Zakaria może być kimś więcej niż tylko prowizorką Chelsea

Podpisanie przez Chelsea w deadline day Denisa Zakarii spotkało się ze stosunkowo niewielkim zainteresowaniem. Jako umowa pożyczki z opcją, jest to niskie ryzyko z niskimi oczekiwaniami – ludzie pamiętają niezadowalający sezon Saula Nigueza. Jednak błędem byłoby niedocenianie Zakarii.

Ten artykuł został opublikowany po raz pierwszy przed przełożeniem meczu po śmierci Królowej.

Chociaż jest to prawdopodobnie krótkoterminowa poprawka dla Chelsea przed realizacją większych celów w środku pola następnego lata, ci, którzy uważnie śledzili karierę zawodnika, nie byliby zaskoczeni, gdyby był on w stanie wykorzystać tę okazję do zaimponowania w Premier League.

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej przystępny odtwarzacz wideo

FREE TO WATCH: Najważniejsze momenty z wygranej Chelsea z West Hamem w Premier League

Postępy Zakarii zatrzymały się, ale szwajcarski internacjonał ma dopiero 25 lat. Przed krótkim pobytem w Juventusie, przed kontuzjami w Borussia Monchengladbach, był jednym z najbardziej obiecujących talentów środkowych pomocników w Europie. Liverpool zachował zainteresowanie tego lata.

Adam Owen był częścią zespołu trenerskiego w Servette, kiedy Zakaria po raz pierwszy się przebił. „Już wtedy był wyróżniającym się zawodnikiem”, Owen mówi Sky Sports. „Kevin Cooper był menedżerem, który dał mu debiut w wieku 17 lat. Wszedł na boisko i to było to. Od tego momentu był w drużynie.”

Talent był trudny do przeoczenia. „Myślę, że wszyscy wiedzieli o tym przez całą akademię. Frustracja początkowo polegała na tym, że czuł, że powinien grać jeszcze wcześniej niż był. Trzymaliśmy go z powrotem tylko dlatego, że czas musiał być odpowiedni.”

Switzerland's Denis Zakaria, left, fights for the ball against Hungary's David Markvart during the 2018 World Cup group B qualification soccer match between Switzerland and Hungary in the St. Jakob-Park stadium in Basel, Switzerland, on Saturday, Oct. 7, 2017.

Image: Denis Zakaria umiejętność prowadzenia piłki z połowy boiska jest przydatnym atutem

Owen i Zakaria porozumiewali się raczej po francusku niż po angielsku, a on sam wspomina „świetnego chłopaka”, z którym chciałby pracować dłużej. „Odszedł, bo klub popadł w kłopoty finansowe i trafił do Young Boys” Stamtąd jego kariera eksplodowała.

„Fizycznie, już wtedy był absolutną maszyną. Dobry w posługiwaniu się piłką. Nie dziwi mnie, że tak dobrze sobie poradził. Potrafi prowadzić piłkę, przyzwoity w obronie, solidny. Jako nastolatek miał wszystkie te cechy. Prawdopodobnie przypomina Patricka Vieirę.”

Bayern's James Rodriguez (R) and Gladbach's Denis Zakaria vie for the ball during the German Bundesliga soccer match between Borussia Moenchengladbach and Bayern Munich at the Borussia Park in Moenchengladbach, Germany, 25 November 2017.

Image: Denis Zakaria to zawodnik, który potrafi rozbijać grę w środku boiska

Te porównania do Vieiry pojawiały się przez całą jego karierę i mają sens – długie kończyny i duży rozkrok mogą być uderzające, gdy jest w pełnym biegu. Ale pojawiły się też inne nazwiska. Legenda Gladbach, Lothar Matthaus, porównał go kiedyś do Toniego Kroosa.

W prawdzie podania Zakarii są raczej bezpieczne niż spektakularne, ale w zeszłym sezonie był jednym z zaledwie siedmiu zawodników w Bundeslidze, których celność podań przekraczała 90 procent. Potrafi też rozbijać grę swoimi przechwytami i chronić obronę.

Denis Zakaria's defensive action areas for Juventus

Fabian Otte jest trenerem bramkarzy w Gladbach i miał okazję z bliska zobaczyć te umiejętności z trybun. „To niewiarygodny gracz typu box-to-box, który jest niesamowity w wygrywaniu piłek w defensywie i ma wielką siłę w jeździe do przodu” – powiedział Otte w wywiadzie dla Sky Sports.

„Mogę powiedzieć o Zakim tylko wspaniałe rzeczy. Jest on bardzo skromną osobą. Miał dużą kontuzję jakiś czas temu, kiedy zderzył się z Yannem Sommerem, więc odszedłby wcześniej, gdyby był zdrowy i byłby transferem za 30 mln funtów z łatwością, gdyby jego kontrakt nie wygasł.

„Mam nadzieję, że będzie radził sobie niesamowicie, bo na to zasługuje.”

  • Tabela Premier League | Wyniki
  • Darmowe Premier League highlights

Ta kontuzja, do której odnosi się Otte, jest powodem, dla którego nie było więcej fanfar. Czy zawodnik, który nie był w stanie przekonać Juventusu o swojej wartości w 11 występach w Serie A, rzeczywiście może odegrać kluczową rolę w Premier League na Stamford Bridge?

Denis Zakaria's heatmap and passing sonar at Juventus

Owen jest teraz asystentem menedżera w Hibs, ale ma doktorat w dziedzinie sportu i nauki o ćwiczeniach oraz coachingu, po tym jak służył jako dyrektor wydajności w Rangers i trener fitness reprezentacji Walii. Wierzy, że dla Zakarii jest jeszcze czas, aby osiągnąć kolejny poziom.

„Jest wystarczająco młody, aby przez to przejść. Kluczem jest zawsze upewnienie się, że ma odpowiednią rehabilitację i właściwy trening. Rozwój wciąż jest na miejscu. Tylko dlatego, że jesteś seniorskim internacjonałem, wciąż może nastąpić progresja i rozwój zawodników.

„Musisz zaryzykować z kimś takim. Doświadczenie, które ma, poradziło sobie z wejściem na każdy poziom, na który się udał. Dla mnie, jeśli może wrócić do miejsca, w którym musi być fizycznie, nie mam wątpliwości, że może ponownie wejść na wyższy poziom.

„Potencjał dla niego, aby iść dalej i zrobić jeszcze więcej jest znaczący.”

Jeśli Zakaria może spełnić ten potencjał, wtedy Chelsea będzie miała pomocnika, który może być raczej czymś więcej niż tylko podpisaniem umowy na czas przerwy.