Błędy popełniane przez bukmacherów

Każdy gracz wie, że pojedynki z bukmacherami nie należą do najłatwiejszych i każdy gracz musi się zmierzyć z trudnym zadaniem. Są jednak pewne okazje, które pozwalają zwiększyć swoje szanse, poprzez dostrzeganie błędów, jakie zdarzają się również bukmacherom. Co ciekawe, tego typu pomyłki zdarzają się stosunkowo często, a wraz z nabywanym doświadczeniem gracz będzie w stanie je dostrzec. Warto przy tym pamiętać, że nie gwarantują one wygranej, jednak mogą stać się doskonałą bronią w ręku typera, podczas walki o wysokie wygrane.

Dla ułatwienia Ci tego zadania postanowiliśmy rozszerzyć nasz wcześniejszy poradnik (Jak obstawiać mecze), przedstawiając ci kilka najbardziej typowych błędów, które zdarzają się bukmacherom. Wyjdź z marazmu i zacznij typować w pełni świadomie, zwiększając swoje szanse na naprawdę wysokie wygrane. Te triki sprawią, że Twoja walka z bukmacherem stanie się bardziej wyrównana.

Najczęstsze błędy popełniane przez bukmacherów

Typowanie jest prawdziwą sztuką i na ogół Twoje doświadczenie działa na Twoją korzyść. Jeśli typujesz od lat, z pewnością zauważyłeś albo przynajmniej słyszałeś o istnieniu sztuczek bukmacherów, czy zapoznałeś się z ciekawymi strategiami, w tym np. graniem na progresję. W dzisiejszym artykule przedstawimy Ci najbardziej widoczne błędy, które mimo wszystko dalej możemy zobaczyć u większości operatorów, w tym co ważne, również u tych legalnych. Nie ociągaj się z ich wykorzystaniem, ponieważ również bukmacherzy je dostrzegają i stale walczą z tym, by jak najrzadziej popełniać tego typu gafy.

Value Bet – przeszacowanie/niedoszacowanie kursu

Już we wcześniejszym artykule opowiadaliśmy o Value betach. Niezależnie od tego, jak wiele osób jest odpowiedzialnych za oszacowanie kursu i z jak rozwiniętych narzędzi korzystają, to nie ma szans na to, by doskonale oszacować każdy zakład. W końcu w każdym przypadku istnieje coś takiego, jak margines błędy, z którego skorzystać mogą najlepsi gracze. Pamiętajmy, że prawdziwy sport to coś więcej niż tylko algorytmy i statystyki. O wyniku końcowym często decydują czynniki, których nie da się idealnie oszacować, ponieważ bywają one wręcz abstrakcyjne. Nie możemy wykluczyć tego, czy najlepszy zawodnik nie dozna kontuzji na chwilę przed rozpoczęciem meczu lub czy nie pojawią się problemy natury technicznej, jak np. brak możliwości dojazdy. Część zmiennych z pewnością może mieć wpływ na stateczny kształt kursu na wybrany rezultat, dlatego warto pamiętać o tym, jak ważny jest czas reakcji na niedopatrzenie bukmachera.

W skrócie – poszukiwanie value betów można uznać za sztukę, która nie należy do najłatwiejszych. Ważne jest, byśmy potrafili oszacować szanse wybranego zespołu na osiągnięcie rezultatu. Tym samym, jeśli operator zapewnia kurs na wybrany przez ciebie rezultat na poziomie 2,20, z kolei w Twojej ocenie szanse zespołu na wygraną wynoszą 50% to po przeliczeniu kurs mnożysz przez oszacowane szanse zespołu:

2,20*50%=1,10

Jak czytać ten wynik? Jest on dodatni, tym samym jego „value” wynois:

1,10-1,0=0,1

Value tego zakłady wynosi 10%. Choć nie jest to bardzo wysoki wynik, to z pewnością jest on dodatni, a tym samym warto wziąć go pod uwagę.

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z typowaniem oraz te, które grają sporadycznie powinny obserwować wahana kursów, a przy tym pozyskiwać dodatkowe informacje na forach i serwisach tematycznych. Można tam znaleźć cenne wskazówki osób bardziej doświadczonych, a przy tym poznać ciekawe analizy i propozycje dla najbliższych zakładów.

Kupony AKO z Value

Jeśli zidentyfikowaliśmy zakłady z value możemy przejść do kolejnych czynności, które pozwolą na zwiększenie zysków. Nie od dziś wiadomo, że w przypadku kuponów akumulowanych bukmacherzy naliczają bardzo wysokie prowizje.

Warto zatem obliczyć wysokość marży, jaką bukmacher nakłada na kupony AKO, żeby zauważyć, że jest ona znacznie wyższa, niż w przypadku typowania każdego zakładu osobno. Należy przy tym pamiętać, o zasadzie, która pozwoli odwrócić tendencję na stratę.

Na szczęście ta zasada nie jest trudna. Musimy odszukać value bety, a następnie typować je w kuponach AKO. Możemy to sprawdzić na poniższym przykładzie:

Real Madrid – kurs 2,10

Barcelona/Espanyol kurs powyżej 2,5 gola – 3,50

Betis/Osasuna kurs na remis – 1,90

Typując taki zakład i pamiętając przy tym, że dla każdego z nich value jest wyższe niż 1 otrzymamy kurs 13,97. Jak będzie się kształtowało prawdopodobieństwo wygrania takiego zakładu oraz value dla kuponu AKO?

