Esport w Polsce – ranking gier, zakłady bukmacherskie na esport

Esport to prężnie rozwijająca się branża, w której najlepsi zawodnicy mogą liczyć na gażę porównywalną z prestiżowymi dyscyplinami sportu. Nie dziwi zatem fakt, że nie brakuje młodych ludzi marzących o tym, aby dołączyć do elity. Esport w Polsce przyciąga duże zainteresowanie, a najlepsi zawodnicy coraz częściej przewijają się w mediach. Coraz większą popularnością cieszy się również obstawianie zakładów bukmacherskich na dyscypliny esportowe. Jakie gry są w naszym kraju najpopularniejsze? Jaki gry obstawimy u legalnych bukmacherów?

esport w polsce

Ranking najpopularniejszych gier esportowych w Polsce

Rekordowa oglądalność, rosnąca liczba graczy, wysokie pule nagród w najbardziej prestiżowych turniejach – to wszystko sprawia, że esport w Polsce budzi tak wielkie zainteresowanie i przyciąga nowych ludzi, którzy chcą posmakować tego wyjątkowego świata. Mogłoby się wydawać, że czołówka gier esportowych do lat jest ukształtowana i nie ma tu miejsca na zmiany. Tymczasem, wciąż pojawiają się gry, które mogą sporo namieszać. Przykładem jest chociażby wydana w 2017 roku gra Fortnite, która w kilka miesięcy stała się jedną z wiodących dyscyplin w branży esportu. A jak na ten moment prezentuje się ranking najlepszych gier? Poniżej prezentujemy dziesiątkę najpopularniejszych tytułów.

 1. League of Legends

To bezkonkurencyjna dyscyplina, jeśli chodzi o liczbę graczy, ogólną popularność, a także pule nagród dostępne w najlepszych turniejach. LoL to typowa gra Multiplayer Online Battle Arena, w której zawodnicy podzieleni na dwie drużyny toczą ze sobą walką o przejęcie pełnej kontroli. Każdy gracz wybiera jednego z ponad 140 bohaterów obdarzonych unikatowymi zdolnościami. Wyróżniamy postacie specjalizujące się w defensywie i wspieraniu swoich sojuszników, jak również typowe postacie nastawione na atak i neutralizację rywali.

Niekwestionowanym mistrzem tej dyscypliny jest Marcin „Jankos” Jankowski, który miał okazje reprezentować barwy najlepszych drużyn w Europie. Ma na swoim koncie dwa tytuły mistrzowskie, a także indywidualne wyróżnienia w wielu prestiżowych rozgrywkach. Nie dziwi zatem fakt, że Jankos jest określany królem polskiego League of Legends. Wielu młodych z pewnością marzy o tym, aby wieku 25 lat być światową gwiazdą esportu z uzyskaną niezależnością finansową. LoL jest niezwykle popularny także wśród osób obstawiających zakłady bukmacherskie.

 1. Counter Strike Global Offensive

Ta dyscyplina może rywalizować z LoL-em o tytuł najpopularniejszej gier esportowej. Na pewno generuje większe zarobki, a ponadto, przyciąga szeroką publikę przy okazji ważnych wydarzeń, a ponadto, może pochwalić się najważniejszym turniejem w naszym kraju. Mowa oczywiście o Intel Extreme Masters w Katowicach. Jest to turniej wchodzący w cykl mistrzostw dla najlepszych drużyn z całego świata. Bilety na wydarzenie organizowane w Spodku rozchodzą się w przeciągu kilku dni. Tysiące osób obserwuje zmagania poprzez Twitch oraz inne kanały social media.

Counter Strike Global Offensive przyciąga w naszym kraju ogromne zainteresowanie. Co roku rozgrywane są mistrzostwa akademickie, a także cykl turniejów dla najlepszych zespołów. Obecnie, na szczycie znajdują się następujące zespoły: Wisła All In, Illuminar Gaming, Izako Boars, AVEZ Esport, x-kom AGO oraz Pompa Team. Jeśli chodzi o zasady, CS-a prawdopodobnie nie trzeba nikomu przedstawiać. To gra multiplayer, w której dwie drużyny (terroryści i antyterroryści) walczą ze sobą na różnych mapach, zdobywając kolejne „małe” punkty w meczu.

