Fortnite esport – rewolucyjna dyscyplina w świecie esportu

Gra Fortnite wydana przez studio Epic Games całkowicie odmieniła dotychczasową scenę esportową. Tytuł wprowadził popularną mechanikę Battle Royale, który stawia na rywalizację wielu graczy na ogromnym terenie. Do przetrwania potrzebny jest spryt, duża ostrożność, refleks, a także znajomość miejsc, w którym możemy znaleźć niezbędny ekwipunek. Fortnite esport jest obecnie jednym z najpopularniejszych oraz najbardziej emocjonujących sportów elektronicznych.

Najważniejsze informacje na temat gry Fortnite

Fortnite jest klasycznym przedstawicielem gatunku Battle Royale. To gra multiplayer, w której na jednej mapie może znaleźć się nawet 100 użytkowników. Zadaniem graczy jest zbieranie uzbrojenia oraz ekwipunku potrzebnego do przetrwania. Gracze mogą zbierać surowce potrzebne do budowania dowolnych fortyfikacji i umocnień. W trybie solo, rozgrywka toczy się do momentu, aż na mapie pozostanie tylko jedna osoba. Konfrontacje są nieuniknione, ponieważ obszar działania jest stale zmniejszany, co sprawia, że gracze muszą pozostawać w ciągłym ruchu.

W Fortnite dostępny jest także tryb współpracy, w którym rywalizują czteroosobowe drużyny. I to właśnie ten tryb jest lepiej znany jako Fortnite esport. Wiele popularnych teamów otworzyło nowe sekcje z myślą o rywalizacji w tej dyscyplinie. Gra została stworzona przez Epic Games oraz People Can Fly, a jej premiera miała miejsce 25 lipca 2017 roku. We wrześniu wydano natomiast darmową grę Fortnite Battle Royale, która na przestrzeni kilku tygodni stała się ogólnoświatowym hitem.

Na czym polega rozgrywka w Fortnite?

Gra Battle Royale w dużej mierze opiera się na przetrwaniu. Na wielkiej mapie mamy do 100 zawodników, którzy rywalizują między sobą, mając do dyspozycji szeroki wachlarz oręża: karabiny szturmowe, pistolety, karabiny snajperskie, wyrzutnie rakiet, a także broń białą. Znajdujące się na mapie budynki, a także drzewa i skały, można niszczyć w celu pozyskiwania surowców. Z nich można budować fortyfikacje, ale również kładki, które pozwalają dostać się na wzniesienia i góry. Gracz musi zatem dbać o bogaty ekwipunek, a jednocześnie mieć oczy dookoła głowy, wypatrując rywali.

Na początku, gra toczy się na ogromnej połaci terenu, dzięki czemu, gracze mają więcej swobody. Z czasem, teren ten jest pomniejszany. Uczestnicy rozgrywki w Fortnite esport muszą stale podążać za obszarem działania. W innym razie zostaną automatycznie unicestwieni. Decydująca rozgrywka toczy się na bardzo małej przestrzeni. Przewagę ma gracz, który jak najwcześniej dotrze do tej strefy i zbuduje fortyfikacje, które pomogą mu w decydującej potyczce.

Fortnite World Cup – turniej o mistrzostwo świata

W roku 2019 zorganizowano pierwszy turniej z cyklu Fortnite World Cup. W otwartych eliminacjach mogli wziąć udział zawodnicy z całego świata. W puli nagród znalazło się aż 100 milionów dolarów! Pod tym względem, był to jeden z najbardziej kosztownych oraz hojnych dla graczy eventów esportowych. W turnieju mieliśmy tryb solo, duetów, a także drużyn czteroosobowych. Główny turniej Fortnite World Cup odbył się dniach 26-29 lipa na legendarnym stadionie tenisowym im. Arthura Asha w Nowym Jorku. Zmagania można było obserwować za pośrednictwem Twitcha, Facebooka, a także niektórych telewizji. Edycja Fortnite World Cup 2020 nie odbyła się z powodu pandemii. Gra miała ogromny wpływ na nowoczesny esport, szczególnie wśród młodych graczy.

