Call Of Duty ESPORT – nowa dyscyplina w świecie esportu

Call of Duty (COD) to seria gier, której nie trzeba przedstawiać miłośnikom tytułów poświęconych wojnie. Pierwsza gra z tej serii miała swoją premierę w październiku 2003 roku, ale dopiero siedemnaście lat później, firma Activision stworzyła pierwszą grę, która stała się popularną dyscypliną esportową. Chodzi oczywiście o grę Call of Duty: Warzone. W tym miejscu skupimy się przede wszystkim na tej części, ale wrócimy również do korzeni i przypomnimy najpopularniejsze gry serii. Call of Duty esport to niewątpliwie coś, na co czekało wielu fanów sportów elektronicznych.

Historia gier Call of Duty

Początki serii Call of Duty są bezpośrednio związane z jedną z najbardziej konkurencyjnych serii, Medal of Honor. Gra Allied Assault wyprodukowana w 2002 roku przez studio Electronic Arts stała się ogromnym sukcesem. W trakcie tworzenia gry doszło jednak do konfliktu, w skutek czego, część pracowników odeszło, aby stworzyć własne studio, Infinity Ward. W porozumieniu z Activision, nowe studio postanowiło stworzyć własną grę poświęconą tematyce II wojny światowej. I tak, w roku 2003 powstała kultowa, pierwsza część Call of Duty. Gra doczekała się dwóch dodatków: United Offensive oraz Finest Hour. W październiku 2005 roku ukazało się Call of Duty 2.

Serię rozwijały również inni producenci: Gray Matter Interactive, Spark Unlimited, czy też Treyarch. O ile pierwsze dwa studia zajmowały się dodatkami, o tyle Treyarch stworzyło odrębną grę, Call of Duty 3, wydaną w 2006 roku. Ogromny przełom w serii nastąpił w roku 2007. Wówczas ukazała się gra Call of Duty 4: Modern Warfare, która jako pierwsza poruszyła tematykę nowoczesnej wojny. Podobnie było w przypadku serii Black Ops. W roku 2019 powstała unowocześniona wersja gry Call of Duty: Modern Warfare. Pojawił się w niej tryb Battle Royale. W marcu 2020 roku, ten tryb stał się samodzielną grą, zatytułowaną jako Call of Duty: Warzone. Jest to pierwsza gra studia Activision stworzona z myślą o zawojowaniu sceny esportowej.

Seria gier Call of Duty

Cykl rozwijany od 2003 roku doczekał się wielu osobnych gier oraz modyfikacji. Obecnie, COD to jedna z najbardziej rozpoznawalnych serii poświęconych strzelankom, obok Medal of Honor oraz Battlefield. Tak prezentuje się pełna lista wszystkich gier stworzonych przez Activision:

 • Call of Duty (2003),
 • Call of Duty: United Offensive (2004),
 • Call of Duty: Finest Hour (2004),
 • Call of Duty 2 (2005),
 • Call of Duty 2: Big Red One (2005),
 • Call of Duty 3 (2006),
 • Call of Duty: Roads to Victory (2007),
 • Call of Duty 4: Modern Warfare (2007),
 • Call of Duty: Warld At War (2008),
 • Call of Duty: Modern Warfare 2 (2009),
 • Call of Duty: Black Ops (2010),
 • Call of Duty: Modern Warfare 3 (2011),
 • Call of Duty: Black Ops II (2012),
 • Call of Duty: Black Ops Declassified (2012),
 • Call of Duty: Ghosts (2013),
 • Call of Duty: Advanced Warfare (2014),
 • Call of Duty: Black Ops III (2015),
 • Call of Duty: Infinite Warfare (2016),
 • Call of Duty: Modern Warfare Remastered (2016),
 • Call od Duty: WWII (2017),
 • Call of Duty: Black Ops 4 (2018),
 • Call of Duty: Modern Warfare (2019),
 • Call of Duty: Warzone (2020),
 • Call of Duty: Modern Warfare 2 Campaign Remastered (2020),
 • Call of Duty: Black Ops Cold War (2020).