 1. FIFA

Uwzględniając liczbę graczy, którzy choćby rekreacyjnie spędzają czas przy grze, FIFA z pewnością zasługuje na podium. Bo kto z nas nie miał okazji rozegrać przynajmniej kilku spotkań na konsoli podczas wspólnych imprez? FIFA to również bardzo popularna dyscyplina esportowa. Wszystkie drużyny polskiej Ekstraklasy posiadają własne sekcje esportowe, w tym reprezentację FIFY. Kluby mierzą się zatem zarówno na prawdziwych stadionach, jak również na wirtualnych boiskach. Terminarze pokrywają się ze sobą, a zasady ligi są identyczne. W finale ostatniej edycji EA Sports FIFA Ekstraklasa CUP wygrała drużyna Wisły Płock.

FIFA generuje duże zainteresowanie także wśród indywidualnych graczy, którzy mogą budować swój ranking oraz zapisywać się do ogólnodostępnych turniejów. Pula nagród nie jest tutaj tak pokaźna, jak w innych dyscyplinach, ale najlepsi gracze mogą liczyć na duże zainteresowanie ze strony fanów, co oczywiście przekuwa się na zarobki z tytułu umów sponsorskich. Niewątpliwą zaletą tej gry jest fakt, że absolutnie każdy może spróbować od podstaw dojść na sam szczyt.

 1. Fortnite

To kolejna gra esportowa, w której każdy może sprawdzić swoje umiejętności i powalczyć o wstęp na najbardziej prestiżowe turnieje. Gra zadebiutowała w 2017 i błyskawicznie zdobyła uznanie ze strony graczy. Rozpoczęła również boom na inne gry Battle Royale. W Fortnite liczy się przetrwanie. Gracze mogą zbierać arsenał i ekwipunek potrzebny do walki z innymi uczestnikami na mapie. Ponadto, można tworzyć własne fortyfikacje. Mapa jest ogromna, ale z czasem, pozostali przy życiu uczestnicy i tak spotkają się na małym skrawku terenu walcząc do ostatniego żywego uczestnika lub drużyny.

W Fortnite rozgrywane są liczne turnieje otwarte, w których udział może wziąć każdy gracz. Najlepsi mogą zakwalifikować się do zamkniętych wydarzeń, w których pula nagród jest znacznie wyższa. W ostatnim roku Fortnite stracił nieco na popularności w porównaniu z latami 2017-2019, ale wciąż znajduje się w czołówce najważniejszych dyscyplin esportowych.

 1. Dota 2

Gra z gatunku MOBA, która narodziła się za sprawą legendarnej gry World of Warcraft 3. Pierwsza część DOTA była modyfikacją znacznie rozwijającą ten tytuł w aspekcie Multiplayer. Ogromna popularność sprawiła, że narodziła się odrębna gra, która do dziś bazuje jednak na uniwersum Warcrafta. Mamy tu budowanie bazy, rozwój armii oraz dążenie do przejęcia pełnej kontroli na mapie. W DOTA 2 naprzeciwko sobie staja dwie drużyny pięcioosobowe. Każdy gracz może wybrać jedną z postaci obdarzonych unikalnymi mocami i cechami.

DOTA 2 do dziś należy do najpopularniejszych sporów elektronicznych. Pula nagród w najbardziej prestiżowych turniejach jest oszałamiająca. Wystarczy spojrzeć na zarobki najlepszego polskiego zawodnika, który rywalizuje ze światową czołówką. Michał „Nisha” Jankowski w wieku zaledwie 19 lat może pochwalić się zarobkami na poziomie ok. 800 tysięcy dolarów. Mówimy o samych nagrodach zdobytych podczas turniejów. Tymczasem, zawodnik na pewno sporo zarabia również na umowach sponsorskich. DOTA 2 to jedna z najlepiej opłacanych dyscyplin esportowych.

 1. Starcraft 2

W czołówce najlepszych 10 sportów elektronicznych nie mogło zabraknąć gry Starcraft 2 wydanej przez studio Blizzard Entertaiment. To klasyczna strategia w czasie rzeczywistym. Na mapie spotyka się dwóch zawodników, którzy budują bazę, tworzą armię, a następnie, toczą ze sobą potyczki mające na celu zniszczenie bazy przeciwnika. Niezwykle istotna jest tutaj taktyka. Nawet najmniejszy błąd w kulminacyjnych momentach rozgrywki przekreśla szanse na wygraną.

