FIFA esports – popularna gra piłkarska w esporcie

Dyscypliny esportowe to przede wszystkim strzelanki oraz gry strategiczne. Ciekawą propozycją są również gry, które przenoszą prawdziwe dyscypliny sportowe na areny wirtualny. Tak właśnie działa FIFA esports, czyli dyscyplina oparta na zasadach piłki nożnej. To kultowy tytuł tworzony od 1994 roku przez studio Electronic Arts. Co szczególnie ważne, FIFA zalicza się do dyscyplin esportowych, w których każdy gracz ma szansę budować swoją pozycję wśród najlepszych zawodników.

Piłka nożna w świecie esportu

Seria The FIFA jest rozwijana od 1994 roku przez studio Electronic Arts, a konkretniej, przez EA Sports. To symulator piłki nożnej, w którym znajdziemy setki klubów oraz reprezentacji z całego świata. Od wielu lat rozwijany jest tryb gry wieloosobowej przez Internet, czego wynikiem jest Ultimate Team, tryb, w którym każdy gracz może od podstaw budować swój własny klub i brać udział w rozgrywkach z innymi użytkownikami z całego świata. Co szczególnie istotne, regularnie odbywają się otwarte turnieje, do których może zgłosić się każdy posiadacz oryginalnej gry.

Już od kilku lat, FiFA esports to niezwykle istotna dyscyplina sportów elektronicznych. Duże kluby na świecie posiadają własne sekcje esportowe i biorą udział nie tylko w zmaganiach na prawdziwych arenach, ale również na arenach wirtualnych. Świetnym przykładem jest polska Ekstraklasa. Każdy uczestnik tych rozgrywek musi posiadać własną sekcje esportową. Kluby w ten sposób walczą o mistrzostwo Polski także w obrębie dyscypliny esportowej.

Rozgrywki w świecie FIFA Esport

W zabawie biorą udział prawdziwe kluby sportowe, ale również indywidualni gracze, którzy mogą budować swoją pozycję w świecie dyscypliny esportowej. To największa zaleta, jaką możemy przypisać serii The FIFA. Każdy gracz może stworzyć własny team i walczyć o jak najlepsze wyniki w światowych rozgrywkach. W Polsce od wielu lat odbywają się coroczne Mistrzostwa Polski. To otwarty turniej, w którym mogą wziąć udział wszyscy miłośnicy. Zwycięzca otrzymuje atrakcyjne nagrody.

Mamy również globalne turnieje, takie jak Mistrzostwa Świata w FIFA. Co ciekawe, w tego typu rozgrywkach liczą się wyłącznie gracze korzystający z padów. W grze biorąc udział reprezentacji dwóch najpopularniejszych konsol, czyli XBOX oraz PlayStation. Od wielu lat trwa debata na temat tego, na której z tych konsol FIFA wypada lepiej. Sami gracze bez trudu zauważą różnice w rozgrywce. Turniej finałowy o mistrzostwo świata nosi nazwę FeWC. Pula nagród w 2019 roku wyniosła 500,000 dolarów. Zwycięzcą został Mohammad „Mo Auba” Harkous z Niemiec reprezentujący barwy klubu Werder eSports.

FIFA Esport jako oficjalna dyscyplina Igrzysk Olimpijskich?

Od kilku lat przewija się temat wprowadzenia dyscyplin esportowych do programu Igrzysk Olimpijskich. W roku 2018 odbyły się Zimowe Igrzyska w Pjongczangu. Przed główną imprezą zorganizowano rozgrywki esportowe, które były sygnowane logiem Igrzysk. Choć nie była to oficjalna impreza wchodząca w skład Olimpiady, mówiono wprost o pierwszych medalistach w dziedzinie esportu.

Przeszkodzą na drodze do wprowadzenia esportu na Igrzyska Olimpijskie jest brutalność najważniejszych dyscyplin. Zarówno w DOTA 2, Counter Strike Global Offensive czy League of Legends mamy rywalizację, w której giną elektroniczne postacie sterowane przez graczy. I tu na scenę wkracza FIFA, która nie może równać się z wymienionymi dyscyplinami jeśli chodzi o rozmach, ale ma największe szanse na to, aby stać się oficjalną dyscypliną olimpijską. Choć brakuje oficjalnego potwierdzenia, coraz więcej mówi się o tym, że esport pojawi się na Igrzyskach 2024 w Paryżu. Także przed główną imprezą w Tokio mają odbyć się nieoficjalne rozgrywki.

