ESPORT Gry – Najpopularniejsze gry e-sportowe na świecie

Branża esportowa rozwija się w imponującym tempie na całym świecie. Najważniejsze dyscypliny przyciągają milionowe kontrakty i wielkie koncerny, które pragną reklamować nowe produkty właśnie za pośrednictwem nowoczesnych wydarzeń esportowych. Popularne esport gry są bowiem oglądane przez miliony ludzi na różnych platformach społecznościowych. W tym miejscu wymienimy 10 najpopularniejszych dyscyplin e sport, które generują największe pule nagród, a także cieszą się największym zainteresowaniem ze strony fanów.

Czym właściwie jest e sport?

Esport to rywalizacja w obrębie gier komputerowych zaprojektowanych z myślą o rozgrywce multiplayer. W popularnych dyscyplinach rywalizują drużyny, ale również indywidualni gracze. Do najpopularniejszych dyscyplin zaliczymy strzelanki, takie jak Counter Strike Global Offensive, strategie pokroju DOTA 2, a także karcianki, takie jak np. Hearthstone. Mamy również gry esport, które starają się przenieść na wirtualne areny prawdziwe sporty. Tutaj najlepszym przykładem jest FIFA, czyli gra, w której najlepsi użytkownicy mierzą się w symulacji piłki nożnej.

Zyski z e sportu każdego roku osiągają wartość kilkudziesięciu miliardów dolarów. Nie dziwi zatem fakt, że jest to prawdziwy raj dla reklamodawców oraz dużych koncernów. Także profesjonalni esportowcy mogą liczyć na bajeczne kontrakty, dzięki czemu, nie brakuje osób w wieku dwudziestu kilku lat z siedmiocyfrową kwotą na koncie bankowym. Oczywiście tylko najlepsi mogą liczyć na tak duże wygrane. Dla młodych ludzi jest to jednak piękna perspektywa – zarobić na grach komputerowych krocie, tak aby po 30. roku życia nie musieć już nic robić. Skoro wiemy już, czym jest esport, przejdźmy do konkretów i wymieńmy najbardziej rozpoznawalne dyscypliny.

1.    Counter Strike: Global Offensive

Na początek kultowa strzelanka Counter Strike Global Offensive rozwijaną obecnie przez studio Valve Corporation. Jest go kontynuacja kultowej strzelanki CS 1.6. To klasyczny First Person Shooter, w którym mierzą się dwa pięcioosobowe zespoły podzielone na terrorystów oraz antyterrorystów. Rozgrywka toczy się na wielu mapach. Zespoły zdobywają punkty poprzez wyeliminowanie wszystkich członków przeciwnej drużyny. Jedna runda jest grana do 30 rund. Wygrywa zespół, który jako pierwszy osiągnie 16 punktów. W przypadku dogrywki mamy remis. W najważniejszych turniejach, w meczach fazy pucharowej mecz toczy się do dwóch, a nawet trzech wygranych rund.

W Counter Strike Global Offensive liczy się przede wszystkim zgranie oraz współpraca. Nieodzownym elementem jest również refleks. Najlepsi gracze mogą pochwalić się czasem reakcji na poziomie najlepszych kierowców Formuły 1, co pokazuje, jak uzdolnione są osoby, które zarabiają miliony dolarów w świecie e sportu. Najbardziej prestiżowe turnieje Global Offensive CS są określone rangą major i odbywają się pod patronem Intel Masters Extreme. Jeden z takich turniejów odbywa się raz do roku w Polsce, w katowickim Spodku. To najważniejsze święto esportowe w naszym kraju.

2.    League of Legends

Kultowa gra komputerowa z gatunku Multiplayer Online Battle Arena (MOBA) zaprojektowana przez studio Riot Games i wydana w 2009 roku. League of Legends to jedna z najważniejszych i najbardziej prestiżowych dyscyplin esportowych, w których mierzą się dwa zespoły pięcioosobowe. Celem każdej rundy jest zdobycie przewagi na mapie i zniszczenie bazy rywala. Przy tym trzeba zbierać surowce i rozwijać umiejętności bohaterów. Każdy gracz wybiera jednego z dostępnych bohaterów obdarzonych konkretnymi rolami oraz indywidualnymi zdolnościami specjalnymi.

