Hearthstone ESPORT – popularna karcianka na scenie esportowej

W świecie esportu dominują strzelanki, strategie, gry sportowe, a także tytuły z gatunku MOBA. Niezwykle ciekawym i oryginalnym tytułem jest gra Hearthstone. To jedna z nielicznych gier karcianych, która zdobyła globalną popularność i stała się popularną dyscypliną esportową. Najlepsi zawodnicy z całego świata mogą brać udział w prestiżowych turniejach, a także reprezentować swój kraj na mistrzostwach świata. Co warto wiedzieć na temat tej dyscypliny Hearthstone esport?

Najważniejsze informacje o grze Hearthstone

Gra została stworzona przez renomowane studio Blizzard, które ma na swoim koncie kilka bardzo popularnych sportów elektronicznych. Gra miała swoją premierę w 2014 roku i szybko zebrała pozytywne opinie ze strony fanów. Jest to klasyczna karcianka, w której gracze muszą kolekcjonować karty potrzebne do stworzenia najsilniejszej talii. Hearthstone jest oparta na modelu free-to-play. Gracze mogą pobrać grę za darmo, a następnie, poszerzać jej zawartość w mikropłatnościach. Można kupować nowe zestawy kart, ale warto podkreślić, że nie jest to gra z cyklu pay-to-win, w którym wydawanie pieniędzy dawałoby dużą przewagę nad innymi graczami.

W grze dostępny jest tryb przygody dedykowany osobom, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z podobnymi karciankami. Można tu poznać zasady rozgrywki, zdobyć podstawowe karty i lepiej przygotować się do gry Multiplayer. W trybie online można grać w trzech regionach świata: Ameryce, Europie lub Azji. Gracz jest przypisany do regionu zgodnie ze swoją lokalizacją, ale ma możliwość przełączenia się na inny z dostępnych regionów. Studio Blizzard z czasem wydało dodatki, które można kupić za prawdziwe pieniądze lub złoto dostępne w grze.

Podstawowe zasady rozgrywki w Hearthstone

W każdej partii gracz dysponuje talią zbudowaną z 30 kart. Dzielimy je na: stronników, zaklęcia, bronie, zadania oraz bohaterów. W grze mamy także frakcje, do których przypisani są stronnicy: bestii, demonów, mechów, murloków, piratów, totemów, smoków oraz żywiołaków. Karty posiadają przypisane statystyki oraz atrybuty specjalne, które mogą wprowadzać określone akcje na polu gry. Niezwykle istotni są również najsilniejsi bohaterowie, których możemy podzielić na: Magów, kapłanów, czarnoksiężników, druidów, paladynów, łotrów, łowców oraz szamanów.

Na starcie, jeden gracz otrzymuje trzy, a drugi cztery karty. Możliwe jest wymienienie dowolnej liczby karty, w celu uzyskania silniejszego układu. Zaczyna gracz, który posiada cztery karty. Na starcie, każda ze stron posiada 30 punktów życia oraz punkty many potrzebne do rzucenia karty. Każda z kart ma przypisany koszt rzucenia. Celem jest takie prowadzenie rozgrywki, aby doprowadzić do odebrania wszystkich punktów życia rywalowi. Na tym kończy się pojedyncza partia. W zawodowych rozgrywkach esportowych gra się do kilku wygranych partii.

Najważniejsze turnieje w grze Hearthstone

Firma Blizzard przygotowała rozbudowany model rozgrywki, w której każdy gracz może piąć się w rankingu, budując swoją pozycję w jednym z trzech regionów świata. Regularnie odbywają się sezony, które określamy mianem turnieju Grandmaster. Mamy otwarte eliminacje, w których wziąć udział może każdy z graczy. Poprzez eliminacje wyłonionych zostanie 48 najlepszych graczy, którzy w danym sezonie powalczą w lidze o triumf. Liga arcymistrzowska trwa 8 tygodni. Zawodowi esportowcy mogą uzyskać kwalifikację do Hearthstone Masters Tour złożonego z kilku turniejów. W każdym z nich przygotowano pule nagród na poziomie kilkuset tysięcy dolarów.

Od 2014 roku organizowane są oficjalne mistrzostwa świata (Hearthstone World Championship), w których występują gracze reprezentują swój kraj. W poszczególnych latach wygrywali reprezentacji: Stanów Zjednoczonych (2014), Szwecji (2015), Rosji (2016), Taiwanu (2017), Norwegii (2018) oraz Chin (2019). W roku 2020 mistrzostwa świata odbędą się dopiero w grudniu. W zmaganiach World Championship biorą udział także reprezentacji Polski, ale na razie, bez sukcesów.

Gdzie można oglądać ważne turnieje Hearthstone?

