Biegi przełajowe z przeszkodami – Zakłady bukmacherskie

Biegi uznawane są za jeden z najzdrowszych sportów. Poprawiają krążenie, redukują stres, obniżają ryzyko wystąpienia chorób serca oraz nowotworowych, wzmacniają nasze kości i stawy, a przy tym pozwalają zgubić zbędne kilogramy. Nie da się ukryć, że żaden lek nie ma aż tak szerokiego zastosowania. Jedni preferują biegi w wersji delikatnej, inni w opcji „hard”. W dzisiejszym artykule skupimy się głównie na tych drugich, czyli w biegach z przeszkodami.

Biegi z przeszkodami, będące jednym z rodzajów biegów przełajowych to biegi w terenie. Mogą być prowadzone na łąkach, w parkach lub lasach, ogólnie wszędzie tam, gdzie są przeszkody, choć oczywiście nie muszą być to wyłącznie przeszkody naturalne. Warto przy tym pamiętać, że nie jest to zabawa dla osób, które nie lubią kontaktu z błotem. Jest to dyscyplina, w której nikt nie kończy na mecie czysty. Jednak nie o to w tym chodzi.

Tarzanie się w błocie, bieganie po piasku czy brudnych kałużach to nie jedyne atrakcje w tym sporcie. Ta zabawa przyciąga przede wszystkim miłośników survivalu. Nic w tym dziwnego, w końcu sport ten daje szansę na sprawdzenie siły swojego charakteru, ducha walki oraz możliwości fizycznych i psychicznych naszego organizmu. Warto przy tym pamiętać, że wszystko jest zależne od poziomu trudności.

Skąd się wzięły biegi przełajowe?

Choć wielu osobom się wydaje, że biegi przełajowe to stosunkowo młoda dyscyplina sportowa, to w rzeczywistości jej korzenie sięgają naprawdę głęboko. Na stałe do kanonu dziedzin sportowych biegi przełajowe zaczęły się wpisywać już ponad 200 lat temu, a jej źródłem jest Wielka Brytania. Warto przy tym pamiętać, że pierwotnie zawody te dość mocno się różniły od tych, które możemy oglądać obecnie. Wcześniej biegi przełajowe przypominały coś w rodzaju „podchodów”, w których to jedna grupa ucieka, zostawiając za sobą wskazówki, z kolei druga grupa ich tropi.

Jednak z upływem lat dyscyplina ta stawała się coraz bardziej popularna, zdobywając całe rzesze zwolenników. W XIX wieku odbyły się pierwsze mistrzostwa świata w biegach przełajowych, z kolei w latach 1912, 1920 oraz 1924 dyscyplina ta była jedną z wielu podczas igrzysk olimpijskich. Jednak z uwagi na trudności ze zorganizowaniem biegów przełajowych, nie są one dalej wpisywane w programy igrzysk, a także nie spotkamy ich na innych najważniejszych imprezach sportowych na świecie.

W 2018 roku pojawiła się inicjatywa przywrócenia „przełajów” podczas Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu, jednak jak wiemy, ostatecznie upadła. Możemy jednak ponownie słyszeć głosy o przywróceniu tej dyscypliny podczas olimpiady w Paryżu, która ma się odbyć w 2024 roku.

W Polsce też biegamy z przeszkodami

Polscy zawodnicy równie chętnie biorą udział w biegach z przeszkodami. Z każdym rokiem pojawia się coraz więcej chętnych do rywalizacji w biegach ekstremalnych. Właśnie dlatego każdego roku organizowane są mistrzostwa Polski. Jednak biegacze mogą spróbować swoich sił również w spotkaniach ligowych, w OCR czy Pucharze Polski.

Dodatkowo biegacze mogą się zdecydować na udział w cyklicznych zawodach, spośród których największą popularnością cieszą się Runmageddon, Spartan Race, Barbarian Race, Survival Race oraz Mud Max. Jak widać wybór jest naprawdę ogromny. Organizatorzy chcąc przyciągnąć jak najwięcej zawodników dbają o to, by nie było sztampy. Stale tworzą nowe konstrukcje i przeszkody, by zainteresować uczestników. To sprawiło, że obecnie nikogo nie dziwią takie przeszkody jak wysokie rampy, obłocone zjeżdżalnie, opony czy rowy z wodą.

