Jak wybrać najlepszego bukmachera?

W dzisiejszym artykule skupimy się na wskazaniu Ci najważniejszych czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę szukając swojego bukmachera. W naszych wskazówkach bazujemy na wynikach badań, wykonanych przez platformę OpenBet.

Poniżej poznasz najważniejsze czynniki, decydujące o wyborze bukmachera, które wskazali gracze z Wielkiej Brytanii. W naszym zestawieniu uwzględniliśmy procent osób, które wskazały dany element za najważniejszy, przyznając mu ocenę 9 lub 10 punktów.

  • Jakość strony – 43%
  • Łatwość robienia depozytów – 41%
  • Oferta bonusowa i promocyjna – 40%
  • Czas potrzebny na wypłatę – 36%
  • Łatwość rejestracji – 36%
  • Obsługa klienta – 34%
  • Oferta zakładów – 30%
  • Programy lojalnościowe – 24%
  • Jakość aplikacji mobilnej – 23%
  • Posiadanie oferty naziemnej – 13%

Najlepsze strony legalnych polskich bukmacherów

Podczas analizy stron internetowych legalnych polskich bukmacherów nie mieliśmy problemów ze znalezieniem tych najlepszych. Pod względem jakości witryny wyróżniając się tacy operatorzy jak Fortuna, LV BET, STS, TOTALbet oraz forBET, które w swoich funkcjonalnościach i przejrzystości dorównują do witryn największych firm w branży.

Podczas dokonywania oceny zwróciliśmy uwagę na to, czego szukają gracze na stronach, a także, które elementy wpływają na lepszy odbiór serwisu. Badania wskazały, że dla graczy najważniejszy jest szybki dostęp do interesujących rynków oraz najpopularniejszych wydarzeń. Właśnie dlatego wielu bukmacherów zastosowało odpowiednie wyróżnienia.

Dodatkowo na ocenę wpływa również szata graficzna witryny. Dostosowanie grafiki do trendów sprawia, że więcej użytkowników decyduje się pozostać na stronie. Tym samym bukmacherzy stoją przed wyzwaniem, jakim jest połączenie obszernej oferty zakładów, z przejrzystością serwisu. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest chęć wyeksponowania wszystkich zalet na stronie głównej. To sprawia, że strona jest przesycona treścią i tym samym mniej czytelna.

Ciekawostką może być przy tym fakt, że w dalszym ciągu ponad połowa aktywnych użytkowników decyduje się na typowanie z poziomu komputera stacjonarnego i/lub laptopa. Wiele osób nie decyduje się na uruchamianie aplikacji mobilnej, wskazując, że mały rozmiar ekranu utrudnia stawianie kuponów.

Łatwość robienia depozytów

Na drugiej pozycji użytkownicy wskazali łatwość dokonywania depozytów. Wiele osób może uznać taki wynik za zaskakujący – pozycja ta wyprzedza nawet oferty bonusowe i promocje, jednak w naszej ocenie również jest to bardzo ważny punkt. Nie da się przy tym ukryć, że na polskim rynku powinna jak najszybciej pojawić się tutaj zmiana. Większość polskich bukmacherów udostępnia już co prawda e-portfele, które na światowym rynku stały się już bardzo popularnej, jednak w dalszym ciągu nie jest to poziom światowy. Jednak analizując możliwości dokonywania wpłat możemy z całą pewnością polecić takich operatorów jak Fortuna, Totolotek, LV BET, STS, PZBuk oraz TOTALbet. U tych operatorów możemy dokonywać wpłat korzystając z portfela elektronicznego, systemów DotPay czy PayU, a także szybkich płatności elektronicznych Paysafecard, przelewów tradycyjnych i BLIK, czy płatności kartą.

Oferta bonusowa i promocyjna

Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych ofert bonusowych i promocyjnych znajdziesz w osobnych artykułach.

