Valverde tańczy w środku pola i dostaje najlepszą wersję Vesgi

Towy początek ligi zwiększył znaczenie Mikela Vesgi w zespole. Biało-czerwony pomocnik, przedłużony przez poprzedni zarząd w 2021 roku na trzy sezony, kończy żywiołowy początek kampanii . Nigdy wcześniej w swojej karierze Lew nie rozpoczął dwóch kolejnych spotkań na starcie La Liga. Jeśli zagra w poniedziałek przeciwko Cádiz i zaliczy cały mecz, wyrówna swoją najlepszą passę startów w Athleticu: Gaizka Garitano rozpoczął trzy kolejne mecze w kampaniach 20-21 i 19-20, a Ziganda zrobił to w La Liga 17-18. Jednak jedynym zawodnikiem, który dwukrotnie rozpoczął mecz w początkowej fazie La Liga był Valverde. W latach 16-17 zagrał w dwóch pierwszych meczach mistrzostw, choć w przeciwieństwie do teraz w obu był zastępowany.

„To zawodnik, który opróżnia się na boisku. Odbiera wiele zagrań i gra dobrze – powiedział Valverde po meczu z Valencią. Zawodnik jest jednym z kluczowych graczy w tym starcie. „Czuję się dobrze i bardzo pewnie. Na boisku czuję się swobodnie . Wraz z doświadczeniem nabywasz koncepcje i myślę, że wciąż się rozwijam – powiedział zawodnik.

Vesga ma kluczowe znaczenie w zespole, ponieważ kiedy drużyna jest bardzo zaawansowana to on i środkowi obrońcy są tymi, którzy trzymają strukturę razem. „Jedną z naszych mocnych stron jest stosowanie tej presji i upewniamy się, że opozycja nie ma komfortu. My z tyłu rozwiązujemy sytuacje i to pozwala drużynie przeć do przodu„, podsumowuje.

Vesga to zawodnik, który wypróżnia się na boisku. Odbiera wiele zagrań i dobrze je rozgrywa

Ernesto Valverde

Jeśli Txingurri powtórzy z Vesgą w środku pola przeciwko Cádiz, co jest czymś, co nie podlega teraz dyskusji, ponieważ występuje na wysokim poziomie, Vesga będzie na swojej najlepszej passie udziału i znaczenia w karierze biało-czerwonego zawodnika. Dobry moment Vesgi sprawia, że tacy zawodnicy jak Vencedor czy Dani Garcia, stali bywalcy w schemacie Marcelino w zeszłym sezonie, są znacznie poniżej swojego udziału.

Vencedor nie miał żadnych minut w debiucie przeciwko Mallorce, a w tę niedzielę przeciwko Valencii zagrał 17 minut plus zniżka. W zeszłym sezonie był czwartym najczęściej wykorzystywanym zawodnikiem Athleticu w La Liga, za jedynie Simonem, Muniainem i Williamsem.Dani Garcia, przedłużony w lutym na dwa sezony, ma mniejszą passę. Zawodnik z Zumarragi jest suchy w oficjalnych rozgrywkach, a w zeszłym sezonie był szóstym najczęściej wykorzystywanym przez Marcelino w La Liga.

Minuty pomocników Liga 21-22

  1. Winner 2,395 (70%)
  2. Dani García 2,189 (64%)
  3. Vesga 1,380 (40%)
  4. Zarraga 1.154 (33%)

Minutos centrocampistas Liga 22-23

  1. Vesga 180 (100%)
  2. Sancet 130 (72%)
  3. Zarraga 59 (32%)
  4. Vencedor 17 (9%)

Read More