Wojna na słowa trwa, gdy szef DP World Tour Keith Pelley odpiera ataki graczy LIV Golf grożąc pozwem sądowym

Szef DP World Tour Keith Pelley nie przyjął uprzejmie groźby potencjalnego pozwu sądowego wniesionego przez graczy LIV Golf przeciwko jego organizacji.

W piątek, Pelley odpowiedział na list, który on i inni członkowie zarządu otrzymali na początku tego tygodnia od 16 graczy, którzy grają w upstart, wspieranej przez Arabię Saudyjską lidze golfowej, która zakłóca światowy porządek profesjonalnego golfa.

Po raz pierwszy zgłoszone przez The Daily Telegraph, 16 graczy zagroziło pozwem sądowym przeciwko DP World Tour za kary wymierzone za dołączenie do upstart rywalizującej ligi. 16 graczy, w tym Lee Westwood i Ian Poulter, otrzymało zakaz gry w przyszłotygodniowym Genesis Scottish Open, który jest współsankcjonowany przez PGA Tour (PGA Tour bezterminowo zawiesiła członków, którzy dołączyli do ligi). Grzywny w wysokości 100 000 funtów zostały wręczone każdemu z graczy, a ponadto nie kwalifikują się oni do trzech nadchodzących turniejów.

Gracze otrzymali swoje kary po tym, jak w zeszłym miesiącu w Londynie rozegrano pierwsze wydarzenie z cyklu LIV Golf Invitational Series. Gracze, którzy zadebiutowali w tym tygodniu w drugim wydarzeniu w Portland, Oregon, również zostaną ukarani.

List powiedział, że będą podjęte działania prawne przeciwko DP World Tour, jeśli sankcje nie zostaną zniesione do dzisiaj.

Pelley dał swoją odpowiedź w bąblującej ripoście.

„Przed dołączeniem do LIV Golf, gracze wiedzieli, że będą konsekwencje, jeśli wybiorą pieniądze nad rywalizację”, powiedział Pelley w komunikacie. „Wielu z nich w tamtym czasie rozumiało i akceptowało to. Rzeczywiście, jak powiedział jeden gracz wymieniony w liście w wywiadzie dla mediów na początku tego roku, 'Jeśli mi zabronią, to mi zabronią.’ Nie jest wiarygodne, że niektórzy są teraz zaskoczeni działaniami, które podjęliśmy.

„List twierdzi, że ci gracze 'głęboko dbają’ o DP World Tour. Analiza statystyk uczestnictwa w naszym Tour w ostatnich latach kilku z wymienionych czołowych graczy sugeruje co innego. Szczególnie jeden z graczy wymienionych w notatce rozegrał tylko sześć imprez z serii Rolex w ciągu ostatnich pięciu lat. Inny – tylko cztery. Chciałbym, aby wielu z nich było tak chętnych do gry w naszym Tour wtedy, jak wydają się być teraz, na podstawie faktu, że albo zrezygnowali z członkostwa w PGA Tour, albo, jeśli nadal są członkami, zostali zawieszeni na czas nieokreślony.

„Ponadto, biorąc pod uwagę, jak głęboko ci gracze mówią, że zależy im na DP World Tour, być może niektórzy z nich mogliby zagrać w tym tygodniu w Irlandii, wspierając naszego nowego sponsora tytularnego, w szczególności jednego gracza, który dał nam podpisane zobowiązanie do gry na Mount Juliet.”

Część listu od 16 graczy LIV Golf czytamy, że intencją tego listu nie jest dalsze dzielenie nas: „Zamiast poświęcać nasz czas, energię, zasoby finansowe i skupiać się na odwołaniach, nakazach i pozwach sądowych, chcielibyśmy błagać was, opiekunów DP World Tour, o ponowne rozważenie waszych ostatnich kar i sankcji, a zamiast tego skupić naszą energię na wykuwaniu ścieżki naprzód, która jest lepsza dla członków DP World Tour i gry w golfa.”

Pelley powiedział, że DP World Tour skupia się na przyszłości, która obejmuje strategiczny sojusz z PGA Tour.

„DP World Tour jest tętniącym życiem, niezależnym i globalnym Tour z rosnącym i gwarantowanym wzrostem funduszu nagród w ciągu najbliższych pięciu lat. Mamy fantastyczne turnieje w ciągu całego roku, w tym wiele wspaniałych krajowych Opens, wszystkie rozgrywane przed ogromnymi tłumami, co doskonale ilustruje tegotygodniowy Horizon Irish Open” – powiedział Pelley. „Wreszcie, nie byłoby właściwe dla mnie, aby komentować wszelkie potencjalne sprawy prawne. Powtórzę tylko, że nasz Regulamin dla Członków, który obowiązuje od ponad 30 lat, został zaakceptowany przez wszystkich graczy, ma na celu ochronę wszystkich naszych członków, a my wykorzystamy go do podjęcia wszelkich niezbędnych kroków w celu ochrony ich interesów.

„Sankcje dla tych członków, którzy świadomie złamali nasze zasady grając w Centurion Club bez zwolnienia są proporcjonalne, sprawiedliwe i, jak sądzę, uznane za konieczne przez większość naszych członków.”