World Juniors: Perspektywy, które się rozwijały, perspektywy, które się zmagały

The World Juniors were dominated by Connor Bedard, the projected top pick of the 2023 NHL Draft, but there were plenty of other prospects who shined on the big stage. (Getty Images)

Mistrzostwa Świata Juniorów zostały zdominowane przez Connora Bedarda, przewidywany najlepszy wybór w drafcie NHL w 2023 roku, ale było wiele innych perspektyw, które zabłysły na dużej scenie. (Getty Images)

Kanada zdobyła złoto w dramatycznym stylu na Mistrzostwach Świata Juniorów 2023, kiedy to napastnik Arizona Coyotes, Dylan Guenther, zdobył bramkę w dogrywce, dzięki czemu Kanada wygrała z Czechami 3-2.

Turniej był wypełniony pamiętnymi występami, w tym kwalifikującego się do draftu Connora Bedarda, który poprowadził turniej w punktacji i został uznany za MVP. Niezatrudnieni bramkarze Adam Gajan (Słowacja, najlepszy bramkarz), Tomas Suchanek (Czechy, wybór All-Star) i Thomas Milic (Kanada, zdobywca złotego medalu) również zrobili wrażenie na skautach. W turnieju wystąpiła również garstka zawodników, którzy już rywalizują w NHL: Dylan Guenther, Brandt Clarke i Shane Wright, z których każdy miał momenty blasku.

Podczas gdy zawodnicy kwalifikujący się do draftu NHL oraz zawodnicy wypożyczeni z NHL często zdobywają najwięcej uwagi podczas Juniorów Światowych, turniej jest również okazją do oceny wcześniej wybranych prospektów NHL rywalizujących na wysokim poziomie. Mając to na uwadze, oto spojrzenie na pięć perspektyw NHL, które się wyróżniały i pięć perspektyw NHL, które walczyły na Mistrzostwach Świata Juniorów 2023.

Perspektywy, które się wyróżniały

Logan Cooley, USA (Arizona Coyotes)

Cooley był postrzegany jako podstawowy środkowy pierwszej szóstki w trakcie draftu do NHL 2022. Został wybrany All-Starem turnieju po zdobyciu 14 punktów w siedmiu meczach i pomógł USA zdobyć brązowy medal. Cooley, który został wybrany w trzeciej rundzie przez Arizona Coyotes, jest pewny, że będzie graczem „one-and-done” w NCAA, gdzie dominuje jako debiutant w Minnesocie, zdobywając 25 punktów w 19 meczach. Jego jazda na łyżwach nie wymaga wysiłku, a jego hokejowe IQ jest o krok przed przeciwnikami. Cooley był spektakularny dla Amerykanów podczas World Juniors i prawdopodobnie był najlepszym napastnikiem z NHL podczas turnieju.

David Jiricek, Czechy (Columbus Blue Jackets)

Czeska niebieska linia była kamieniem węgielnym ich srebrnego medalu, a żaden z graczy nie miał większego wpływu niż szósty w kolejności wybór z 2022 roku David Jiricek. W turnieju zdobył 20 punktów w 19 meczach AHL z Cleveland Monsters, co jest niespotykane dla początkującego obrońcy. Podczas World Juniors zdobywał punkt na mecz i został uznany za najlepszego obrońcę turnieju. Jiricek, który w tym sezonie zadebiutował już w NHL, może być skazany na więcej czasu w Blue Jackets. Jego przeciwnicy na World Juniors nie byli w stanie powstrzymać fizycznego bluelinera, a jego gra sprawia, że Columbus może być cierpliwy, zamiast sprowadzić Jiricka na stałe do NHL.

Logan Stankoven, Kanada (Dallas Stars)

Stankoven był drugim wiodącym strzelcem Kanady, ale nie tylko jego playmaking i umiejętności gry na krążku robiły wrażenie, ale także reszta jego gry. Stankoven prowadził grę Kanadyjczyków, wygrywając niewiarygodne 65,62% swoich prób zmierzenia się z piłką podczas turnieju. Mierzący 5 stóp i 8 cm kapitan drużyny WHL Kamloops Blazers został wybrany w drugiej rundzie, 47. rundzie wyborów, przez Dallas Stars w 2021 roku i zaczyna wyglądać jak jeden z największych faworytów w swojej klasie rozgrywkowej.

Ludvig Jansson, Szwecja (Florida Panthers)

Wybrany w czwartej rundzie w 2022 roku, Jansson był jednym z zaskakujących graczy turnieju. Jansson nie osiągnął w tym roku wielkich liczb w zespole Sodertalje w Allsvenskan, ale zdobył 10 punktów w siedmiu meczach i zrównał się w klasyfikacji strzelców z pierwszorundowym wyborem San Jose Sharks Filipem Bystedtem. Mierzący 6 stóp Bytedt również zasługuje na pochwałę, ale Jansson, który został uznany za All-Star turnieju, skradł show dla Szwecji. Kibice Florida Panthers mają nadzieję, że to nie był jednorazowy przypadek, i że sztab szkoleniowy organizacji zdobył dla klubu pierwszorundową zdobycz.

