Vibo i Castellana Grotte kończą pierwszy etap zwycięstwem

RZYM- Tonno Callipo Calabria-Conad Reggio Emilia i BCC Castellana Grotte- Delta Group Porto Viro zamknęły pierwszą rundę mistrzostw A2 mężczyzn. Dwa odzyskania 9 dnia przypadły prowadzącej drużynie Douglasa oraz drużynie Apulii trenowanej przez Cannestracci. Wyniki dzisiejszej nocy ustaliły pary ćwierćfinałów Pucharu Włoch.

Jeśli pierwsza ósemka pierwszej rundy, a więc zakwalifikowana do Pucharu, była już rozstrzygnięta (Vibo Valentia, Cantù, Bergamo, Grottazzolina, Castellana Grotte, Santa Croce, Porto Viro i Cuneo), to pozostały do określenia dwie pary:
Zwycięstwo BCC Castellana Grotte z Delta Group Porto Viro połączy ich w Ćwierćfinale, natomiast drugim wyzwaniem będzie Pool Libertas Cantù – Kemas Lamipel Santa Croce. Wyzwania te uzupełnią tabelę wyników, w której na szczycie znalazły się już Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia – BAM Acqua S.Bernardo Cuneo (pewne już pierwszego i ósmego miejsca) oraz Agnelli Tipiesse Bergamo – Videx Yuasa Grottazzolina (pewne już czwartego i piątego miejsca). Mecze ćwierćfinałowe zaplanowano na czwartek, 29 grudnia 2022 roku.

Sukces w bezpośrednim starciu ważny de facto dla drugiego miejsca promuje Castellana Grotte, która z 24 punktami wyprzedza za jednym zamachem Grottazzolinę, Bergamo i Cantù. Z kolei Delta Group Porto Viro pozostaje na siódmym miejscu, sparowanym z Santa Croce na 21 punktów, ale z gorszym ilorazem setów. Siódma pozycja Wenecjan w połączeniu ze skokiem apulijskiej drużyny w klasyfikacji na drugie miejsce sprawiły, że w dzisiejszym pucharze wyzwanie zostanie powtórzone: w ćwierćfinale ponownie będzie to BCC Castellana Grotte – Delta Group Porto Viro. W drugim wyzwaniu, które przydzieli półfinały, oprócz dwóch znanych już w przeddzień meczów, Pool Libertas Cantù (spadł na trzecie miejsce) otrzyma Kemas Lamipel Santa Croce (pozostał szósty).

W innym meczu wieczoru Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia wygrało 3-0 z Conad Reggio Emilia. Mecz był ważny ze względu na Serie A2 Credem Banca, ale nie Coppa Italia, ponieważ Tonno Callipo ukończyło już rozgrywki jako zimowi mistrzowie, natomiast Conad był już wykluczony z rozgrywek nawet w przypadku zwycięstwa.

DWA WYZWANIA-

BCC CASTELLANA GROTTE – DELTA GROUP PORTO VIRO-

To wspaniały Bcc Castellana Grotte ten, który przytłacza Delta Group Porto Viro w odzyskaniu dziewiątego dnia A2 Credem Banca mistrzostw kraju w piłce siatkowej mężczyzn. Bezpośrednie starcie w Pala Grotte kończy się wynikiem 3-1 (27-25, 17-25, 25-16, 25-21). Drugi set wykluczony, formacja trenowana przez Jorge Cannestracci dominuje, wygrywając i zasługując od razu na drugi z rzędu domowy sukces po tym z niedzieli przeciwko Santa Croce, drugie miejsce w klasyfikacji z 24 punktami za liderem Vibo na koniec pierwszej rundy, prawo do gry u siebie w ćwierćfinale Del Monte Coppa Italia 29 grudnia przyszłego roku (Porto Viro będzie ponownie przeciwnikiem w pierwszej rundzie rozgrywek ligowych).

Sześć punktów w ostatnich dwóch dniach pozwala Bcc Castellana zamknąć pierwszą część roku na wysokiej nucie i wznowić się dalej w perspektywie kolejnego spotkania mistrzowskiego: poniedziałek 26 grudnia 2022 roku, ponownie u siebie, w Pala Grotte, przeciwko Grottazzolinie.

