VAR Mason opuszcza PGMOL po błędzie Arsenalu

Video Assistant Referee Lee Mason opuścił organ urzędników PGMOL i nie będzie już pracował przy meczach Premier League, po swoim głośnym błędzie w remisie Arsenalu z Brentford.

Mason pracował jako sędzia Premier League przez 15 lat i nadzorował w tym czasie 287 meczów najwyższej klasy rozgrywkowej, a jego ostatni przypadł na końcowe etapy sezonu 2021/22. Jednak 51-latek, pracując w tym sezonie wyłącznie jako VAR, dwukrotnie został odsunięty od pracy nad kolejką spotkań Premier League po głośnych błędach.

Pierwszy z nich miał miejsce we wrześniu, kiedy to nie uznał bramki Newcastle w meczu z Crystal Palace.

Następnie otrzymał podobną karę po tym, jak nie narysował linii i nie zauważył pozycji offsidowej Christiana Norgaarda, gdy gracz Brentford zanotował asystę przy późnym wyrównaniu Ivana Toneya na Emirates Stadium w sobotę.

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej przystępny odtwarzacz wideo

Były sędzia Premier League, Dermot Gallagher, analizuje, jak VAR, Lee Mason, nie dostrzegł Christiana Norgaarda na pozycji offside’owej w meczu Brentford z Arsenalem.

PGMOL przeprosił później za błąd, który został określony jako „nie do przyjęcia” przez szefa Arsenalu Mikela Artetę. Powiedział on, że błąd kosztował Arsenal dwa punkty.

Remis z Brentford pozwolił Manchesterowi City zbliżyć się na odległość trzech punktów do Arsenalu na szczycie Premier League, a strona Pepa Guardioli następnie przeszła nad The Gunners dzięki zwycięstwu w ich meczu w środę wieczorem.

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej przystępny odtwarzacz wideo

Szef Arsenalu Mikel Arteta mówi, że docenia przeprosiny PGMOL, ale nalega na decyzję VAR, która pozwoliła Brentford na wyrównanie wyniku, była „nie do przyjęcia”.

„Zakończyliśmy mecz [Brentford], po przeanalizowaniu go z dowodami i obrazami, z ogromną złością i rozczarowaniem”, powiedział Arteta w swojej przedmeczowej konferencji prasowej na mecz z City.

„Ponieważ to nie był błąd człowieka. To było wielkie, wielkie, wielkie nie pojmowanie i rozumienie swojej pracy. To jest nie do przyjęcia, przykro mi. I to kosztowało Arsenal dwa punkty i to nie zostanie przywrócone.”

  • PGMOL: 'Błąd ludzki’ spowodował 'znaczące’ błędy w meczach Arsenalu i Brighton
  • Ile punktów kosztował Arsenal VAR?
  • Neville: Musimy wytrwać przy VAR | The good far outweighs the bad

PGMOL potwierdził w piątek wieczorem, że Mason opuścił organizację za porozumieniem stron. Jego pełna kariera w profesjonalnej grze zobaczyła 51-latka jako sędziego w ponad 500 meczach po awansie do Football League w 1998 roku.

Oświadczenie PGMOL powiedziało: „Chcielibyśmy podziękować Lee za jego oddaną służbę dla profesjonalnej gry i życzymy mu wszystkiego najlepszego w przyszłości.”

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby odtwarzacz wideo był bardziej dostępny

Były sędzia Premier League, Dermot Gallagher, analizuje, jak VAR, Lee Mason, nie dostrzegł Christiana Norgaarda na pozycji offside’owej w meczu Brentford z Arsenalem.

Cassidy wzywa do przejrzystości

Chief Executive Officer of Ref Support UK Martin Cassidy powiedział:

„Rodzina piłkarska powitała Howarda Webba, dobrze jest widzieć komunikację z klubami. Każdy chce, aby sędziowie byli odpowiedzialni, ale czas jest trochę niefortunny z powodu próby kamer ciała. W ten sam weekend tej wspaniałej wiadomości, w zakresie ochrony urzędników meczowych, to [kontrowersje VAR] przychodzi. Urzędnicy mają teraz ten miecz Damoklesa wiszący nad nimi, myśląc 'czy będę następny?’

„Wiadomość nie jest tutaj jasna. Czy jeden błąd oznacza, że stracisz swoją karierę? To nie zdarza się graczom, jeśli popełniają głupie błędy. Wiadomość jest trochę niejednoznaczna naprawdę i myślę, że byłoby miło mieć trochę więcej jasności w obrazie. Nikt nie chce stracić kariery przez jeden błąd.

„Piłka nożna powinna być odpowiedzialna, wszyscy powinniśmy, absolutnie. Ale grupy WhatsApp, w które jestem zaangażowany, szalały wczoraj wieczorem [nad wiadomością, że Lee Mason opuścił PGMOL]. Proszę, bądźmy nieco bardziej otwarci i transparentni w kwestii przekazu tutaj. Jeden błąd zakończył 15-letnią karierę sędziego meczowego najwyższego szczebla.

