Zwycięzcy i przegrani z draftu 2022 NBA

NOWY JORK – Paolo Banchero, Chet Holmgren i Jabari Smith byli wielkimi zwycięzcami czwartkowej nocy, wybierając nr 1-3 w drafcie 2022 NBA. Orlando Magic mieli pick nr 1 po raz pierwszy od 2004 roku i wybrali Duke’a Banchero, czyniąc go drugim wyborem nr 1 z Duke w ciągu ostatnich czterech lat (Zion Williamson poszedł nr 1 w 2019 roku). Oklahoma City pozostała cierpliwa w swojej przebudowie, dodając najbardziej polaryzującego gracza w drafcie, 7-foot-1, 195-pound center Chet Holmgren, a Jabari Smith zmierza do Houston Rockets.

Wielu wierzyło, że Smith zostanie wzięty nr 1, ale Magic woleli budować wokół Banchero. Napastnik z Duke ma ciało gotowe do gry w NBA przy wadze 250 funtów i Magic czuli się komfortowo z rozmiarem, który mógł wnieść do gry od razu obok Wendella Cartera Jr, zamiast przewidywać, jak wypełnią się ciała Smitha i Holmgrena.

Banchero jest jednym z najlepszych przejściowych dużych w drafcie, ze świetną wizją boiska i zdolnością do rozpoczęcia ataku bardziej płynnie po niecelnym rzucie. Tak, Smith jest lepszym strzelcem 3-punktowym i Magic potrzebują pomocy w tym obszarze, ale Banchero nie jest złym strzelcem obwodowym i ma świetną mechanikę strzału, którą może rozwijać.

Było kilka zaskakujących picków, przede wszystkim Patrick Baldwin Jr. powędrował na 28. miejsce do Golden State Warriors, a Jaden Ivey spełnił swoje życzenie i uniknął Sacramento Kings. Poniżej zwycięzcy i przegrani draftu NBA.

Jaden Ivey, right, shakes hands with NBA commissioner Adam Silver after being selected fifth overall by the Detroit Pistons in the 2022 NBA draft on June 23, 2022, in New York. (AP Photo/John Minchillo)

Jaden Ivey, po prawej, podaje rękę komisarzowi NBA Adamowi Silverowi po tym, jak został wybrany jako piąty ogólny przez Detroit Pistons w drafcie NBA 2022 23 czerwca 2022 roku w Nowym Jorku. (AP Photo/John Minchillo)

Zwycięzcy draftu NBA

Paolo Banchero i Orlando Magic

Magic mieli pick nr 1 w drafcie po raz pierwszy od 2004 roku, kiedy wybrali Dwighta Howarda. Wtedy to wybór okazał się bardzo trafiony, gdyż Howard doprowadził Orlando do Finałów. Wcześniej, w 1992 roku, Magic wybrali Shaquille’a O’Neala, więc oczywiste jest, że Magic odnieśli sukces w wybieraniu dużych graczy.

Banchero wszedł do draftu jako najbardziej gotowy duży zawodnik w drafcie, ze swoimi 6 stóp-10, 250 funtów. Kurs w Las Vegas na początku tego tygodnia wzrósł z +1600 do +200 na Banchero, który miał być wybrany z numerem 1, zamiast faworyzowanego Smitha.

Magic byli w zeszłym sezonie jedną z najgorszych drużyn w strzelaniu za 3 punkty, trafiając zaledwie 33% prób z głębi pola. Mimo, że Banchero nie trafiał w zeszłym sezonie tak dużo rzutów za 3 punkty jak Smith, to nie ma problemów z trafianiem trójek w transition i z opcji pick-and-roll.

Jaden Ivey spełnia swoje życzenie, a Detroit Pistons uzupełniają elitarny, młody roster

Ivey, będący czwartym najlepszym prospektem na tablicy, nie chciał zostać wybrany przez Sacramento Kings z czwartym pickiem. Kings poszli za potrzebą drużyny, a nie za najlepszym dostępnym graczem i wybrali Keegana Murraya z Iowa.

To dało Pistons zielone światło do wzięcia Ivey’a i dodania go obok Cade’a Cunninghama, tworząc jeden z najbardziej atletycznych młodych backcourtów w lidze. Cunningham jest świetnym facylitatorem i przyciąga obronę sposobem w jaki czyta graczy z pick-and-rolla. To otworzy przestrzeń dla Ivey’a, który będzie mógł zejść ze skrzydła i zaatakować linię bazową.