Ciekawostką jest, że rywalizować mogą wszyscy, mężczyźni, kobiety, dorośli, dzieci czy nawet seniorzy. Często na udział w biegu decydują się całe rodziny lub grupy znajomych. Nie da się ukryć, że to połączenie rywalizacji z zabawą pozwala połączyć całe pokolenia.

Każdy może biec? Tak, tylko po odpowiednim przygotowaniu!

Biegi przełajowe są dyscypliną skierowaną do każdego, kto tylko zechce biec. Nie ma znaczenia czy są to osoby młode, starsze czy w kwiecie wieku. Zwykle organizatorzy dbają o to, by móc zaproponować tory dostosowane do różnorodnych kategorii wiekowych, żeby każdy mógł wziąć udział, dopasowując odpowiedni poziom zaawansowania. Jednak zanim zdecydujesz się wziąć udział w zawodach, pamiętaj, że każda rywalizacja wymaga uprzedniego porządnego przygotowania.

Nie ma co ukrywać, że sama wola walki i hart ducha to za mało, żeby sprawdzić się w biegach w terenie. Trzeba pamiętać, że część przeszkód może od nas wymagać przeniesienia elementu z jednego punktu na drugi, inne z kolei będą wymagały wspinaczki. Jeśli nie należysz do osób silnych, to nie ukrywajmy, będzie Ci bardzo ciężko je pokonać. Chcąc wziąć udział w zawodach powinieneś również popracować nad techniką czołgania czy turlania, które bardzo często pojawiają się w biegach. Ostatnim elementem, bez którego nie dobiegniesz na metę jest wydolność płuc. Jeśli Twoja kondycja pozostawia wiele do życzenia najpierw zadbaj o zbudowanie odpowiedniej wydolności płuc, a po czasie będziesz w stanie poradzić sobie z torem ekstremalnym.

Chcesz typować bieganie? forBET da Ci taką możliwość!

Możemy z pełnym przekonaniem stwierdzić, że w dziedzinie zakładów bukmacherskich bieganie posiada swojego własnego mecenasa. Jest nim forBET, który posiada licencję od Ministra Finansów, dzięki czemu działa w Polsce całkowicie legalnie. Od 2020 roku forBET realizuje nowy projekt – „forBET Runners”. Jest to wyjątkowy klub, który pozwala na połączenie ze sobą pasjonatów biegania i zakładów bukmacherskich.

Dla wszystkich tych osób forBET przygotował naprawdę wiele atrakcji. W jego ofercie można znaleźć liczne kody zniżkowe czy pakiety startowe. Dodatkowo, osoby, które wykazują się największą aktywnością na dedykowanej grupie na Facebooku mają szansę zgarnąć dodatkowe prezenty. Możemy z pełnym przekonaniem stwierdzić, że członkowie „forBET Runners” potrafią łączyć dobrą zabawę ze wzajemną motywacją do pokonywania barier.

forBET może się również pochwalić partnerstwem dla Runmegeddonu, który jak wiemy, jest obecnie największym i najbardziej popularnym organizatorem biegów przełajowych z przeszkodami w Polsce. Co ciekawe, jest to pierwsza taka współpraca, podczas której operator zakładów bukmacherskich wchodzi we współpracę z organizatorem biegów.

Jak poinformował sam forBET (na początku lutego 2020) jednym z elementów tej współpracy jest objęcie patronatem biegów na torach krótkich – tzw. formuły Games. Bukmacher zobowiązał się ufundować nagrodę główną w postawi wyjazdu na Igrzyska Olimpijskie w Tokio.

Na zakończenie chcielibyśmy jeszcze przekazać dwie proste rady, wszystkim tym, którzy planują rozpocząć swoją przygodę z biegami przełajowymi, niezależnie czy będą one w wydaniu bardziej, czy mniej ekstremalnym. Pamiętaj o tym by: nigdy się nie poddawać! Jeśli zwątpisz w skuteczność tej rady, z pomocą przyjdzie Ci druga – zawsze pamiętaj o pierwszej!