Pełna lista robi spore wrażenie i absolutnie nie może dziwić fakt, że seria Call of Duty jest tak dobrze rozpoznawalna w świecie gier komputerowych. Jedynym zaskoczeniem jest fakt, że uznane studio Activision tak późno zdecydowało się na wydanie gry opartej o mechanikę sportów elektronicznych. Możemy jednak śmiało zakładać, że w nadchodzących latach firma wyda inne tytuły, które zostaną zaprojektowane z myślą o profesjonalnej rozgrywce esportowej.

Odpowiedź studia Activision na sukces Fortnite

Gra Fortnite pojawiła się 21 lipca 2017 roku i w błyskawicznym tempie stała się niezwykle popularną dyscypliną esportową. To także pierwsza tak popularna strzelanka z gatunku Battle Royale, w której gracze walczą o przetrwanie na ogromnej mapie. W przeciągu kilku miesięcy, Fortnite przyciągnął setki tysięcy graczy. Organizowano pierwsze, otwarte turnieje dla osób, które chciały spróbować swoich sił na wyższym szczeblu. Popularna teamy esportowe dostrzegły popularność tej gry, tworząc nowe drużyny poświęcone tej dyscyplinie.

W 2019 roku studio Activion postanowiło wybadać teren, wydając tryb Warzone w grze Call of Duty: Modern Warfare. Ogromna popularność tego trybu sprawiła, że studio Activision podjęło decyzję o stworzeniu samodzielnej gry z gatunku Battle Royale. I tak, w marcu 2020 roku, seria Call od Duty doczekała się pierwszej dyscypliny esportowej. Warzone stawia na większy realizm i nie stanowi bezpośredniej konkurencji dla Fortnite. Obecnie, jest to jedna z popularniejszych dyscyplin esportowych wydanych w ostatnich latach. Możemy również zakładać, że nie jest to jedyna gra Activision, która postara się namieszać w świecie profesjonalnego esportu.

Czym jest gatunek Battle Royale?

Call of Duty Warzone to klasyczny przedstawiciel Battle Royale. Gatunek jest utożsamiany przede wszystkim z grą Fortnite, ale w praktyce, jego początki sięgają 1996 roku. W tym roku wydana została powieść fantastycznonaukowa „Battle Royale” napisana przez Koshuna Takamiego. To na bazie tej powieści osadzone są gry z gatunku Battle Royale. Jednym z pierwszych przedstawicieli tego gatunku jest DayZ, modyfikacja stworzona do gry komputerowej Arma 2.

Założenia gatunku Battle Royale są bardzo proste. Jest to gra multiplayer, w której może wziąć udział kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu użytkowników. Zostają oni rozrzuceni na dużej mapie, w której znajduje się broń oraz ekwipunek potrzebny do przetrwania. Mamy dwa tryby drużyn: solo, w którym każdy walczy z każdym, aż do momentu pozostania jednego użytkownika oraz tryb kooperacji, gdzie ścierają się ze sobą drużyny. W trakcie meczu, teren rozgrywki jest systematycznie zmniejszany. Uczestnicy muszą utrzymać się na terenie działań, ponieważ w innym razie poniosą automatyczną porażkę. Gdy mapa zostanie ograniczona do niewielkiego skrawka terenu, odbywa się decydujące starcie, które wyłoni zwycięskiego zawodnika lub drużynę.

Call of Duty League – rozgrywki dla profesjonalistów

Nowa dyscyplina esports szybko doczekała się profesjonalnego formatu adresowanego do najlepszych zawodników. Call of Duty League w dużej mierze inspiruje się formatem Overwatch oraz innych amerykańskich lig esportowych. Mamy tu 12 profesjonalnych drużyn reprezentujących poszczególne miasta (9 ze Stanów Zjednoczonych, 1 z Francji, 1 z Kanady oraz 1 z Wielkiej Brytanii). Drużyny miejskie są zwykle wspierane przez największe teamy esportowe. To one zajmują się rekrutacją zawodników z całego świata, obserwując otwarte turnieje dla amatorskich drużyn.

