Skoki narciarskie w zakładach bukmacherskich

Jedną z najchętniej oglądanych zimowych dyscyplin sportowych w Polsce bez wątpienia są skoki narciarskie. Badania przeprowadzone przez firmę Nielsen, w sezonie 2018/19 wykazały, że wydarzenie to przyciągało widzów przed telewizory aż 1,13 mld razy. Co ważne, wynik ten nie dotyczył samych konkursów, ale również wywiadów, relacji oraz programów związanych ze skokami. Transmisja turnieju w Zakopanem przyciągnęła przed odbiorniki 47,5 miliona widzów, a średnia oglądalność pozostałych konkursów plasowała się na podobnym poziomie.

Jednak skoki oglądamy nie tylko przed telewizorami. Każdego roku na konkursie w Zakopanem bilety na trybuny wyprzedają się w błyskawicznym tempie, po to by grupa ponad 20 tysięcy kibiców mogła dopingować naszych skoczków. Jednak skoki są również ciekawą pozycją dla typerów. W poniższym poradniku postaramy się przedstawić Ci, jak wyglądają skoki narciarskie z punktu widzenia zakładów bukmacherskich, gdzie najlepiej je obstawiać, jakie zakłady wybierać, a na koniec podzielimy się z Tobą kilkoma wskazówkami, które pomogą Ci w typowaniu.

Najciekawsze rynki w skokach narciarskich

Skoki narciarskie w Polsce znajdują się na bardzo wysokiej pozycji pod względem popularności. Nikogo więc nie dziwi, że większość bukmacherów w swojej ofercie posiada liczne warianty zakładów krótko- i długoterminowych. Spośród sportów zimowych, to właśnie skoki narciarskie są najsilniejszą pozycją u bukmacherów. Udostępnione przez STS badania wykazały, że spośród dostępnych dyscyplin zimowych, to właśnie skoki są najczęściej wybierane przez typerów (80%). Na drugiej pozycji znalazł się biathlon z wynikiem 8%, a trzeciej biegi narciarskie (6%). Jednak decydując się na obstawianie skoków narciarskich trzeba mieć na uwadze, że dostęp do pełnej oferty zakładów pojawia się dopiero po zakończeniu kwalifikacji do konkursu głównego, czyli zwykle na jeden dzień przed zawodami. Poniżej przedstawimy Ci najciekawsze rynki dla skoków narciarskich, które znajdują się w ofercie legalnych polskich bukmacherów, w tym w wariancie online.

Zakłady krótkoterminowe – przedkonkursowe

Chcąc obstawiać skoki narciarskie musisz wiedzieć, że wyróżniamy w nich dwie kategorie zakładów – krótko- i długoterminowe. W przypadku tych pierwszych typowanie jest możliwe dopiero bezpośrednio przed wybranym konkursem i obejmuje wyłącznie ten wybrany turniej. W zakładach długoterminowych gracze mogą obstawiać zakłady na szeroki okres czasowy – wybrany turniej, który łączy w sobie kilka konkursów – jak np. Turniej Czterech Skoczni, a nawet cały sezon. W każdej z tych kategorii gracze mają możliwość wybrania wielu ciekawych rynków, które przedstawimy poniżej, skupiając się w pierwszej kolejności na zakładach krótkoterminowych.

Zwycięstwo skoczna w wybranym konkursie

Jest to jeden z popularniejszych, a zarazem trudniejszych rynków. Nie ma potrzeby szczegółowo go tłumaczyć. Gracz musi w tym rynki wytypować poprawnie, który spośród zakwalifikowanych do konkursu zawodników wygra dany konkurs. Warto przy tym pamiętać, że zwykle do konkursu właściwego kwalifikuje się 50 zawodników, przez co typowanie wymaga od graczy naprawdę dużej znajomości tej dyscypliny sportowej. W ubiegłym sezonie przeprowadzono łącznie 27 konkursów Pucharu Świata, a złoty medal pojawił się na piersiach 11 różnych zawodników. Najlepszy pod względem ilości zwycięstw okazał się Stefan Kraft, który triumfował aż 5 razy. Statystyki te jasno wskazują, że w zawodach tych jest szerokie grono faworytów, przez co trudno postawić na tego właściwego, który na pewno zwycięży. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że w tej dyscyplinie sportowej dużą rolę odgrywają warunki atmosferyczne. Więc osoba chcąca odpowiednio wytypować powinna nie tylko siadać odpowiednią wiedzę ale mieć również sporo szczęścia.

Miejsce skoczka w konkursie

Jest to z pewnością łatwiejsza opcja typowania skoków, a przy tym naszym zdaniem jest naprawdę ciekawa. Gracz ma za zadanie wytypować odpowiedni przedział pozycji, na której znajdzie się wybrany skoczek. Bukmacherzy proponują różnorodne przedziały, w tym V, 1-3, 1-6, 1-10 itd. Wysokość kursu jest tutaj uzależniona od formy i przedziału miejsc, które wybierzesz. Przyjrzyjmy się więc zakładom na miejsce końcowe Markusa Eisenbichlera w konkursie Niżnym Tagile.