Jeśli mielibyśmy wskazać najlepsze oferty bonusowe i promocyjne to z pewnością typowalibyśmy tych operatorów, którzy oferują nie tylko tradycyjne bonusy od wpłat, ale dodatkowo bonus od depozytu, freebety czy zakłady bez ryzyka. W tej pozycji również na prowadzenie wysuwają się Fortuna i STS. Ci operatorzy gwarantują wszystkie ww. bonusy na start. Nieco słabiej, ale w dalszym ciągu bardzo dobrze kształtuje się oferta Totolotka i forBET.

Czas potrzebny na wypłatę

Na potrzeby badania Brytyjczycy rozdzielili pytanie o płatności na wypłaty oraz wpłaty. Nie da się ukryć, że u wielu bukmacherów dalej znacznie łatwiej jest dokonać wpłaty niż wypłaty środków. Mówimy tu oczywiście o tempie, w jakim środki są widoczne na koncie gracza. Przy wypłatach wielu bukmacherów decyduje się na wydłużenie czasu przesłania środków z wygranych do 24 godzin. Ta praktyka ma na celu zachęcić graczy do dalszego obracania środkami, które znajdują się na koncie użytkownika, a także zniechęcać do dokonywania częstych wypłat. Czy jest to właściwe podejście? Z pewnością wielu graczy może ono zniechęcić do wyboru operatora, zwłaszcza, że pozycja ta znalazła się tuż za czołówką.

Polscy gracze z pewnością się ucieszą faktem, że coraz częściej bukmacherzy decydują się na wprowadzenie szybkich wypłat. Wśród liderów w tej kategorii możemy wymienić STS, TOTALbet, PZBuk, LV BET oraz Fortunę.

Łatwość rejestracji

Część użytkowników rezygnuje z założenia konta z uwagi na zbyt obszerny lub skomplikowany formularz rejestracji. Konieczność samodzielnego założenia konta jest jedną z przyczyn, dla których legalni bukmacherzy w dalszym ciągu mają stosunkowo niewielki udział w rynku hazardowym. Podczas prowadzonego w Wielkiej Brytanii badania, aż 41% użytkowników przyznało, że zrezygnowało z założenia konta. Jako główne przyczyny rezygnacji z rejestracji wskazano: zbyt szczegółowe wymagania (41%), skomplikowany formularz (32%) oraz regulamin strony internetowej (26%).

Wśród polskich bukmacherów każdy wymaga przesłania skanu lub zdjęcia dokumentu tożsamości (z obu stron), co dla wielu graczy jest przeszkodą nie do przejścia. Kolejnym powodem, dla którego polscy gracze rezygnują z założenia konta jest konieczność podania konta bankowego. Nie da się ukryć, że są to wymagania możliwe do spełnienia, jednak dla wielu osób wydają się one być zbyt czasochłonne.

Właśnie dlatego coraz więcej operatorów decyduje się wyjść naprzeciw graczom. Obecnie już ponad połowa operatorów umożliwia szybką rejestrację. Podczas zakładania konta gracz nie musi podawać numeru rachunku, czy przesyłać zdjęć dokumentów. Po przejściu weryfikacji można odebrać bonus od wpłaty i zacząć swobodnie typować. Jednak takie konta tymczasowe mają również minusy. Jednym z głównych jest brak dostępu do freebetów bez depozytów, a co więcej, gracz korzystający z takiego konta nie może dokonać wypłaty środków. Dopiero przejście pełnej rejestracji otrzymasz dostęp do wszystkich funkcjonalności, w tym otrzymasz bonus na start w postaci zakładu bez depozytu, będziesz mógł dokonać zakładu za wyższą stawkę, a także wypłacisz wygrane środki.

Wśród polskich operatorów posiadających opcję szybkiej rejestracji możemy wymienić: Fortunę, STS, Totolotek, TOTALbet, PZBuk, LV BET, eWinner, Superbet oraz Noblebet.

