Vibo również wygrywa Supercup

VIBO VALENTIA- Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia kontynuuje swoją sezonową dominację w Superpucharze. Po zdobyciu Pucharu Włoch i zdominowaniu Sezonu Regularnego, drużyna zdobyła również swoje drugie trofeum w tym roku, pokonując Pool Libertas Cantù 3-0 (25-16, 25-17, 25-21), który nie sprostał swoim najlepszym dniom i odegrał rolę ofiary. W szeregach Giallorossich super występ Austriaka Paula Bucheggera, autora 23 punktów ogółem z wyjątkową skutecznością 71% na 28 ataków ogółem ze ścianą i dwoma asami, który uziemił decydującą o zwycięstwie piłkę.

Przeciwnik Douglasa otrzymał nagrodę MVP Del Monte®, tak jak miało to miejsce w finale Del Monte® Coppa Italia przeciwko Castellana Grotte 4 lutego ubiegłego roku.

Jeśli chodzi o inne jednostki, Terpin (trzeci A2 Supercup dla niego, 1 as i 2 ściany) i vice-kapitan Candellaro (3 wygrane ściany) zdobyli po dziewięć punktów, podczas gdy Serb Mijailovic zakończył z 8. W składzie Lombardii 14 punktów zdobył Gamba, ostatni z poddających się Canturini.

Na liście honorowej Del Monte Supercoppa A2, obecnie trzeciej edycji, Tonno Callipo zastępuje Agnelli Tipiesse Bergamo, które wygrało dwie pierwsze edycje, pokonując odpowiednio Taranto w meczu wyjazdowym (2021) i Conad Reggio Emilia (2022). W obu okolicznościach na koniec czterech rat.

Wręczając trofeum na ręce kapitana Santiago Orduna był przewodniczący Komitetu Regionalnego Kalabrii, Carmelo Sestito, natomiast medale zawodnikom wręczali zastępca dyrektora Ligi Siatkówki Serie A, Yvonne Schlesinger, oraz radny regionalny ds. rozwoju gospodarczego, Rosario Varì.

Brazylijski trener Cesar Douglas Silva potwierdza wyjściową szóstkę z ostatnich tygodni, z przeciwległą przekątną setera utworzoną przez włosko-argentyńskiego kapitana Santiago Orduna i Austriaka Paula Bucheggera; set-receptorów Serb Nicola Mijailovic z urodzonym w Gorizii Jernejem Terpinem, w miejsce 3 Davide Candellaro i młodego Cosimo Balestra, z Domenico Cavaccini odpowiedzialnym za drugą linię.

Trener Altamury Francesco Caporusso Denora ustawił tradycyjny sekstet z Alessio Alberinim na pozycji setera, Kristianem Gambą jako przeciwnikiem, doświadczonym transalpejczykiem Jonasem Baptiste Auginerem i kapitanem Dario Monguzzi na środku, Alessandro Pretim i Giuseppe Ottavianim na pozycji 4 oraz Lucą Buttim jako libero.

W secie otwierającym po początkowym 0-2 canturini, Vibo natychmiast przejął stery gry w ręce i stopniowo powiększał wynik (8-5, 16-9, 21-14) ciągnięty przez grającego na kontrze Bucheggera (8 punktów w części z 78% pozytywem ofensywnym) wspomaganego przez Serba Mijailovica autora 4 punktów i również wyróżniającego się w odbiorze (67%). Błąd serwisowy Francuza Agueniera oddał seta w ręce Vibonesi (25-14).

Drugi set to również monolog gospodarzy, którzy oprócz typowego Bucheggera znaleźli ważne punkty u Candellaro i Terpina (odpowiednio autorzy 5 i 4 punktów). W końcowej części części częściowej to właśnie wicekapitan wyszedł na prowadzenie dzięki trzem imperatywnym pierwszym czasom, które pozwoliły rozszerzyć wynik do 24-16, a punkt z podwójnej przewagi zdobył Mijailovic (25-17).

W trzecim secie przyszła reakcja Lombardów, którzy osiągnęli maksymalną przewagę na 9-12 za sprawą dwóch kolejnych pierwszych czasów Francuza Agueniera i ataku z miejsca 2 przeciwnego Gamby. Trener Cezar Douglas wezwał czas, a odpowiedź Giallorossich nie nadeszła długo: z kontrą 7 punktów do 3 przesunęli się na czoło w wyniku (16-15) dzięki faulowi na dryblingu Alberiniego. Obie drużyny idą ramię w ramię aż do 21-20, kiedy to Buchegger pokazuje cały swój repertuar i zamyka zawody zdobywając ostatnie punkty meczu (25-21).

THE PROTAGONISTS-

Jernej Terpin (Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia)- ” Nie poprzestajemy na tym, staramy się wygrać również Play Offs. To dobre zwycięstwo, przed dobrą publicznością. W domu bijemy dobrze, kiedy piłki zaczynają przychodzić luźne dla przeciwników staje się to bardziej skomplikowane. Fajnie jest grać w siatkówkę, grać szybko, tworzyć coś fajnego i widać, że dobrze się bawimy i wygrywamy. Buchegger jest zdeklasowany, jest zbyt silny i daje nam ogromną rękę zwłaszcza na gorących piłkach. Jesteśmy szczęśliwi. Termometrem jest obrona, mierzysz jak bardzo chcesz wygrać.”

Jonas Aguenier (Pool Libertas Cantù)- ” Niestety nie zagraliśmy dobrego meczu, to co pokazaliśmy w ostatnim okresie było czymś innym. Grali bardzo dobrze, ściana, pałka, ale to nie było najlepsze Vibo jakie widzieliśmy w tym sezonie. Mam nadzieję, że na Play Offs uda nam się zresetować i wrócić do bycia prawdziwym Cantusem. Musimy pracować, mamy mało czasu. Nie możesz wygrać, jeśli popełniasz więcej niż 10 błędów na set. Siatkówka to gra błędów, kto popełni ich mniej, ten wygrywa. Byliśmy spięci, dla wielu był to pierwszy finał. Miejmy nadzieję, że nie będzie reperkusji w Play Offach.”

IL TABELLINO-

TONNO CALLIPO CALABRIA VIBO VALENTIA – POOL LIBERTAS CANTÙ 3-0 (25-16, 25-17, 25-21)

TONNO CALLIPO CALABRIA VIBO VALENTIA: Orduna 2, Terpin 9, Candellaro 9, Buchegger 23, Mijailovic 8, Balestra 2, Cavaccini (L). N.E. Carta, Tallone, Tondo, Piazza, Belluomo, Fedrizzi, Lucconi. Wszyscy. Douglas.

POOL LIBERTAS CANTÙ: Alberini 2, Ottaviani 8, Monguzzi 4, Gamba 14, Preti 6, Aguenier 7, Butti (L), Compagnoni 0, Galliani 0, Gianotti 0. N.E. Picchio, Rota, Carucci, Mazza. All. Denora.

REBITTERZY: Turtu’, Colucci.

UWAGI – czas trwania seta: 25′, 25′, 27′; tot: 77′.

MVP: Paul Buchegger (Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia)