USMNT World Cup Roster: Gregg Berhalter wyjaśnia „łamiące serce” pominięcia

NOWY JORK – Kiedy trener Stanów Zjednoczonych Gregg Berhalter zaczął kontaktować się z 26 zawodnikami, którzy będą częścią pierwszego od ośmiu lat składu Amerykanów na Mistrzostwa Świata w weekend, aby przekazać im dobre wieści, niechcący wystraszył kilku z nich.

„Wysłał mi tekst i powiedział, że możemy porozmawiać”, powiedział pomocnik USA Kellyn Acosta, który w środę został oficjalnie powołany do składu na uroczystej imprezie w Brooklynie. W tym momencie jednak Acosta obawiał się najgorszego. „Byłem trochę zdenerwowany. Czy powie, że nie pojadę?”

Zamiast tego zawodnik LAFC – otoczony członkami mojej rodziny podczas drogi na paradę z okazji wygranej klubu w MLS Cup dwa dni wcześniej – dowiedział się, że pojedzie na Mistrzostwa Świata FIFA 2022 w Katarze. „To był piękny moment”, powiedział Acosta.

Dla tych graczy, którzy zostali poinformowani, że nie dokonali 26-osobowego cięcia, było to biegunowe przeciwieństwo. Mistrzostwa Świata zdarzają się tylko co cztery lata. Kariery są krótkie. Zdarzają się niewczesne kontuzje. Nie ma gwarancji, że ktoś, kto nie zdążył pojechać na ten mundial, kiedykolwiek będzie tak blisko kolejnego.

[USMNT World Cup 2022 roster reveal: Legit snubs and surprises]

Oczekiwano, że Acosta znajdzie się na ostatecznej liście Berhaltera. Ale wtedy podobnie było z bramkarzem Zackiem Steffenem i napastnikiem Ricardo Pepi, z których żaden nie znalazł się na ostatecznej liście. Matt Turner z Arsenalu jest obecnie zdecydowanym faworytem do gry w Katarze, pod warunkiem, że na czas wyleczy drobny uraz. (Berhalter powiedział w środę, że Turnerowi nic nie będzie.) Jeśli nie, to Sean Johnson i Ethan Horvath dostaną szansę.

Pominięcie Steffena jest wręcz szokujące. 27-latek, który gra dla Middlesbrough w Anglii na zasadzie wypożyczenia z mistrza Premier League Manchesteru City, spędził trzy sezony jako nr 1 Berhaltera w Columbus Crew i był podstawowym zawodnikiem USA przez większość z czterech lat prowadzenia reprezentacji przez trenera. Na konferencji prasowej po odsłonięciu rosteru, Berhalter powiedział, że powiedzenie Steffenowi, że nie ma go w drużynie było „łamaniem serca” Nie chciał jednak wdawać się w szczegóły, dlaczego odmówił wyboru zawodnika, z którym ma tak długą historię, nawet gdy został o to poproszony.

Czy Gregg Berhalter podjął właściwą decyzję rezygnując z Zacka Steffena?

Did Gregg Berhalter make the right call by dropping Zack Steffen?

Alexi Lalas, David Mosse i Stu Holden debatują nad odważną decyzją Gregga Berhaltera o zwolnieniu Zacka Steffena.

Wobec braku konkretnej odpowiedzi, jest kilka możliwości. Jedną z nich jest to, że trener nie był zadowolony z tego, że Steffen wycofał się ze składu USA na cztery czerwcowe mecze – najdłuższe zgrupowanie reprezentacji przed tym mundialem – powołując się na względy rodzinne.

Możliwe jest również, że uznał, że Turner, który rozpoczął dwa ostatnie mundialowe tun-upy we wrześniu ze Steffenem również pozostawionym poza tym składem (podczas gdy oficjalnym powodem była kontuzja, Steffen wrócił do składu Middlesbrough przed rozpoczęciem tego obozu), był jego mundialowym nr. 1 i nie chciał ryzykować posiadania nieszczęśliwego rezerwowego w swojej garderobie.

Tim Ream nie został powołany przez ponad rok po tym, jak wycofał się z trio październikowych kwalifikacji do Mistrzostw Świata 2021, aż jego forma dla Fulham i kontuzje Milesa Robinsona i Chrisa Richardsa w zasadzie zmusiły Berhaltera do sprowadzenia go z powrotem na wycieczkę Katar. „On jest w Premier League i jest najlepszym wykonawcą dla swojej drużyny”, powiedział Berhalter o Reamie. „Naprawdę trudno jest ignorować takie rzeczy … wszystkie elementy były wyrównane, aby sprowadzić go z powrotem do składu.”