Od początku sezonu 2020/2021 Niemiec był w bardzo dobrej formie, przez co w większości konkursów zajął jedne z najwyższych miejsc. Właśnie dlatego bukmacherzy oferują niskie kursy na jego miejsce w czołówce. Można stwierdzić, że nawet kurs na zwycięstwo na poziomie 2.5 jest stosunkowo niski. Warto mieć przy tym na uwadze, że kurs ustalany jest indywidualnie dla określonego gracza. W przypadku graczy z dobrymi wynikami możemy typować miejsca w wysokich przedziałach, z kolei dla innych np. w przedziale 20-25.

Na pierwszą serię

Gracz podczas typowania skoków nie musi się ograniczać do wyniku końcowego. Bukmacherzy zapewniają również opcję typowania jednej serii. Możesz się zdecydować na typowanie czy np. Piotr Żyła po 1 serii znajdzie się w top 10 lub, czy wygra pierwszą serię. Masz naprawdę wiele możliwości co jest dodatkową alternatywą dla obstawiania skoków narciarskich.

H2H

Jest to forma typowo ekspercka w zakładach na skoki narciarskie, która wzbudza wśród graczy największe emocje. Tego typu zakłady polegają na wytypowaniu, który ze wskazanych zawodników znajdzie się wyżej od drugiego, w trakcie kwalifikacji, po 1 serii lub na koniec konkursu. Aby odpowiednio obstawić typer powinien doskonale znać formę wybranych zawodników oraz ich możliwości na danej skoczni. Bukmacherzy mocno rozbudowali ten rynek. Gracz może wybierać różnorodne „pojedynki” między skoczkami, którzy mogą być zestawiani między sobą w licznych konfiguracjach. Wybierając zakład H2H Piotr Żyła może „pojedynkować” się z kilkoma wybranymi zawodnikami. To pozwala graczowi podjąć decyzję w kwestii ryzyka. Jeśli chce grać bezpieczniej może wybrać pojedynek Żyła vs Kot. Z kolei chcąc grać na wyższym poziomie ryzyka, może zdecydować się na rozgrywkę Żyła vs Kraft. Jak widzisz konfiguracji jest naprawdę sporo, a co więcej, na kuponie możesz wybrać kilka zakładów w tej konfiguracji. Musisz przy tym pamiętać, że typując w wariancie H2H np. Żyła vs Kot, nie możesz ponownie typować tych zawodników w innym zestawieniu.

Zakłady w tej formule nie są powiązane z systemem KO, który występuje w Turnieju Czterech Skoczni. W tym konkursie pary dobierane są na podstawie wcześniejszych kwalifikacji, podczas gdy w wariancie H2H to bukmacherzy ustalają rywali.

Na konkursy drużynowe

Raz na jakiś czas w skokach narciarskich występują konkursy drużynowe. W zeszłym sezonie przeprowadzona aż siedem takich rozgrywek. Obstawianie w tym wariancie wygląda podobnie jak w rozgrywkach indywidualnych. Typer może obstawiać kto wyżej, a także H2H. Dodatkowo możemy zdecydować się na typowanie, która drużyna znajdzie się na podium oraz który skoczek uzyska najlepszą notę indywidualną. Dodatkowo można typować zakłady over/under w tym, czy całościowa nota drużyny Polskiej zdobędzie ponad 1000 punktów? Mimo dużych możliwości typowania, gracze stosunkowo rzadko decydują się na obstawianie turniejów drużynowych.

Pozostałe zakłady krótkoterminowe

Poza wskazanymi wyżej klasycznymi zakładami krótkoterminowymi, miłośnicy skoków narciarskich mogą wybierać również bardziej niekonwencjonalne rynki udostępniane przez wybranych bukmacherów. Z reguły są to zakłady w formacie ILE/ILU czy TAK/NIE. Są to opcje warte rozważenia, szczególnie dla prawdziwych specjalistów, którzy na bieżąco śledzą wszystkie konkursy, a także potrafią wyciągać właściwe wnioski. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych zakładów, które można znaleźć w ofercie polskich bukmacherów:

