Gdzie typować piłkę nożną

Każdy bukmacher ma własną dziedzinę, w której się specjalizuje. Jedni stawiają na atrakcyjne bonusy na start lub wysokie kursy. Inni z kolei gwarantują obszerną listę dyscyplin sportowych, które można typować. Z kolei jeszcze inni udostępniają zakłady na mecze drugiej i trzeciej ligi. Jednak nie da się ukryć, że również gracze są różni. Jednych kuszą najlepsze promocje, z kolei jeszcze inni wolą mieć gwarancję wysokich kursów i niskich marży bukmacherskich. Jednak nie da się ukryć, że większość graczy łączy jedno – piłka nożna. Statystyki jasno wskazują, że jest to najczęściej typowana dyscyplina sportowa. Właśnie dlatego bukmacherzy tak dbają o to, by zaproponować atrakcyjną ofertę na najważniejsze wydarzenia piłkarskie.

Gdzie najlepiej typować piłkę nożną?

Jeśli zastanawiasz się, jak typować w meczach piłki nożnej lub o czym powinieneś pamiętać przed postawieniem pierwszego kuponu, powinieneś koniecznie zapoznać się z naszym wcześniejszym artykułem. Tutaj skupimy się na tym, gdzie najlepiej typować piłkę nożną, a także na co należy zwrócić szczególną uwagę zanim postawisz zakład online.

Typy zakładów

Piłka nożna to bez dwóch zdań dyscyplina, w której znajdziemy najwięcej rynków zdarzeń. Możemy wybierać spośród zakładów dwu- i trzytorowych, handicapach, under/over czy na sumę goli. Jednak jest to tylko kilka najpopularniejszych spośród groma możliwości. Trzeba przyznać, że możliwość wyboru gwarantuje graczom jeszcze większe szanse na wygraną, ponieważ przed przystąpieniem do zakładu gracz może wybrać tę ofertę, w której będzie się czuł najlepiej podczas danego wydarzenia. Czasami lepszy może się okazać zakład 1×2, a w innym przypadku na sumę goli.

1×2

Jest to zdecydowanie najpopularniejszy rynek, podczas którego gracz typuje zwycięzcę jednej drużyny, wynik remisowy lub zwycięstwo drugiej drużyny. Kiedy powinniśmy wybrać taki rynek? Przede wszystkim w sytuacji gdy wiemy, że jedna drużyna ma sporą przewagę nad drugą lub gdy obu drużynom zależy na wyniku remisowym, ponieważ obu zespołom gwarantuje on awans.

 • Przykładowy remis – mecz między Szwecją i Danią podczas Euro 2004. Drużyny zremisowały wynikiem 2:2 przez co udało im się wyeliminować z dalszej gry Włochów, którzy dotychczas byli faworyzowani.

W takim przypadku największe znaczenie mają kursy. W przypadku rynków 1×2 najwyższe kursy znajdziecie w Fortunie i forBET.

Suma goli

W tym rynku zadaniem gracza jest wytypowanie ile goli padnie podczas meczu. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się mecze rewanżowe, w których jedna z drużyn ma sporo do odrobienia i tym samym musi strzelić dużo bramek, aby móc zagwarantować  sobie awans. Jednak tutaj sporo zależy od ustawienia obu drużyn. Jeśli obie drużyny stawiają na ofensywę, wówczas z pewnością padnie znacznie więcej bramek niż w przypadku starć zespołów defensywnych.

 • Przykład odrobienia straty – w meczu między Barceloną i PSG w trakcie rozgrywek Ligi Mistrzów w sezonie 2016/17. Podczas pierwszego spotkania PSG wygrało wynikiem 4:0. Z kolei podczas drugiego spotkania Barcelona musiała nadrobić straty kończąc mecz spektakularnym wynikiem 6:1.

U którego operatora najlepiej typować rynki na sumę goli? Analizując sześć meczów eliminacyjnych do Euro 2020 zauważyliśmy, że najwyższe kursy pojawiały się w Fortunie i STS. Jednak forBET i TOTALbet mają znacznie więcej rynków dla tego rodzaju zakładów – gracze mogą typować nie tylko w przedziałach (0-1; 2-3; 4-5; 6+) ale również na dokładną liczbę (0, 1, 2, 3, 4, 5), a także z podziałem na pierwszą i drugą połowę.

Under/over

Bukmacher ustala określone kryteria, jak np. liczbę goli w meczu, a gracz typuje, czy będzie ich mniej czy więcej niż wskazał bukmacher. W tym rynku można stosować takie same taktyki, jak w zakładach na liczbę goli. Przed przystąpieniem do typowania warto zapoznać się z wynikami, jakie pojawiały się we wcześniejszych meczach ligowych, ponieważ może się okazać, że któraś z typowanych drużyn od dłuższego czasu wygrywa osiągając sporą przewagę. Co więcej, duże znaczenie na wynik może mieć trener i jego styl.

