Włochy w formie z Pucharu Świata, pokonują Japonię

CUNEO- Mecz testowy, ten rozegrany dziś wieczorem w Cuneo, który pokazał jak reprezentacja De Giorgiego jest już gotowa do debiutu w Mistrzostwach Świata, które rozpoczną się 26 sierpnia przyszłego roku. Azzurri pokonali Japonię 3-1 (25-20; 23-25; 25-16; 25-20) na zakończenie meczu, który pokazał ich dobrą kondycję kolektywu. Zaaranżowane przez Giannelliego Włochy zaczęły mocno, wygrywając pierwszego seta, potem doznały comebacku Japończyków w drugiej części, a następnie włączyły wysoki bieg, prezentując spektakl na najwyższym poziomie, w którym Michieletto i Lavia (MVP meczu) robili wielkie rzeczy w ataku, ale byli dobrze wspierani przez wszystkich, którzy weszli na boisko, w tym powracającego środkowego Russo, rozmieszczonego przez całą drugą połowę meczu w miejsce Galassiego, gotowego postawić De Giorgiego w trudnej sytuacji w kolejnych wyborach.

Na ten ostatni przed mundialem mecz De Giorgi dokonał kilku zmian w porównaniu do meczu ze Stanami Zjednoczonymi, z Giannellim na pozycji setera, Pinalim na drugiej, Lavią i Michieletto na pozycji setera, Galassim i Anzanim na środku oraz Balaso na libero.
Japonia wyszła na boisko z Sekitą na pozycji setera, Nishidą na drugiej, Otsuką i Takahashi Ran na pozycji setera, Murayamą i Yamauchim na środku oraz Yamamoto na libero.

W pierwszym secie chłopcy De Giorgiego przeżyli trudną fazę, która zmusiła ich do odzyskania częściowego -5 (12-7); ale od tego momentu byli dobrzy w zachowaniu jasności, szukając coraz bardziej płynnych manewrów w grze, i stopniowo, po osiągnięciu parytetu, zarządzali sytuacją do 25-20 po nieudanej pierwszej piłce setowej, która przyniosła im 1-0. W pierwszym secie dobre procenty w przyjęciu (79% pozytywnych) i ataku (56%).
Drugi set, podczas którego schemat zdawał się powtarzać z Japończykami na czele, a następnie dogoniony na 16-16. Właśnie wtedy jednak podopieczni Blaina ponownie wyszli na prowadzenie; przy stanie 18-16 na ich korzyść Russo zastąpili Galassi i Romanò Pinali. Giannelli i jego koledzy anulowali jednak trzy punkty setowe swoim przeciwnikom, doprowadzając do wyniku 24-23, ale w najlepszym momencie akcja ofensywna zarządzona w nie do końca oczywisty sposób przekreśliła nadzieje Włochów, pozwalając Azjatom na objęcie prowadzenia 25-23, co oczywiście zadekretowało parytet.
Trzeci set rozpoczął się jeszcze z Romanò i Russo na boisku, a Azzurri od razu okazali się żądni odkupienia. Giannelli i jego koledzy z drużyny cały czas kontrolowali sytuację, a dzięki dobrym działkom ofensywnym (68% w ataku), w tym ze środka, w końcu prowadzili 2-1 dzięki 25-16 po nieudanej pierwszej piłce setowej. We frakcji dobrze radzili sobie również przy ścianie (7).
Na początku czwartego seta De Giorgi dał minuty na korcie Scanferli w miejsce Balaso, ale motyw przewodni meczu nie zmienił się z Włochami ciągle idącymi do przodu i z CT wstawiającym wtedy Recine za Michieletto i Mosca za Russo. Ostatecznie Azzurri zakończyli dominację 25-20, zamykając mecz na swoją korzyść.

I PROTAGONISTI-

Daniele Lavia (Włochy)- ” To był dobry mecz przeciwko Japonii, która jest twardą drużyną, która uderza, odbiera i broni. Chcieliśmy zamknąć ten trójstronny mecz w najlepszy możliwy sposób i udało się. Dzisiaj byliśmy bardzo konkretni, przeciwko Stanom Zjednoczonym cierpieliśmy, spojrzeliśmy sobie w oczy, zrozumieliśmy, gdzie możemy się rozwijać i znaleźliśmy najlepsze warunki do gry. Mistrzostwa Świata? Myślmy mecz po meczu i zobaczymy, gdzie możemy się znaleźć”.

Roberto Russo (Włochy)- ” Jestem zadowolony z reakcji, jaką mieliśmy dzisiaj. Musimy znaleźć ciągłość, ale jesteśmy tam. Grupa jest fantastyczna, świetnie się tu bawimy. Nie przeszłam przez łatwy moment, ostatnie lato było skomplikowane, ale teraz to wszystko jest za mną.

IL TABELLINO-

WŁOCHY-JAPONIA 3-1 (25-20, 23-25, 25-16, 25-20)

WŁOCHY: Lavia 20, Galassi 3, Giannelli 3, Michieletto 15, Anzani 9, Pinali 5, Balaso (L). Sbertoli 1, Russo 10, Scanferla (L), Romanò 11, Recine 1, Mosca. Ne. Bottolo, Piccinelli (L). Wszyscy. De Giorgi

JAPAN: Ran 8, Yamauchi 7, Nishida 21, Otsuka 9, Murayama 8, Sekita 2, Yamamoto (L). Miyaura 2, Takanaschi K., Oya, Ogawa (L), Onodera, Ishikawa 1, Sato. Ne. Higuchi. All. Blain
SĘDZIOWIE: Venturi, Pasin

Czas trwania zestawu: 27′, 31′, 22′, 24′

Widzowie: 2800

Włochy: a 5 bs 17 mv 12 et 22

Japonia: a 3 bs 10 mv 4 et 20