Najważniejsze turnieje rozgrywane w Fortnite

Wiele turniejów oferuje graczom rozgrywkę solo, a także losowy przydział do drużyn na początku eventu. W tego typu wydarzeniach udział mogą wziąć wszyscy gracze. Wystarczy zapisać się do otwartych eliminacji. Najlepsi uczestnicy oraz drużyny wezmą udział w głównym evencie. Pule nagród w popularnych turniejach oferują kilkaset tysięcy, a nawet kilka milionów dolarów. Z grą Fortnite wiążą się gigantyczne pieniądze. Twórcy każdego roku zarabiają ponad 2 miliardy złotych.

Dostępna jest również organizacja Fortnite Pro League, która zrzesza ponad 40 najlepszych drużyn z całego świata. Są to zwykle profesjonalne ekipy, które dysponują sekcjami w kilku dyscyplinach sportów elektronicznych. Aby wziąć udział w takich zawodach, gracz musi otrzymać angaż w jednej z drużyn. Osoby, które wybijają się swoimi umiejętnościami w trybie solo mogą zostać dostrzeżone przez łowców talentów. W wielu teamach występują osoby wyselekcjonowane w ten sposób.

Jak rozpocząć rozgrywkę w Fortnite?

Jeśli chcesz zapoznać się z mechanikami gry, możesz kupić grę Fortnite: Save the World, która miała swoją premierę w lipcu 2017 roku. To od tego tytułu zaczęła się ogromna popularność Fortnite na scenie esport. W wrześniu 2017 roku wydano darmową grę Fortnite Battle Royale, którą możemy ściągnąć z oficjalnej strony internetowej Epic Games. Skoro gra jest dostępna całkowicie za darmo, rodzi się pytanie, skąd gigantyczne przychody dla producentów?

Odpowiedzią są oczywiście mikropłatności nierozerwalnie złączone ze światem esport oraz e gaming. Zapaleni gracze zrobią wszystko, aby pozyskać udogodnienia, a także stroje, które pozwolą rozróżniać się postaci na mapie. W Fortnite można kupować nowe skiny dla swoich postaci, latawce, a także narzędzia do szybszego wydobywania surowców. Warto jednak zaznaczyć, że Fortnite esport nie jest grą pay-to-win. Nie zachodzi konieczność wydawania pieniędzy, aby na równi rywalizować z osobami, które decydują się zainwestować swoje pieniądze w rozgrywkę.

Jaka przyszłość czeka grę Fortnite?

Od premiery gry minęły ponad trzy lata, a Fortnite esport wciąż plasuje się bardzo wysoko w rankingach popularności. Nowoczesny esports bardzo docenia gry z gatunku Battle Royale. Przekonały się o tym inne firmy, które postanowiły wydać grę w podobnej konwencji. Doskonałym przykładem jest gra Call of Duty: Warzone. Tryb pierwotnie pojawił się w Modern Warfare z 2019 roku, ale w 2020 pojawiła się darmowa gra wyposażona wyłącznie w tryb Battle Royale.

Twórcy Fortnite na pewno muszą zaakceptować stopniowy spadek dochodów związanych z większą konkurencją w obrębie gier esports. Wydaje się jednak, że pozycja tej dyscypliny na międzynarodowej arenie jest niezagrożona. Scena esport na stale przyjęła do swojego grona kultową grę, w która zagrało kilka milionów użytkowników na całym świecie. Ogromnym plusem jest fakt, że Fortnite to dyscyplina esports, w której każdy gracz od zera może szlifować swoje umiejętności, zmierzając w stronę profesjonalnych turniejów z bardzo dużymi pulami nagród.

Zakłady bukmacherskie na Fortnite

Ogromną popularnością cieszą się zakłady na esport, które można obstawiać niemal u każdego bukmachera na rynku. Fortnite to jedna z tych dyscyplin, która pojawiła się w ofercie na esports. Gracze mogą typować wyniki popularnych turniejów, głównie Pro League z udziałem najlepszych zespołów na scenie esport. Oczywiście dostępne są również otwarte Fortnite Events, w których biorą udział najlepsi zawodnicy z całego świata. Obstawianie zakładów na esport wymaga dobrego rozeznania w dyscyplinie oraz ciągłego obserwowania branży e-gaming.

Dużą popularnością cieszą się także zakłady na esports live, które można obstawiać w czasie rzeczywistym, obserwując popularne turnieje esport za pośrednictwem Twitcha oraz innych kanałów społecznościowych. W ten sposób możesz wykorzystać wiedzę o przebiegu interesujących meczów, aby postawić opłacalny zakład. Fortnite całkowicie odmienił scenę gaming i esportową. Przyszłość tej dyscypliny maluje się w kolorowych barwach.