W League of Legends liczy się zarówno zgranie, jak również umiejętności indywidualne. Zwykle, każdy gracz posiada przypisane zadania i obszar mapy, na którym działa. Szczególnie ważną postacią jest jungler odpowiedzialny za pozyskiwanie surowców oraz budzenie potężnego sprzymierzeńca w roli smoka lub barona. Często to właśnie indywidualne umiejętności junglera mogą przesądzić o wyniku rozgrywki. Najbardziej prestiżowym turniejem są Mistrzostwa Świata LoL, w których biorą udział najlepsze drużyny z całego świata. Podczas League of Legends Worlds 2019, ekipy walczyły o pulę nagród o wartości 2,250,000 dolarów.

3.    DOTA 2

DOTA, czyli Defense of the Ancients było pierwotnie fanowskim rozszerzeniem do gry Warcraft 3. Gdy dostrzeżono potencjał modyfikacji, postanowiono stworzyć całą, odrębną grę opartą o uniwersum kultowego World of Warcraft. I tak powstała DOTA 2 rozwijana przez Valve Corporation. Jest to gra bardzo zbliżona do League of Legends, reprezentując gatunek MOBA. Dwie pięcioosobowe zespoły walczą o przejęcie kontroli na mapie mając do dyspozycji herosów z konkretnymi zdolnościami.

DOTA 2 to absolutny rekordzista, jeśli chodzi o dostępne pule nagród. Mistrzostwa Świata The International organizowane w 2019 roku posiadały pulę o wartości prawie 35 milionów dolarów! To właśnie profesjonalni gracze e sportu w DOTA 2 zarabiają największe pieniądze. Szacuje się, że najlepszy polski gracz DOTA 2, Michał „Nisha” Jankowski zarobił dotychczas nawet ponad 900 tysięcy dolarów. Warto dodać, że popularny „Nisha” ma dopiero 20 lat.

4.    Starcraft 2

Pierwsza część Starcraft powstała w roku 1998. Dwanaście lat później, Blizzard Entertaiment opublikował grę Starcraft 2, która zalicza się do grona najważniejszych dyscyplin w świecie e sportu. Jest to strategia czasu rzeczywistego, w którym gracze rozwijają bazę i rekrutują armię, a następnie prowadzą potyczkę o przejęcie kontroli i zniszczenie bazy przeciwnika. W odróżnieniu od dotychczas opisywanych dyscyplin drużynowych, Starcraft 2 to dyscyplina indywidualna. Całość toczy się w uniwersum Science-Fiction.

Gracze mają do dyspozycji trzy razy: Zergów, Protossów oraz Terran. Każda z nich posiada inne jednostki, inny rozwój technologiczny, a także inne koszty rozwoju bazy. Wszystko zostało zbalansowane w taki sposób, aby każdą rasą można było wygrać rozrywkę. Do najważniejszych turniejów zalicza się cykl ESL Pro Tour Starcraft 2.Raz do roku rozgrywane są oczywiście mistrzostwa świata z pulą nagród w okolicach dwóch milionów dolarów.

5.    Overwatch

Blizzard Entertainment to jeden z liderów w branży e sportu. Kolejna dyscyplina (a to jeszcze nie koniec) także należy do tej marki. Overwatch to strzelanka FPSK osadzona w klimatach fantasy. Mamy tu bohaterów obdarzonych specjalnymi umiejętnościami oraz wyjątkowym orężem, co sprawia, że Overwatch poniekąd łączy cechy Counter Strike Global Offensive oraz League of Legends. Na mapie rywalizują dwa zespoły sześcioosobowe, a kluczem do sukcesu jest opanowanie kontroli na mapie.

W roku 2021 spodziewana jest premiera gry Overwatch II, która ma ogromną szansę na dołączenie do grona najważniejszych gier esportowych. Najistotniejsze są turnieje wchodzące w skład cyklu Overwatch World Cup o mistrzostwo świata. W tej grze widać jednak dużą przepaść, jeśli chodzi o nagrody finansowe. O ile w powyższych dyscyplinach mówimy o milionach dolarów, o tyle w Overwatch są to dziesiątki tysięcy. W roku 2019, mistrzostwa świata zwyciężyła drużyna ze Stanów Zjednoczonych. Na kolejnych miejscach znalazły się ekipy z Chin, Korei Południowej oraz Francji.