Obsługa klienta

W tym punkcie możemy śmiało stwierdzić, że nasi polscy operatorzy nie odstają znacząco od światowych bukmacherów. W naszej ocenie skupiliśmy się na zestawieniu najważniejszych punktów obsługi klienta.

Bukmacher Infolinia Formularz kontaktowy Czat online FAQ
Fortuna Nie Tak 8-20 Tak
STS Nie Tak 24h Tak
Totolotek Tak podany jest e-mail 8-23 Tak
LV BET Nie Tak 24h Tak
forBET Nie Tak 8-24 Tak
TOTALbet Tak Tak 9-23 Tak
PZBuk Nie Tak 10-20 Tak
Etoto Nie Tak 9-22 Tak
Betclic Nie podany jest e-mail Nie Tak
Betfan Nie Tak 9-23 Tak
eWinner Nie Tak 8-23 Tak
Noblebet Nie Tak 8-22 Tak
Superbet Nie Tak 24 h Tak

Oferta zakładów

Obecnie, aby pozyskać nowych graczy nie wystarczy wprowadzanie kolejnych poziomów rozgrywkowych czy egzotycznych lig. Ważne jest to, by na bieżąco śledzić trendy na rynku hazardowym, a przy tym prowadzić dokładne badania rynków. W Polsce w sezonie zimowym dużą popularność zyskują zakłady na skoki narciarskie, we Włoszech gracze najchętniej typują wyścigi konne, w Hiszpanii gracze szczególnie upodobali sobie bingo, a z kolei w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie (w związku z obowiązującym zakazem dla zakładów bukmacherskich) 60 mln osób gra w DFS (szacuje się, że rynek Daily Fantasy Sports w USA wynosi 4 mdl dolarów).

Decydując się na wybór bukmachera warto zwrócić uwagę na to, jakie dyscypliny sportowe i rynki zdarzeń znajdują się w jego ofercie. Dla przykładu, STS ma mocno rozbudowaną ofertę na KSW, forBET stawia nacisk na żużel, a LV BET jest jedynym operatorem, który przyjmuje zakłady na gale Fame MMA. Jednak nowi gracze coraz częściej decydują się na typowanie również e-sportów, wskazując, że to właśnie ten rynek ma szansę stać się przyszłością dla zakładów bukmacherskich. Z radością możemy przy tym wskazać, że w ofercie wszystkich polskich legalnych bukmacherów znajdziemy tę pozycję.

W tym zakłady live

Choć Brytyjczycy nie wskazali tej pozycji, to w naszej ocenie równie ważna jest oferta zakładów na żywo. Właśnie ta pozycja sprawiła, że bet365 zyskał w Polsce tak dużą popularność. Zakłady na żywo są w stanie zapewnić graczom znacznie więcej emocji. Co więcej, jest to doskonała propozycja dla osób mniej cierpliwych, które nie chcą czekać na rozstrzygnięcie kuponu. Na plus tych form zakładów przemawia również fakt, że gracze mają możliwość oglądania transmisji streamingowych, co pozwala maksymalnie wczuć się w trwające wydarzenie. Poniżej skupimy się na propozycjach zakładów live u, naszym zdaniem, najlepszych polskich bukmacherów – STS, Fortuny oraz forBET.

W kategorii live STS nie ma sobie równych. Bukmacher udostępnia swoim graczom zakłady i transmisje dla takich dyscyplin jak: piłka nożna, tenis, siatkówka, koszykówka, hokej, tenis stołowy, piłka ręczna, badminton, baseball, a także różnych pozycji w ramach e-sportu. Wszystkie wydarzenia są dostępne po wejściu w kalendarz, co sprawia, że nic nie zostanie przeoczone. Gracze zyskują również dostęp do najważniejszych zmiennych, w formie rozbudowanych statystyk. Nie można również pominąć liczby wydarzeń, która jest naprawdę imponująca i wynosi ponad 200. Jeżeli na dane wydarzenie brak jest opcji streamingu, wówczas gracze mają dostęp do wizualizacji na wysokim poziomie. O czym jeszcze warto wspomnieć w przypadku zakładów na żywo? Każdy gracz może skorzystać z opcji cashoutu, co zwiększa kontrolę nad grą.