0,5*0,55*0,3=0,0825

To daje nam 8,25%

Value: 13,97*0,0825=1,153

Jeśli więc decydowalibyśmy się na typowanie każdego zakładu osobno, wówczas ich value wynosiłoby ok. 5%. Z kolei w przypadku kuponu AKO wartość ta rośnie do 15%. Nie da się ukryć, że różnica jest naprawdę spora.

Co istotne, taki sposób wyliczania oraz typowania zgodnie z powyższą zasadą pozwoli graczowi nie tylko zwiększyć swoją szansę na wygraną, ale dodatkowo pozwala nie zostać zauważonym przez bukmachera. Jest to ważne, ponieważ dobrzy gracze, którzy typują sprawnie i osiągają wysokie wygrane szybko trafiają na listy obserwowanych, co może skutkować nałożeniem limitów i blokad. Decydując się na kupony akumulacyjne w oczach bukmachera nie stanowimy zagrożenia pod względem wysokich wygranych.

Arbitraże w obstawianiu

Arbitraże to zakłady na „pewniaki”, czyli te, które są najchętniej wybierane przez większość graczy. Jest to swego rodzaju Święty Graal w typowaniu, a wszystko za sprawą zapewnienia typerom pewnych pieniędzy, w tym dorobienia się naprawdę ciekawej sumy. Jest to jednak zadanie prawdziwie mozolne. Jednak nie ma co na wstępie się zniechęcać.

Głównym założeniem zakładów arbitrażowych jest wyszukiwanie u różnych bukmacherów ofert na przeciwne rezultaty dla tego samego wydarzenia, pamiętając przy tym, że najbezpieczniejsze będą zakłady dwudrogowe, jak np. czy obie drużyny strzelą gola?

Przy odrobinie szczęścia możemy znaleć kursy typu:

Operator 1 – kurs na TAK 2,15

Operarot 2 – kurs na NIE 2,18

Jeśli więc zdecydujesz się postawić 100zł na każde zdarzenie, to z pewnością będziesz do przodu. Nie ma co ukrywać, że zysk nie będzie wysoki, nawet jeśli zagrasz po tak wysokiej stawce, jednak z pewnością zyskasz środki na dalszą grę. Jest to jednak zadanie dla osób wytrwałych, które mają czas i chęci na tego typu zabawę. Jednak cytując klasyczne porzekadło „do wytrwałych świt należy” czy też inne „grosz do grosza a będzie kokosza” można spróbować swojego szczęścia i w ten sposób.

PALPS – literówki i przestawienie cyfry

PALPs należą do kategorii ewidentnych błędów bukmacherskich i są to najprostsze błędy ludzkie, które popełniają programiści czy osoby odpowiedzialne za wprowadzanie danych. Z reguły ograniczają się do postawienia przecinka czy kropki w nieodpowiednim miejscu lub przestawienie cyfry. Jednak ten z reguły prozaiczny błąd w świecie zakładów bukmacherskich może mieć naprawdę duży wpływ na wartość wygranej. Takie błędy zdarzają się stosunkowo często, szczególnie w sytuacji gdy typujemy na żywo i kursy zmieniają się dynamicznie. Jednak z uwagi na dużą liczbę rynków trudno trafić na takie błędy, a i bukmacherzy często rozliczają tego typu zakłady po kursie 1,00, co przez wielu jest uznawane za praktykę kontrowersyjną.

Czy jest sens szukać błędów bukmacherów?

Jak najbardziej. Szczególnie korzystnym rozwiązaniem może być wykorzystywanie dwóch pierwszych propozycji. Bukmacher w takiej sytuacji ma mocno ograniczoną możliwość wycofania takiego zakładu, czy też rozliczenia go po kursie 1,00. Wyszukiwanie value betów i gra na arbitraże może wówczas stanowić nie tylko opłacalną opcję, ale przy tym doskonałą zabawę.

Ostatnie wskazówka jest bardziej skomplikowana. Większość operatorów daje sobie prawo anulowania zakładów, w których wystąpił PALPs, co z pewnością nie będzie dla nas przyjemne, szczególnie gdy już w myślach rozliczaliśmy naszą wygraną. Jednak nie znaczy to, że gra nie jest warta świeczki, ponieważ w przypadku gdy zakład zostanie anulowany, nasze pieniądze zostaną nam zwrócone.

Umiejętność wyszukiwania i wykorzystywania błędów bukmachera z pewnością pozwala na odróżnienie mistrza gry od amatora. Nic więc dziwnego, że każdy gracz dąży do osiągnięcia takiego poziomu. My z całego serca życzymy Wam takiego skilla, stałego poszerzania swoich umiejętności i zdobywania coraz większych wygranych.

Pamiętaj! Graj wyłącznie u legalnych bukmacherów!

Nasza ostatnia porada jest bardzo prosta. Jeśli zależy Ci na tym, by legalnie „oszukać” bukmachera, powinieneś jeszcze przed założeniem konta sprawdzić, czy posiada on licencję Ministerstwa Finansów. Granie u operatorów bez licencji może się wiązać z naliczeniem wysokich kar. Wśród najpopularniejszych legalnych polskich bukmacherów możemy wymienić takich operatorów jak: Betclil, Fortuna, STS, Totolotek czy LV BET. Decydując się na rejestrację konta u któregoś z nich masz pewność, że grasz w zgodzie z prawem, a urzędniczy FISKUSa nie złożą Ci wizyty. Co więcej, zakładając konto będziesz mógł skorzystać z atrakcyjnych bonusów powitalnych, które dodatkowo zwiększysz wykorzystując dostępne kody promocyjne.