6.    Hearthstone

Hearthstone to gra karciana opracowana przez studio Blizzard Entertainment i wydana w 2014 roku. Jest to dyscyplina indywidualna, w której naprzeciwko sobie zasiada dwóch graczy. Zanim dołączymy do najlepszych rozgrywek, musimy skompletować dostatecznie mocną talię kart. W grze mamy różne talie z jednostkami obdarzonymi specjalnymi umiejętnościami i atrybutami. Mamy także karty specjalne, które wprowadzają poszczególne zmiany na wirtualnej planszy.

Także w świecie Hearthstone odbywają się mistrzostwa świata, w której biorą udział ekipy z wielu krajów na całym świecie. Także Polska ma swoją reprezentację. W roku 2019 zwycięzcą został team VKLiooon z Chin. Zaletą tej dyscypliny jest fakt, że każdy gracz może rozpocząć swoją karierę i rozpocząć walkę o coraz wyższe miejsce w światowym rankingu. Dzięki temu, nie zachodzi konieczność poszukiwania angażu w profesjonalnej grupie esportowej.

7.    FIFA

Wymieniając najpopularniejsze gry e sportowe, nie sposób przejść obojętnie obok gry FIFA, czyli symulacji piłki nożnej rozwijanej przez EA Sports od 1994 roku. W ostatnich latach położono duży nacisk na rozgrywki Multiplayer, dzięki czemu, najlepsi gracze z całego świata mogą rywalizować w różnych trybach i budować swoją pozycję w rankingu.

Wiele profesjonalnych klubów piłkarskich zdecydowało się otworzyć sekcję esportową i zatrudnić osoby odpowiedzialne za reprezentowanie drużyny na arenie międzynarodowej. Kluby polskiej Ekstraklasy co roku rozgrywają profesjonalną ligę w FIFA esport. To prawdziwa gratka dla fanów piłki nożnej w nowoczesnym wydaniu. Warto wspomnieć, że spośród wszystkich dyscyplin e sportowych, FIFA ma największą szansę, aby stać się pierwszą, oficjalną dyscypliną na Igrzyskach Olimpijskich.

8.    Rocket League

Rocket League to bardzo oryginalna gra sportowa wydana przez studio Psyonix w roku 2015. W grze sterujemy małymi samochodowymi i bierzemy udział w meczu piłki nożnej, starając się tak uderzyć piłkę, aby skierować ja do bramki rywala. Aktualnie, Rocket League oferuje również inne sporty. W bardzo krótkim czasie, gra stała się jedną z najpopularniejszych dyscyplin e sportowych, przyciągając ogromne zainteresowanie ze strony czołowych youtuberów zajmujących się e-gamingiem.

W Rocket League mamy tryby indywidualny oraz wieloosobowy. Istnieje możliwość zmiany ustawień, tak, aby dostosować rozgrywkę do swoich potrzeb. Nie brakuje otwartych turniejów, w których mogą wziąć udział drużyny oraz indywidualni gracze z całego świata. Póki co, w Rocket League nie możemy liczyć na tak wysokie gaże, jak w najpopularniejszych sportach elektronicznych, niemniej jednak, jest to gra esport adresowana do każdego gracza.

9.    Fortnite

Fortnite to gra, która wraz z futryną wkroczyła do świata najpopularniejszych sportów elektronicznych. Gra została zaprojektowana przez studio Epic Games i wydana w 2017 roku. Rozgrywka Battle Royale zakłada próbę przetrwania na wielkim świecie pośród dziesiątek wrogo nastawionych graczy. Naszym zadaniem jest poszukiwanie broni, budowanie fortyfikacji oraz eliminowanie zagrażających nam graczy. Stale zmniejszający się obszar gry prowadzi do nieuchronnej konfrontacji, aż do momentu, gdy na polu bitwy zostanie tylko jeden, żywy gracz lub drużyna.