Starcraft 2 znajduje się także w gronie dyscyplin dostępnych w ofercie legalnych bukmacherów. Obstawianie zmagań w tej grze jest jednak bardzo wymagające, ponieważ najlepsi zawodnicy bardzo często zmieniają się w roli zwycięzcy. Prawdziwym mistrzem tej dyscypliny w naszym kraju jest Mikołaj „Elazer” Ogonowski, który ma na swoim koncie wiele indywidualnych wyróżnień, które niewątpliwie przyniosły mu także satysfakcjonujące zarobki.

 1. Overwatch

Jedna z najpopularniejszych strzelanek w świecie esportu jest Overwatch bazujący na fantastycznej tematyce oraz futurystycznym uzbrojeniu. Na mapie rywalizują dwa zespoły po 6 zawodników. W trakcie gry można modernizować sprzęt, co stanowi istotny element strategii w grze. Overwatch jest mniej popularną dyscypliną w naszym kraju. Prym wiodą tu najczęściej nacje azjatyckie, aczkolwiek, także w Europie rozgrywane są prestiżowe turnieje z atrakcyjną pulą nagród. Co więcej, swoją popularność buduje obecnie druga część tej gry. Grę Overwatch rozwija Blizzard.

 1. Hearthstone

Na ósmym miejscu kolejna gra stworzona przez uznane studio Blizzard. Hearthstone to gra karciana, w której gracze początkowo skupiają się na rozwoju swojej talii, a dopiero później mogą dołączyć do rozgrywki z najlepszymi. To niezwykle wymagająca gra, w której istotny jest każdy, kolejny krok. Czasami, jedna karta wyrzucona w złym momencie oznacza przekreślenie szansy na zwycięstwo w danej potyczce. Mamy tu kilka frakcji przypisanych do różnych talii. Mamy także karty specjalne, które w głównej mierze decydują o szansach na zwycięstwo. W Hearthstone co roku rozgrywane są mistrzostwa świata, w których bierze udział także polska reprezentacja.

 1. Rainbow Six Siege

Gra wydana w 2015 roku przez studio Ubisoft. To kolejna strzelanka na naszej liście. Rainbow Six uchodzi jednak za jedną z najbardziej wymagających gier w świecie sportów elektronicznych. Tytuły z serii Tom Clancy’s zawsze stawiały na wysoki poziom trudności oraz realizm. Nie inaczej jest w przypadku tej produkcji. Wiele czołowych drużyn esportowych zdecydowało się jednak otworzyć własną sekcje w Rainbow Six Siege. Bez wątpienia jest to obecnie jedna z najbardziej wymagających dyscyplin. Plusem jest jednak to, że osoby myślące na poważnie o karierze esportowca mogą liczyć na nieporównywalnie mniejszą konkurencję, niż np. w Counter Strike Global Offensive.

 1. Rocket League

Na dziesiątej pozycji wyjątkowo sympatyczna gra, która ze względu na swoją prostotę oraz oryginalną koncepcję szybko zdobyła uznanie w środowisku graczy. Rocket League to połączenie wyścigów samochodów oraz piłki nożnej. Gracze mają do wyboru szalone pojazdy oraz wielkie areny, na których należy tak poprowadzić swój samochód, aby skierować piłkę do bramki rywala. Obecnie, Rocket League znacznie rozbudowało dostępne tryby gry, oferując również inne dyscypliny. To kolejna gra, w której każdy ma szansę od zera rozpocząć swoją karierę esportowca. Trzeba jednak przyznać, że w porównaniu z innymi czołowymi dyscyplinami, pule nagród nie są tu tak duże.

Ile zarabiają najlepsi esportowcy na świecie?

Zarabianie na grach komputerowych to dla wielu młodych ludzi piękna perspektywa. Szczególnie, że zarobki najlepszych esportowców stoją na bardzo wysokim poziomie. Weźmy chociażby sam rok 2019, w którym trzem zawodnikom udało się zbudować przychód na poziomie ponad 6 milionów dolarów! Najwięcej zarobił Johan Sundstein, legendarny zawodnik DOTA 2. Także dwa pozostałe miejsca na podium nalezą do zawodników DOTA 2. Uplasowali się tutaj Jesse Vanikka oraz Anathan Pham. Kilka milionów w jednym roku można zdobyć także na kilku innych grach esportowych. W czołówce najlepiej opłacalnych dyscyplin znajduje się League of Legends oraz Counter Strike Global Offensive.