 • Czy awansuje do konkursu? – zazwyczaj po etapie kwalifikacji do konkursu właściwego dostaje się 50 skoczków, którzy uzyskali najlepsze wyniki. Jednak sito nie jest specjalnie zagęszczone, ponieważ zazwyczaj, w kwalifikacjach bierze udział ok. 65 zawodników. Jednak na liście tej znajdują się również skoczkowie, którzy nie są faworytami i to właśnie ich dotyczy ten rynek. W przypadku skoczka, który często kwalifikował się do konkursu właściwego kurs jest niższy. Typer ma za zadanie obstawić, czy wybrany przez niego zawodnik znajdzie się na miejscu umożliwiającym awans do konkursu.
 • Czy awansuje do drugiej serii? – te zakłady skupiają się głównie na zawodnikach, którzy osiągają miejsca w przedziale 20-35. Bukmacher ustala kurs biorąc pod uwagę m.in. częstotliwość uzyskiwanych awansów do drugiej serii w poprzednich konkursach. Jest to zakład dedykowany dla prawdziwych koneserów skoków narciarskich, którzy są w stanie ocenić kondycję skoczków również z dalszych pozycji.
 • Czy pobije rekord skoczni? – opcje na TAK w tym zakładzie zwykle posiadają bardzo wysokie kursy, ponieważ nie ma co ukrywać, że rekordy skoczni padają rzadko. Jeśli jednak gracz zauważył, że jego kandydat wykazuje naprawdę dobrą formę, a skocznia, na której będzie rywalizował odpowiada jego preferencjom, wówczas może zaryzykować i wybrać tę opcję.
 • Czy zwycięzca pierwszej serii wygra cały konkurs? – jeden z łatwiejszych zakładów. Gracz ma za zadanie wytypować, czy skoczek, który zakończy pierwszą serię z pierwszym miejscem, utrzyma ten wynik również na zakończenie konkursu.
 • Ilu Polaków znajdzie się w pierwszej 10? – gracz ma pełną dowolność w układaniu zakładów z serii „ilu”. Prócz powyższej konfiguracji, bukmacherzy dają również możliwość typowania „ilu Polaków awansuje do 2 serii?” czy „ilu Polaków stanie na podium?”. Możliwości zakładów zależą głównie od formy konkursu i skoczni, dlatego mogą ulegać zmianie w zależności od konkursu.

Zakłady długoterminowe

Ta forma zakładów nie zamyka się wyłącznie na sezon Pucharu Świata. Możemy się z nimi spotkać również w Raw Air, Turnieju Czterech Skoczni czy turniejów najwyższych rangą, takich jak Igrzyska Olimpijskie czy Mistrzostwa Świata. Poniżej przedstawiamy typy zakładów długoterminowych:

Na miejsce w klasyfikacji końcowej w danym turnieju

Zadaniem gracza jest wytypowanie, na jakiej pozycji znajdzie się wybrany skoczek (w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata lub w Turnieju Czterech Skoczni). W tej ofercie gracze mogą wybierać następujące typy zakładów:

 • Miejsce skoczka w Pucharze Świata – w tym np. Czy Piotr Żyła na zakończenie sezonu będzie zajmował trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. Zadaniem gracza jest wytypowanie w opcji TAK/NIE. Te zakłady zwykle posiadają wysokie kursy, ponieważ na jego rozstrzygnięcie trzeba czekać naprawdę długo – aż do zakończenia sezonu. Poza możliwością wytypowania zwycięscy gracze mogą obstawiać czy wybrany skoczek będzie na podium lub, czy znajdzie się w pierwszej 10.
 • Miejsce skoczka w wybranym turnieju – zakład opiera się na tych samych zasadach co powyższy i podobnie jak wyżej oprócz faworyta możemy obstawiać miejsce na podium czy w pierwszej 10. Kursy w tych zakładach będą niższe, bo i sam turniej trwa krócej. Identycznie sytuacja wygląda w przypadku turniejów Raw Air oraz Puchar Świata w lotach.

Długoterminowe zakłady H2H

Zasada ich funkcjonowania jest taka sama jak w przypadku zakładów krótkoterminowych, z tym że tutaj dochodzi nam możliwość typowania wyników skoczków w klasyfikacji generalnej na zakończenie sezonu lub w ramach określonego turnieju. Gracz może obstawiać wyniki dla Pucharu Świata, Turnieju Czterech Skoczni, a także wszystkich pozostałych wydarzeń tego rodzaju. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku turniejów drużynowych. Gracz może obstawiać, która drużyna zajmie wyższą pozycję w klasyfikacji na zakończenie sezonu.

Pozostałe zakłady długoterminowe w ofercie bukmacherów

 • Reprezentant, z jakiego kraju zdobędzie kryształową kulę?
 • Który skoczek najczęściej będzie zajmował pierwsze miejsce?
 • Ile punktów zdobędzie lider Pucharu Świata – jest to typowy zakład over/under, w którym gracz typuje czy zawodnik przekroczy prób punktowy wskazany przez bukmachera. Warto przy tym zaznaczyć, że w przypadku turnieju Pucharu Świata z sezonu 2018/2019 zwycięzca Stefan Kraft zyskał 1659 punktów.

Zakłady Live

Bukmacherzy posiadający najszerszą ofertą mogą dodatkowo pochwalić się możliwością obstawiania soków w formule live. Tutaj wówczas gracz może obstawiać głównie zakłady under/over. W opcji live bukmacherzy oferują zakłady na bieżąco, w tym np. „Czy Kamil Stoch skoczy 140 metrów”. W tym zakładzie gracz obstawia, czy jego zdaniem wynik będzie under, czy over. W tych zakładach gracze mają również możliwość obstawiania H2H, które są aktualizowane najczęściej po zakończeniu pierwszej serii. Z listy zawodników zakwalifikowanych do drugiej serii bukmacherzy tworzą ranking H2H.

Gdzie obstawiać skoki narciarskie?