Omawiając najpopularniejsze gry e sportowe, po prostu trzeba wymienić Fortnite w tym gronie. Jeszcze w roku 2017 pojawiły się pierwsze turnieje oraz mistrzostwa dla graczy z całego świata. Obecnie jest to niezwykle rozbudowana dyscyplina warta setki milionów dolarów. Fortnite to gra e sport, w której każdy gracz może spróbować swoich sił i powalczyć o zwycięstwo w otwartych zawodach.

10.  Call of Duty Warzone

To jedna z najmłodszych dyscyplin e sportowych na liście. Call of Duty Warzone to gra stworzona przez studio Activision w 2020 roku. Jest to klasyczny reprezentant gatunku Battle Royale, w którym gracze walczą o przetrwanie na wielkich i zróżnicowanych mapach. Gra w Call of Duty Warzone skupia się nie tylko na ciągłym strzelaniu, ale również poszukiwaniu ekwipunku i bezpiecznego schronienia. Rozgrywka może toczyć się w trybie wieloosobowym lub solo.

Celem gry jest przetrwanie do końca, aż do momentu, gdy na mapie zostanie tylko jeden żywy gracz lub drużyna. W odróżnieniu od pokrewnego Fortnite, Call of Duty Warzone kładzie większy nacisk na realizm. Możemy również zakładać, że w nadchodzących latach, Call of Duty będzie jedną z wiodących dyscyplin z gatunku Battle Royale.

Jakie dyscypliny e-sportowe generują największe zyski?

Sytuacja na rynku esportowym jest bardzo dynamiczna. Jeszcze kilka lat temu to DOTA 2 królowała niemal we wszystkich rankingach najbardziej dochodowych dyscyplin e sportowych. Dzisiaj, DOTA 2 niewątpliwie gwarantuje najwyższe zarobki najlepszym esportowcom. To właśnie z tej gry wywodzą się najbogatsi profesjonaliści, którzy przez kilka lat dorobili się fortuny na poziomie kilku milionów dolarów. Rekordzistą jest pod tym względem Kuro „KuroKy” Takhasomi z wynikiem prawie 4,2 mln USD. Jeśli chodzi o największe pule nagród dla wszystkich uczestników, najlepszym tytułem okazuje się Fortnite. Biorąc jednak liczbę zawodników i drużyn, zarobki na osobę są znacznie mniejsze.

W TOP 3 rankingu najlepiej opłacalnych dyscyplin e sportowych znajdzie się również miejsce dla Counter Strike: Global Offensive. W rankingu najlepiej zarabiających zawodników dominują Duńczycy. Najlepszy z nich, Andreas „Xyp9x” Hojsleth zarobił dotąd prawie półtora miliona dolarów. Zaraz za CS: GO plasuje się League of Legends. Tutaj rekordzistą jest Lee „Faker” Sang Hyeok z Korei Południowej, który zarobił ponad 1,2 mln USD. Czołową piątkę uzupełnia Starcraft II, w którym najlepsi zawodnicy mogą zarobić nawet kilkaset tysięcy dolarów w ciągu kilku lat profesjonalnej kariery.

Gdzie można oglądać popularne gry esportowe?

Wiemy już, że najbardziej rozpoznawalne gry esport mogą generować olbrzymie zyski. Decydują o tym fani z całego świata, którzy pragną oglądać najlepszych graczy oraz popularne rozgrywki w ramach najważniejszych gier. Największe turnieje organizuje ESL Pro League, czyli profesjonalna grupa zajmująca się przede wszystkim Counter Strike, ale również Starcraft II. Bardzo ważne są także turnieje rangi Intel Master Extreme. W DOTA 2 dominują rozgrywki The International, czyli cykl turniejów, który wyłoni najlepszą drużynę na świecie. W świecie LoL mamy Pro League.

Gdzie możemy oglądać wymienione turnieje oraz inne, prestiżowe rozgrywki? Z pomocą przychodzą nam media społecznościowe. Międzynarodową platformą do śledzenia spotkań e sport jest Twitch. Mnóstwo meczów pojawia się na żywo również na Youtubie oraz Facebooku. Co więcej, pojawia się coraz więcej kanałów sportowych transmitujących wydarzenia e sportowe. W Polsce, przykładem takiej stacji jest Polsat Games. Fani zakładów bukmacherskich często mogą oglądać najpopularniejsze gry także w sekcji zakładów na żywo. Nieograniczony dostęp do transmisji sprawia, że coraz więcej graczy śledzi popularne rozgrywki.

