Zdobywca Pucharu Świata w Anglii i legenda Fulham – Cohen umiera w wieku 83 lat

George Cohen, prawy obrońca w drużynie Anglii, która zdobyła Puchar Świata w 1966 roku, zmarł w wieku 83 latzmarł w wieku 83 lat, jego były klub Fulham ogłosił.

Cohen grał w każdej minucie zwycięskiej kampanii na ziemi ojczystej i w sumie zdobył 37 czapek dla swojego kraju.

Fulham napisał na oficjalnym koncie klubu na Twitterze: „Wszyscy w Fulham Football Club są głęboko zasmuceni wiadomością o odejściu jednego z naszych największych w historii piłkarzy – i dżentelmenów – George’a Cohena MBE.”

Cohen spędził całą swoją karierę klubową w Fulham, zaliczając 459 występów dla swojej rodzinnej strony.

Library file dated 29/6/66 of former England full-back George Cohen during his days at Fulham Football Club. Cohen was still in posession of his 1966 World Cup winner's medal today (Saturday) after it failed to reach its reserve price at Christie's Auction House in Scotland. The gold medal from England's famous game against West Germany at Wembley had been expected to sell for up to 80,000. But bids from the floor of Christie's Glasgow auction rooms reached only 55,000 when the hammer went down.

Zdjęcie: Kariera zawodnicza George’a Cohena została zakończona przez poważną kontuzję kolana w wieku zaledwie 29 lat

Rozpoczął swój pobyt na Craven Cottage jako członek personelu naziemnego, ale szybko wyrobił sobie markę w pierwszej drużynie, z debiutem przeciwko Liverpoolowi w marcu 1957 roku, w wieku zaledwie 17 lat.

Fulham opisało Cohena jako „obdarzonego wspaniałym tempem”, dodając: „Stał się jednym z pierwszych atakujących obrońców, nadając ton temu, jak często gra się dziś w piłkę nożną”.

Jego imponujące występy przyniosły mu debiut w reprezentacji Anglii w maju 1964 roku podczas wygranej 2-1 nad Urugwajem na Wembley.

Cohen ugruntował swoją pozycję jako pierwszy wybrany prawy obrońca w swoim kraju i zagrał w każdej minucie zwycięskiej kampanii Anglii na Mistrzostwach Świata w 1966 roku, w tym przez wszystkie 120 minut w wygranym 4-2 nad Niemcami finale, w którym był wicekapitanem.

Cohen został zmuszony do przejścia na emeryturę w wieku 29 lat z powodu kontuzji kolana i po pracy jako trener z młodzieżową stroną Fulham i Anglią U23s, przeszedł do pracy w sektorach nieruchomości i budownictwa.

Jego wkład w Fulham został uznany w 2016 roku, kiedy ogłosili, że zlecono wykonanie pomnika go na Craven Cottage, z odsłonięciem w październiku tego roku.

Cohen powiedział wtedy: „Uważam, że to absolutnie wspaniałe, że nawet pomyśleli, że byłem godny (pomnika), zwłaszcza że było to obok Johnny’ego Haynesa, największego nazwiska w historii Fulham.

„Być obok niego, to było raczej niewiarygodne. Wspaniale było pomyśleć, że nie tylko klub, ale i kibice chcieli postawić tam mój pomnik.”

Cohen był także działaczem i fundraiserem na rzecz badań nad rakiem, który odebrał życie jego koledze z drużyny z 1966 roku i kapitanowi Bobby’emu Moore’owi, oraz nad demencją, która, dotknęła wielu z drużyny w ich późniejszych latach.

Cohen powiedział w 2017 roku, że po śmierci odda swój mózg do badań naukowych.

Ale to za swoją pracę na boisku piłkarskim Cohen jest najczęściej pamiętany, z legendarnym skrzydłowym Manchesteru United i Irlandii Północnej George’em Bestem nazywającym go, „Najlepszym full-backiem, przeciwko któremu kiedykolwiek grałem.”

W 2000 roku Cohen został nagrodzony MBE za zasługi dla piłki nożnej wraz z czterema kolegami z drużyny z 1966 roku: Roger Hunt, Alan Ball, Ray Wilson i Nobby Stiles.

„Jesteśmy bardzo smutni, słysząc wiadomość o śmierci George’a Cohena dzisiaj”, powiedział przewodniczący FA Debbie Hewitt, z organem zarządzającym mówiącym, że Anglia odda hołd mu na Wembley, kiedy zagrają z Ukrainą w kwalifikacjach do Mistrzostw Europy w niedzielę 26 marca.

Sir Geoff Hurst, który strzelił hat-tricka w zwycięstwie Anglii w finale Pucharu Świata, powiedział: „Bardzo smutno słyszeć, że mój przyjaciel i kolega z drużyny Anglii George Cohen zmarł.

„Wszyscy, bez wyjątku, zawsze mówili, że George był takim uroczym człowiekiem. Będzie go smutno brakowało.”

Gary Lineker dodał: „Przykro słyszeć, że George Cohen zmarł. Odchodzi od nas kolejny z bohaterów zwycięskiej drużyny z Mistrzostw Świata ’66. Zawsze będzie miał piłkarską nieśmiertelność. RIP George.”