Warto jeszcze pokusić się o zbiorowe zestawienie wszystkich dyscyplin. Bazujemy na roku 2019, ponieważ wyniki z roku kolejnego są mniej miarodajne przez pandemię koronawirusa. I tak, największa pula nagród została rozdysponowana w turniejach DOTA 2. Największe organizacje wypłaciły prawie 220 milionów dolarów. Pozostałe dyscypliny nawet nie zbliżają się do tej granicy. Counter Strike Global Offensive zaoferował najlepszym drużynom ok. 87 mln dolarów do podziału. O kilka milionów gorzej wypadł Fortnite. Na czwartym miejscu League od Legends z wynikiem 74 mln. Daleko z tyłu, na piątym miejscu, Starcraft 2 z pulą 32 mln dolarów.

esport w polsce

Zakłady bukmacherskie na esport w Polsce

Z roku na rok, coraz większym zainteresowaniem cieszą się zakłady bukmacherskie na esport w Polsce. Gracze obserwują najważniejsze rozgrywki i typują zmagania najlepszych zawodników oraz drużyn. Największe zainteresowanie budzą oczywiście turnieje z cyklu World Series, czyli najbardziej prestiżowe turnieje w najważniejszych dyscyplinach. Bukmacherzy starają się wchodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów, rozwijając ofertę zakładów bukmacherskich na e sport.

Czy obstawianie dyscyplin w świecie e sportu jest trudne? Niewątpliwie trzeba mieć sporą wiedzę na temat tego, co dzieje się na międzynarodowej scenie. Rankingi zmieniają się dynamicznie, podobnie, jak dyspozycja najlepszych drużyn oraz zawodników. Niemniej jednak, w sieci możemy trafić na liczne typy bukmacherskie na esport. Trzeba przyznać, że najlepsi i najbardziej doświadczeni typerzy radzą sobie całkiem dobrze i uzyskują obiecującą skuteczność na typowaniu takich wydarzeń.

Gdzie można obstawiać zakłady bukmacherskie na esport w Polsce?

Jeśli interesują Cię zakłady na esport, skorzystaj z oferty legalnych bukmacherów, którzy posiadają licencję niezbędną do funkcjonowania na polskim rynku. Lista legalnych zakładów bukmacherskich stale się poszerza, podobnie zresztą, jak oferta na esport. Dzięki czemu, gracze mogą liczyć na coraz lepsze warunki do obstawiania swoich ulubionych dyscyplin. Poniżej prezentujemy listę legalnych bukmacherów, wśród których można znaleźć zakłady na esport:

 • STS zakłady bukmacherskie
 • Fortuna zakłady bukmacherskie
 • LV BET zakłady bukmacherskie
 • Totolotek zakłady bukmacherskie
 • eWinner zakłady bukmacherskie
 • Betclic zakłady bukmacherskie
 • forBET zakłady bukmacherskie
 • Etoto zakłady bukmacherskie
 • Milenium zakłady bukmacherskie
 • Totalbet zakłady bukmacherskie
 • Superbet zakłady bukmacherskie
 • PZBUK zakłady bukmacherskie
 • Noblebet zakłady bukmacherskie
 • Betfan zakłady bukmacherskie
 • BetX zakłady bukmacherskie

Możemy się spodziewać, że w nadchodzących latach, lista legalnych bukmacherów z ofertą na esport zostanie wydłużona. To dobra wiadomość, ponieważ rosnąca konkurencja na rynku oznacza lepsze bonusy oraz oferty promocyjne dedykowane graczom. Tym samym, możemy obstawiać zakłady na esport na jeszcze lepszych warunkach.

esport w polsce

Jakie dyscypliny e-sportu można obstawiać na zakładach bukmacherskich?

O ile jeszcze kilka lat temu tylko niektórzy bukmacherzy posiadali w swojej ofercie zakłady na esport, o tyle dzisiaj jest to standard. Brak zakładów esportowych z pewnością wpłynąłby na dużo niższe opinie ze strony klientów. Obecnie, najlepsi bukmacherzy rywalizują ze sobą w rozwijaniu oferty oraz dołączaniu kolejnych e-sportów, które można obstawiać. Aktualnie, gracze mogą typować wyniki turniejów w następujących dyscyplinach: Counter Strike Global Offensive, League of Legends, DOTA 2, Starcraft 2, Fortnite, Overwatch, King of Glory, Rainbow Six Siege, Rocket League, FIFA, Hearthstone.

