Fortuna vs forBET – Pojedynek bukmacherów

W kolejnym wydaniu naszego rankingu przyjrzymy się bliżej ofercie przygotowanej przez Fortunę i forBET. Obie te marki ciężko pracowały na swoją pozycję, choć warto tutaj podkreślić, że Fortuna dba o swoją renomę niemal dwie dekady dłużej, ponieważ na polskim rynku pojawiła się jeszcze w latach 90 ubiegłego wieku, zaczynając od punktów naziemnych.

Gdzie lepiej grać? – Fortuna czy forBET

Choć większość polskich bukmacherów może się pochwalić naprawdę dobrą ofertą, to nasz dzisiejszy ranking skupiać się będzie na ofercie od forBET i Fortuny. Z dzisiejszego tekstu dowiesz się, który z nich gwarantuje usługi najwyższej jakości. Jeśli chcesz wiedzieć, którego operatora powinieneś wybrać koniecznie przeczytaj cały nasz tekst.

Bonus na start – punkt dla Fortuny

Bonus na start od forBET – 2200 zł w ramach bonusu od dwóch pierwszych depozytów, 200 zł na zakład bez ryzyka, 100 zł ekstra (w standardowej ofercie 2200 zł).

Bonus na start od Fortuny – 100% do 2000 zł w ramach bonusu od depozytu, 20 zł na zakład bez depozytu, 215 zł na zakład bez ryzyka (w standardowej ofercie 2000 zł + 20 zł + 200 zł).

Aby tradycji stało się zadość nasz test zaczynamy od bonusów powitalnych. Doskonale przy tym wiemy, że liczy się nie tylko to, jak wysokie są bonusy ale również od tego, jakie warunki obrotów musimy spełnić. Przyjrzyjmy się wobec tego ofercie przygotowanej przez naszych bukmacherów.

Fortuna dla swoich nowo zarejestrowanych klientów daje możliwość skorzystania z głównego bonusu na start aż dwukrotnie. Pierwszy z bonusów to standardowy bonus od depozytu o wartości 100% do 2000 zł, drugi to do 200 zł na zakład bez ryzyka. Warto przy tym podkreślić, że bonus ten możesz zwiększyć do 215 zł, korzystając z naszego kodu promocyjnego. Co więcej nowi gracze mogą liczyć na 20 zł zakładu bez depozytu w ramach punktów FKP. Jednak dla uwolnienia środków bonusowych należy pamiętać o tym, by w ciągu 30 dni od dokonania pierwszego przelewu obrócić wpłaconym depozytem 4 razy typując kupony z trzema zdarzeniami dla których minimalny kurs wynosi 1,60. Mniejsze obostrzenia wiążą się z możliwością skorzystania z zakładu bez ryzyka i freebeta, dla których wymagane jest dokonanie tylko 1 obrotu, który nie narzuca minimalnego kursu dla kuponów.

forBET prezentuje zupełnie inne podejście dla bonusów startowych. Gracze, którzy zdecydują się  na rejestracje mogą liczyć na tradycyjny bonus od pierwszej wpłaty w wysokości do 2000 zł, a także MaxiZysk do 200 zł. Dla zgarnięcia tych bonusów gracz musi dokonać pierwszej wpłaty w wysokości minimum 20 zł. W przypadku pierwszego bonusu możemy liczyć na dobrze wszystkim znany bonus 100%. Jednak aby go aktywować należy dokonać jednego obrotu kuponem o kursie minimum 2,00. Z kolei aby go wypłacić należy jeszcze raz dokonać 2 obrotów, tym razem na kuponach KOMBI, na których znajdą się co najmniej 3 zdarzenia z kursem całkowitym w wysokość 2,50. Dla zgarnięcia MaxiZysku od drugiej wpłaty gracze muszą postawić zakład na którym znajdą się co najmniej 3 zdarzenia, a każde z nich będzie miało kurs na poziomie min. 1,40. Zysk osiągnięty z takiego kuponu zostanie dodatkowo przemnożony razy 2. Z kolei gracze decydujący się na rejestrację z wykorzystaniem naszych kodów promocyjnych mogą liczyć na dodatkowe 300 zł, w tym 200 zł na zakład bez ryzyka oraz dodatkowe 100 zł przy wpłacie za minimum 100 zł. Obie te promocje wymagają dokonania czterokrotnego obrotu na kuponach o kursie minimalnym 2,00.