W zasadzie każdy działający legalnie polski bukmacher posiada zbliżoną ofertę dotyczącą skoków narciarskich. Trzeba jednak przyznać, że naszym zdaniem na szczególną uwagę zasługuje ta od STS oraz Fortuny, które nie bez przyczyny zajmują również szczytowe miejsce w rankingu ogólnym polskich bukmacherów.

Fortuna

Jako partner PZN, a także oficjalny sponsor Reprezentacji Polski w Skokach Narciarskich, nikogo nie dziwi pierwsza pozycja w rankingu. Fortuna oferuje wszystko to, co jest potrzebne graczom obstawiającym skoki. Gracz może obstawiać zakłady długoterminowe, które pojawiają się na długo przed rozpoczęciem sezonu, a także wszystkie najważniejsze imprezy. Dodatkowo bukmacher rozszerzył swoją ofertę o zakłady live. Gracz wybierający właśnie Fortunę może obstawiać wszystkie powyższe zakłady, a także skorzystać z licznych promocji, jak np. „Happy Hours”. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o promocjach dostępnych u tego bukmachera, zapraszamy tutaj.

O tym, jak duży nacisk na skoki narciarskie stawia Fortuna, a także jak wielu graczy zaufało właśnie jej, świadczą słowa prezesa – Konrada Komarczuka, który na oficjalnej stronie PZN wypowiedział następujące słowa:

Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów dwuletniej współpracy z Polskim Związkiem Narciarskim w każdym jej wymiarze. Decyzja o kontynuacji sponsoringu była więc dla nas oczywista. Nasi skoczkowie narciarscy od lat zaliczają się do ścisłej światowej czołówki i cały czas dostarczają polskim kibicom mnóstwa powodów do radości. Jesteśmy dumni, że możemy świętować te sukcesy razem i dalej będziemy wspierać Reprezentację Polski w walce o kolejne wygrane. Naszą branżę i skoki narciarskie wiele łączy – jesteśmy tam, gdzie pojawiają się emocje, chcemy ich dostarczać i im towarzyszyć. Wśród klientów Fortuny zakłady na wynik rywalizacji skoczków narciarskich stały się w ostatnich dwóch latach bardzo popularne, a w sezonie zimowym to nawet drugi najchętniej wybierany przez naszych klientów sport.”

Z tych słów ewidentnie wynika, że dla Fortuny skoki narciarskie są niezwykle ważne, dzięki czemu gracze mogą przebierać w szerokiej ofercie.

STS

STS śladem Fortuny postawił na rozbudowaną ofertę zakładów na skoki narciarskie. Co więcej, zapewnił ciekawe możliwości w obstawianiu kwalifikacji. Gracze mogą wybierać spośród licznych zakładów H2H na kwalifikacje, co nie jest możliwe u wszystkich bukmacherów. Dodatkowo STS daje możliwość zawierania zakładów długoterminowych i przedkonkursowych. W ofercie przedkonkursowej znajdują się takie zakłady jak:

 • H2H na cały konkurs,
 • H2H na pierwszą serię,
 • zwycięzca konkursu,
 • zwycięzca pierwszej serii,
 • handicap punktowy na pierwszą serię,
 • handicap punktowy na konkurs,
 • miejsce w zawodach skoczka,
 • awans do top 30,
 • zakłady live,
 • zakłady specjalne (np. ilu Polaków awansuje do drugiej serii).

STS zachęca szeroką ofertą. Udostępnia liczne konfiguracje par w wariancie H2H, a także dysponuje ciekawymi zakładami specjalnymi oraz stale aktualizowaną ofertą live. Również kursy możemy ocenić na korzystne. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy, że STS podobnie jak Fortunę można uznać za najlepszy wybór przy obstawaniu skoków narciarskich.

5 porad jak obstawiać skoki narciarskie

Każdy gracz, który dobrze zna zasady skoków narciarskich, a przy tym poznał oferty bukmacherów na zakłady dotyczące tej dyscypliny musi dodatkowo wiedzieć, na co warto zwrócić uwagę, aby typy okazały się skuteczne. Jak każdy sport, również skoki narciarskie posiadają swoją specyfikę, dlatego gracz powinien wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę. Poniżej przedstawiamy pięć przydatnych porad, które z pewnością pomogą Ci w zawieraniu zakładów.

 1. Na bieżąco śledź zawody

Choć, brzmi banalnie, to jest to najważniejszy punkt obstawiania. Kursy, nie zawsze są miarodajne, dlatego, aby mieć pewność zwycięstwa musisz posiadać odpowiednią wiedzę. Powinieneś znać kondycję zawodników, szczególnie w odniesieniu do poprzednich konkursów. Często forma danego zawodnika jest niestabilna, przez co, po wygraniu kilku konkursów z rzędu może zacząć osiągać znacznie słabsze wyniki, mimo, że kursy i klasyfikacja generalna mogłyby wskazywać na duże możliwości zwycięstwa. Dodatkowo, oglądając konkursy regularnie poznasz zawodników. Skoki są nietypowym sportem, w którym duże znaczenie ma sfera mentalna i tak zawodnik, który zakończył pierwszą serię zwycięstwem, nie radzi sobie z napięciem, przez co osiąga dużo niższy wynik w drugiej serii. Typerzy pilnujący takich szczegółów mogą dobrze wyjść na zakładach na żywo.