Oczywiście oferta jest ograniczona do największych turniejów międzynarodowych z cyklu Pro oraz World Series. Każdego dnia obywają się tysiące mniejszych turniejów, a wiele z nich posiada otwartą strukturę. Tego typu wydarzenia nie są dostępne na zakładach bukmacherskich, ze względu na dużą liczbę nieznanych drużyn oraz zawodników. Oferta bukmacherów na e sport prezentuje się naprawdę dobrze. Plusem są również liczne promocje oraz bonusy, które pozwalają zdobyć dodatkowe środki na typowanie najbardziej interesujących wydarzeń.

Jakie zakłady można obstawiać na e sport?

U legalnych bukmacherów można obstawiać najpopularniejsze wydarzenia, w których biorą udział najlepsi zawodnicy oraz drużyny z całego świata. Do dyspozycji graczy oddawane są zakłady, które pozwalają obstawić zwycięzcę całego turnieju, a także miejsca na podium. Gracze mogą także typować poszczególne mecze, wskazując swój typ na zwycięzcę. W przypadku szczególnie ważnych rozgrywek, dostępne są także zakłady szczegółowe m.in. dokładny wynik czy też kolejna runda w meczu.

Zanim zabierzemy się za typowanie wyników spotkań w największych turniejach, warto przestudiować informacje na temat dyscypliny oraz zasad poszczególnych turniejów. Regulamin rozgrywek często różni się od zasad znanych nam ze świata sportu. Dużym udogodnieniem mogą być również analizy i typy bukmacherskie ze strony fanów e sportu. Zdaniem wielu osób, e-gaming to bardzo opłacalny rynek do obstawiania zakładów bukmacherskich, niemniej jednak, niezbędna jest dobra wiedza oraz stała obserwacja czołowych dyscyplin.

Najlepsi bukmacherzy posiadają dużą liczbę zakładów na żywo, w których zmagania możemy obstawiać w czasie rzeczywistym. W przypadku tego typu zakładów, emocje stoją na jeszcze wyższym poziomie. Można bowiem śledzić przebieg na turniejach, a jednocześnie, stawiać zakłady wykorzystując dostępne informacje na temat przebiegu meczu. To ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu przy największych turniejach sportów elektronicznych w Polsce i na świecie.

Promocje bukmacherskie na e sport

Sport elektroniczny cieszy się coraz większą popularnością w Polsce i na całym świecie. Najlepsi bukmacherzy na rynku stają się zatem dopieścić swoją ofertę e sportu, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom tysięcy widzów interesującego świata sportów elektronicznych. Aby umilić graczom obstawianie zakładów na e sport, bukmacherzy w Polsce stale rozwijają swoją ofertę promocyjną. Gracze mogą liczyć na atrakcyjny bonus powitalny, z którym przyznane zostaną dodatkowe pieniądze na typowanie ważnych wydarzeń e sportowych.

Co więcej, wielu bukmacherów posiada w swojej ofercie prezent skrojony pod kątem indywidualnych potrzeb fanów esportu. Darmowy zakład lub zakład bez ryzyka na pierwszy zakład na sport elektroniczny, a także bonusy czekające na graczy na aplikacjach mobilnych. Rola esportu w rynku bukmacherskim jest niezwykle istotna. Warto chociażby zwrócić uwagę na rok 2020, w którym wiele rozgrywek sportowych w Polsce i na świecie zostało przerwanych z powodu pandemii koronawirusa. Wówczas, to właśnie sport elektroniczny pozwolił wielu bukmacherów przetrwać ten trudny okres. W tym jest również zasługa widzów, którzy codzienne śledzą scenę sportów elektronicznych.

esport w polsce

Kto może zostać profesjonalnym esportowcem?

Branża e sportu rządzi się swoimi prawami i często stawia na młodych. Nierzadko, w najważniejszych turniejach World Series oraz Pro na całym świecie biorą udział osoby, które nie są nawet pełnoletnie. Ich prawa reprezentują rodzice lub zatrudniony menager. Dlatego też, przygodę ze światem e sportu trzeba zatem rozpocząć w jak najmłodszym wieku. Tylko jak przekonać rodziców, że wielogodzinna gra na komputerze to trening pod kątem przyszłej ścieżki zawodowej. Na szczęście, esport w Polsce zyskuje coraz większą popularność, a co za tym idzie, pojawia się coraz więcej szkół oraz organizacji, w których młode osoby mogą rozwijać swoje umiejętności.