Hearthstone to ważna dyscyplina na scenie esport. Co szczególnie istotne, poziom rozgrywki jest bardzo wyrównany, dzięki czemu, w prestiżowych turniejach nie brakuje emocjonujących pojedynków, w których często może zadecydować jeden błąd lub brak szczęścia w rozdaniu. Hearthstone Masters Tour każdego roku ogląda nawet kilkaset tysięcy widzów. Podobnie zresztą, jak cykl World Championship, w których walczą najlepsi reprezentanci kraju.

Podobnie, jak w przypadku innych dyscyplin esport, mecze na żywo można oglądać za pośrednictwem darmowych streamów dostępnych na platformie Twitch. Transmisje często są pokazywane także na oficjalnej stronie internetowej Hearthstone prowadzonej przez pracowników studia Blizzard. Dyscyplina wciąż się rozwija i należy do grona czołowych gier, które na przestrzenie przynajmniej pięciu lat zdołały utrzymać wysoki poziom popularności. Z pozoru może się wydawać, że oglądanie rywalizacji w grze karcianej nie może być emocjonujące. W praktyce, wystarczy obejrzeć przynajmniej jeden mecz, aby przekonać się, jak dużo dzieje się w każdym rozdaniu Hearthstone.

Ile zarabiają najlepsi zawodnicy w Hearthstone?

Hearthstone mieści się w czołowej dziesiątce najlepiej opłacanych dyscyplin esportowych. Na pewno nie znajdziemy tu tak dużych zarobków, jak w przypadku Counter Strike, League of Legends, czy DOTA 2, ale najlepsi gracze na pewno nie mają powodów do narzekania. W roku 2019, łączna pula nagród we wszystkich turniejach przekroczyła granicę 230 milionów dolarów. Najlepiej zarabiający zawodnik, Hunterace zarobił blisko 300 tysięcy dolarów. To pokazuje, jak wyrównana jest stawka i jak wielu graczy może liczyć na spore wypłaty. Najlepszym z Polaków w tym zestawieniu jest Kacper „A83650” Kwieciński, który przez całą karierę zarobił ponad 80 tysięcy dolarów.

Jeśli chodzi o globalne zarobki przez całą karierę, na szczycie rankingu znajduje się Thijs Molendijk z Holandii, który podczas ponad 5-letniej przygody z Hearthstone esport zarobił ponad pół miliona dolarów. W praktyce zarobki najlepszych esportowców są znacznie większe, ponieważ dochodzi wynagrodzenie z kontraktów reklamowych i umów sponsorskich.

Zakłady bukmacherskie na Hearthstone

Hearthstone zalicza się również do grona najpopularniejszych dyscyplin esport, które możemy obstawiać w serwisach bukmacherskich. Oferta esports z roku na rok jest coraz obszerniejsza, dzięki czemu, fani mogą swobodnie obstawiać wyniki popularnych turniejów, takich jak Masters Tour czy World Championship. Zakłady online pozwalają nam wytypować zwycięzcę meczu, dokładny wynik, a także szczegółowe aspekty rozgrywki najważniejszych spotkań.

W odróżnieniu od League of Legends, Counter Strike, czy DOTA 2, gra Hearthstone esport należy do dyscyplin bardzo wymagających. W najlepszych rozgrywkach bierze bowiem udział wielu zawodników o wyrównanym poziomie umiejętności. Ponadto, jak w każdej karciance, w Hearthstone istotną rolę odgrywa szczęście i początkowy zestaw kart. W związku z tym, obstawianie tej dyscypliny esport ma charakter czysto rekreacyjny i pozwala graczom umilić sobie oglądanie meczu.

Czy każdy może zostać zawodnikiem Hearthstone?

Tak, system opracowany przez studio Blizzard sprawia, że każdy gracz może rozwijać swoje umiejętności i dążyć do zarobkowego grania w Hearthstone. W praktyce, samo zakwalifikowanie się do cyklu Grandmasters jest niezwykle trudne. Najbardziej prestiżowe rozgrywki są natomiast zarezerwowane do garstki najlepszych zawodników z całego świata. Zarabianie na tej grze wymaga ogromnej wiedzy, zmysłu taktycznego, a także skompletowania najsilniejszych talii startowych. Niemniej jednak, jeśli interesuje Cię przygoda Hearthstone esport, możesz spróbować swoich sił.

Jak już mówiliśmy, grę można ściągnąć za darmo na oficjalnej platformie Blizzard. W grze spotkamy mikropłatności, z pomocą których można rozwijać swoją talię oraz kupować wirtualne złoto będące walutą w grze. Potem pozostaje systematyczne rozwijanie swoich umiejętności, branie udziału w kolejnych, otwartych turniejach oraz dążenie do perfekcji w kolejnych rozdaniach. Pomocne może być oglądanie najlepszych zawodników w akcji podczas prestiżowego turnieju.