Z Porto Viro tymczasem super występ ogólnie dla Gialloblù: Theo Lopes jest najlepszym strzelcem z 18 punktami, Zamagni zatrzymuje się na 13, ale z 75% w ataku, Presta i Di Silvestre również idą w dwójnasób z odpowiednio 10 i 12 punktami, Marchisio zamyka mecz z 75% pozytywnym i 69% idealnym. Nowa Mater popełniała mało błędów i dobrze przyjmowała, a Tiozzo dotykał procentów własnego libero. Wszystko działało, łącznie z murem (w sumie 9 w meczu).

Trener Cannestracci potwierdza zwycięską drużynę Bcc w niedzielnym meczu z Santa Croce: Jukoski na pozycji setera, Theo Lopes naprzeciwko, Di Silvestre i Cattaneo na pozycjach setera, Zamagni i Presta na pozycji centra, Marchisio na pozycji libero.

Trener Battocchio odpowiada przedstawiając drużynę Porto Viro, która ustawia się z byłym dyrektorem Garnicą, naprzeciwko Krzyśka, Pierotti i Sette w zespole, Barone i drugi były Erati w środku, Russo wolny. Ławka, początkowo, dla trzeciego ex wyzwania, Vedovotto.

Pierwszy odcinek to Bcc: Di Silvestre za 4-2, Theo za 6-3. Porto Viro wraca dzięki podwójnej ścianie Eratiego (8-8) i znajduje przełamanie do 11-14 za sprawą Pierottiego. Grupa Delta jest zwarta przy ścianie: Sette za 12-16. Właśnie dzięki ścianie Castellana się podniosła: Presta i Di Silvestre za 16-16. Druga połowa seta nadal wyrównana: Erati i Theo do 19-19. Pierotti wyprowadził Porto Viro na prowadzenie 21-22, Presta zaatakował 23-23. Finał idzie w kierunku Bcc, a Di Silvestre robi wszystko: anuluje piłkę setową (24-24), zapala dwie (26-25) i broni, pozwalając Cattaneo na zamknięcie 27-25.

Grupa Delta świetnie zaczyna drugą: 1-7 z podaniem Garnicy, które rani Bcc. Tiozzo wchodzi za Cattaneo: dwa punkty od kapitana zmniejszają różnicę do 6-9. Porto Viro upierało się przy Barone naciskając najpierw na 10-16, a potem 11-17. Castellana już nie wrócił: wszystko było proste dla gości. Krzysiek i Garnica doprowadzają do stanu 14-21. Krzysiek zalicza też dwójkę z 16-24 za wiele piłek setowych z rzędu. Barone zamyka się z pierwszym czasem, który szczypie linię bazową: 17-25.

Zamagni i Presta przywrócili Bcc rytm: 5-3. Pala Grotte znów się podnosi: Zamagni, Theo i znów dwukrotnie Zamagni na ważny odcinek do 15-10. Presta również robi wrażenie: atak i kilka dotknięć ściany na 17-11 i prawdziwa ściana na 19-11. To Porto Viro jest tym razem w opałach: Theo z 2. seta i Tiozzo w pełnym składzie z podania na 21-12. Zamagni i dwa z rzędu autorstwa Di Silvestre na 24-15. Set ponownie zamyka Gialloblù 1 (7 dla niego na koniec trzeciego seta): 25-16.

As Theo otwiera czwartego seta (2-0), Zamagni wznawia od 4-1. Theo broni nogą, fajka z 5 metrów dla Di Silvestre: 6-2. Czerwona do Presty daje 7-4 dla Porto Viro, czerwona do Krzyśka sprawia, że jest 9-4. Zamagni zdobywa dwa kolejne punkty w swoim osobistym MVP meczu: 14-9. As Tiozzo rozgrzewa Pala Grotte, Theo odskakuje: 20-12. Porto Viro zmienia się, ale Sette i Pierotti (z asem) przywracają Grupie Delta prowadzenie 22-19. Ręce Zamagni znów w odpowiednim momencie: 23-19. Tiozzo umieszcza dwa z rzędu na 25-19.

