Konkretny i solidny, to Gran Derthona: Lwy pokonują Milan i wlatują do półfinału Next Gen Cup

Serce, charakter i wola zwycięstwa. To trzy składniki, które wpychają Bertram Derthona do grona czterech najlepszych drużyn w IBSA Next Gen Cup 2023. Zespół trenowany przez Lucę Ansaloniego odnosi prestiżowy sukces na zakończenie bardzo wyrównanego meczu z EA7 Emporio Armani Milano. Po ponad trzydziestu pięciu wyrównanych minutach Leoni zdobyło decydujące prowadzenie i nigdy nie oglądało się za siebie, zyskując dostęp do półfinału. Jutro, o godzinie 17:00, ponownie na PalaBarbuto, wymagający wyzwanie VL Carpegna Prosciutto Papalini Pesaro, aby spróbować zdobyć miejsce w finale.

Drużyna trenowana przez Ansaloni- dobrze rozpoczęła i popychana inicjatywami Biagginiego, objęła prowadzenie w początkowej fazie meczu. Milan, w drugiej części kwarty otwierającej mecz, wychodzi na prowadzenie, ale Derthona utrzymuje kontakt i w 10′ częściowe prowadzenie wynosi 18-17. W drugiej tercji mecz toczy się z tym samym motywem przewodnim i równowagą, która nie wykazuje oznak złamania. Bertram – dzięki koszom Zanettiego i Lisiniego – ponownie wyprzedza i na półmetek idzie z przewagą 30-33

Kiedy Derthona wraca z szatni, utrzymuje swój margines przez dużą część trzeciej kwarty, po czym cierpi na comeback Milanu – prowadzony przez inicjatywy Abegi i dokładność w lunecie -. Przy trzeciej syrenie zespół HCL prowadzi 53-49. W ostatnim okresie, Tandia i Baldi tworzą ważny zryw, który wypycha Lwy na 58-65 w 35 minucie, ale potem, z kontrą 8-0 charakteryzującą się koszami Abegi, EA7 przywraca prowadzenie (66-65) na 2 minuty do końca. Końcówka jest żarliwa: Zanetti i Tandia przywracają Bertramowi prowadzenie, Miccoli, dzięki trójce, utrzymuje Milano przy życiu; późniejszy chłód Fariasa w lunecie sprawia, że na 15 sekund przed końcem jest 70-74. EA7 próbuje do końca, ale Derthona zachowuje jasność w ostatnich posiadaniach i triumfuje 73-78.