W ostatecznym rozrachunku zdecydowaliśmy się przyznać punkt Fortunie. Oferuje ona naprawdę atrakcyjne bonusy na start, a przy tym wymagania, jakie musi spełnić gracz nie są nadmiernie wygórowane. Warto jednak podkreślić, że i forBET wypadł naprawdę ciekawie, jednak wysokie wymagania sprawiły, że w naszym rankingu znalazł się na drugiej pozycji.

Kursy bukmacherskie – punkt dla forBET

Kolejną, a przy tym jedną z ważniejszych pozycji w naszym rankingu są kursy bukmacherskie, a dokładniej wysokość prowizji pobieranych przez bukmacherów. To właśnie od nich zależą wysokości wygranych, dlatego naprawdę warto je uwzględnić przy wyborze swojego operatora. Już na samym początku chcieliśmy poinformować, że zarówno Fortuna, jak i forBET znajdują się w naszej czołówce jeśli chodzi o wysokości kursów. Jednak dla przejrzystości rankingu przeprowadziliśmy analizę, podczas której sprawdziliśmy, jak w tym samym dniu i dla tego samego wydarzenia kształtują się kursy u każdego z nich. W naszych wyliczeniach skupiliśmy się na wydarzeniach najczęściej typowanych, czyli spotkaniach w ramach Ligi Mistrzów oraz pozostałych lig piłkarskich.

Mamy wrażenie, że forBET całą swoją politykę opera o pobieranie niskich marży. Zdecydowanie najkorzystniej jego oferta prezentuje się w przypadku spotkań Ekstraklasy, gdzie operator pobiera marżę na poziomie 3,93% i 3,88% dla Ligi Mistrzów. Nieco wyższe marże pojawiają się w przypadku Serie A (4,05%) i La Ligi (4,23%) jednak w dalszym ciągu są to naprawdę niewysokie stawki pozwalające bukmacherowi znaleźć się w czołówce legalnych polskich bukmacherów w kategorii kursów.

Bardzo dobrze, choć nie aż tak jak w przypadku forBET prezentuje się oferta kursów w Fortunie. Dla Ligi Mistrzów możemy liczyć na marże na poziomie 4,18%. Z kolei w przypadku Serie A 4,34%. Gorzej sprawa wygląda w przypadku spotkań ligi angielskiej gdzie marże sięgają 5,64% i niemieckiej z marżą 5,24%. Warto już tutaj podkreślić, że kursy i marże Fortuny naprawdę daleko w tyle pozostawiają te pobierane przez pozostałych bukmacherów.

Jak widać wynik w tym zestawieniu jest naprawdę dobry. Zarówno Fortuna, jak i forBET pobierają niewielkie marże, co znacząco podnosi jakość gry. Co prawda ten pierwszy pobiera wyższe marże, oferując przy tym częstsze promocje na grę bez podatku. Jednak w naszej ocenie punkt wędruje do forBET, który nie zmusza graczy do czekania na promocje.

Oferta zakładów – z punktem dla Fortuny

Jednym z elementów, którzy szczególnie przyciąga uwagę graczy są oferty na zakłady. To jasne, że typerzy oczekują od swojego bukmachera, że ten zapewni im szeroki wybór pozycji, nie tylko spośród tych najpopularniejszych dyscyplin, ale również bardziej niszowych.

Najpierw przyjrzymy się ofercie przygotowanej przez Fortunę. Operator posiadający tak duże doświadczenie nie mógł zawieźć pod względem oferty. Dlatego gracze wybierający właśnie tego buka mogą liczyć na wszystkie najpowszechniejsze dyscypliny, z naprawdę obszerną liczbą rynków, a także szeroką listę dyscyplin niszowych, jak choćby bandy czy dart. Z kolei w kategorii rozrywka mam możliwość typowania „polityki” i „społeczeństwa”. Na plus zasługuje również oferta e-sportu, sportów wirtualnych i gier karcianych. Gracze mogą przy tym liczyć na zakłady z podwyższonymi kursami, wybierając program Superoferta+.

