Co to jest esport? Najważniejsze dyscypliny sportów elektronicznych

Esport z roku na rok cieszy się coraz większą rzeszą fanów i zdobywa nowe rynki, generując coraz to większe zyski dla drużyn, sponsorów, organizacji oraz innych firm związanych z branżą. Jeszcze dziesięć lat temu mało kto wierzył, że w najbliższych latach ludzie będą rywalizowali w grach komputerowych o wielomilionowe wygrane. A jednak, esport to prężnie rozwijająca się branża, która jeszcze niejednokrotnie nas zaskoczy. Ale czym właściwie są sporty elektroniczne? Jakie są najpopularniejsze dyscypliny esportu, które warto poznać bliżej?

Czym właściwie jest esport?

Zanim omówimy najważniejsze dyscypliny, warto rozpocząć od podstaw. Co to jest esport i dlaczego cieszy się tak wielką popularnością? Esport to skrót od Electronic Sports, czyli Sportów Elektronicznych. Ludzie z całego świata mogą rywalizować między sobą w obrębie gier komputerowych stworzonych z myślą o rozgrywce multiplayer. Mamy tu strzelanki, gry sportowe, strategiczne i wiele innych gatunków, w których gracze mogą spróbować swoich sił przeciwko innym użytkownikom. Określenie esportu może być wymiennie stosowane ze słowem e gaming.

Popularność esportu zaczęła wzrastać na przełomie pierwszej i drugiej dekady XXI wieku. To właśnie wtedy pojawiły się takie tytuły, jak League of Legends, DOTA 2 czy Counter Strike Global Offensive. Oczywiście esport istniał dużo wcześniej, już na początku XXI wieku, ale najlepsi gracze nie mogli raczej liczyć na zarobki związane ze swoim hobby. Dzisiaj, najlepsi mogą zarabiać dziesiątki, a nawet setki tysięcy dolarów rocznie. Sama rywalizacja w obrębie gier komputerowych jest bardzo emocjonująca, dzięki czemu, coraz więcej osób decyduje się oglądać spotkania na żywo.

Najpopularniejsze sporty elektroniczne na świecie

Czas po krótce omówić najważniejsze dyscypliny sportów elektronicznych. Jak już mówiliśmy, możemy je podzielić na strzelanki, gry sportowe, a także strategie. Poniżej znajdziesz gry komputerowe, które są podawane w pierwszej kolejności jako sport elektroniczny:

  • Counter Strike Global Offensive najpopularniejsza strzelanka, a jednocześnie jedna z największych dyscyplin esportowych. Dwie pięcioosobowe drużyny walczą w wielorundowych pojedynkach o prym na jednej z kilku map.
  • League of Legends – klasyczna gra MOBA (Multiplayer Online Battle Arena), a której dwie drużyny po pięć osób walczą o stopniowe przejmowanie kontroli na mapie, aż do zniszczenia bazy przeciwnika. Gracze mogą wybierać spośród ponad setki bohaterów obdarzonych specjalnymi umiejętnościami oraz klasami.
  • DOTA 2 – podobnie jak LoL, jest to gra typu MOBA, w której zasady i założenia są praktycznie identyczne, z tym, co u góry. Jednocześnie, DOTA 2 jest najlepiej opłacanym esportem. Najlepsi gracze zarabiają przez kilka lat nawet kilka milionów dolarów.
  • Starcraft 2 – gra strategiczna ulokowana w uniwersum kosmicznym. To indywidualny sport elektroniczny, w którym dwóch graczy rywalizuje, budując swoją bazę, rekrutują armię, a następnie dążąc do pokonania swojego oponenta. Starcraft 2 to niezwykle popularny e sport, który każdego roku organizuje dziesiątki tysięcy różnorodnych turniejów.
  • Overwatch – jest to swoiste połączenie Counter Strike, League od Legends oraz DOTA 2. Jest to strzelanka pierwszoosobowa osadzona w futurystycznym uniwersum. Dwie drużyny po sześć osób mają do dyspozycji bohaterów obdarzonych specjalnymi umiejętnościami. Overwatch zalicza się do gatunku MOBA, w której drużyny dążą do przejęcia kontroli na mapie.
  • FIFA – popularny na całym świecie symulator piłki nożnej, który stanowi atrakcję na wielu imprezach w gronie przyjaciół. Najlepsi gracze mogą budować swoją pozycję w otwartych rozgrywkach oraz wziąć udział w turnieju o mistrzostwo kraju oraz świata. Mnóstwo klubów sportowych w Europie posiada swoją sekcję e sportu, gdzie FIFA odgrywa istotną rolę.
  • Hearthstone – jest to jedna z nielicznych karcianek związanych z e sportem. Dwóch graczy rywalizuje między sobą w strategicznej partii, mając do dyspozycji karty wylosowane z wybranej talii. Gra wymaga analitycznego myślenia oraz przewidywania kolejnych ruchów rywala.

Rozwój e sportu sprawia, że niemal w każdym roku pojawiają się nowe gry, które przynajmniej przez pewien okres czasu uchodzą za popularne dyscypliny. Powyższa piątka cieszy się ogromnym uznaniem od wielu lat. Wśród innych, bardzo popularnych sportów elektronicznych wymienimy: Fortnite, Rainbow Six: Siege, Rocket League czy chociażby Valorant.

