Trzeci koń ginie na spotkaniu Grand National | 118 aresztowanych z powodu protestów

Trzeci koń wyścigowy padł podczas gonitwy Grand National, a łącznie 118 osób zostało aresztowanych po tym, jak duża liczba protestujących próbowała dostać się na tor.

Wyścig rozpoczął się o godzinie 17:27 (zamiast o 17:15) po tym, jak około 15 demonstrantów Animal Rising pojawiło się na torze.15:00) po tym, jak około 15 demonstrantów Animal Rising znalazło się na torze, a co najmniej dwóch z nich przyczepiło się do skoczni za pomocą kleju i urządzeń blokujących, według grupy zajmującej się klimatem i prawami zwierząt.

Po śmiertelnym upadku przy pierwszym płocie, koń Hill Sixteen zmarł po zakończeniu wyścigu. Według grupy walczącej o prawa zwierząt, właśnie to próbowano powstrzymać podczas protestu.

Jest to następstwem śmierci Dark Raven, który zmarł po wyścigu wcześniej w sobotę po południu i Envoye Special, który zmarł w czwartek, podczas pierwszego dnia trzydniowego festiwalu.

„Łącznie 118 osób zostało aresztowanych pod zarzutem szkód kryminalnych i przestępstw uciążliwości publicznej w związku z zakłóceniem Grand National” – powiedział zastępca komendanta policji Merseyside Paul White.

Policja dodała, że „szanuje prawo do pokojowego protestu i wyrażania poglądów, ale zachowania przestępcze i zakłócanie porządku nie będą tolerowane i będą traktowane stanowczo”.

Studentka Sarah McCaffrey, która była jedną z osób zakłócających porządek na torze, powiedziała: „Wiem, że każdy, kto przyjeżdża dziś do Aintree, aby obejrzeć wyścigi, powiedziałby, że kocha konie; jednak cierpienie, jakiego doświadczają, powinno wstrząsnąć nami wszystkimi.”

„Dlatego zdecydowałam się postawić swoje ciało między tymi końmi a śmiercią na torze wyścigowym, zamiast ryzykować ich życiem.”

Wiele osób siedziało również na autostradzie M57, która biegnie od M62 do Aintree. Policja zatrzymała ruch w obu kierunkach, powodując ponad godzinne opóźnienia.

Gdy wyścig ruszył, to Corach Rambler, dosiadany przez Dereka Foxa i trenowany przez Lucindę Russell, szturmem zdobył zwycięstwo i wygrał wyścig, który trwał około 10 minut.

„Dzisiejszy dzień nie jest końcem, ale początkiem lata Animal Rising” – powiedziała rzeczniczka Orla Coghlan.

„Będziemy bronić zwierząt i przyrody oraz prowadzić narodową dyskusję na temat naszego stosunku do zwierząt i świata przyrody.”

Aintree racecourse

Grupa stwierdziła, że w samej Wielkiej Brytanii 49 koni zmarło lub zostało zabitych w tym roku z powodu wyścigów konnych, co według nich jest „niedopuszczalne”.

League Against Cruel Sports chce również, aby bicze zostały zakazane, ponieważ popychają konie ponad to, co mogą bezpiecznie zrobić, i twierdzi, że wydarzenia tego weekendu pokazują, że potrzebne są zmiany.

Rzeczniczka Emma Judd powiedziała: „Jedna śmierć to za dużo. Dobrostan zwierząt musi być przedkładany nad zyski z hazardu i rozrywkę, a kroki muszą zostać podjęte, aby położyć kres tej rzezi, która ma miejsce rok po roku.”

Następnie wezwała do powołania niezależnego organu regulacyjnego, który priorytetowo traktuje dobrostan koni.

W oświadczeniu Peta UK stwierdziła, że osławione ogrodzenia, takie jak Chair, Becher’s Brook i Canal Turn, powodują „przerażające i często śmiertelne obrażenia” niemal każdego roku.

„Za każdym razem, gdy konie są zmuszane do przeskakiwania tych zbyt wysokich przeszkód, wywiera to ogromny nacisk na ich smukłe przednie nogi i grozi złamaniem nóg, szyi i pleców” – dodano.

„Nawet te, które zejdą z toru żywe, mogą cierpieć. Tysiące koni – w tym „zużyte” konie pełnej krwi i te, które „nie spełniają wymagań” – są co roku wyrzucane jak zużyte kupony bukmacherskie.”

Dyrektor naczelna British Horseracing Authority, Julie Harrington, powiedziała, że organ sportowy pracuje „niestrudzenie” nad poprawą rekordów bezpieczeństwa i zmniejszeniem ryzyka.

Składając kondolencje osobom związanym z końmi, które zginęły w tym tygodniu, dodała: „Każdy incydent jest analizowany przez BHA wraz z torem wyścigowym i innymi organami.

„Jako sport od lat wykazujemy się wielką determinacją i zaangażowaniem w poprawę standardów dobrostanu poprzez podejmowanie wymiernych kroków naukowych, opartych na dowodach, regulacyjnych i edukacyjnych”.”

Dickon White, który prowadzi tor wyścigowy Aintree jako dyrektor regionalny North West dla Jockey Club Racecourses, powiedział, że Hill Sixteen został „natychmiast zajęty przez specjalistów weterynarii podczas Grand National, ale niestety doznał śmiertelnych obrażeń”.

Powiedział, że dwa inne konie, Recite a Prayer i Cape Gentleman, są poddawane dalszej ocenie w stajniach, po czym złożył szczere kondolencje zarówno Hill Sixteen, jak i Dark Raven.

Przed wyścigiem Grand National trzy osoby zostały aresztowane pod zarzutem spiskowania w celu spowodowania uciążliwości publicznej, w tym 25-letnia rzeczniczka prasowa Claudia Penna Rojas.

Mężczyzna i 33-letnia kobieta zostali zatrzymani w Greater Manchester pod zarzutem tego samego przestępstwa.

Niektórzy uczestnicy wyścigów zdawali się nie zauważać opóźnienia spowodowanego obecnością protestujących.

Alice Pocock, lat 29, z Newbury, Berkshire, powiedziała: „Wszyscy moi znajomi wysłali mi wiadomość z pytaniem, czy widzieliśmy protestujących, ale nie zauważyliśmy, zastanawiałam się tylko, dlaczego wyścig został opóźniony.

„Każdy koń tutaj urodził się i został wyhodowany do wyścigów. Myślę, że protestujący narażają się na niebezpieczeństwo i nie rozumieją przemysłu wyścigowego.”