Zawieszono grę w Tour Championship, gdy Scottie Scheffler utrzymuje się na prowadzeniu, Hideki olśniewa, a JT musi wrócić po 2-footera

ATLANTA – Scottie Scheffler będzie musiał pracować w nadgodzinach, jeśli chce wygrać Tour Championship i FedEx Cup w niedzielę.

To dlatego, że gra została zawieszona, gdy tylko 15 z 29 graczy na polu ukończyło trzecią rundę w East Lake Golf Club w sobotę. Scheffler trafił swój tee shot na 13 w prawy rough, zanim gra została zawieszona po raz drugi tego popołudnia z powodu błyskawic w okolicy o 18:36, a później odwołana na cały dzień. Oczekuje się, że gra zostanie wznowiona o 9:45 ET, a finałowa runda rozpocznie się o 11:15.

Podczas gdy nieco ponad połowa graczy zakończyła swoje rundy w sobotę i może się wyspać, Justin Thomas nie miał tyle szczęścia. Musiał wstać i wrócić na pole, aby uderzyć 2-stopowy birdie putt i zakończyć swoją trzecią rundę. Jego wysiłek eagle na 18 z 34 stóp został uderzony tuż po tym, jak zabrzmiał klakson. Jeśli uda mu się to zrobić, uzyska wynik 7-under 63.

Kiedy gra została zawieszona, Scheffler nadal miał 19 under w turnieju, ale jego dwustopniowa przewaga została zredukowana o połowę przez Xandera Schauffele. Południowokoreański Sungjae Im był 4 under na 14 dołkach i trzy uderzenia z powrotem na prowadzeniu.

Scheffler utknął w neutralności

Scottie Scheffler nie ruszył się nigdzie w dniu przeprowadzki. Zrobił par na pierwszych siedmiu dołkach, rozciągając swój ciąg par do 13 dołków datowanych na piątkową drugą rundę. W końcu złamał pieczęć birdie na dołku nr 8, uderzając z bunkra w fairway’u na wysokość 12 stóp i wbijając putt.

„Niewielu facetów może wyciągnąć ten strzał, a następnie podążać za nim z puttem… to było tak ważne dla Schefflera, aby zrobić birdie dzisiaj przed bogey’em”, powiedział Paul Azinger z NBC.

Scheffler wbił swój tee shot na par-3 11th w greenside bunker i nie zdołał się podnieść i zejść, co spowodowało jego pierwszego bogeya od 38 dołków. W momencie przerwania gry, był nawet na plusie i miał 19 punktów w całym turnieju.

„Nie grałem najlepiej, ale jakoś się trzymałem” – powiedział Scheffler. Chciałem dać sobie kilka szans na koniec, ale wtedy rozległ się klakson.

Azinger zauważył, że Scheffler nie miał swoich najlepszych zagrań. „Można to stwierdzić po sposobie w jaki się nosi. On po prostu próbuje się trzymać. Po prostu nie jest w pełni sił,” powiedział. „Kilka trudnych klinów dla faceta, który zwykle, to jego siła. On po prostu wisi tam dzisiaj, próbując coś wymyślić.”

Schauffele wywierający presję

2022 Tour Championship

2022 Tour Championship

Xander Schauffele tees off na 2. dołku podczas trzeciej rundy turnieju golfowego TOUR Championship. Mandatory Credit: Adam Hagy-USA TODAY Sports

Dzięki birdie na dołkach nr 2 i 3 w sobotę, Schauffele objął część prowadzenia i zniwelował deficyt 4 uderzeń na początku turnieju w tabeli liderów punktacji staged, który w pewnym momencie drugiej rundy urósł do 8 uderzeń.

Ale jego udział w prowadzeniu szybko wyparował. Schauffele, który miał tylko dwa bogeys w pierwszych 39 dołkach, zrobił dwa z rzędu na czwartym i piątym. Ale nie tracił czasu na powrót do birdie busa z dwoma kolejnymi kółkami na dołkach nr 6 i 7.

Na tym ostatnim, Schauffele wachlował swoim tee shotem w drzewa, ale zrobił sprytny powrót, by znaleźć green.

„Otwarcia w drzewach dla tego faceta są jak kocimiętka”, powiedział Roger Maltbie z NBC.

Na dobrą sprawę, Schauffele zakopał 33-stopowy birdie putt. Oddał uderzenie na polu nr 11, kiedy podążył za Schefflerem do lewego greenside bunker i nie był w stanie uratować par.

Z sześcioma dołkami do rozegrania w trzeciej rundzie, Schauffele jest 18 under i wyprzedza o jedno uderzenie, starając się o swoje czwarte zwycięstwo w sezonie i pierwszy tytuł FedEx Cup.

Klinika uderzania piłki Hidekiego Matsuyamy

Japończyk Hideki Matsuyama zanotował najniższą rundę dnia wśród finiszujących, zaliczając osiem birdie i jednego bogey’a w drodze do podpisania 7-under 63.

Matsuyama stawiał na klinikę uderzania piłki, zajmując pierwsze miejsce w Strokes Gained: Tee-to-Green (3.462) i drugie w SG: Approach the Green (+2.804). Matsuyama rozpoczął tydzień z wynikiem 2 under w punktacji staggered-start i nie pomógł swoim szansom otwierając turniej z wynikiem 70. Wziął 32 putty w rundzie otwierającej i stracił więcej niż uderzenie do pola w czwartek. W ostatnich dwóch rundach miał pozytywny SG: Putting.

W sobotę Matsuyama zaliczył cztery birdie na pierwszej dziewiątce, po czym popełnił bogey’a na 10. pozycji. Odbił się, robiąc birdie na nr 11, kolejnego na 13 th i kończąc rundę z kolejnymi birdie. Matsuyama poprawił swój wynik na 13 under w turnieju i był na dziewiątym miejscu, kiedy gra została zawieszona.

East Lake dostaje lanie

Par to 70 w East Lake Golf Club, ale to raczej 67, ponieważ 29 najlepszych graczy na polu przeżuwało go w sobotę przed zawieszeniem gry. Z 15 rund ukończonych w sobotę, tylko jeden gracz nie zdołał złamać par. Biedny Corey Conners zapisał na swoim koncie 71 punktów, ale nie będzie zbyt biedny, jeśli pozostanie na ostatnim miejscu – to wciąż daje 500 000 dolarów.

Średnia punktacji z 15 zakończonych rund wyniosła 67,33, co jest na dobrej drodze do bycia najniższą średnią pojedynczej rundy w Tour Championship. Pobiłaby ona wynik 67,5 w pierwszej rundzie turnieju w 2007 roku.

Historia pojawiła się pierwotnie na GolfWeek