Podwójna szansa – co to jest i kiedy warto wybrać właśnie ją?

Podwójna szansa (ang. Double Chance bet) to rodzaj zakładu na określone wydarzenie, w którym wytypować można w tzw. zakładzie trzydrogowym dwa z trzech dostępnych rezultatów. Rozwiązanie to jest najczęściej stosowane u legalnych bukmacherów w Polsce. Kolejnym terminem, na który można trafić śledząc fora i strony tematyczne jest „podpórka”. Termin ten najczęściej używany jest przez doświadczonych graczy, którzy z zakładami związani są od dłuższego czasu.

Niezależnie od tego, jakiej nazwy używasz, podpórka czy podwójna szansa, postaramy się przybliżyć to zagadnienie i znaleźć odpowiedź na pytanie, czemu rozwiązanie to jest tak chętnie stosowane przy zakładach bukmacherskich.

O wysokim zainteresowaniu i powszechności podwójnej szansy świadczy choćby to, że część legalnych bukmacherów decyduje się na umieszczenie takiej propozycji tuż obok trzydrogowego zakładu głównego. Podwójna szansa osiągnęła wysokie pozycje w ofercie bukmacherów, dzięki czemu nie muszą oni dodatkowo informować graczy o innych możliwościach zakładów.

Podwójna szansa – typy zakładów

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, są to zwykle trzydrogowe zakłady, w których można wytypować remis, zwycięstwo bądź porażkę wybranego uczestnika wydarzenia. Jednak gracze mogą wybrać jeszcze inne rodzaje zakładów, które przez wielu często określane są właśnie „podpórką”.

Wynik meczu

Są dyscypliny sportowe, w których nie ma możliwości zastosować podwójnej szansy. Taką dyscypliną jest np. tenis, w którym zawodnicy nie mogą zremisować – jest to zakład dwudrogowy. Podobnie sprawa wygląda w przypadku siatkówki.

Podwójną szansę większość zakładów bukmacherskich oferuje w boksie, jednak warto pamiętać, że remis, w przypadku tej dyscypliny zdarza się naprawdę rzadko.

Do najpopularniejszych dyscyplin, w których występują powszechnie zakłady typu double chance należą koszykówka oraz piłka nożna.

Decydując się na zachowanie podwójnej szansy podczas typowania wybranego wydarzenia, gracz zyskuje trzy możliwości:

  • 1X gracz typuje, że to gospodarz okaże się zwycięzcą, bądź spotkanie zakończy się remisem – zakład przegramy wyłącznie w przypadku zwycięstwa gości,
  • X2 gracz typuje, że to zwyciężą lub zremisują goście – zakład przegramy, gdy zwyciężą gospodarze,
  • 12 gracz typuje, że spotkanie zakończy się zwycięstwem gospodarczy lub gości – przegramy, gdy drużyny zremisują.

Warto przy tym zaznaczyć, że nie bez powodu ten rodzaj zakładów ma taką nazwę. Kursy, w których obstawiamy na zwycięstwo z podpórką są z automatu znacznie niższe, niż tradycyjne zakłady 1, X, 2. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, kiedy warto grać w double Chance, a kiedy wybrać tradycyjne typowania.

Draw No Bet – Zakład bez remisu

Jednym z typów zakładów w formule double Chance są zakłady bez remisu (ang. Draw No Bet). Czemu mówi się, że wybór ten zwiększa szansę w przypadku wytypowania meczów właśnie w tym formacje? To proste – gdy wystąpi remis, bukmacherzy zwracają środki na konto. Gdy korzystasz z kuponów akumulacyjnych, zakład ten będzie widniał jako rozliczony, przez co będziesz mógł spokojnie oczekiwać na sukces innych, skumulowanych wydarzeń. Warto przy tym pamiętać, że w przypadku tego rozwiązania kursy są znacznie niższe, niż w przypadku klasycznych zakładów 1X2, jednak zazwyczaj są wyższe niż zakłady z podpórką.