Oferta od forBET również trzyma poziom. Lista dostępnych dyscyplin jest długa i znajdziemy na niej nie tylko te najpopularniejsze rozgrywki, ale również wydarzenia cieszące się znacznie niższą popularnością. W naszej ocenie pod tym względem oferta forBET w niczym nie ustępuje tej zaprezentowanej przez znacznie bardziej doświadczonego rywala. Musieliśmy jednak odjąć punkt za niewielki wybór zakładów specjalnych i mocno ograniczony dostęp do zakładów o podwyższonym kursie w ramach Combo Expert. Minimalnie te straty rekompensuje szeroki wybór zakładów na karcianki i wirtuale.

Oceniając obie oferty trudno było zadecydować inaczej – punkt wędruje do Fortuny, choć i tak naprawdę doceniamy ofertę forBET.

Aplikacja mobilna – po punkcie dla każdego

Aplikacje mobilne wprowadzane przez bukmacherów potrafią naprawdę skutecznie poprawić jakość gry, dając dostęp do zakładów 24/7 z każdego miejsca, w którym tylko znajdziemy zasięg internetu. Nie oszukujmy się, ale w XXI wieku aplikacje mobilne są typowym wymogiem cywilizacyjnym. Czy nasi rywale wzięli sobie to słowa do serca? Przekonajmy się.

W naszej ocenie aplikacja forBET należy do czołówki najciekawszych programów umożliwiających typowanie zakładów wzajemnych. Szata graficzna utrzymana jest w stonowanych barwach, co nie przytłacza. Przyjazny interfejs i szereg przydatnych funkcjonalności to z kolei prawdziwe zwieńczenie idealnej aplikacji. Gracze wybierający aplę forBET mogą liczyć na match tracker i szybkie płatności, a także, co najlepsze, na dostęp do streamingu na żywo z najpopularniejszych dyscyplin sportowych.

Jednak nie możemy ukryć, że aplikacja Fortuny wypadła jeszcze lepiej. Jest to klasa sama w sobie. Do gusty przypadł nam od razu jej przyjazny interfejs i grafika. Jednak również sama funkcjonalność zwraca uwagę. Gracze korzystający z appki mogą liczyć na dostęp do streamingów i match trackera, a także płatności błyskawicznych. Dużym plusem są tutaj również powiadomienia PUSH jak i dostęp do rozbudowanych statystyk.

Obie aplikacje są naprawdę dobrze i możemy śmiało stwierdzić, że znajdują się w czołówce polskich aplikacji do zawierania zakładów wzajemnych. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się przyznać po punkcie dla każdego operatora.

Zakłady na żywo – punkt dla Fortuny

Kolejna testowana przez nas kategoria stale zyskuje na popularności. O czym mówimy? Oczywiście o zakładach na żywo. Sprawdźmy więc, jak nasi rywale poradzili sobie w tej kategorii.

Już na wstępie zaznaczymy, że oferty obu bukmacherów wypadają naprawdę solidnie. Gracze mają do dyspozycji obszerne listy dyscyplin sportowych, w tym piłkę nożną, koszykówkę, tenisa, hokeja oraz dyscypliny z kategorii tych mniej medialnych. Również przygotowana przez naszych zawodników oferta e-sportów wygląda ciekawie, a opcja streamingu na żywo dodatkowo sprawia, że oferta naszych bukmacherów wyróżnia się na tle konkurencji. Szczególne słowa uznania należą się Fortunie, która szczególnie mocno zadbała o ten aspekt. Na słowa uznania zasługuje też dostępność rynków na wybrane wydarzenia, których co jasne, najwięcej znajdziemy w przypadku meczów piłki nożne.

W ocenie ogólnej oferta zakładów na żywo u obu bukmacherów wygląda bardzo podobnie. Obie prezentują się dobrze, jednak bez szczególnych fajerwerków. Dalej oferty te znajdują się daleko w tyle za takimi pozycjami jak bet365 czy Unibet. Jednak zdecydowaliśmy się na przyznanie punktu Fortunie, za dostęp do transmisji na żywo.