Kolejnym operatorem, który w naszej ocenie zasługuje na uznanie jest Fortuna, która podobnie jak STS również udostępnia szereg atrakcyjnych wydarzeń na żywo. Rynki w ofercie Fortuny są mocno rozbudowane, a i ich ilość jest imponująca. Miesięcznie gracze otrzymują dostęp do 10 000 spotkań. Ciekawym punktem w ofercie Fortuny jest opcja Miltiview, czyli możliwość śledzenia kursów dla kilku spotkań na raz. Osoby z podzielną uwagą z pewnością będą zachwycone. U Fortuny również nie zabraknie wygodnego kalendarza spotkań i wizualizacji wydarzeń bez dostępnego streamingu. Na szczególne uznanie zasługuje również dostępność atrakcyjnych kursów i opcji cashout.

Wspominając o zakładach na żywo nie możemy pominąć forBET, u którego znajdziemy wiele transmisji, w tym piłki nożnej, tenisa, koszykówki, siatkówki, hokeja, piłki ręcznej, tenisa stołowego, e-sportów i wielu innych. W przypadku dyscyplin, dla których nie ma możliwości udostępnienia streamingu, forBET zapewnia dostęp do wizualizacji. Co więcej, każdy gracz może śledzić wydarzenia sprawdzając ich rozkład w kalendarzu.

Programy lojalnościowe

Z przeprowadzonego badania wynika, że programy lojalnościowe warto mieć w ofercie, jednak nie powinny one stanowić głównego nurtu rozwoju platformy. Zdecydowanie więcej osób decyduje się na wybór operatora na podstawie analizy jego ofert promocyjnych i bonusów (aż 40%), niż na podstawie dostępnych programów lojalnościowych (24%). Gracze internetowi nie mają w zwyczaju przywiązywać się do jednego bukmachera, są mobilni. Co więcej, my sami polecamy założyć kilka kont u różnych operatorów. Oczywiście najwięksi gracze mimo wszystko rozbudowują swoje programy lojalnościowe, aby przyciągnąć jak największą liczbę stałych klientów. W tej kategorii również możemy wskazać trzy, w naszej ocenie najlepsze zakłady bukmacherskie, a są nimi Fortuna, PZBuk oraz Totolotek.

Klub Plus Fortuny jest najbardziej rozbudowanym programem lojalnościowym, który daje możliwość zyskania bonusów od depozytu, dostęp do promocji kursowych, a także zakładów bez ryzyka i darmowych zakładów. PZBuk w swoim programie lojalnościowym przyznaje graczom punkty, kyótr następnie można wymieniać na darmowe bonusy. Z kolei Totolotek z propozycją Bet Clubu poszedł w inną stronę, gwarantując swoim stałym graczom oprócz prezentów w postaci darmowych zakładów, również możliwość wygrania naprawdę atrakcyjnych nagród, jak m.in. wycieczka na Bali lub możliwość wymiany punktów na nagrody rzeczowe.

Jakość aplikacji mobilnej

Obecnie rzadko który bukmacher nie posiada własnej aplikacji mobilnej. Plusem takiej formy jest dostęp do pełnej oferty bukmacherskiej. Najlepsze aplikacje posiadają szereg udogodnień takich jak powiadomienia push, touch ID czy match tracker. Co więcej, w aplikacji mobilnej gracze zyskują dostp do pełnej oferty, przez co mogą postawić kupon, dokonać rejestracji, czy sprawdzić wyniki z każdego miejsca. W naszej ocenie najlepsze aplikacje mobilne znajdziesz u Fortuny i STS.

