Wielka Brytania i Irlandia składają ostateczną ofertę na Euro 2028 | 10 stadionów gospodarzy ujawnionych

Ostateczna oferta Wielkiej Brytanii i Irlandii na gospodarza Euro 2028 została złożona wraz z ujawnieniem 10 stadionów, które znalazły się na krótkiej liście.

Mecze miałyby odbywać się w Anglii na Wembley, Villa Park, Everton Stadium, Tottenham Hotspur Stadium, Etihad Stadium i St James’ Park, w Dublinie na Aviva Stadium, w Belfaście na Casement Park, w Glasgow na Hampden Park i Cardiff’s Principality Stadium.

Old Trafford, który ma drugą największą pojemność ze wszystkich stadionów piłkarskich w Anglii, został początkowo zaproponowany jako potencjalne miejsce, ale Manchester United zdecydował się wycofać z krótkiej listy po rozmowach z FA.

Manchester United's Old Trafford could host Euro 2028 matches

Zdjęcie: Manchester United’s Old Trafford nie będzie gospodarzem meczów Euro 2028 po rozmowach z FA

Klub powiedział w oświadczeniu w zeszłym tygodniu: „Manchester United z przyjemnością zgłosił Old Trafford jako potencjalnego gospodarza meczów UEFA Euro 2028 i był dumny z mocnych argumentów, które przedstawiliśmy.

„Jednak podczas dalszych rozmów z FA stało się jasne, że nie byliśmy w stanie zapewnić niezbędnej pewności co do dostępności Old Trafford ze względu na potencjalną przebudowę stadionu.”

 • Get Sky Sports | Download the Sky Sports App

Croke Park, największy stadion na wyspie Irlandia o pojemności 82,300, nie znalazł się wśród proponowanych miejsc gospodarzy, mimo że GAA stwierdziło w zeszłym roku, że „chętnie przeanalizuje” propozycje wykorzystania swoich terenów w ramach oferty. Aviva Stadium w Dublinie, na którym swoje mecze rozgrywa Republika Irlandii, znajduje się na krótkiej liście.

Jeden z obiektów GAA, Casement Park w Belfaście, został uwzględniony, jednak wciąż czeka na przebudowę, ponieważ od 2013 roku pozostaje nieaktywny i nie jest jasne, skąd będą pochodzić fundusze na budowę nowego stadionu. Z proponowaną pojemnością nieco ponad 34 000 miejsc, byłby to jedyny obiekt w Irlandii Północnej wystarczająco duży, aby gościć mecze fazy grupowej Euro 2028.

Host stadiums

 • Wembley Stadium (London)
 • Principality Stadium (Cardiff)
 • Tottenham Hotspur Stadium (London)
 • Etihad Stadium (Manchester)
 • Everton Stadium (Liverpool)
 • St James’ Park (Newcastle)
 • Villa Park (Birmingham)
 • Hampden Park (Glasgow)
 • Aviva Stadium (Dublin)
 • Casement Park (Belfast)

The UK & Irlandia złożyła ostateczną ofertę na organizację Euro 2028, „zobowiązując się do zapewnienia rekordowego turnieju z większą liczbą biletów niż kiedykolwiek wcześniej, aby rozwijać bardziej zróżnicowane i integracyjne rozgrywki”.

Mówi się, że dokumentacja przetargowa przedstawia „jasną i przekonującą wizję” turnieju, wykorzystując hasło: „Piłka nożna dla wszystkich. Futbol na dobre. Futbol dla przyszłości.”

Za najważniejsze priorytety uznano również zrównoważony rozwój i dobre praktyki zarządzania, w tym proponowany harmonogram meczów w celu zmniejszenia emisji oraz przestrzeganie zasad UEFA dotyczących praw człowieka podczas dużych imprez, aby zapewnić integracyjne, wolne od dyskryminacji i równe środowisko pracy dla współpracowników i wolontariuszy.

Hampden Park is on the shortlist for Euro 2028

Zdjęcie: Hampden Park na krótkiej liście kandydatów do organizacji Euro 2028

Brytyjsko-irlandzka oferta stoi w obliczu konkurencji ze strony Turcji, a komitet wykonawczy UEFA ma podjąć decyzję w sprawie organizacji Euro 2028 i Euro 2032 we wrześniu tego roku.

Wielka Brytania i Irlandia początkowo przeprowadziły studium wykonalności dotyczące możliwości ubiegania się o organizację Mistrzostw Świata w 2030 roku, ale skupiły się na Euro.

Lucy Frazer, sekretarz stanu ds. cyfryzacji, kultury, mediów i sportu, powiedziała: „Nasze dwa kraje byłyby idealnym miejscem do organizacji Euro 2028. Mamy kultowe stadiony, doskonałą infrastrukturę, a co być może najważniejsze, mamy jednych z najbardziej zagorzałych kibiców na świecie.

„To będzie turniej zdefiniowany przez integrację, taki, w którym każdy jest mile widziany, i taki, którego dziedzictwo powinno inspirować przyszłe pokolenia.”