 1. Sprawdzaj prognozę pogody w dniu konkursu

Pogoda w skokach ma naprawdę duży wpływ na przebieg konkursu. Czasami zdarza się nawet tak, że dany konkurs jest odwoływany, lub kończy się na pierwszej serii, z uwagi na panujące warunki atmosferyczne. Często w skokach można się spotkać z pojęciem „loteryjnych” konkursów, w których pogoda zaburza wynik. To sprawiło, że do skoków wprowadzono dodatkowe punkty za wiatr, jednak to nie rozwiązuje w pełni problemu. Jeśli na dzień konkursu prognozy są niekorzystne, warto się zastanowić, czy jest sens obstawiać. Intensywne opady czy silny wiatr mogą sprawić, że nawet faworyt odda bardzo słaby skok.

 1. Dowiedz się, na jakiej skoczni będą odbywały się zawody

Posiadając odpowiednią wiedzę na temat preferencji zawodników, dotyczących danej skoczni, gracz może bezpiecznie obstawiać wyższe kursy. Oczywiście liderzy tacy jak Stefan Kraft czy Kamil Stoch radzą sobie niezależnie od tego, na jakiej skoczni odbywają się zawody, jednak w przypadku pozostałych skoczków miejsce konkursu może mieć duże znaczenie. Dobrym przykładem jest Piotr Żyła, który radzi sobie doskonale na skoczniach mamucich. Nasz zawodnik w poprzednich sezonach dwukrotnie zajmował trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, jednak już na pozostałych skoczniach nie utrzymuje tak wysokich wyników. Jednak Żyła to skoczek, który jest w stanie poradzić sobie również na innych skoczniach. Z kolei Słoweniec Robert Kranjec dotychczas wygrał w siedmiu konkursach, w tym sześć razy na skoczniach mamucich.

Oprócz rozmiaru skoczni warto prześledzić wyniki wybranego skoczka, jakie otrzymał w latach ubiegłych. Nie raz zawodnicy mają swoje ulubione skocznie, na których zawsze radzą sobie lepiej.

 1. Uważaj na zbyt niskie kursy

Nie zalecamy grać na tzw. „podbicie”. W skokach zbyt duży wpływ ma czynnik losowy – pogoda. Jeśli więc grasz kuponami AKO, lepiej odpuść sobie kursy poniżej 1,40, bo w przypadku skoków nawet zdecydowany faworyt może trafić na słabe warunki atmosferyczne, które wpłyną na jego skok. Dobrym przykładem jest tutaj Markus Eisenbichler, który w konkursie w Niżnym Tagile z pozycji lidera po 1 serii trafił na fatalne warunki w drugiej, przez co zakończył konkurs z 28 pozycją.

 1. Korzystaj z porad doświadczonych graczy

Chcąc znaleźć inspirację i pewne typy sprawdź informacje na stronach i grupach typerskich. Tam zawsze znajdziesz ciekawe wskazówki, które z pewnością okażą się pomocne przy typowaniu skoków narciarskich.

Co trzeba wiedzieć obstawiając skoki narciarskie?

Na zakończenie przybliżymy Ci zasady skoków narciarskich, a także najważniejsze kwestie, które powinieneś znać, zanim zdecydujesz się na obstawianie.

Czynniki tworzące notę końcową

 • punkty za odległość – tj. za osiągnięcie punktu konstrukcyjnego – każda skocznia ma określony punkt konstrukcyjny, który jest położony w określonym miejscu, w zależności od rozmiaru skoczni. Zawodnik może otrzymać 60 punktów (120 w przypadku skoczni mamucich), osiągając wynik wyższy za każdy metr dodaje się punkty, a za wyniki niższy odejmuje. Wysokość punktów dodatkowych/ujemnych uzależniona jest od rozmiaru skoczni (K-90 – 2 punkty/m, K-120 – 1,8 punktu/m, skocznie mamucie 1,2 punktu/m) Długość skoku mierzy się od progu skoczni, aż po piętę tylnego buta skoczka, w momencie zetknięcia całej długości narty ze stokiem, z dokładnością 0,5 m.
 • nota za styl – przyznawana przez każdego z pięciu sędziów, z założeniem, że noty najwyższej i najniższej nie uwzględnia się w wyliczeniach. Jeden sędzia może przyznać od 0 do 20 punktów. Oceniając styl sędziowie zwracają uwagę na jego długość, lądowanie, a także sylwetkę zawodnika podczas lotu.
 • bonus – może być dodatni lub ujemny, a wyliczany jest ze względu na wiatr, czy zmianę poziomu platformy startowej. Bonus pozwala, choć minimalnie zrekompensować czynnik pogodowy, choć oczywiście nie pokrywa strat w stu procentach.