Rozgrywki Call of Duty League są podzielone na 12 turniejów. Każde miasto posiadające swojego reprezentanta jest gospodarzem imprezy. Gra toczy się systemem play-off. Po pierwszej rundzie mamy od razu półfinały, a następnie wielki finał. W ten sposób, ekipy zbierają punkty wliczane do klasyfikacji generalnej Call of Duty League. Decydujące okazują się rozgrywki Playoffs & Championship Weekend, w których rywalizuje się zgodnie z miejscami uzyskanymi w tabeli po sezonie zasadniczym. W turnieju finałowym drużyny walczą również o największą pulę nagród.

Call of Duty League 2020 – drużyny i zwycięzca turnieju

Call of Duty Warfare to dyscyplina zapoczątkowana w 2020 roku. Activision równolegle, we współpracy z czołowymi teamami esportowymi na świecie, rozplanowało pierwszą, profesjonalną ligę. Poniżej prezentujemy listę 12 drużyn miejskich wraz z właścicielami:

 • Atlanta FaZE – Atlanta Esports Ventures FaZe Clan,
 • OpTic Chicago – NRG Esports,
 • Dallas Empire – Envy Gaming,
 • Florida Mutineers – Misfits Gaming,
 • London Royal Ravens – ReKTGlobal Inc.,
 • Los Angeles Guerillas – Kroenke Sports & Entertainment,
 • Monnesota ROKKR – WISE Ventures,
 • New York Subliners – Andbox,
 • Paris Legion – c0ntact Gaming,
 • Seattle Surge – The Aquillini Group,
 • Toronto Ultra – OverActive Media

Po rozegraniu 12 turniejów w sezonie zasadniczym, na czele tabeli znajdowała się drużyna Atlanta Faze z dorobkiem 280 punktów. Za jej plecami były ekipy: Dallas Empire (260) oraz Florida Mutinners i Chicago Huntsmen (230). W turnieju finałowym doszło jednak do sporego przetasowania. Cykl Call of Duty League 2020 zwyciężyła drużyna Dallas Empire zgarniając czek o wartości 1,5 mln dolarów. Na drugim miejscu uplasowała się Atlanta Faze (900 tys. USD). Najniższy stopień podium uzupełniła drużyna z Chicago. Na czwarte miejsce niespodziewanie wskoczył ze spół London Royal Ravens.

Zmagania w Call of Duty League 2021 będą toczyć się na bardzo podobnych zasadach, tyle tylko, że drużyny mogą oczywiście dokonać transferów, wprowadzając talenty wyłowione w otwartych turniejach. W przyszłości, liga może zostać rozbudowana o kolejne miasta. Kształt ligi w sezonie 2020 był w dużej mierze podyktowany pandemią.

Rozgrywki Call of Duty dla amatorów

Activision budowało rozgrywki w oparciu o system opracowany przez Blizzard w grze Overwatch. Call of Duty Pro League to najwyższy szczebel dla profesjonalistów. Poniżej mamy jednak Call of Duty Amateur League. Rozgrywki są podzielone na siedem regionów. W otwartych turniejach można brać udział w losowo generowanych drużynach, jak również w ekipach stworzonych w gronie znajomych. Najlepsze zespoły z regionów biorą udział w zmaganiach finałowych. Są one obserwowane przez właścicieli drużyn miejskich występujących w Call of Duty League. Jeśli któryś z zawodników okaże się szczególnie utalentowany, może otrzymać angaż w profesjonalnej drużynie.

Czy Warzone to pierwsza esportowa część Call of Duty?

Niewątpliwie jest to pierwsza gra stworzona pod kątem profesjonalnych zmagań esportowych. Rywalizacja w obrębie tej gry odbywała się jednak od wielu lat. Wszystko za sprawą klasycznego trybu multiplayer, w którym gracze mogli walczyć na jednej mapie. o więcej, od 2013 roku organizowane są Call of Duty Championship, czyli mistrzostwa świata. W każdym turnieju biorą udział 32 najlepsze drużyny z całego świata. Co więcej, w każdym roku wykorzystywana jest inna gra. Pierwsze mistrzostwa odbyły się w grze Black Ops II, a zwycięzcą okazała się ekipa Team EnVyUs.