Joshua Roy, Kanada (Montreal Canadiens)

Królujący w QMJHL lider strzelców już wcześniej był uważany za zdobycz dla Montreal Canadiens, którzy wybrali go w piątej rundzie, 150. w 2021 roku. Po zdobyciu złota z Kanadą latem, zdobywając więcej niż punkt na mecz, Roy przeniósł swoją grę na wyższy poziom, tym razem notując 11 punktów w siedmiu meczach. Nie tylko suma punktów robiła wrażenie, ale również sposób, w jaki Roy zdobywał swoje punkty. Wygrywał bitwy na tablicach, był pierwszy przy straconym krążku i generował przewroty, aby zmienić posiadanie, zanim stworzył atak. Ciekawie będzie zobaczyć, czy Roy będzie w stanie przeskoczyć bezpośrednio do NHL w przyszłym sezonie… ponieważ udowadnia, że zasługuje na taką szansę.

Wyróżnienia: Jiri Kulich (Czechy / Buffalo Sabres), Jimmy Snuggerud (USA / St. Louis Blues)

Perspektywy, które walczyły

Jonathan Lekkerimaki, Szwecja (Vancouver Canucks)

Trudno wytłumaczyć, jak słabo poszły Światowe Juniory dla 15. wyboru Vancouver Canucks z 2022 roku. To było przedłużenie jego regresu w Allsvenskan, ale widząc Lekkerimakiego jako 13. napastnika Szwecji w grach eliminacyjnych, wszystko weszło na inny poziom. W meczu o brązowy medal, kiedy trzeba było wykonać karę główną, to właśnie Lekkerimaki został wysłany przez Szwedów do boksu. Ma on umiejętności, ale nie był skuteczny nie tylko w produkcji, ale także w grze poza krążkiem. Przed fanami jest jeszcze długa droga do paniki, ale w organizacji Canucks powinny pojawić się obawy.

Brad Lambert, Finlandia (Winnipeg Jets)

Jeden z najbardziej polaryzujących prospektów NHL na tej planecie, Lambert nadal myli spojrzenia. Pod względem umiejętności Lambert jest dynamiczny, prezentując elitarne zdolności. Zastosowanie tych umiejętności w sytuacjach meczowych to już inna sprawa. Jako 30. wybór w 2022 roku, niektórzy widzieli Lamberta w pierwszej piątce, gdy rozpoczynał swój sezon. Jednak w ciągu ostatniego roku jego notowania wciąż spadały, a po zdobyciu tylko trzech punktów w pierwszych 14 meczach w AHL’s Manitoba Moose w tym sezonie i zarejestrowaniu tylko jednego punktu w pięciu meczach dla Finlandii na Mistrzostwach Świata Juniorów, czerwone flagi są latające. Jest zbyt wcześnie, aby nazwać tego 19-latka o wysokich umiejętnościach bustem, ale pracownicy Winnipeg Jets z pewnością pocą się nad swoim wyborem.

Benjamin Gaudreau, Kanada (San Jose Sharks)

Okazało się, że Gaudreau zmierzył się z doskonałą drużyną z Czech w przegranym turnieju otwierającym Kanadę, ale to nie usprawiedliwia straconej szansy. Gaudreau w dwóch występach zaliczył 3.38 GAA i .828 save percentage i stracił swoją strefę na rzecz undrafted Thomasa Milica. Wybrany w trzeciej rundzie w 2021 roku, Gaudreau miał szansę udowodnić, że jego przeciętne wyniki z OHL’s Sarnia Sting nie świadczą o jego potencjale, ale fani Sharks bez wątpienia będą kwestionować wybór Gaudreau, zwłaszcza po jego zmaganiach na Mistrzostwach Świata.

Fabian Lysell, Szwecja, (Boston Bruins)

Powiedzieć, że ten turniej zmniejszył wartość Lysella w organizacji Boston Bruins byłoby przesadą. W AHL z Providence, ma 19 punktów w 20 meczach. Jednak wejście na turniej jako pełnoprawny gracz AHL, który był 21. wyborem w 2021 roku, i rywalizacja w drużynie, która awansowała do meczu o brązowy medal, gdzie przegrała 8-7, nie rejestrując przy tym ani jednego punktu w siedmiu meczach, jest zaskakujące. Lysell grał minuty w trzeciej i czwartej linii podczas turnieju, zarządzając tylko dziewięcioma strzałami na bramkę. Bostończycy prawdopodobnie żałują, że nie zatrzymali swojego ulubionego prospekta w AHL, ponieważ Mistrzostwa Świata 2023 były dla Lysella zabójcą pewności siebie. Ciekawie będzie zobaczyć jak zareaguje w drugiej połowie sezonu AHL.

Więcej z Yahoo Sports