 • Przykład: zespoły Jurgena Kloppa i Josepa Guardioli charakteryzują się bardzo dobrym atakiem, a w ich meczach pada zwykle dużo bramek. Jednak Jose Mourinho i Diego Simeone są trenerami, którzy przede wszystkim stawiają na obronę, przez co rzadko tracą gole.

Gdzie typować under/over liczba goli? Tutaj zdecydowanie polecamy LV BET, który nie tylko ma naprawdę atrakcyjne kursy, ale dodatkowo gwarantuje szeroki wybór typów w rynku, w tym połówki i pełne liczby.

Liczba kartek

W tym rynku gracz zamiast goli typuje liczbę żółtych i czerwonych kartek, jakie zostaną wręczone piłkarzom. Jeśli w typowanym meczu drużna nie ma określonej strategii na pokonanie drugiej może dojść do starcia, w którym pojawi się spora liczba kartek. Warto również pamiętać o tym, że niektórzy piłkarze, trenerzy czy ligi są mniej lub bardziej agresywne. Liga angielska, w której wielu piłkarzy gra wręcz na granicy faulu jest bardziej agresywna niż włoska.

 • Przykład: zespoły, które prowadzi Diego Simeone często grają w bardzo agresywny sposób.

Typy na liczbę kartek najlepiej obstawiać w Fortunie. Znajdziemy w niej zakłady na żółte i czerwone kartki, a przy tym będziesz mógł typować różne rynki na sumę kartek w meczu.

Strzelec bramki

Jak można wywnioskować po samej nazwie, w tym zakładzie mamy za zadanie wytypować, kto strzeli gola. Tutaj należy wziąć pod uwagę przede wszystkim formę piłkarza. Jeśli w drużynie znajduje się świetny zawodnik, wówczas możesz być pewny, że to właśnie on strzeli gola. Warto przy tym pamiętać, że kursy na takiego zawodnika będą raczej niskie. W takiej sytuacji można zdecydować się na wybór rozszerzonej wersji zakładu: strzelec bramki – pierwszego lub ostatniego gola w meczu. Warto tutaj wziąć pod uwagę statystyki. Jeśli będziesz wiedział, że jedna drużyna ma słabą defensywę (np. w wyniku kontuzji obrońcy), wówczas możesz zakładać, że znacznie łatwiej będzie przeciwnikom strzelić gola.

 • Przykład: podczas Mistrzostw Świata w 2018 roku brak naszego doskonałego obrońcy Kamila Glika z pewnością wpłynął na poziom utraty bramek.

Wybierając ten rynek najlepiej stawiać na takiego bukmachera, który w swojej ofercie ma szeroką ofertę zakładów specjalnych. Jeśli jakiś piłkarz jest obecnie na topie, wówczas można się spodziewać, że zakłady na niego znajdą się w ofercie każdego bukmachera. Jednak w przypadku mniej popularnych graczy oferty stają się coraz bardziej ubogie. Właśnie dlatego w naszej ocenie warto stawiać na STS, który ma najbardziej dopracowaną ofertę.

Rzuty rożne/karne

W przypadku tego rynku również wiele zależy od tego, jak ustawiona będzie drużyna i jak będzie grał zespół. Niektóre drużyny znane są ze stałych fragmentów gry, dlatego właśnie mecze z udziałem tych drużyn warto typować. Warto przy tym pamiętać, że wywalczenie rzutu rożnego w rzeczywistości nie jest tak proste. Pod warunkiem, że żadna z drużyn nie będzie grała tak, by piłki znajdowały się na aucie.

Tym razem warto wybrać Fortunę, która może się pochwalić największą ofertą rynków zdarzeń na rzuty rożne.

Kursy i marże

Różnice są zauważalne przede wszystkim w meczach piłkarskich. Kursy mogą wynosić od 0.5 do 2.0. Ich wysokość zależy w dużej mierze od marży, którą bukmacherzy nakładają na dane wydarzenie. Im niższa będzie marża na dane wydarzenie, tym wyższy będzie kurs. A od czego zależy wysokość marży> Przede wszystkim od dyscypliny sportowej i ligi. Prowizje na mecze Premier League będą znacznie wyższe niż na te rozgrywane w ramach polskiej trzeciej ligi. Jest to związane z tym, że łatwiej jest typować zakłady w ramach lig na wyższych szczeblach, niż w przypadku nieprzewidywalnych niższych lig. Z pewnością dla niektórych graczy będzie to na rękę, ponieważ specjalizują się w wydarzeniach nisko-ligowych. Jednak nie ma co ukrywać, że znacznie łatwiej jest wytypować wynik podczas spotkania Arsenalu z Evertonem.

Marżę łatwo obliczyć za pomocą kursów. Poniżej prezentujemy równanie, które doskonale prezentuje wysokość prowizji. Dobrym pomysłem jest obliczenie marży przed przystąpieniem do typowania, szczególnie w przypadku, gdy mogłoby to Cię słono kosztować Zakłady najlepiej typować tam, gdzie marża bukmacherska będzie najniższa.