Metody płatności – jeszcze raz Fortuna

Ta kategoria nie należy do nazbyt prestiżowych, ale nie ma co ukrywać, że zaniedbana może znacząco utrudnić grę. Na szczęście większość legalnych polskich bukmacherów zwraca uwagę na to, by zapewnić szeroki wachlarz dostępnych metod wpłaty i wypłaty środków, zwracając uwagę na to, by przynajmniej część z nich okazała się bezpłatna i bezprowizyjna. A jak wygląda dostęp do wpłat i wypłat w przypadku naszych zawodników?

Nie ukrywamy, że w przypadku forBET nie mogliśmy liczyć na wysokie noty. Ten popularny bukmacher choć proponuje dostęp do szybkich i darmowych platform płatniczych, takich jak Dotpay, PayU, Paysafecard, tpay.com i Skycash, a także płatności kartami MasterCard i Visa. Jednak w naszej ocenie zabrakło tutaj dostępu do portfeli elektronicznych, takich jak Neteller czy Skrill. Słowa uznania należą się z kolei za umożliwienie szybkich wypłat środków za pośrednictwem usługi Quick Pay.

Fortuna znacznie lepiej przygotowała się w kwestii dostępnych metod płatności. Ten operator obsługuje 19 największych banków w Polsce (w tym ING, mBank, Alior Bank oraz Pekao SA i PKO BP). Co więcej, gracze mogą skorzystać z takich samych metod jak w przypadku forBET: wpłat kartami Visa i MasterCard, za pośrednictwem platformy tpay.com, BLIKiem oraz popularnymi portfelami elektron icznymi MasterPass i Skrill.

W naszej ocenie tutaj ponownie lepiej wypadła Fortuna. Dostęp do szerokich opcji wpłacania depozytu to podstawa. Mamy nadzieję, że forBET wkrótce nadrobi te niedociągnięcia, tymczasem jednak pozostaje bez punktu.

Obsługa klienta – Fortuna znów na prowadzeniu

To kolejna kategoria, która nie zawsze jest doceniana przez graczy, jednak na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze bukmachera. Oczywiście w przypadku idealnie dopracowanych pozostałych aspektów będzie ona mniej istotna.

forBET stanął w tej kategorii na wysokości zadania, gwarantując wsparcie konsultantów w godzinach 8:00 – 24:00 przez cały tydzień. Gracze mogą skorzystać z wsparcia kontaktując się za pośrednictwem live chatu lub tradycyjną wiadomością e-mail. Podczas naszego testu czekaliśmy na połączenie z konsultantem (live chat) niedługo, bo mniej niż 60 sekund. Z kolei na odpowiedź e-mail czekaliśmy około 20 minut. Jak dla nas to bardzo dobry wynik. Równie dobrze wypada skuteczność i kultura osobista konsultantów.

Fortuna poszła jednak o krok dalej. Tutaj oprócz opcji wparcia konsultantów za pośrednictwem live chatu, wiadomości e-mail i formularza kontaktowego gracze mogą liczyć na rozbudowaną sekcję FAQ i rozbudowane tutoriale z zakresu tworzenia i wysyłania kuponów. Konsultanci pracują przez cały tydzień, od 9:00 do 24:00 i wykazują się równie wysoką skutecznością i kulturą osobistą. Jeśli mielibyśmy się czegoś przyczepić, to byłby to brak wsparcia przez całą dobę, ale i tak oferta jest bardzo dobrze przygotowana.

Nie ukrywamy, że obydwaj bukmacherzy stanęli na wysokości zadania, jednak dział FAQ zaważył na tym, że punkt wędruje do Fortuny.

Program lojalnościowy

Na sam koniec zwrócimy uwagę na programy lojalnościowe proponowane przez naszych zawodników. To jedna z ciekawszych kategorii, która pozwala sprawdzić, jak operatorzy podchodzą do swoich wiernych graczy.

Fortuna dla najaktywniejszych graczy stworzyła program FKP – Fortuna Klub Plus. Uczestnicy mogą zbierać punkty – 1 za każde wydane 2 zł. następnie zebrane punkty mogą być wymieniane na atrakcyjne bonusy, jak chociażby darmowe zakłady czy bonusy kursowe. Co więcej, każdy uczestnik FKP może brać udział w Mistrzostwach Typerów, podczas których można liczyć na naprawdę atrakcyjne nagrody pieniężne i rzeczowe.