Wszystkie te aspekty wpływają na notę zawodnika. Tylko 30 skoczków, którzy uzyskali najwyższe wyniki w pierwszej turze, kwalifikują się do drugiej serii, podczas której oddają kolejny skok. Na zakończenie konkursu noty są dodawane, tworząc wyniki końcowe.

Typy skoczni

W każdym sezonie konkursy prowadzone są na różnych skoczniach. Kwestia ta jest szczególnie ważna przy obstawianiu skoków, co szerzej opisaliśmy w poradach. Poniżej przedstawiamy typu skoczni, na których odbywają się konkursy w ramach oficjalnych turniejów:

 • normalna – najmniejsza skocznia wykorzystywana w rozgrywkach Pucharu Świata Igrzysk Olimpijskich czy Mistrzostw Świata. Jej rozmiar, w zależności od lokalizacji waha się między 85 a 109 metrów, a punkt konstrukcyjny znajduje się między 75-99 metrem, w zależności od całkowitego rozmiaru skoczni. W ubiegłym roku, w ramach Pucharu Świata, skoczkowie mogli skakać z tego typu skoczni w Predazzo we Włoszech oraz Rasnov, w Rumunii.
 • duża – zdecydowanie najczęściej występująca skocznia podczas konkursów Pucharu Świata. Jej rozmiar wynosi 110-184 metrów, z kolei punkt konstrukcyjny mieści się w przedziale 100-169 metra, w zależności od rozmiaru skoczni. Skocznie duże są wykorzystywane w większości najważniejszych imprez skokowych, poza tymi związanymi z lotami.
 • mamucia – jest to najwyższy typ skoczni. Zawody organizowane na skoczniach mamucich są najefektowniejsze, jak same wyniki, które uzyskują zawodnicy. Obecnie rekord świata należy do Stefana Krafya, który na skoczni mamuciej w Vikersund osiągnął wynik 253,5 metra. Aby skocznia zyskała status mamuta musi mieć co najmniej 180 metrów, a jej punkt K znajduje się powyżej 170 metra. Skocznie te wykorzystywane są m.in. w konkursach Pucharu Świata oraz w Mistrzostwach Świata.

Konkursy indywidualne

Ta forma występuje najczęściej w konkursach skoków. Podczas każdego konkursu skoczkowie oddają po jednym skoku w pierwszej turze, a następnie najlepsza trzydziestka otrzymuje awans do drugiej tury. W rundzie finałowej zawodnicy oddają drugi, ostatni skok. O pozycji na zakończenie konkursu decyduje suma punktów uzyskanych w pierwszej i drugiej serii. Nota końcowa składa się z sumy punktów uzyskanych w pierwszej i drugiej serii, decydując o pozycji skoczka na zakończenie konkursu. Punkty przyznawane są inaczej, w zależności od rodzaju imprezy, jednak o tym opowiemy szerzej, przy opisie poszczególnych imprez.

Konkursy drużynowe

Kolejna z form konkursów spotykanych podczas różnych imprez w skokach narciarskich. Podczas sezonu Pucharu Świata występują kilkukrotnie. Występują także podczas Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata i Mistrzostw Świata w lotach.

Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych zasad dotyczących konkursów drużynowych:

 • każda drużyna składa się z 4 zawodników,
 • każdy konkurs liczy dwie serie, w których każdy ze skoczków oddaje skok,
 • kolejność startu poszczególnych zawodników ustala się przed zawodami i decyduje o niej trener, trener nie może wprowadzić zmian w kolejności skoków już podczas zawodów,
 • do drugiej tury zakwalifikowanych zostaje 8 drużyn z najlepszym wynikiem na zakończenie pierwszej serii, wyjątek stanowi sytuacja, w której ósme miejsce zajmuje więcej niż jedna drużyna,
 • zawody wygrywa ta drużyna, która uzyska najwyższą notę punktową, która składa się z sum wyników wszystkich członków zespołu.

Najważniejsze imprezy w skokach narciarskich

Miłośnicy skoków narciarskich mogą oglądać różnorodne zawody. Każde z nich posiadają odmienną specyfikę, częstotliwość czy prestiż. Posiadanie wiedzy o typach zawodów w skokach jest niezbędne, aby obstawiać zakłady. Gracz musi orientować się w zakresie wszystkich imprez, które planuje obstawiać. Poniżej przedstawimy po krótce te najważniejsze:

Puchar Świata

Jest to podstawowa impreza w skokach narciarskich, która odbywa się co roku, wyłaniając lidera w danym sezonie. Ten typ imprez możemy oglądać od sezonu 1979/1980, kiedy to miał miejsce pierwszy sezon. Niekwestionowanymi liderami w Pucharze Świata są Adam Małysz oraz Matti Nykanen, którzy jako jedyni czterokrotnie zgarnęli kryształową kulę. Każdy cykl, w zależności od sezonu, licz od 30 do 35 konkursów. W Polsce zawody odbywają się w Zakopanem i w Wiśle. Skoczkowie biorący udział w Pucharze Świata muszą się zmierzyć ze skoczniami normalnymi, dużymi i mamucimi.