Ile zarabiają najlepsi esportowcy na świecie?

Obok pytania o to, co to jest esport, bardzo szybko spotkamy się również z pytaniem o to, ile zarabiają najlepsi esportowcy na świecie. To zależy od dyscypliny. Wśród dyscyplin e sportowych, najlepiej opłacana jest DOTA 2. Rekordzistą w tej dyscyplinie jest Kuro „KuroKy” Takhasomi, który przez ponad 10 lat zawodowej kariery zarobił ponad 4 miliony dolarów. Bardzo dobrze zarabiają również reprezentanci Counter Strike. Jednym z najbardziej utytułowanych zawodników jest Andres „Xyp9x” Hojsleth, który w swojej karierze zarobił ok. półtora miliona dolatów.

Wśród intratnych dyscyplin esportowych nie można nie wymienić League of Legends. Najlepsi zawodnicy z Korei Południowej zarobili w tym sporcie grubo ponad milion dolarów. W czołówce znajduje się także Starcraft, ale w tej dyscyplinie rekordowe wygrane mierzymy już w tysiącach dolarów. Za najlepiej zarabiającego esportowca z Polski uchodzi zawodnik DOTA 2, Michał „Nisha” Jankowski, który w wieku zaledwie 20 lat może mieć na swoim koncie ponad 900 tysięcy dolarów. Oczywiście są to jedynie zarobki za udział w turniejach. Esportowcy bardzo dużo zarabiają również na samych kontraktach reklamowych.

Czy e sport jest sportem?

Przeciwnicy e sportu twierdzą, że w odniesieniu do rywalizacji w grach komputerowych nie można mówić o sporcie. Argumenty? Siedzący tryb życia oraz fakt, że wielu zawodowych esportowców faktycznie nie może pochwalić się sylwetką atlety. Jednak szachy, rzutki czy strzelectwo również nie wymagają aktywności fizycznej, a mimo to, są sportami olimpijskimi. Najlepsi esportowcy mogą pochwalić się doskonałym refleksem oraz umiejętnością taktycznego myślenia. W związku z tym, e sport jak najbardziej możemy określić mianem pełnoprawnego sportu. Co więcej, wiele wskazuje na to, że w najbliższych latach może stać się oficjalną dyscypliną olimpijską.

Najważniejsze turnieje esportowe w Polsce i na świecie

Duże wrażenie robi również oglądalność popularnych turniejów esportowych. Świetnym przykładem jest Intel Master Extreme, czyli cykl turniejów Major w Counter Strike oraz Starcraft 2. Pula nagród w takich turniejach często przekracza kilka milionów dolarów. Najlepszych zawodników w akcji ogląda nawet kilka milionów widzów na całym świecie. Gra w obrębie esportu może być niezwykle emocjonująca, co sprawia, że osoby, które przynajmniej raz obejrzą rozgrywki sportów elektronicznych, często ponownie odpalają popularne gry.

Popularność esportu przyciąga oczywiście wielkich sponsorów, którzy są w stanie zainwestować ogromne pieniądze w najlepszych zawodników oraz turnieje rozgrywane w różnych zakątkach świata. Szczególnie kwitnie rynek w Korei Południowej, Japonii oraz Chinach. W Polsce także mamy profesjonalne rozgrywki, no. ESL Pro League. Esport stale się rozwija, dzięki czemu, pojawiają się kolejne drużyny oraz rozgrywki dedykowane amatorom. W ten sposób, każdy ma możliwość obrania ścieżki profesjonalnego esportowca.

Zakłady bukmacherskie na esport

Coraz większą popularnością cieszą się także zakłady na esport. Widzowie mają możliwość obstawiać wyniki swoich ulubionych drużyn w wielu dyscyplinach. Oferta bukmacherów na sporty elektroniczne stale się rozwija, pozwalając na dużo dokładniejsze obstawianie interesujących spotkań. Bardzo ciekawą opcją są zakłady na e sport live, które pozwalają typować wyniki czasu rzeczywistego, śledząc jednocześnie zmagania za pośrednictwem streamu. Biorąc pod uwagę, że transmisje wielu turniejów są dostępne całkowicie za darmo, bukmacherzy mogą je pokazywać w swoich serwisach. Transmisje z najważniejszych turniejów esportowych w Polsce i na świecie znajdziemy również na popularnych platformach społecznościowych, takich jak: Twitch, Facebook czy Youtube.

Jaka będzie przyszłość esportu?

Wiesz już, czym jest esport oraz jak wielkie zainteresowanie generuje w dzisiejszym świecie. Czego możemy spodziewać się w przyszłości? Na pewno kolejnych dyscyplin, które wniosą większą różnorodność oraz pozwolą nowym osobom rozpocząć karierę profesjonalnego esportowca. Możemy także oczekiwać, że w najbliższych latach najlepsi gracze będą mieli okazje rywalizować o medale olimpijskie. Być może już w 2024 roku esport będzie oficjalną dyscypliną olimpijską. Ponadto, do puli nagród najważniejszych turniejów trafią kolejne miliony dolarów. No cóż, jeszcze kilkanaście lat temu mało kto się spodziewał, że gra na komputerze może doprowadzić do milionów na koncie.