W świecie e sportu dominują mężczyźni, choć wśród najlepszych zawodników trafia się również płeć piękna. Co więcej, to właśnie panie przyciągają największą liczbę widzów, co przenosi się na duże zyski z umów sponsorskich. Jakie umiejętności są najważniejsze w dyscyplinach e sportowych? Na pewno refleks. Czas reakcji najlepszych zawodników często jest na poziomie wybitnych kierowców Formuły 1. Ponadto, liczy się doskonała znajomość gry, myślenie analityczne oraz strategia dostosowana do przeciwnika. W grach drużynowych najistotniejszą kwestią wydaje się kooperacja. Choć zdarzają się rundy wygrane przez pojedynczych graczy, wynik danego meczu zwykle zależy od dyspozycji całej drużyny. Jedno słabsze ogniwo ma diametralny wpływ na siłę całego zespołu.

Na całym świecie nie brakuje osób, które pragną na wzór swoich fanów zawojować scenę sportów elektronicznych. Nie jest to jednak łatwe. Owszem, e gaming generuje zyski na poziomie setek milionów dolarów rocznie. Jednak na scenie liczą się nie tysiące, nie setki, a dziesiątki najlepszych graczy, którzy mogą walczyć o najbardziej prestiżowe wyróżnienia oraz wysokie pule nagród. Do osiągnięcia tak wysokiego poziomu zaawansowania niezbędny jest naturalny talent.

Intel Extreme Masters – największy turniej sportów elektronicznych w Polsce

Prawdziwym świętem dla wszystkich widzów e sportu w naszym kraju jest coroczny turniej Intel Extreme Masters rozgrywany w katowickim Spodku. Jest to turniej, w którym występują najlepsze drużyny Counter Strike Global Offensive. Wydarzenie zalicza się do cyklu World Major, który wyłoni najlepszą drużynę na świecie. Wydarzenie w Katowicach momentalnie wyprzedaje bilety, a wiele tysięcy fanów stara się odkupić wyjściówkę po wyższych cenach. To pokazuje, że scena sportów elektronicznych iw naszym krajów radzi sobie coraz lepiej.

Zmagania rozgrywek e sportowych oglądają tysiące widzów za pośrednictwem social media. Plusem jest darmowy dostęp do transmisji na Twichu, Facebooku, a także Youtubie. Jeśli zastanawiasz się, dla czego świat wydarzeń e sportowych jest tak popularny, poświęć przynajmniej kilka minut na zobaczenie spotkań rozgrywanych podczas turniejów Intel Extreme Masters. Wiele osób zaczyna swoją przygodę ze światem esportu z czystej ciekawości, po czym zostaje na dłużej.

Gdzie oglądać transmisje sportów elektronicznych na żywo?

Z roku na rok, popularność e sportów w naszym kraju jest coraz większa. Tysiące fanów śledzi zmagania najlepszych drużyn oraz zawodników walczących w prestiżowych turniejach. Scena polskiego e sportu również prezentuje się bardzo dobrze pod kątem poziomu emocji. Pojawia się zatem pytanie, gdzie oglądać najważniejsze turnieje esportu na całym świecie? To ogromna zaleta sportów elektronicznych. Najlepsze rozgrywki są dostępne za pośrednictwem mediów społecznościowych, bez irytujących reklam oraz przerywników. Platforma Twitch każdego dnia gości setki tysięcy, a nawet kilka milionów osób obserwujących zmagania swoich ulubionych drużyn oraz zawodników.

Jak już mówiliśmy, Polska to kraj, którym esport bardzo rozwinął się w ostatnich latach. Mamy nawet pierwsze stacje telewizyjne o profilach esportowych. Pierwszą taką stację uruchomił Polsat. Tak duże zainteresowanie sceną e sportów nie może dziwić, biorąc pod uwagę, że wielkie firmy pompują w ten biznes setki milionów dolarów, aby zareklamować swoje produkty oraz nowe marki. Telewizja dostrzega potencjał wydarzeń esportowych i chętnie transmituje najważniejsze wydarzenia. Duże firmy chętnie obejmują turnieje patronatem, tak jak chociażby w przypadku cyklu Intel Master Extreme. Niebotyczne pule nagród to właśnie zasługa wielkich sponsorów.