Zakłady bukmacherskie na FIFA esport

Gra stworzona przez EA Sports zalicza się do tych dyscyplin esportowych, które oddają szerokie pole do manewru w kwestii obstawiania zakładów bukmacherskich. Typowanie wyników esportu jest w naszym kraju coraz popularniejsze, a wśród dyscyplin obecnych w ofercie bukmacherów znajduje się również seria The FIFA esport. Gracze mogą typować wyniki najważniejszych wydarzeń rozgrywanych na całym świecie, a także lokalnych rozgrywek, w których biorą udział prawdziwe drużyny.

Gracze mają możliwość obstawiania zwycięzcy meczu, liczby bramek, dokładnego wyniku, a także wielu innych zakładów zbliżonych do typowania prawdziwej piłki nożnej. Zdaniem wielu fanów, esport to bardzo opłacalna dziedzina zakładów bukmacherskich. Wszechstronna wiedza na temat rozgrywek pozwala na dużo trafniejsze budowanie kuponów. Ponadto, typy ze świata FIFA esport można oczywiście wykorzystać na kuponach AKO ze zdarzeniami z prawdziwych dyscyplin.

Gdzie można obstawiać zakłady na FIFA esport?

Przypomnijmy, że w Polsce zakłady bukmacherskie można obstawiać wyłącznie u legalnych bukmacherów dysponujących licencją Ministra Finansów na przyjmowanie zakładów wzajemnych online oraz w punktach naziemnych. Na dzień dzisiejszy, taką licencje w naszym kraju posiada kilkunastu bukmacherów, np. STS, LV BET, Fortuna czy Betclic. Niemal każdy bukmacher posiada w swojej ofercie zakłady bukmacherskie na esport. Nie zawsze dostępna jest jednak FIFA. Pod tym względem musimy dokonać nieco szerszego researchu.

Korzystnym zjawiskiem jest fakt, że rynek bukmacherski stale się rozwija, a wraz z nim, bogatsza staje się oferta zakładów bukmacherskich na dyscypliny esports. Gracze mogą liczyć na atrakcyjne bonusy oraz promocje, które uprzyjemniają typowanie wyników sportów elektronicznych. Osoby, które chcą obstawiać mecze w FIFA, mogą liczyć na coraz szerszy dostęp do podobnych zakładów. Możemy zakładać, że w nadchodzących latach zakłady esport będą coraz popularniejsze.

Najlepsze rozgrywki piłkarskie w świecie FIFA esports

Studio EA Sports doskonale radzi sobie z zadaniem rozwijania tego tytułu w obszarze rozgrywek online. Każda kolejna część serii The FIFA oferuje nowe możliwości w kwestii rozgrywania spotkań z użytkownikami z całego świata. To bez wątpienia jedna z najlepszych i najbardziej emocjonujących dyscyplin esportowych, która przyciąga zarówno aktywnych graczy, jak również osoby, które jedynie obserwują zmagania innych graczy. Finałowe turnieje Mistrzostw Świata oglądają setki tysięcy widzów, co oczywiście oznacza wzmożoną uwagę sponsorów oraz większe pule nagród.

Mamy również nadzieje, że FIFA już niebawem stanie się oficjalną dyscypliną na Igrzyskach Olimpijskich, co będzie stanowić kolejny bardzo ważny krok naprzód dla całej branży sportów elektronicznych. FIFA esports to dyscyplina, która bardzo rozwija się także w świecie zakładów bukmacherskich, które coraz większy nacisk kładą właśnie na esport. Najważniejsze rozgrywki można typować u legalnych bukmacherów w Polsce. Zakłady na Esports gwarantują ciekawe promocje i bonusy, dzięki którym, typowanie wyników staje się dużo przyjemniejsze i bardziej emocjonujące. To sprawia, że coraz większa liczba graczy decyduje się obstawiać zakłady na esport, w tym również na popularne turnieje w grze FIFA.