Kolejne zmagania Call of Duty Championship padały łupem następujących drużyn: CompLexity Gaming (2014 w grze Ghosts), Denial eSports (2015 w grze Advanced Warfare), Team EnVyUs (2016 w grze Black Ops III), OpTic Gaming (2017 w grze Infinite War), Evil Geniuses (w 2018 w grze WW2), eUnited (2019 w grze Black Ops 4) oraz Dallas Empire w roku 2020 w Modern Warfare. Ostatnie mistrzostwa odbyły się już na zasadach Call of Duty Champions League, czyli w pierwszym, profesjonalnym cyklu sezonowym zorganizowanym przez firmę Activision. Jak łatwo zauważyć, w rozgrywkach COD biorą udział teamy, które błyszczą także w Counter Strike, League of Legends oraz Overwatch.

Zakłady bukmacherskie na Call of Duty

Zakłady w obrębie gier Call of Duty można było obstawiać od kilku lat, wraz z mistrzostwami świata. W 2020 roku pojawiła się jednak profesjonalna liga z regionami, a bukmacherzy mogli uzupełnić swoją ofertę o nową dyscyplinę esports. Zakłady na COD szybko zyskała ogromną popularność wśród miłośników esportu. Była to okazja do obstawiania nowej gry, w której dobra znajomość dyscypliny oraz drużyn dawała większe szanse na satysfakcjonujący wynik. Świat esports w ostatnich latach znacznie rozwinął się także pod kątek zakładów bukmacherskich.

Gracze, którzy pragną obstawiać zakłady bukmacherskie na COD, mogą typować następujące elementy rozgrywki: zwycięzcę meczu, dokładny wynik, liczbę zdobytych punktów, statystyki indywidualne, a także zwycięzcę całego turnieju. Wielu typerów zgodnie twierdzi, że zakłady na esports są bardzo opłacalne, jeśli tylko dobrze pozna się wybrane dyscypliny. w roku 2020 często obstawiane były spotkania ramach Call of Duty League. Możemy przypuszczać, że także w nadchodzących latach, zakłady na COD będą cieszyły się ogromną popularnością w serwisach bukmacherskich.

Jak skutecznie obstawiać zakłady na COD?

Kluczem do sukcesu jest dobra znajomość dyscypliny esportowej. Warto zatem śledzić aktualności oraz newsy ze sceny esports. O ile jeszcze kilka lat temu, dostęp do takich informacji był ograniczony, o tyle dziś dostępne są wielkie portale esportowe, a nawet stacje telewizyjne poświęcone dyscyplinom sportów elektronicznych. Wiele wartościowych treści mają dla nas branżowe kanały na portalach społecznościowych. Call of Duty esport to prężnie rozwijająca się dyscyplina, która na pewno nie straci na popularności w nadchodzących latach. Wiele wskazuje na to, że nie jest to ostatnia z gier Activision nastawionych na rywalizację esportową.

W sieci bez trudu znajdziesz również typy bukmacherskie na esports. Tutaj jednak zachęcamy do większej ostrożności. Nie wszystkie typy są publikowane przez osoby znające się na temacie. Warto zatem samodzielnie rozwijać wiedzę i zawsze weryfikować typy w obrębie ostatnich turniejów. COD to obecnie bardzo popularny sport elektroniczny, a co za tym idzie, wielu typerów realizuje analizy pod kątem meczów w tej dyscyplinie. Graczy z pewnością zainteresuje również zapowiedziany już, drugi sezon Call of Duty League.

Gdzie oglądać mecze COD live?

Transmisje na żywo z turniejów Call of Duty można znaleźć na platformie Twitch. Także bukmacherzy z ofertą zakładów na żywo często oferują możliwość oglądania spotkań za pośrednictwem dostępnego streamu. Popularne mecze COD są transmitowane również na największych portalach społecznościowych, takich jak Facebook czy Youtube. W związku z tym, gracze bez przeszkód mogą śledzić na żywo prestiżowe zmagania COD.