Inne punkty ważne przy wyborze bukmachera

Bezpieczeństwo

Jeśli zdecydujesz się na wybór legalnego polskiego bukmachera, to z pewnością nie będziesz miał powodów do niepokojów. Każdy legalnie działający bukmacher musi spełnić wymogi dotyczące kapitału zakładowego, serwerów, adresu domeny czy poufności strony. Co więcej, część naszych polskich bukmacherów aktywnie działa w sponsoringu klubów Ekstraklasy oraz pozostałych drużyn sportowych, co dodatkowo podkreśla ich wiarygodność.

Podatki

Każdy gracz musi się liczyć z tym, żer zakłady złożone u bukmacherów są obłożone podatkiem w wysokości 12%. Podatek ten jest odprowadzany przez serwis świadczący usługi, a co za tym idzie, każda wygrana zostanie pomniejszona o 12% wartości naszego wkładu. Przepisy prawa nie dają możliwości pominięcia tego podatku. Jednak część bukmacherów decyduje się na wprowadzenie różnorodnych promocji, po to, by gracze mogli czasami odetchnąć i nie musieli ponosić tego dodatkowego kosztu. Jak bukmacherzy „zdejmują” z graczy podatek?

Totolotek wprowadził promocję „King Size”, w której gracz musi postawić minimum 20zł na kuponie, w którym znajdzie się minimum 5 zakładów z kursem na poziomie min. 1.20. Im większa będzie ilość zdarzeń na kuponie, tym więcej możesz wygrać, 5 zakładów da Ci 5%, 10 – 30%, 15 do 29 0 52% a powyżej 30 zdarzeń nawet do 66%.

Betclic postawił na promocję Multi+, w której to kupony o wartości powyżej 5 zdarzeń, z minimalnym kursem 1.20 są honorowane dodatkowym bonusem. Za 5 zdarzeń możesz zgarnąć 7%, 6 – 14%, 10 – 35% a za 13 i więcej – 50%. Należy przy tym jednak pamiętać, że zakłady muszą być oznaczone promocją Multi+.

forBET w swojej ofercie zdecydował się postawić na rozwiązanie, które pozwala na grę bez podatku.- Promocja ta obowiązuje jednak wyłącznie w dni meczowe Ligi Mistrzów oraz Ligi Europy, w godzinach 18-21. Aby skorzystać z promocji należy postawić kupon zawierający co najmniej 4 zdarzenia, dla których minimalny kurs wynosi 1.30.

Również Fortuna honoruje ważne wydarzenia sportowe i co ważne, nie dotyczy to wyłącznie piłki nożnej. Decydując się na grę w ramach Happy Hours gracz może skorzystać z pełnej refundacji kwoty podatku. Jedyny warunek, który musi spełnić, to złożyć kupon na godzinę przed planowanym spotkaniem. Ta oferta dotyczy wszystkich zakładów, w tym mobilnych oraz stacjonarnych, a także kuponów AKO i MAXIKOMBI. Na uwagę zasługuje przy tym fakt, że gracze nie mają wskazanej minimalnej stawki kuponu. Tym samym, dla skorzystania z oferty muszą jedynie wytypować 2 zdarzenia.

Dla TOTALbet możliwość udostępnienia Gry Bez Podatku jest równie ważna. Właśnie dlatego każdy gracz może skorzystać z dodatkowych 14% doliczonych do postawionego kuponu. Gracze muszą przy tym pamiętać, że dla każdego zakładu w promocji minimalny kurs musi wynosić 1.20 i mogą to być zarówno kupony przedmeczowe, jak i te obstawiane na żywo.

W tym zestawieniu nie mogło również zabraknąć oferty Multikozak od LV BET. Promocja polega na wytypowaniu minimum 5 zdarzeń w ramach kuponu kombi. Spełnienie warunków daje szansę na zyskanie dodatkowych 10% wygranej. Z kolei typując minimum 8 zakładów gracze mogą liczyć na bonus nawet w wysokości 25%.