Zakłady na pierwszą połowę lub mecz

W legalnych polskich zakładach bukmacherskich możemy trafić na ofertę zakładu „Podwójna szansa (1. Poł. Lub mecz)”. Propozycja ta pozwala znacząco zwiększyć szansę na wygraną. Gracz może wybrać jeden z trzech rodzajów typów:

  • 1-1 – typujesz zwycięstwo gospodarzy do przerwy bądź w całości meczu. To znaczy, że możesz bardzo szybko zapewnić sobie zwycięstwo. Nawet wówczas, gdy gospodarz będzie prowadził do końca pierwszej połowy, ale ostatecznie mecz zakończy się zwycięstwem gości, Ty inkasujesz swoje środki.
  • 0-0 – w tej formule typujesz, że przez cały mecz drużyny będą remisować, pamiętając przy tym, że wystarczy osiągnięcie takiego wyniku do końca pierwszej połowy meczu, by twój zakład został rozliczony jako poprawny typ. Co ciekawe, kursy dla typów 0-0 są niekiedy bardzo wysokie.
  • 2-2 – podobnie jak w pierwszym typie, wskazujesz, że drużyna gości zwycięży w pierwszej połowie lub z sukcesem zakończy cały mecz. Jeżeli pierwsza połowa zakończy się przewagą gospodarzy, jednak finalnie wygrają goście, ty zostajesz rozliczony za poprawny typ.

Można się spotkać z sytuacją, w której kursy na pierwszą połowę lub mecz są znacznie wyższe niż te z podstawową podpórką. Jednak wynika to głównie z tego, że obstawianie meczów jest bardziej ryzykowne. Poniżej przedstawimy przykład z angielskiej Premier League, dotyczący meczu Manchesteru City z Burnley.

Kursy proponowane przez bukmachera Fortuna dla typów 1-1, 0-0 oraz 2-2:

W powyższym przykładzie wysoki kurs podwójnej szansy występuje w typie 1-1 i 2-2, jednak w dalszym ciągu kursy dla 1. połowy lub meczu są niższe niż w przypadku typowych zakładów 1X2.

Under/Over

Niektórzy bukmacherzy w swojej ofercie posiadają jeszcze jeden typ zakładów, który stanowi połączenie klasycznej podwójnej szansy z dodatkowym zakładem, np. na liczbę goli strzelonych w danym meczu (under/over) bądź na to, że obie drużyny strzelą w danym meczu bramkę – BTTS (both team to score). W wariancie tym obstawiasz 1X i dodatkowo wskazujesz mniej niż 1,5 gola w meczu. Wówczas twój kurs może poszybować do góry.

Handicap

Trzydrogowy handicap niekiedy może być uznawany za rodzaj podwójnej szansy. Mowa tutaj o sytuacji, w której typujemy zwycięstwo lub remis jednej z drużyn wraz z przypisaną w handicapie bramką. Najlepiej przedstawia to poniższy przykład. Wysokość kursu jest tutaj oczywiście odrębną sprawą, jednak możemy zauważyć, że wygrana Ukrainy z handicapem 0:! Podczas meczu z Polską może nam zapewnić kurs na poziomie 1.17. Z kolei odwrotny typ da kurs 1.09.

Czy warto wybierać double chance?

Wiedząc już, że kursy w przypadku podwójnej szansy są stosunkowo niższe, możemy zastanowić się, czy w takiej sytuacji warto wybierać tego typu zakłady. Poniżej przedstawimy przykłady dla piłki nożnej, sprawdzając, czy remisy w przypadku najsilniejszych europejskich lig pojawiają się na tyle często, aby zastanawiać się nad tym rozwiązaniem. Przykłady zaczerpnęliśmy z zamkniętego już sezonu 2019/2020.

Premier League

W ubiegłym sezonie trzy drużyny zakończyły 14 rozgrywek remisem, tj. 37% wszystkich meczów zakończyło się takim wynikiem. Kolejną pozycję zajęły Sheffield i Manchester United, remisując po 12 razy.

Wolverhampton, który znalazł się w czołówce remisujących, podzielił się punktami z Manchesterem United – aż dwukrotnie, oraz Arsenalem i Brighton (obie drużyny również osiągnęły wynik 14 remisów w rozgrywkach). Z kolei Kanonierzy zremisowali m.in. z Manchesterem United oraz Chelsea, z kolei Czerwone Diabły zakończyły mecz z remisem z Arsenalem, Tottenhamem, Liverpoolem i Evertonem.

W przypadku meczów, w których trudno jest wskazać, która drużyna zwycięży warto zdecydować się na podwójną szansę. Zazwyczaj, kursy nie pikują do nieopłacalnych poziomów, a przy tym nasza szansa na wygraną wzrasta.

Primera División

Sytuacja z remisami wyglądała jeszcze ciekawiej w rozgrywkach na Półwyspie Iberyjskim. W zamkniętym sezonie 2019/2020 na 760 meczów rozegranych w hiszpańskiej Primera División aż 210 meczów (28% wszystkich spotkań) zakończyło się remisem. To znaczy, że w przypadku niemal 1/3 spotkań doszło do podziału punktów. Nie da się ukryć, że w takim przypadku podpórka mogła dać naprawdę dobre rezultaty.