Chcąc zobaczyć inne podejście do programów lojanościowaych warto się przyjrzeć VIP Clubowi przygotowanemu przez forBET. Tutaj każdy gracz należący do klubu otrzymuje dostęp do dodatkowych promocji i bonusów. Co więcej, najaktywniejsi gracze mogą liczyć na zaproszenia na różnorodne wydarzenia sportowe. W tym programie gracze, którzy wydają duże pieniądze z pewnością poczują się odpowiednio docenieni.

Oba programy lojalnościowe są naprawdę ciekawe. Jednak z uwagi na większą dostępność zdecydowaliśmy się przyznać punkt Fortunie, która nie zamyka się wyłącznie na najaktywniejszych graczy.

Ocena ogólna

Na zakończenie naszego pojedynku jeszcze raz przyjrzyjmy się ofertom naszych zawodników zwracając uwagę na ich zalety i wady.

Fortuna jest bukmacherem z naprawdę dużym doświadczeniem, przez co prezentuje naprawdę wysoką jakość świadczonych usług. Szczególnie dopracowane są bonusy powitalne, oferta zakładów, aplikacja mobilna i obsługa klienta. Warto żeby w kolejnych latach bukmacher zwrócił uwagę na opcję zakładów na żywo, niemniej w naszej ocenie nie możemy się do niczego przyczepić.

Z kolei forBET wyraźnie pokazał, że jest operatorem, w którym drzemie ogromny potencjał. Pojedynek z tak doświadczonym rywalem nie okazał się sromotną klęską. Szczególne uznanie należy się za atrakcyjne kursy, wysoką jakość obsługi klienta oraz aplikację mobilną. Niestety tego samego nie możemy powiedzieć o dostępności metod płatności, które wymagają poszerzenia i bonusie powitalnym, w którym zabrakło opcji freebet.

Nasi rywale mocno angażują się również w rozwój sportu, wspierając polskie drużyny. Fortuna wspiera takie drużyny jak Legię Warszawa, GKS Katowice, a także Polski Związek Narciarski i 1. Ligę piłki nożnej. forBET z kolei sponsoruje Arkę Gdynię, ŁKS Łódź oraz Raków Częstochowę. Dodatkowo aktywnie wspiera Polski Związek Tenisowy, ligi esportowe oraz polski amp futbol.

Musimy przyznać, że nam bardziej spodobała się oferta Fortuny. Ten bukmacher w kilku kategoriach okazał się niemal idealny, a znalezienie jakichkolwiek wad okazywało się trudne. Wierzymy, że forBET również znajdzie swoich wiernych graczy, jednak w naszej ocenie wymaga jeszcze dopracowania w kilku dziedzinach.

Fortuna vs forBET – wynik

Dzisiejszy test nie okazał się dla nas szczególnym zaskoczeniem. Poza dwoma remisami we wszystkich pozostałych kategoriach przodowała Fortuna. Z pewnością nie bez znaczenia było tutaj jej znacznie większe doświadczenie w realizacji zakładów wzajemnych. Jednak choć wynik w naszym rankingu wydawać by się mógł miażdżący, to absolutnie nie chodzi nam o to, by zniechęcić Cię do sprawdzenia oferty forBET. Jest to naprawdę dobry bukmacher z solidną ofertą, który jeszcze nie raz da nam o sobie znać.

Jeśli stoisz właśnie przed koniecznością wyboru odpowiedniego operatora, który w pełni sprosta Twoim oczekiwaniom, zachęcamy Cię do zapoznania się z naszymi pozostałymi rankingami, które na pewno okażą się pomocne. Możesz również zajrzeć do pełnego zestawienia. Nasze wskazówki z pewnością pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję i w pełni cieszyć się grą.

Bukmacher Fortuna forBET
Bonus startowy 1 0
Kursy bukmacherskie 0 1
Oferta zakładów 1 0
Aplikacja mobilna 1 0
Zakłady na żywo 1 0
Metody płatności 1 0
Obsługa klienta 1 0
Program lojalnościowy 1 0
Łącznie 7 2