Z pewnością każdy z graczy znajdzie dla siebie ofertę, która najbardziej odpowiada jego preferencjom, a musimy przyznać, że jest w czym wybierać. Uwzględniając pełen wachlarz opcji, a także zwracając uwagę na warunki umożliwiające zgarnięcie bonusu na pewno na szczególne uznanie zasługuje oferta Fortuny. Spełnia ona oba warunki na zadowalającym poziomie, a przy tym jest optymalną opcją dla zdecydowanej większości odbiorców.

Limity na grę

Choć często nie mówi się o tym zbyt głośno, to jest to jeden z ważniejszych elementów, które powinniśmy wziąć pod uwagę, decydując się na wybór bukmachera. Choć liczymy na to, że z czasem limity zaczną się poprawiać, to na chwilę obecną dalej wiążą się z negatywnymi emocjami i frustracją u graczy. Każdy bukmacher ma obecnie możliwość nałożenia limitów zarówno na gracza, co skutkuje trudnością w wygraniu większych sum, z uwagi na ograniczenia wysokich stawek), a także na wybrane zdarzenia.

Jeżeli dany gracz stosuje techniki, które pozwalają mu zdobyć większe wygrane, operator szybko zwróci na niego uwagę, blokując mu te możliwości. Żeby uniknąć takiej sytuacji warto grać w taki sposób, który nie zwróci uwagi bukmachera.

Limity dla stawek określane są indywidualne, na podstawie przyjętej polityki zakładów. Obecnie tylko Betclic nie wprowadza górnych limitów stawek. Z kolei forBET, LV BET czy Superbet swoje działania limitowe określają w zależności od kursów i górnej granicy wygranych. Fortuna, STS, Noblebet i TOTALbet ustalają limity po przeanalizowaniu szczególnych cech danego gracza (na świecznik idzie przede wszystkim jego historia typerska), a stawki dla określonych zakładów ustalane są indywidualnie. Nie da się ukryć, że takie podejście jest zdecydowanie najlepsze, ponieważ wprowadzone limity są traktowane jednostkowo.

Warto zwrócić również uwagę na limity górnych granic wygranych. Dla przykładu PZBuk i Noblebet nie nakładają na graczy żadnych ograniczeń w tej kwestii. Z kolei Betclic zdecydował się ustalić limit na poziomie 800 000 zł. W Fortunie możemy jednorazowo wygrać maksymalnie 601 000 zł, a w STS, BETFAN, Totolotku, Superbet, eWinner czy ETOTO pół miliona. Choć tak wysokie wygrane są raczej odległym marzeniem, to mimo wszystko warto mieć je na uwadze, gdyby miało nam dopisać szczęście.

Legalne punkty bukmacherskie

Nie da się ukryć, że posiadanie stacjonarnej placówki pozwala operatorom znacząco poprawić swoją rozpoznawalność, a także zwiększa zaufanie graczy. Jednak nie wszyscy bukmacherzy posiadający licencję na zakłady w sieci zdecydowali się wnioskować o udzielenie licencji również dla placówki naziemnej. W odniesieniu do naszych rodzimych operatorów tego kroku nie podjął jeszcze PZBuk, który w swych działaniach całkowicie ograniczył się do Internetu.

Badania przeprowadzone wśród Brytyjczyków wykazały, że może to być ryzykowne posunięcie, ponieważ aż 13% respondentów wskazało, że oferta stacjonarna może przyczynić się do wyboru właśnie tego operatora. Dla wielu osób ważne jest, aby bukmacher działał nie tylko w sieci, ale również offline. W Internecie można się naciąć na wiele podejrzanych stron, które nie działają w zgodzie z prawem. Właśnie dlatego, wiedząc, że dany operator działa również w punktach naziemnych gracze zyskują pewność bezpieczeństwa.

Wybierając wyłącznie legalnych bukmacherów zyskujemy gwarancję bezpieczeństwa, na którą wpływa określony ustawowo poziom kapitału zakładowego, który nie może być niższy niż 2 mln zł. Tym samym grając u legalnych operatorów możesz być pewny, że wpłacone lub wygrane przez Ciebie środki są bezpieczne.