Drużyny, które osiągnęły wysokie noty, takie jak Atletico czy Sevilla często kończyły spotkanie z remisem. Z kolei Madrytczycy okazali się niewątpliwym królem remisów osiągając taki wynik w aż 16 meczach (w tym z Sevillą – dwa razy, Valencią – dwa razy, Realem Madryt, Villarrealem oraz Barceloną). Nie sposób nie zauważyć, że typowanie podwójnej szansy w przypadku meczów Atletico z innymi cenionymi hiszpańskimi markami było bezpiecznym i dobrym pomysłem.

Podobnie prawa wyglądała w przypadku Sevilli, która podzieliła punkty w 13 meczach, remisując między innymi z Barceloną, Villarrealem, Valencią czy Atletico.

Bundesliga

Odmiennie sprawa wygląda w przypadku ligi niemieckiej, która należy do trzech topowych lig europejskich. Tutaj zaledwie 22% wszystkich meczów (tj. 136 z 612) zakończyło się podziałem punktów między drużynami. Warto jednak zaznaczyć, że choć wyników tych nie było zbyt wiele, to i tak stanowiły one 1/5 wszystkich meczów. Tym samym, RB Lipsk, zajmujący trzecie miejsce na zakończenie sezonu, zanotował 12 remisów, w tym w meczach z Borussią Monchengladbach, Bayernem Monachium oraz Bayerem Leverkusen. Z kolei Freiburg, który zakończył turniej z ósmą pozycją, remisował 9 razy, m.in. z Bayerem Leverkusen, Borussią Dortmund oraz Lipskiem.

Kiedy warto stawiać na podwójną szansę?

Odpowiedź brzmi – to zależy. Zdarzają się sytuacje, w których podwójna szansa okaże się najlepszym wyborem, jednak są również takie rozgrywki, w których może przynieść więcej złego niż dobrego. Dlatego zastanówmy się, kiedy podwójna szansa okaże się pomocna.

Składowa kuponu AKO

Bardzo często zakłady podwójnej szansy spotykamy w przypadku kuponów akumulacyjnych, gdzie mają one służyć zwiększeniu kursu końcowego. Ta taktyka jest dobra i bezpieczna, pod warunkiem, że do 10 klasycznych zakładów lub zakładów over/under, hanicap, czy 1X2 nie dodasz 10 zakładów podwójnej szansy, w których każdy będzie miał kurs na poziomie 1.07.

Tego typu kupon może wejść, jednak nie musi, ponieważ wraz z kolejnym zakładem, szansa na pozytywne jego rozpatrzenie maleje. Tym samym w przypadku taśmy 20 zakładów prawdopodobieństwo na sukces jest naprawdę niskie. Jeżeli jednak zdecydujesz się na skompletowanie AKO z 4 kuponów i zależy ci na zwiększeniu stawki, to możesz wytypować dwa dodatkowe zdarzenia z typami 1X lub 1-2.

Zakłady na żywo

Jeśli twój bukmacher posiada w swojej ofercie wydarzenia live, możesz z powodzeniem stosować w nich podwójną szansę. W tego typu grach można trafić prawdziwe perełki. Wystarczy, że wykażesz się odpowiednią analizą, a przy tym będziesz miał odrobinę szczęścia. Jednak warto mieć na uwadze, że taki format wymaga więcej czasu.

Wysokie kursy

Czasami pojawiają się zakłady, w których wybranie podwójnej szansy może się okazać najkorzystniejsze. Często są to fazy pucharowe w turniejach drużynowych, które rozgrywane są w formule mecz i rewanż.

W przypadku play-offów nie każda wygrana oznacza awans do następnej fazy. Jeśli twój faworyt wygrał wysoko, zwyciężając w pierwszym spotkaniu, wówczas szanse na jego awans wzrastają. Wówczas, trener może skierować wybranych, kluczowych piłkarzy na odpoczynek. To z kolei zwiększa szansę wcześniej pokonanej drużyny, na zwycięstwo. Wówczas wysokość kursów dla wariantów X2 często jest naprawdę interesujące. Pamiętaj przy tym, że kiedy obstawiasz zwycięstwo danej drużyny w drugim meczu, nie obstawiasz awansu którejkolwiek z drużyn.

Dodając zakłady double chance  do swoich kuponów AKO rozważ, czy takie koło ratunkowe jest dla ciebie konieczne. Często wysokość kursów w przypadku rozgrywek faworytów wynosi od 1.05 do 1.10. Jeżeli mimo wszystko uznasz, że jest to odpowiedni rodzaj gry, nie czekaj! Odpowiednia strategia to ta, która okazuje się być skuteczna!