Podczas Pucharu Świata skoczkowie biorą udział w dwóch kategoriach rywalizacji:

 • konkursach indywidualnych – z reguły, podczas konkursów indywidualnych w Pucharze Świata, udział bierze 50 skoczków. O tym, którzy zawodnicy zostaną dopuszczeni do danego turnieju decydują kwalifikacje. Każdy konkurs indywidualny składa się z dwóch serii. Po pierwszej wyłaniana jest najlepsza 30. W Pucharze Świata nota składa się z takich elementów jak: odległość, współczynnik wiatru oraz nota za styl. Wszystkie te elementy punktacji opisaliśmy szczegółowo powyżej. Zawodnicy z top 30 otrzymają punkty, które będą uwzględniane w klasyfikacji generalnej. Skoczek, który zwyciężył otrzymuje 100 punktów, drugie miejsce daje 80 punktów, z kolei trzecie – 60 punktów. Zawodnik, który znajdzie się na ostatniej, 30 pozycji otrzyma zaledwie 1 „oczko”.
 • konkursach drużynowych – zwykle podczas pełnego sezonu Pucharu Świata odbywa się osiem konkursów drużynowych. Zdecydowanymi liderami „drużynówek” są Austriacy, którzy podczas Pucharu Narodów stawali na szczycie podium siedemnaście razy. Polskim skoczkom udało się zająć to miejsce tylko dwa razy, w sezonach 2016/17 i 2018/19. Konkurs drużynowy może się odbyć wyłącznie przy uczestnictwie minimum ośmiu drużyn, a w każdej znajdować się powinno czterech skoczków. Każdy z zawodników, w każdej turze oddaje po jednym skoku. Złoty medal otrzymuje ta drużyna, która zdobędzie najwyższą liczbę punktów. Na notę drużynową składa się suma not poszczególnych zawodników, z pierwszej i drugiej tury. W konkursach drużynowych, tak jak w indywidualnych, reprezentacje zdobywają punkty do klasyfikacji generalnej. Punkty wyliczane są według poniższego schematu:
  • 1 miejsce – 400 pkt,
  • 2 miejsce – 350 pkt,
  • 3 miejsce – 300 pkt,
  • 4 miejsce – 250 pkt,
  • 5 miejsce – 200 pkt,
  • 6 miejsce – 150 pkt,
  • 7 miejsce – 100 pkt,
  • 8 miejsce – 50 pkt.

Podczas turnieju Pucharu Świata zawodnicy biorą udział w dodatkowych imprezach, w tym:

 • Turniej Czterech Skoczni – jest to jeden z bardziej prestiżowych turniejów, który zwykle rozgrywany jest na przełomie grudnia/stycznia. Podczas tego turnieju zawodnicy rywalizują na czterech skoczniach (w Oberstdorfie, Innsbrucku, Garmisch-Partenkirchen oraz Bischofshofen). Liderem tego turnieju jest bez wątpienia Janne Ahonen. Ciekawostką jest, że od 1953 roku, kiedy to po raz pierwszy rozgrywany był Turniej Czterech Skoczni, tylko trzech zawodników zdołało wygrać na wszystkich czterech konkursach. Jednym z tych zawodników jest nasz skoczek Kamil Stoch, który dołączył do tego wąskiego grona w sezonie 2017/18. Spośród Polaków, którzy triumfowali w tych zawodach nie możemy pominąć Adama Małysza i Dawida Kubackiego.

Zazwyczaj, podczas Turnieju Czterech Skoczni seria pierwsza prowadzona jest na zasadzie KO. Do konkursu przechodzi 50 zawodników, którzy uzyskali najlepsze wyniki w klasyfikacji, a następnie są dobierani w pary – pierwszy z ostatnim, drugi z czterdziestym dziewiątym. Do drugiej tury dostają się wszyscy zwycięzcy pojedynków, a także pięciu najlepszych zawodników, spośród przegranych, tzw. „szczęśliwych przegranych”. Druga seria odbywa się już na tradycyjnych zasadach.

Punkty, które zawodnicy zbiorą podczas TCS są wliczane do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

 • Puchar Świata w lotach narciarskich – liderem w tym turnieju jest ten skoczek, który łącznie na wszystkich skoczniach mamucich uzyska najwyższą notę. Obecnie za najbardziej utytułowanych „lotników” uchodzą Peter Prevec i Gregor Schlierenzauer.
 • Raw Air – te zawody odbywają się na norweskich skoczniach (w Oslo, Trondheim, Lillehammer, Vikersund), w drugiej dekadzie marca. Turniej wygrywa ten zawodnik, który na wszystkich skoczniach zbierze najwyższą liczbę punktów. Do sumy noty końcowej liczą się punkty zebrane podczas 4 konkursów indywidualnych, podczas kwalifikacji tzw. prologach, a także w dwóch konkursach drużynowych. Zgodnie z założeniami w Raw Air liczy się 16 skoków.

Zdecydowanym liderem tego turnieju jest Kamil Stoch, który zdobył najwięcej punktów w jednej edycji.

