regularnych zysków na grze w zakładach.

Dla dobrego gracza niezbędna jest wiedza o kursach bukmacherskich (opisana w tym materiale), szczegółowe zainteresowanie wybranymi dyscyplinami czy ligami, a także rzetelne śledzenie oferty wielu bukmacherów. Do tego można jeszcze dorzucić umiejętne lawirowanie stawkami (czasem według popularnych systemów bukmacherskich).

Polecamy sprawdzić aktualny ranking bukmacherów aby zobaczyć, gdzie są najlepsze kursy. Pamiętaj, graj odpowiedzialnie i rozsądnie!