I PROTAGONISTI

Matteo Battocchio (trener Delta Group Porto Viro)- „Jest trochę żalu bardziej za pierwszym setem, w którym pozwoliliśmy sobie na objęcie dobrego prowadzenia z badanej sytuacji. W trzecim secie dużo spadło nam na aspekty techniczne, czyli przyjęcie i przyjęcie, bardzo nas skrzywdzili w pierwszej połowie i nie byliśmy w stanie odpowiedzieć w naturze. Po tym mieliśmy emocjonalną zapaść, to nie jest dobre, musimy zrozumieć dlaczego i ciężko nad tym pracować.”.

IL TABELLINO-

BCC CASTELLANA GROTTE – DELTA GROUP PORTO VIRO 3-1 (27-25, 17-25, 25-16, 25-19) –

BCC CASTELLANA GROTTE: Jukoski 1, Cattaneo 1, Presta 10, Lopes Nery 18, Di Silvestre 12, Zamagni 14, Longo 0, Ndrecaj 0, Marchisio (L), Tiozzo 9. N.E. De Santis, Carelli, Sportelli. Wszystkie. cannestracci.

Grupa Delta Porto Viro: Garnica 1, Pierotti 16, Barone 6, Krzysiek 18, Sette 14, Erati 7, Russo (L), Vedovotto 1, Bellei 1, Sperandio 0, Zorzi 0. N.E. Lamprecht, Maccarone, Iervolino. Wszystko. Battocchio.

SĘDZIA: Colucci, Di Bari.

Uwagi – czas trwania zestawu: 33′, 26′, 24′, 28′; całość: 111′.

TONNO CALLIPO CALABRIA VIBO VALENTIA – CONAD REGGIO EMILIA-

Tonno Callipo Vibo Valentia zalicza swoje szóste z rzędu domowe zwycięstwo w rewanżu z dziewiątego dnia, pokonując Conad Reggio Emilia z cierpliwością 3-0 i zwiększa margines przewagi do pięciu punktów nad zajmującą drugie miejsce Bcc Castellaną.

Jeśli chodzi o występy indywidualne, to najlepszym strzelcem meczu był Austriak Paul Buchegger, autor 15 punktów ogółem, z jednym murem, czterema asami i pozytywnym 45% z 22 atakowanych piłek. W podwójnych liczbach znaleźli się również po stronie Gorizii Jerney Terpin z 11 punktami, przy zadowalającej 65% pozytywności ofensywnej oraz środkowy Alessandro Tondo, autor 10 punktów, w tym czterech ze ścianą, który otrzymał nagrodę mvp zawodów. Jeśli chodzi o ekipę Emilianów, nikt nie osiągnął podwójnej liczby, choć środkowy Nicolo Volpe i boczny Riccardo Mian, którzy weszli w trakcie meczu, zrobili dobre wrażenie, zdobywając odpowiednio dziewięć i osiem punktów. Najbliższe spotkanie dla Santi Orduna i jego kolegów z drużyny już w Boxing Day, kiedy to na „PalaMaiata” przyjadą Lucjanie z Lagonegro na pierwszy dzień drugiej połowy sezonu. Wreszcie, w czwartek 29, rok kalendarzowy zakończy się domowym meczem w ramach Pucharu Włoch z Cuneo.

Brazylijski trener Cesar Douglas Silva ustawia kapitana Italii Santiago Orduna i Austriaka Paula Bucheggera na głównej przekątnej, Jerneya Terpina i Serba Nikolę Mijailovica na bandzie, pozostawiając Michele Fedrizziego (który przejął na krótko stery w końcówce trzeciego seta) w spoczynku, Davide Candellaro i Alessandro Tondo na środku, Domenico Cavaccini jako libero.

Trener Cavriago Luca „Bazooka” Cantagalli, 57-letni 8 grudnia, postawił na skład, w którym grał w ostatnich tygodniach, ze Sperotto i Diego Cantagalli na przekątnej, Mariano i Perotto na bokach, Volpe i Suraci w środku oraz Marco Cantagalli jako libero.