Pepi wydawał się być blokadą po ponownym odkryciu swojego dotyku strzelania z holenderską stroną Groningen, dla której ma pięć bramek w swoich ostatnich siedmiu meczach. Eredivisie jest jednak ligą otwartą, w której napastnicy dostają mnóstwo szans. Na poziomie międzynarodowym jest odwrotnie.

Berhalter zasugerował, że Pepi rywalizuje z Joshem Sargentem, który jest w czołówce strzelców w drugoligowych Mistrzostwach Anglii. To doświadczenie może pomóc w meczach fazy grupowej przeciwko Walii i Anglii w Katarze, powiedział trener.

„Czuliśmy, że to cenne, że Josh grał w tej konkurencji, z której pochodzą dwaj z naszych trzech przeciwników”, powiedział Berhalter. „Liga holenderska jest świetną ligą, ale nie przynosi tej samej fizyczności, którą przynosi Premier League i którą przynosi Championship. To było coś, co wpłynęło na naszą decyzję.”

Haji Wright, który rozświetla turecką Super Lig drugi sezon z rzędu, zrobił to nad Jordanem Pefokiem, który ochłonął po brawurowym początku życia z Unionem Berlin w Bundeslidze. „W tym konkretnym przypadku czuliśmy, że Haji jest w świetnej formie bramkarskiej” Drugie miejsce dla napastnika trafiło do Jesusa Ferreiry, zgodnie z oczekiwaniami.

„Ma zdolność do naprawdę wprowadzenia innych zawodników do gry, sprytny ruch w i wokół pola karnego i naprawdę dobrą zdolność do [defensywnej] presji na przeciwniku,” Berhalter powiedział o Ferreirze.

Czy Haji Wright zasłużył na skład USMNT na Mistrzostwa Świata?

Did Haji Wright deserve to make USMNT's World Cup squad?

Alexi Lalas, David Moss i Stu Holden debatują nad tym, czy Haji Wright zasłużył na to, by znaleźć się w składzie USMNT Gregga Berhaltera na mistrzostwa świata, zamiast takich graczy jak Jordan Pefok.

Niektóre decyzje sprowadzały się do czasu. Skrzydłowy Paul Arriola był ostoją podczas kwalifikacji, wypełniając w niektórych momentach kontuzje Christiana Pulisica, Tima Weah, Jordana Morrisa i Gio Reyny. Z całą czwórką tych graczy teraz zdrowych, „Paul był dziwnym człowiekiem”.

Mimo to, nie było wiele różnic między tymi, którzy znaleźli się w składzie, a tymi, którzy nie. Aktualna forma, zgranie z kolegami z drużyny, mocne i słabe strony przeciwników na Mistrzostwach Świata, to jak zawodnicy pasują do reszty składu na boisku i poza nim – wszystkie te rzeczy są brane pod uwagę. Z większą ilością graczy niż dostępnych miejsc, wybieranie składu na Mistrzostwa Świata nigdy nie jest proste.

„Ricardo Pepi mógłby mieć świetny argument, dlaczego powinien tu być”, przyznał Berhalter. „Mogę zrozumieć ten argument.”

Niemożliwe jest, aby ktokolwiek wiedział, czy Berhalter i jego sztab dokonali dziś właściwych wyborów. Kiedy wszystko zostanie powiedziane i zrobione, tylko występ Amerykanów na Mistrzostwach Świata to określi.

„To mogą nie być właściwe wybory,” powiedział Berhalter. „Ale to są faceci, którzy zostali wybrani”.

Doug McIntyre jest pisarzem piłkarskim dla FOX Sports. Przed dołączeniem do FOX Sports w 2021 roku, był pisarzem personelu z ESPN i Yahoo Sports, a on pokrył męskie i kobiece drużyny narodowe Stanów Zjednoczonych na wielu Mistrzostwach Świata FIFA. Follow him on Twitter @ByDougMcIntyre.


FIFA World Cup 2022

Dowiedz się więcej z FIFA World Cup 2022 Śledź swoich faworytów, aby uzyskać informacje o meczach, news and more