 • Willingen Six (Willingen Five do 2020 roku) – konkurs odbywa się w Mühlenkopfschanze w Willingen i jest znacznie mniej prestiżowy niż Raw Air. Zwycięzcą tego turnieju zostaje zawodnik, który uzyska najwyższą notę we wszystkich sześciu punktowanych seriach (do 2020 pięciu). Na sumę punktów do klasyfikacji generalnej liczą się wyniki z dwóch kwalifikacji (do 2020 roku przeprowadzano jedną kwalifikację), a także wyniki z dwóch skoków indywidualnych.
 • Planica 7 – konkurs prowadzony jest na skoczni mamuciej Letalnica w Planicy. W klasyfikacji generalnej uwzględniane są wyniki uzyskane przez zawodników podczas prologów, dwóch skoków indywidualnych i drużynowych. Liderem turnieju Planica 7 zostaje ten zawodnik, który łącznie za wszystkie skoki uzyska najwyższą notę.
 • Titisee-Neustadt Five – jest to mniejszy turniej Pucharu Świata, który prowadzony jest na skoczni Hochfirstschanze w Titisee-Neustadt. Pierwsze miejsce w turnieju zdobywa ten skoczek, który podczas pięciu serii punktowanych uzyska najwyższą notę. Do noty wliczane są wyniki uzyskane podczas kwalifikacji, a także w dwóch konkursach indywidualnych.

Igrzyska olimpijskie

Nie musimy chyba tłumaczyć, jak bardzo prestiżowym konkursem są Igrzyska olimpijskie. Podczas zawodów organizowanych co cztery lata, skoki narciarskie stanowią jedną z ważniejszych dyscyplin. Do największych liderów tych zawodów należy Norwegia, której zawodnicy łącznie zgromadzili 35 medali. Dotychczas nasi polscy skoczkowie zebrali dziewięć medali, z czego aż cztery były złote. Spośród polskich skoczków najbardziej utytułowanym jest Kamil Stoch, który zdobył aż trzy złote medale, wszystkie podczas skoków indywidualnych, a także jeden brązowy w konkursie drużynowym.

Przebieg konkursu w Igrzyskach Olimpijskich nie różni się od tych organizowanych w ramach Pucharu Świata. Skoczkowie przed zawodami muszą przejść kwalifikację, a następnie w trakcie pierwszej serii wyłaniania jest najlepsza 30, która bierze udział w drugiej turze.

Podczas olimpiady skoczkowie biorą udział w dwóch konkursach indywidualnych, na skoczni normalnej i dużej, oraz jedną drużynówkę na dużej skoczni.

Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym

Mistrzostwa te odbywają się co dwa lata. Dotychczas najwięcej krążków w Mistrzostwach Świata w narciarstwie klasycznym zebrał Adam Małysz, który zebrał 4 złote medale i po jednym srebrnym i brązowym. To czyni naszego skoczka najbardziej utytułowanym w historii tych mistrzostw. Z kolei w konkursach drużynowych najlepszą drużyną są Austriacy, którzy zdobyli 16 medali, w tym 9 złotych. Polscy skoczkowie w konkursach drużynowych łącznie zdobyli trzy medale.

Podczas tych Mistrzostw odbywają się trzy konkursy. Dwa indywidualne, na skoczni normalnej oraz dużej, a także jedna drużynówka na skoczni dużej. Podobnie jak w pozostałych konkursach i tutaj panują takie same zasady.

Podczas ostatnich Mistrzostw, które miały miejsce w 2019 roku złoty medal zgarnął Dawid Kubacki, a tuż za nim znalazł się Kamil Stoch.

Mistrzostwa Świata w lotach

Impreza realizowana jest co dwa lata na skoczni mamuciej. Podczas mistrzostw skoczkowie biorą udział w jednym konkursie indywidualnym oraz jednym drużynowym. Wyniki zebrane w ramach Mistrzostw Świata w lotach nie są uwzględniane w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w lotach narciarskich oraz Pucharu Świata w skokach narciarskich. Ostatnie Mistrzostwa Świata w lotach rozpoczęły się 10 grudnia w Planicy.

Letnie Grand Prix w skokach narciarskich

Choć wydawać by się mogło, że skoki narciarskie, to dyscyplina typowo zimowa, to skoczkowie nie odpoczywają nawet latem, bo to właśnie wtedy realizowane są konkursy na tzw. igielicie, która stanowi poniekąd przygotowanie do sezonu. Zasady konkursów realizowanych podczas Letniego Grand Prix nie różni się od pozostałych zawodów.

W tym turnieju najczęściej wygrywali Thomas Morgenstern i nasz Adam Małysz (3 razy). Jednak nasz legendarny skoczek ma na swoim koncie również najwięcej zwycięstw w konkursach Letniego Grand Prix, w klasyfikacji generalnej oraz w top 3 w pojedynczych konkursach.

Letni sezon jest znacznie krótszy od zimowego i na ogół składa się z 10-15 konkursów. Przez to przez wielu określany jest mianem treningowego.