Van Assche wygrywa Sanremo Tennis Cup: Varillas pokonany w dwóch setach

Urodził się w Belgii z ojca Belga i matki Włoszki, jego rodzina przeniosła się do Paryża i od razu zaczął uczęszczać do Szkoły Tenisa FFT (Francuskiej Federacji Tenisowej), 11 maja skończy 19 lat i nazywa się Luca Van Assche.

Jest on bardzo młodym zwycięzcą Sanremo Tennis Cup, turnieju Atp Tour Challenger na poziomie „125”, organizowanego przez Master Group Sport we współpracy z Tennis Sanremo. W wydarzeniu, wspieranym również przez Region Liguria i Gminę Sanremo, wzięło udział wielu tenisistów z 28 krajów świata. Wysoki poziom techniczny z mieszanką doświadczonych zawodników i młodych obiecujących przyciągnął wielu fanów.

W ostatnim akcie Van Assche (Atp n.108) udzielił srogiej lekcji bardziej notowanemu Juanowi Pablo Varillasowi, 27-letniemu Peruwiańczykowi z rankingiem Atp n.88, numerowi jeden wśród nasion, zdolnemu w tym roku dotrzeć do półfinału Argentina Open pokonanemu przez Camerona Norrie po wyeliminowaniu Dominica Thiema i Lorenzo Musettiego.

Wynik finału w Sanremo, rozgrywanego na Centrum pełnym widzów, w tym prezydenta regionalnego Fitp Andrea Fossati, senatora Gianni Berrino, radnego Sanremo ds. sportu Giuseppe Faraldi i burmistrza Bordighery Vittorio Ingenito, jest szczególnie surowy wobec Varillasa, który wychodzi z połamanymi kośćmi, jeśli czytamy finał 6-1, 6-3, ale dowodem na to, że mimo wszystko doszło do walki jest czas trwania meczu, który trwał godzinę i 29′, z setami 40′ i 49′.

Van Assche popełniał niewiele, bardzo niewiele błędów i jak tylko mógł, zatapiał swoje strzały w odległości centymetrów od linii, młotkiem, który uniemożliwiał jakiekolwiek szanse na comeback dla Południowego Amerykanina.

„Jestem naprawdę szczęśliwy, że udało mi się wygrać tego Challengera – powiedział Luca Van Assche – i nigdy nie zapomnę turnieju w San Remo, ponieważ po raz pierwszy, dzięki uzyskanym tu punktom, jestem w światowej top 100. Jak tylko dotrę do Paryża będę świętował z moimi przyjaciółmi, a potem skupię się na moim kolejnym zobowiązaniu, którym będzie udział w portugalskim turnieju w Estoril.”.

Młody Van Assche został nagrodzony na boisku przez Andreę Fossati, prezydenta FITP Liguria i Antonio Santa Maria, dyrektora generalnego Master Group Sport. Obecni byli również radny ds. sportu Giuseppe Faraldi, prezes klubu Riccardo Civarolo oraz dyrektor turnieju Alessandro Motti.

„Po doświadczeniach z 2022 roku z Emilia Romagna Tennis Cup, z którym powrócimy w czerwcu 2023 roku, Master Group Sport jest bardzo zadowolony z organizacji turnieju na tak wysokim poziomie jak Sanremo Tennis Cup, moje podziękowania kieruję przede wszystkim do wielu sportowców, którzy wzięli udział i gratulacje kieruję do Luca Van Assche, wielka obietnica. Chciałbym również podziękować Włoskiej Federacji Tenisa i Padla, a w szczególności Prezydentowi Regionalnemu Andrea Fossati, Regionowi Liguria i Gminie Sanremo, i mamy nadzieję potwierdzić naszą obecność tutaj z międzynarodowym wydarzeniem w terminie, który jest atrakcyjny dla wielkich mistrzów ze względu na wielkie kermesse Monte Carlo.” deklaruje Antonio Santa Maria, General Manager Master Group Sport.

„Bardzo wierzyliśmy w to wydarzenie i opracowaliśmy kilka projektów w tej dziedzinie, aby zaangażować wszystkich i pozostawić coś, co wykracza poza rywalizację sportową. Dzięki projektowi GAME TEST MATCH sprowadziliśmy ponad 80 młodych ludzi i dzieci ze szkół w Sanremo, aby poznali świat tenisa z innej perspektywy.”.

Projekt dydaktyczny GAME TEST MATCH zarejestrował wielki entuzjazm dzieci i młodzieży, które uczyły się matematyki, analizując pomiary kortów, języka angielskiego, z podróżą przez leksykon tenisowy, historii, z dogłębnym studium na temat końca XIX wieku i narodzin Tenis Sanremo, oraz technologii na kortach tenisowych w Sanremo. Uczniowie z wielu szkół w Sanremo odkryli kulisy międzynarodowego turnieju, rozmawiając z sędziami, strunowcami i sportowcami takimi jak Matteo Arnaldi i Andrea Pellegrino. Pomysłodawcą i kuratorem projektu była firma Master Group Sport we współpracy z Regionalnym Biurem Szkolnym.