Pistons znaleźli również złoto w postaci 6-foot-11 centra Jalena Durena w trójstronnej wymianie, w której wzięli 13. pick w drafcie. Duren był numerem 1 wśród graczy wychodzących z liceum, zanim zmienił klasyfikację i zobowiązał się rok wcześniej do gry dla Penny Hardaway w Memphis. Duren ma ciało gotowe do gry w NBA i jest fantastycznym podającym, zwłaszcza gdy obrona się rozbija.

Duren i Ivey dołączą do już elitarnego młodego rosteru z Cunninghamem, Saddiqiem Beyem i Killianem Hayesem.

San Antonio Spurs i high-upside pierwszorundowe trio

Spurs weszli w draft z trzema pierwszorundowymi pickami i skapitalizowali wybierając Jeremy’ego Sochana z nr 9, Malaki’ego Branhama z nr 20 i Blake’a Wesleya z nr 25. Wszyscy trzej gracze są młodzi i atletyczni z ogromnym potencjałem.

Sochan jest jednym z najlepszych obrońców w tej klasie draftu, który przy wzroście 6-foot-9 może pilnować każdej pozycji na parkiecie i potrafi usiąść i bronić na obwodzie. Branham był najbardziej poprawionym obrońcą w Big Ten i kontynuował poprawę swojego rzutu za 3 punkty podczas procesu pre-draft. Wesley był pierwszym graczem, który wyszedł z Notre Dame i jest bardzo zdolnym podającym, który ma niewykorzystany potencjał.

Wszyscy trzej gracze potrzebują czasu, aby się rozwinąć, ale mieli jeden z największych potencjałów w tej klasie draftu. Spurs mają solidny młody trzon z Dejounte Murrayem, Keldonem Johnsonem, Lonnie Walkerem i Devinem Vassellem, a San Antonio ma świetne osiągnięcia w rozwijaniu graczy.

Przegrani w drafcie NBA

Sacramento Kings popełniają kolejny błąd w loterii

Kings mieli loteryjny pick każdego roku od 2007, z wyjątkiem jednego, i wciąż próbują zbudować drużynę na playoffy. Ivey był najlepszym prospektem dostępnym na pozycji nr 4, z lekkimi porównaniami do Ja Moranta, ale mając pełny backcourt i Ivey’a, który publicznie wyraził, że nie chce tam iść, Królowie wybrali Murray’a, 6-foot-8 forwarda z Iowa.

Memphis Grizzlies’ uninspiring picks

Grizzlies mają już ustaloną, playoffową drużynę prowadzoną przez Ja Moranta, Jarena Jacksona Jr. i Desmonda Bane’a. W czwartek wybrali skrzydłowego Wake Forest Jake’a LaRavię z 19. pickiem i napastnika Colorado State Davida Roddy’ego z numerem 23. Roddy miał problemy z grą 5 na 5 podczas NBA draft combine, a LaRavia to solidny role player.

Grizzlies minęli się z młodymi graczami jak TyTy Washington czy Wesley. LaRavia i Roddy są w porządku, ale to bardzo mało inspirujące picki.

Zagadkowe transakcje New York Knicks

Knicks weszli do draftu z pickiem nr 11 i zamiast wziąć strzał na gracza bez pozycji, jak 6-foot-8 skrzydłowy A.J. Griffin (który spadł do Atlanta Hawks z nr 16), Knicks przehandlowali pick do OKC. Następnie Thunder przehandlowali trzy chronione pierwszorundowe picki do Knicks.

Nowy Jork następnie przehandlował nr 23 do Denver i cztery przyszłe drugorundowe picki do Charlotte za 13 pick (Jalen Duren). Knicks następnie przehandlowali 13 pick i Kembę Walkera do Detroit za pierwszorundowy pick Milwaukee z 2025 roku.

Czyli reasumując: Knicks przehandlowali w czwartek 11 pick wraz z Walkerem oraz cztery drugorundowe picki i dostali trzy przyszłe pierwszorundowe picki. To nie była straszna noc dla organizacji, ponieważ jest sporo wartości w przyszłorocznym drafcie, ale zamiast próbować uzyskać pomoc w tym sezonie po przejściu 34-48 w 2021-22, Knicks biorą stronę z książki generalnego menedżera Thunder Sama Prestiego i zbierają przyszłe picki.