 • Zwycięstwo pierwszej drużyny – 2,17
 • Remis – 3,40
 • Zwycięstwo drugiej drużyny – 3,45
  • 1 / 2.17 = 0,46 0,46 x 100 = 46
  • 1 / 3.40 = 0,29 0,29 x 100 = 29
  • 1 / 3.45 = 0,28 0,28 x 100 = 29
  • 46 + 29 + 29 = 104
  • 103 – 100 = 4

W powyższym przypadku marża nałożona przez bukmachera wynosi 4. W naszej ocenie jest to bardzo dobra oferta, ponieważ zwykle prowizje wahają się w przedziale 4-11%. Część bukmacherów decyduje się na nałożenie wyższej marży na spotkania w ramach Ekstraklasy, Bundesligi czy Premier League. Tym samym w zależności od wybranej ligi inny operator okarze się najlepszy. Gdzie więc najlepiej typować piłkę nożną?

Decydując się na typowanie polskiej Ekstraklasy najlepiej postawić na forBET, który nakłada marżę poniżej 4,00 – 3,62, co jest zdecydowanie najniższym wynikiem. Decydując się na typowanie Ekstraligi można spróbować swoich sił równie w Fortunie (4,18) i LV BET (4,23). Wielbiciele Premier League również mogą postawić na forBET, który tutaj również bije na głowę pozostałych rywali dając marżę na poziomie 4,39. Następnie warto rozważyć Totalbet z wynikiem 4,92 i LV BET – 5,40. W tym przedziale marże są jeszcze na przyzwoitym poziomie, szczególnie zważywszy na fakt, że kolejni bukmacherzy proponują marże powyżej 7,0. Jeśli chcesz typować niemiecką Bundesligę, wówczas wybierz (ponownie) forBET z marżą 4,64. Totalbet proponuje prowizję w wysokości 5,11, z kolei Fortuna i Totolotek 6,33. A jak to wygląda w przypadku meczów pucharowych w ramach Ligi Mistrzów? Tutaj najniższą marżę nakłada Fortuna (4,96), jednak również propozycja forBET i Totalbet prezentuje się ciekawie.

Z powyższego zestawienia można z łatwością wywnioskować, że oferta różni się, w zależności od typu rozgrywek, a nawet ich fazy. Jednak nie ma co ukrywać, że w tej kategorii Fortuna i forBET biją swoich rywali na głowę. Wysokie kursy możemy również znaleźć w ofercie Totalbet i LV BET. Z kolei Totolotek choć pobiera zdecydowanie wyższą marżę (na poziomie 6 do 8%) to zyskuje na licznych promocjach na grę bez podatku. Jednak jak to z promocjami bywa, zwykle obejmują one niewiele wydarzeń i tak na większości trzeba będzie odjąć 12%.

Jak typować mecze?

Na sam koniec zdradzimy wam kilka ważnych punktów, na które należy zwrócić uwagę typując piłkę nożną.

 • Uwzględnij rangę spotkania – w przypadku meczów towarzyskich zwykle w starciu nie biorą udziału zawodnicy z podstawowego składu. Trenerzy w takich spotkaniach wolą poeksperymentować, sprawdzając inne konfiguracje. Z kolei sami zawodnicy często są zmęczeni starciami w spotkaniach ligowych, przez co nie dają z siebie 100%. Z kolei zupełnie inaczej będzie wyglądało spotkanie podczas ważnych meczów ligowych i pucharowych. Z uwagi na znacznie wyższą rangę wydarzenia sami zawodnicy starają się dać z siebie wszystko, by zdobyć tytuł dla swojej drużyny.
 • Piłkarze (jak wszyscy pozostali sportowcy) częściej wygrywają u siebie – jeżeli nie jesteś pewny co do tego, jaki wynik padnie, możesz postawić na gospodarzy.
 • Sprawdź jak wygląda terminarz spotkań – zwykle kilka pierwszych kolejek znacząco się różni od tych, rozgrywanych na zakończenie sezonu ligowego. Podczas pierwszych spotkań zawodnicy się docierają, a trenerzy testują nowe ustawienia. Jednak po kilku kolejkach już możemy mieć jakieś pojęcie na temat formy piłkarzy. Mecze końcowe zwykle z kolei są rozgrywane jak spotkania towarzyskie, ponieważ w większości przypadków wynik jest już ustalony.
 • Zweryfikuj wszelkie zmiany – w tym: skład zespołu, zmiany w ustawieniach, kontuzje zawodników czy nawet nowy trener. Wszystkie te zmiany mogą znacząco wpłynąć na ostateczny wynik, więc zanim zaczniesz typować, zwróć szczególną uwagę na statystyki, śledząc dokładnie wszelkie zmiany w składzie.