WNBA free agency 2023: Candace Parker planuje dołączyć do już naładowanych Aces, łączy się z Chelsea Gray

Yahoo Sports Staff

Jeszcze zanim oficjalnie rozpoczęła się wolna agentura WNBA, pojawiło się kilka zmieniających krajobraz transakcji – rzadkich dla ligi styczniowych transakcji. Teraz, przy jeszcze większej zgłoszonej aktywności, umowy mogą stać się oficjalne i zostać podpisane. Pułap wynagrodzeń na 2023 rok wynosi 1 420 500 dolarów, według Her Hoop Stats. Zespoły muszą mieć co najmniej 11 zawodników, a maksymalnie 12. Supermax wynosi 234,936$, według Her Hoop Stats. Maksimum to $202,154, a minimum dla zawodniczek z zerowym do dwóch lat stażu to $62,285, a dla trzech lub więcej lat to $74,305.

Szósta Zawodniczka Roku Brionna Jones wraca do Sun

Connecticut Sun ogłosiło w poniedziałek, że Brionna Jones podpisała jednoroczną umowę z drużyną po tym, jak w zeszłym miesiącu zwinęli ją po handlu Jonquel Jones do New York Liberty. Brionna Jones jest dwukrotną All-Star i zdobyła nagrodę Sixth Player of the Year w zeszłym sezonie.

Oznaczenie core pozwoliło Słońcom zaoferować jej supermaksowe wynagrodzenie, choć warunki umowy nie zostały ujawnione. Warto zauważyć, że Jones wybrała jednoroczną ofertę zamiast dłuższej umowy z Sun. Klauzula priorytetów WNBA, która weszła w życie w tym sezonie, będzie bardziej wpływowa w 2024 roku, kiedy to gracze zostaną zawieszeni, jeśli zabraknie im otwarcia obozu treningowego.

Jones wchodzi w swój siódmy sezon w lidze, wszystkie z Słońcami, i miała sezon kariery w 2022 roku, średnio 13.8 punktów i 5.1 zbiórek na mecz z ławki, jak Słońca awansowały do Finałów WNBA.

Mercury handlują Diamond DeShields do Wings w 4-drużynowym porozumieniu ze Sky, Liberty

Dallas Wings robią splash, ponieważ pozyskali mistrzynię WNBA Diamond DeShields z Phoenix Mercury w 4-drużynowym porozumieniu z Chicago Sky i New York Liberty, zespoły ogłosiły w sobotę.

Sky otrzymują guard Marinę Mabrey poprzez sign-and-trade, podczas gdy Mercury otrzymują forward Michaela Onyenwere. Ponadto w umowie: Wings otrzymują od Sky picki draftu (wybór nr 5 w 2023 roku, pierwszorundowy w 2024 roku oraz wymiana na pierwszorundowy pick z 2025 roku); Sky otrzymują drugorundowy pick z 2024 roku; Mercury otrzymują trzeciorundowy pick Sky z 2024 roku oraz drugorundowy pick z 2025 roku; a Liberty otrzymują prawa do Leonie Fiebich, drugorundowy pick Sky z 2024 roku oraz wymianę na pierwszorundowy pick z Mercury z 2025 roku. Pełne szczegóły dotyczące handlu.

Courtney Vandersloot, Breanna Stewart dołączają do New York Liberty

Po tym jak Breanna Stewart ogłosiła, że wybrała Liberty, dołączając do Sabriny Ionescu i niedawno pozyskanej Jonquel Jones, Courtney Vandersloot powiedziała, że dołączy do super drużyny na największym rynku ligi. Cassandra Negley analizuje decyzję Stewart i jej znaczenie dla ligi.

Śledzenie transakcji WNBA

  • Los Angeles Sparks nabyli Dearica Hamby od Las Vegas Aces wraz z pierwszorundowym pickiem draftu z 2024 roku w zamian za wyłączne prawa do negocjacji z Amandą Zahui B. i drugorundowym pickiem z 2024 roku, drużyny ogłosiły to w styczniu. Hamby później odniosła się do handlu w poście na Instagramie, mówiąc, że Asy „dyskryminowały” jej ciążę i że została okłamana. WNBPA powiedziało, że zbada te zarzuty.

  • Los Angeles Sparks nabyli Jasmine Thomas i nr 10 ogólnego wyboru w drafcie WNBA 2023 od Connecticut Sun w zamian za Olivię Nelson-Ododę, Jasmine Walker i zastrzeżone prawa do Kianny Smith, drużyny ogłosiły.

  • Słońca przehandlowały także Jonquel Jones, czterokrotną All-Star i MVP 2021 roku, do New York Liberty jako część trzyzespołowej transakcji, w której znalazły się także Dallas Wings. Liberty otrzymało również Kaylę Thornton od Skrzydeł. Słońca otrzymały Rebeccę Allen i nr 6 ogólny pick draftu od Liberty oraz Tyashę Harris od Skrzydeł. Skrzydła otrzymały Natashę Howard i Crystal Dangerfield od Liberty.

  • Atlanta Dream nabyła Allishę Gray od Dallas Wings w transakcji, która zawiera pick w drafcie, drużyny ogłosiły. Dream pozyskali również Danielle Robinson z Indiana Fever w zamian za Kristy Wallace, drużyny ogłosiły.

Tracking WNBA free agency deals

Nneka Ogwumike

Nneka Ogwumike zostaje w Sparks. (Photo by Jevone Moore/Icon Sportswire via Getty Images)