Zakłady under/over – czy warto je obstawiać?

Każdy mecz to wielkie emocje dla kibiców oraz grających drużyn, od tysięcy lat kibicowanie rywalizującym ze sobą zawodnikom przypadło ludziom do gustu. Sprawa ma się podobnie w obecnych czasach, jednak wraz z upływem czasu rodzaj kibicowania jak i sami zawodnicy z drużynami uległy zmianom. 

Kibicowanie nie tylko na trybunach 

W nowoczesnej erze cyfryzacji naturalnym stało się śledzenie, wspieranie oraz kibicowanie swoim ulubionym drużynom i sportom przez internet. Ciężko tutaj nie wspomnieć o prężnie rozwijającym się e-sporcie, czyli rozgrywkach graczy/drużyn w grach komputerowych przyciągających ponad 20 milionów widzów w finałowych mistrzostwach na żywo w transmisji.

Kibicowanie to nie tylko wspieranie drużyny, która jest nam najbliższa, doba cyfryzacji otwiera przed nami nowe możliwości. Jesteśmy w stanie wcielić się w trenera drużyn sportowych, możemy przewidywać wyniki meczów, obserwując kondycję i formę zawodników. Każdy z nas zna to uczucie gdy nasze wstępne predykcję sprawdziły się podczas meczu, właśnie z taką możliwością kibicowania i zabawy przychodzą od kibiców najlepsi operatorzy zakładów wzajemnych.

Zakłady poniżej/powyżej

Pośród wielu możliwości typowania wyników spotkań sportowych, możemy wybrać opcję under/over polega ona na zawarciu zakładu z typowaniem ilości bramek w na przykład grach w piłkę takich jak piłka nożna, ręczna lub hokej, lub też punktów w spotkaniach tenisa czy też siatkówki. Sprawa ma się adekwatnie w meczach spotkań na przykład esportowych, gdzie jest obstawiona ilość rozegranych map itp. Bukmacherzy wstępnie ustawiają kilka możliwości typowania, na przykład w piłce nożnej od 0.5 do 6.5.

Dla lepszego zrozumienia omówmy to na przykład, pan Tomasz obstawił mecz swojej ulubionej drużyny piłki nożnej przewidując wynik over 3.5, końcowy wynik spotkania wynosił 4:2 co dało panu tomaszowi wygraną, ponieważ w meczu musiały paść minimum 4 bramki a w tym spotkaniu padło ich aż 6.

Sprawa ma się adekwatnie w przypadku zakładu zakładu w drugą stronę, dla przykładu under 2,5 i tutaj wyniki spotkania gwarantujące wygraną to po kolei 2:0, 0:2, 1:1, 0:0, 1:0 oraz 0:1. Tylko przy takich wynikach zakład under(poniżej) 2.5 daje wygraną, ponieważ w całym spotkaniu nie padło więcej goli niż dwa.

W ofertach firm bukmacherskich znajdziemy inne propozycje zakładów, odnoszące się na przykład do liczby kartek, liczby rzutów rożnych czy spalonych. Warto sprawdzić ofertę jaką przygotowali bukmacherzy, pamiętajmy jednak o kilku ważnych kwestiach, mówimy tutaj tylko o przepisowym czasie rozgrywki jaki na przykład dla piłki nożnej liczy 90 minut. Zdarzenia mające miejsce w dodatkowym czasie z pewnością znajdą swoje oddzielne zakłady.

Przykładowe typy oraz ich wynik

  • Under 1.5 (poniżej 1.5)

Taki zakład daje nam zwycięstwo, jeśli w meczu padła maksymalnie jedna bramka, wynik 0:0 również jest zwycięstwem, przegrywamy taki zakład w momencie drugiej i większej ilości bramek

  • Over 1.5 (powyżej 1.5)

Takie zakład daje nam zwycięstwo, jeśli w meczu padną przynajmniej dwie bramki, przegrywamy taki zakład w momencie gdy spotkanie zakończy się wynikiem 0:0 lub padnie jeden gol.

  • Under 2.5 (poniżej 2.5)

Taki zakład daje nam zwycięstwo, jeśli w meczu padną dwie bramki, jedna lub spotkanie zakończy się z wynikiem 0:0, przegrywamy taki zakład w momencie trzech lub większej liczby bramek w spotkaniu.

  • Over 2.5 (powyżej 2.5)

Taki zakład daje nam zwycięstwo, jeśli w meczu padną trzy lub więcej bramek, przegrywamy taki zakład w momencie jeśli padły tylko dwa gole, jeden lub spotkanie zakończyło się 0:0.

Jak typować i o czym pamiętać podczas zakładów under/over?

Nie da się w prosty sposób odpowiedzieć na pytanie jak typować by wygrać, zdecydowanie ważnym elementem jest znajomość drużyny i zawodników. Aktualna forma każdego z zawodników oraz ogólnego stanu może mieć znaczący wpływ na wynik meczu, mimo że drużyna radziła sobie znacznie lepiej w początkowej części sezonu, może właśnie ma problemy ze zgraniem, lub jeden z kluczowych zawodników jest nieobecny na ostatnich spotkaniach. Miejsce gdzie odbędzie się mecz też niejednokrotnie udowodniło swój wpływ na wynik meczu, drużynie gra się inaczej na stadionie, który dobrze znają.

Przy zakładach poniżej/powyżej również istotną sprawą jest charakter drużyny, jeśli mamy do czynienia z agresywniejszymi składami stawiającymi na ofensywę możemy spodziewać się większej ilości bramek niż w wyważonych stabilnych meczach. Punktacja drużyny w tabeli grupowej również jest w stanie pomóc nam podczas wstępnego szacowania wyniku, wiedząc że faworyt spotkania potrzebuje wygranej są duże szanse że zdecyduje się na mniej agresywną grę, mimo przewagi jaką posiada aby zagwarantować sobie zwycięstwo.

Kibicowanie to wspieranie swojej drużyny ale też zabawa, zakłady under/over to znakomite rozwiązanie na dla osób chcących wejść w taki rodzaj rozrywki jak i tych już korzystających z takich możliwości. Pamiętajmy jednak o wielu zmiennych, oraz bezpieczeństwie podczas takich zakładów, z pewnością możemy zaufać pod tym względem legalnym zakładom bukmacherskim.