Zakłady bukmacherskie na esport

Z roku na rok przybywa również graczy, którzy chcą obstawiać wyniki meczów w takich dyscyplinach, jak CS: GO, DOTA 2 czy LoL. Legalni bukmacherzy w Polsce oferują mnóstwo zakładów na esport. Wydarzenia spośród kilkunastu gier sprostają oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów. Gracze mogą typować zwycięzcę meczu, dokładny wynik, a także niektóre elementy rozgrywki. Na forach znajdziemy liczne typy bukmacherskie oraz analizy popularnych spotkań. Dzięki temu, można znacznie skuteczniej typować turnieje z pula nagród powyżej miliona dolarów.

Sporty elektroniczne świetnie radzą sobie w świecie zakładów bukmacherskich i nic nie wskazuje na to, aby ten stan rzeczy miał ulec zmianom. Esport gry to prężnie rozwijający się rynek posiadający setki milionów kibiców na całym świecie, również w naszym kraju. Nie może dziwić, fakt, że najlepsze dyscypliny takie jak LoL czy Counter Strike generują tak olbrzymie zainteresowanie i zyskują znacznie wśród fanów zakładów bukmacherskich.

Gdzie obstawiać zakłady bukmacherskie na esport?

W Polsce obowiązuje ustawa hazardowa, która sprawia, że zakłady bukmacherskie w branży e sportu można obstawiać wyłącznie u legalnych bukmacherów z licencją Ministerstwa Finansów. Lista serwisów z taką licencja stale się wydłuża. Obecnie, w Polsce znajdziemy kilkunastu bukmacherów, u których możemy legalnie obstawiać zakłady na Esport. W czołówce wymienimy STS, LV BET, Fortunę oraz Betclic. Znajdziemy tu największą kolekcję gier, wysokie kursy, a także ciekawe promocje i bonusy, które umilą obstawianie Pro League, ESL, The International oraz wielu innych turniejów.

Kto może zostać profesjonalnym esportowcem?

W popularne gry esportowe może grać absolutnie każdy z nas. Jednak tylko nieliczni osiągną poziom, który pozwoli zarobić pieniądze potrzebne do utrzymania. Pamiętajmy, że kariera esportowca trwa stosunkowo krótko. Profesjonalni gracze po 30. roku życia należą do rzadkości. W tym świecie dominuje młodość. W wielkich drużynach nie rzadko spotkamy nastolatków, którzy nie mają jeszcze osiemnastu lat, a ich finansami muszą przez to zarządzać rodzice lub wybrany menager.

Na karierę profesjonalnego gracza mają zatem szanse młode osoby dysponujące świetnym refleksem, analitycznym myśleniem oraz perfekcyjną znajomością gry. W dyscyplinach drużynach potrzeba nieco szczęścia, aby otrzymać angaż w jednej z wiodących drużyn. Na szczęście, w dużych miastach znajdziemy obecnie przynajmniej kilka sekcji, w których można rozpocząć swoją przygodę w świecie e sportu. Warto obserwować nowe gry, które dopiero wkraczają na scenę. Wszyscy graczy zaczynają tu od zera, a co za tym idzie, istnieje większa szansa, że dołączysz do grona ścisłej czołówki.

Gry Esport w przyszłości

W przeciągu następnych 10 lat, najważniejsze gry esport mogą przebić swoją popularnością oraz dochodowością najpopularniejsze dyscypliny sportowe. Obecnie, tylko kilka sportów może się jeszcze czuć niezagrożonych: Piłka nożna, tenis, hokej, Formuła 1 i kilka innych. Gry esport generują miliardy dolarów zysków każdego roku. Wielkie firmy chcą inwestować w ten świat, dostrzegając niesamowity potencjał. Już w 2024 roku, e sport ma szansę stać się oficjalną dyscypliną na Igrzyskach Olimpijskich. Kto wie, być może za kilka lat organizowane będą specjalne Igrzyska Olimpijskie w esporcie.