Podsumowując jego wpływ na klub, Fulham powiedział: „Tylko Johnny Haynes, Eddie Lowe i Les Barrett rozegrali dla nas więcej spotkań niż George. On jest, po prostu, Fulham royalty.

„Wszystkie nasze myśli są z Daphne, jego ukochaną żoną ponad 60 lat, synami Anthony i Andrew, wnukami i dalszą rodziną, a także wieloma, wieloma przyjaciółmi George’a.”

Szef Fulham Marco Silva również oddał hołd Cohenowi, mówiąc: „To ogromna strata dla nas jako rodziny Fulham, jako klubu piłkarskiego i dla angielskiego futbolu. Smutny dzień dla nas wszystkich. Chcę wysłać wszystkie nasze kondolencje jego rodzinie i wszystkie nasze myśli są teraz z nimi.

„Jego kariera jest jedną z największych historii tego klubu piłkarskiego, to niewiarygodna liczba gier, które rozegrał [dla Fulham]. One mówią same za siebie. Wiem, co reprezentuje dla klubu, był naprawdę ważną osobą – nie tylko kiedy grał, ale także po tym.”

„Chciałbym, żeby Cohen grał teraz – nikt nie zająłby jego miejsca”

Były kolega Cohena z reprezentacji Anglii i Fulham, Alan Mullery, zastanawiał się nad jego wpływem zarówno podczas, jak i po zakończeniu dni gry, oddając hołd „właściwemu dżentelmenowi” i „najwyższemu sportowcowi”.

„W dzisiejszych czasach masz dość szybkich zawodników grających w obronie, ale w czasach, kiedy graliśmy, było bardzo niewielu, których George nie mógł całkowicie wyprzedzić. Był doskonałym sportowcem.

„W tamtych czasach nie było takich graczy jak George. Na dystansie 100 jardów, pokonałby każdego. Na dystansie 15 jardów, pokonałby każdego. Jeśli atakował ludzi, uderzał ich i to mocno.

„Zrobił połowę mojego biegania! Był w górę i w dół jak jo-jo. To dlatego dostał się do reprezentacji Anglii i wygrał Puchar Świata. He’d bombardować w górę iw dół, że linia i być przekraczania piłki z pozycji full-back.

„Życzyłem, że będziemy go zobaczyć dzisiaj, ponieważ nikt nie zająłby jego miejsce.”

Oprócz kontynuowania udanej kariery biznesowej, Cohen również powrócił do Fulham jako ambasador i gospodarz meczu po jego dni gry, z Mullery mówiąc: „Wszyscy to docenili. Zdobył medal mistrzostw świata. Szkoda tylko, że sam tego nie zrobiłem.

„Fulham musi być bardzo wdzięczne, że George był tam tydzień po tygodniu. Nie sądzę, by ktokolwiek inny to zrobił.”

Śmierć Cohena następuje po odejściu wielu jego kolegów z drużyny z 1966 roku w ostatnich latach, w tym Jacka Charltona, Nobby’ego Stilesa i Jimmy’ego Greavesa.

„To taki smutny czas”, powiedział Mullery. „Kiedy myślę o drużynie, która wygrała Puchar Świata w ’66, pozostało ich tylko dwóch, niech ich błogosławi. To będzie bardzo trudne, aby dostać się do strony Anglii w górę w niebie.

„George nigdy nie zostanie zapomniany. Wszyscy znali George’a Cohena, a on znał wszystkich. Był najlepszym profesjonalnym piłkarzem.”

Cohen był „największym prawym obrońcą” Anglii

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Martin Tyler złożył hołd zdobywcy Pucharu Świata George’owi Cohenowi, który zmarł w wieku 83 lat

Komentator Sky Sports Martin Tyler podkreślił, jak kluczowy był Cohen dla sukcesu Anglii na Mistrzostwach Świata, mówiąc: „Był tak ważny dla tego, jak Anglia grała w tym Pucharze Świata, ponieważ na początku turnieju Alf Ramsey zrobił próbę gry ze skrzydłowymi i trzymał full-backów z tyłu, ale potem wrócił do innej formacji, która sprawiła, że full-backi były naprawdę ważne z punktu widzenia ataku.

„Jak powiedział Ramsey, był największym prawym obrońcą Anglii.”

Podczas swojej kariery gracza, Tyler był trenowany przez Cohena po wcześniejszej emeryturze zwycięzcy Pucharu Świata i ujawnił niektóre z rad, które przekazał.

„Klub, dla którego grałem w południowo-zachodnim Londynie, miał połączenie z Fulham i ówczesny trener przyprowadził George’a”, wyjaśnił Tyler. „To było tylko pięć lub sześć lat po tym, jak Anglia zdobyła Puchar Świata.

„Dał mi kilka bardzo dobrych rad, z których część przekazuję teraz. George powiedział mi: 'Traktuj piłkę jak osobę, którą najbardziej kochasz w swoim życiu. Kochaj piłkę, a wtedy będziesz w stanie grać.

„To bardzo smutne i chciałbym przekazać moje wyrazy współczucia Daphne i rodzinie, a także Fulham. Był tam zawsze, gdy jechaliśmy do Fulham jako ambasador i doskonale nadawał się do tej roli. To, co widziałeś, było tym, co od niego dostałeś i był świetnym facetem, z którym można było powspominać.