„To dowodzi, jak trudno jest być sędzią meczowym na tym poziomie – sędziowie asystenci robili to bez VAR-u przez dekady. To nie jest tylko komputer, który podejmuje decyzję, na początku i końcu tego procesu jest człowiek. Gra się dzięki temu poprawi, a relacje między sędziami, klubami i zawodnikami będą o wiele lepsze. Przejrzystość i odpowiedzialność to dobra rzecz, ale sposób, w jaki to zostało zrobione, mógłby być lepszy.”

Ref Watch: „Lee Mason zapomniał o zakończeniu kontroli”

INCYDENT: Professional Game Match Officials Limited (PGMOL) przyznał, że „znaczący błąd w procesie VAR” był odpowiedzialny za przyznanie Brentford offside’owego gola w remisie 1-1 z Arsenalem. To nie było w pełni zbadane przez VAR. Sprawdzili, czy nie doszło do bloku – ale nie do ofsajdu na Christianie Norgaardzie. Jak to możliwe?

BYŁY REF PREMIER LEAGUE DERMOT GALLAGHER POWIEDZIAŁ: „Jeśli sędzia uważa, że miał materialny wpływ na gracza, to tak [może być offside].

„Kiedy nadchodzi rzut wolny, Ethan Pinnock – który zaczyna w pozycji offside – to wszystko, czym jest. Nie może być uznany za offsidera w tym momencie, ponieważ nie miał wpływu na wynik tej piłki.

„Pinnock wraca na pozycję offsidową i następny problem pojawia się, gdy Pinnock przyszedł z pozycji offsidowej, ale gdy piłka jest rozgrywana, gdy jest na pozycji offsidowej, gdy ją główkuje, to Norgaard – to on jest zawodnikiem, który jest na pozycji offsidowej.

„Norgaard dośrodkowuje, a Ivan Toney zdobywa bramkę.

„VAR Lee Mason dokonał dwóch kontroli i były one bardzo wyczerpujące – zajęły trzy minuty.

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

FREE TO WATCH: Najważniejsze momenty z remisu Arsenalu z Brentford w Premier League.

„Uznał, że Pinnock jest na pozycji offside – nie ma co do tego wątpliwości. Zdecydował, że ponieważ piłka jest tak wysoko, nie może jej zagrać, więc nie przeszkadza w grze, ponieważ jej nie dotknął.

„Czy uderza w obrońcę? Myślę, że VAR patrzy na to, a on jest za nim, więc to trudne. Ocenia to jako brak faulu, co jest elementem subiektywnym.

„Skupił się na tym tak bardzo, że myślę, że potem się wyłączył. Zapomniał dokończyć to do końca.

„To nie panika, ale 'Poświęciłem trzy minuty i nie znalazłem przewinienia, ludzie będą się zastanawiać, dlaczego tak często to sprawdzałem’.

„Następnie nie sprawdził ofsajdu Norgaarda i tu pojawił się problem.

„To ludzki błąd, który potęguje fakt, że czas ucieka, a trzy minuty to dla widza wieczność. Możesz ich usłyszeć i to musiało zadziałać na jego umysł.

„Zamknął to trochę za wcześnie.”

Dlaczego asystent VAR nie wskazał błędu?

DERMOT POWIEDZIAŁ: „Szczerze mówiąc nie wiem. Ponownie, zastanawiam się, czy został wessany w tę samą próżnię, jeśli chodzi o czas.

„Jeśli popchnęliby to trochę dalej, dostaliby właściwą odpowiedź.

„W moim umyśle, łatwo było pójść 'Ivan Toney strzelił, czy był offside? Nie. Zejście do Norgaarda, który przekroczył piłkę. Czy był na spalonym? Tak. Koniec historii.”

„To jest łatwe. Ale w ich procesie, biorą to z rzutu wolnego i tak to robią.”

BYŁY STRZELEC ARSENALU KEVIN CAMPBELL: „Wspaniale jest wiedzieć, że są przeprosiny, ale co to właściwie robi? Ponieważ wszystkie oczy, które są na [meczu] – urzędnik VAR ma asystenta, ale co oni widzą?

„Jeśli wszyscy inni mogli to zobaczyć, powinni być w stanie to zobaczyć.

„Więcej szkoleń? Daj spokój, to szalone rzeczy, jak dla mnie. To tylko ludzie nie wykonujący swojej pracy poprawnie – to takie proste.”

Jak długo trwała kontrola VAR?

Kontrola trwała dwie minuty 26 sekund. Dla porównania dwie minuty jedna sekunda dla kontroli VAR w West Hamie przy nieuznanym golu Tomasa Souceka z powodu ofsajdu Declana Rice’a, co oznacza, że kontrola w Brentford nie była szczególnie długa, pośród sugestii, że VAR został pospiesznie przeoczony przez ofsajd Norgaarda, spędzając zbyt dużo czasu na wcześniejszym incydencie Pinnocka.