Zwycięstwo Panthers nad Falcons pokazało, jak łatwa jest droga Buccaneers do tytułu NFC South

W historii NFL były trzy drużyny, które zdobyły tytuł dywizji z przegranym rekordem. Jako ostatni zrobili to Komandosi z Waszyngtonu w 2020 r.

Może Tampa Bay Buccaneers dotrą powyżej .500 do końca sezonu. Są prawdopodobnie jedynym zespołem, który może uratować NFC South przed byciem czwartą dywizją w historii, która nie wyprodukowała zwycięskiej drużyny.

Atlanta Falcons weszli w czwartkową noc remisując o pierwsze miejsce w NFC South. Każdy, kto oglądał czwartkowy mecz z Carolina Panthers, nie pomyliłby Falcons z przyszłym mistrzem dywizji. Ale to jest 2022 NFC South, a Falcons będą w wyścigu jeszcze przez co najmniej kilka tygodni, tylko dlatego, że nikt inny nie pokazał, że może oddzielić się od stada.

[Oglądaj Thursday Night Football na Prime Video: Sign up for a 30-day free trial]

Pantery pokonały Falcons 25-15 w deszczowym, brzydkim meczu w czwartkową noc. Żadna z ofensyw nie zrobiła wiele. Falcons quarterback Marcus Mariota miał brutalną noc. Atlanta miała szansę na remis po tym, jak atak pokazał kilka oznak życia i zdobył punkt, a następnie odzyskał piłkę z mniej niż trzema minutami. Mariota wziął zły sack na drugiej próbie, a Falcons po cichu odwrócili go na dół z kolejnym sackiem na czwartej próbie. Falcons spadli na 4-6 miejsce, pół meczu za 4-5 Buccaneers.

Pantery są złe, ale były dużo lepsze od Falcons w czwartkowy wieczór.

Brzydki, nisko punktowany konkurs

Kiedy fani włączyli telewizję w czwartkowy wieczór i zobaczyli ulewny deszcz w Charlotte, musieli wiedzieć, co ich czeka.

Obie drużyny zmagały się z poruszaniem piłki. Pantery odniosły kilka sukcesów na ziemi.

W drugiej kwarcie Pantery miały idealnie zgrany czasowo play call przeciwko blitzowi Falcons. Falcons zaatakowali z lewej strony rozgrywającego Panthers PJ Walkera, ten rzucił do tyłu swing pass do Laviska Shenaulta, a Shenault musiał tylko przedostać się przez swoich blokerów i zejść do linii bocznej po 41 jardowe przyłożenie.

W połowie meczu Panthers mieli 159 jardów. Walker miał tylko 38 jardów podania. Po drugiej stronie Falcons mieli 96 jardów. Druga połowa była w zasadzie powtórką. Pantery mogły trochę pobiegać. D’Onta Foreman miał 130 jardów na 31 carries. Falcons nie mogli zrobić wiele.

Pod koniec pierwszej połowy Falcons dostali się do czerwonej strefy. Prowadzili już 13-0. Było jasne, że nie będą mieli wielu szans na zdobycie bramki. Na 21 sekund przed końcem Falcons rzucili dwujardowe podanie do Cordarrelle Pattersona i uciekli w dół zegara, by zdobyć field goal. To naprawdę nie miało większego sensu. Ale to nie tak, że ofensywa Falcons i tak miała zamiar coś ugrać.

Pantery są na tyle złe, że w tym sezonie zwolniły już swojego trenera. Falcons są teoretycznie trochę lepsi, ale nie poznałbyś tego w czwartkowy wieczór. Jedyne co Buccaneers muszą zrobić to nie potknąć się o siebie, żeby wygrać NFC South. Ale jeśli widziałeś grę Bucs w tym sezonie, wiesz, że nie ma gwarancji, że mogą nawet przekroczyć tę niską poprzeczkę.

Carolina Panthers wide receiver Laviska Shenault Jr. runs for a touchdown past Atlanta Falcons linebacker Troy Andersen. (AP Photo/Rusty Jones)

Carolina Panthers wide receiver Laviska Shenault Jr. runs for a touchdown past Atlanta Falcons linebacker Troy Andersen. (AP Photo/Rusty Jones)

Falcons odpadają za Buccaneers

Falcons grali ciężko na początku tego sezonu i wyciągnęli kilka zwycięstw, ale są ograniczeni. Ogólnie rzecz biorąc, zachowują się tak, jakby podanie do przodu powinno być zdelegalizowane, przypuszczalnie dlatego, że nie ufają Mariocie.

Mariota w tym sezonie był głównie bezpiecznym podającym o małej objętości. W czwartkowy wieczór podjął kilka złych decyzji. Jeden dziki przechwyt doprowadził do field goala Panthers w drugiej kwarcie. Ofensywa Atlanty tkwiła w miejscu przez całą noc, a to doprowadziło do tego, że Mariota naciskał jeszcze bardziej. Próbował rzucić jedno podanie z tyłu na worku i zostało ono przechwycone, ale Mariota został uratowany przed byciem na zawsze na highlight reels, ponieważ został orzeczony w dół, zanim rzucił. Jego cała noc była straszna i nie wszystko można zwalić na deszcz. Sposób, w jaki Falcons próbują ukryć Mariotę sprawia, że oczywiste jest, że nie jest on ich rozgrywającym przyszłości, a to sprawia, że dość trudno jest wygrać również w teraźniejszości.

New Orleans Saints są 3-6 i wciąż mogą się rozgrzać, ale wydaje się to mało prawdopodobne. Pantery mają jeszcze mniejsze szanse, choć grają lepiej za tymczasowego trenera Steve’a Wilksa. NFC South prawdopodobnie sprowadza się do Falcons lub Buccaneers. Mniej więcej w połowie sezonu Buccaneers mają dobrą obronę i ślepą nadzieję, że ich ofensywa z tymi wszystkimi gwiazdorskimi nazwiskami odwróci bieg wydarzeń. Atlanta ma coraz mniejszą szansę na zdobycie nieprawdopodobnego tytułu w dywizji, ponieważ widzimy, jak ich słabości są obnażone.

Zwycięzca NFC South będzie gospodarzem meczu playoff. Ale żadna z tych czterech drużyn nie wygląda, jakby na to zasługiwała.