Po istotnie wyrównanym początku (8-5), zespół trenera Douglasa zdecydowanie wydłuża tempo za sprawą Tondo i Bucheggera dobrze wspieranych przez miejsce czterech napastników Terpina i Mijailovica. Vibo obniżył światło koncentracji przy najładniejszym (24-20), pozwalając Emilianom stworzyć sobie zagrożenie, kasując trzy kolejne punkty setowe dzięki punktowi Diego Cantagalli i dwóm kolejnym błędom Giallorossich w ataku (24-23). Na szczęście jednak ręka potężnego austriackiego przeciwnika Paula Bucheggera nie zadrżała i Vibo zamknął częściową na fotofiniszu (25-23).

Druga część meczu toczy się na granicy absolutnej równowagi, a Vibo nie potrafi znaleźć odpowiedniego impetu, by rozciągnąć wynik (8-6, 16-14, 21-19): kolejna emocjonująca końcówka, w której Vibo wychodzi na prowadzenie 24-21, ale goście kasują pierwszego seta atakiem Riccardo Miana z drugiej linii, a następnie harakiri z błędem z dziewięciu metrów centra Antonino Suraci.

Luca Cantagalli w trzecim secie próbował wstrząsnąć swoją drużyną, wstawiając Santambrogio za Sperotto w kabinie kontrolnej i Riccardo Miana w miejsce swojego syna Diego, a obie drużyny walczyły punkt za punkt, grając łeb w łeb, z wąskimi marginesami (12-10, 12-13, 15-16, 18-17, 18-20 z ciasną przekątną Brazylijczyka Luisa Felipe Perotto). Sytuacja zmieniła się za sprawą Emilianów, którzy dzięki obronom Marco Cantagalli oraz atakom Miana i kapitana Romolo Mariano zdobyli trzy śruby setowe (21-24). Atak i as Bucheggera oraz atak środkiem Tondo przywróciły równowagę w secie (24 wyrównane): Vibo zniwelował czwarty set point za sprawą Bucheggera, który następnie uziemił ostatnią piłkę podejrzaną 27 do 25.

TABLICA WYNIKÓW-

TONNO CALLIPO CALABRIA VIBO VALENTIA – CONAD REGGIO EMILIA 3-0 (25-23, 25-22, 27-25)

TONNO CALLIPO CALABRIA VIBO VALENTIA: Orduna 1, Terpin 11, Candellaro 4, Buchegger 15, Mijailovic 7, Tondo 10, Cavaccini (L), Fedrizzi 2. N.E. Carta, Belluomo, Balestra, Piazza, Tallone. Wszystkie. wątpliwości.

CONAD REGGIO EMILIA: Sperotto 2, Perotto 7, Volpe 9, Cantagalli D. 5, Mariano 5, Suraci 6, Cantagalli M. (L), Mian 8, Torchia 0, Santambrogio 1. N.E. Bucciarelli, Elia. Wszyscy. Cantagalli.

SĘDZIA: Vecchione, Gaetano.

Uwagi – czas trwania setów: 31′, 29′, 30′; tot: 90′.

A2 SERIES FIRST LEG RANKING-

Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia 29, BCC Castellana Grotte 24, Pool Libertas Cantù 23, Agnelli Tipiesse Bergamo 23, Videx Yuasa Grottazzolina 22, Kemas Lamipel Santa Croce 21, Delta Group Porto Viro 21, BAM Acqua S.Bernardo Cuneo 20, Consar RCM Ravenna 18,Tinet Prata di Pordenone 18, Conad Reggio Emilia 17, Consoli McDonald’s Brescia 17, Cave del Sole Lagonegro 15, HRK Motta di Livenza 5

KWARTAŁY SERII MONTE® ITALIAN COPPA A2-

Czwartek 29 grudnia 2022 r., godz. 20.00

Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia – BAM Acqua S.Bernardo Cuneo

Czwartek, 29 grudnia 2022 r., godz. 20.30

Agnelli Tipiesse Bergamo – Videx Yuasa Grottazzolina

BCC Castellana Grotte – Delta Group Porto Viro

Pool Libertas Cantù – Kemas Lamipel Santa Croce