Technika elektrod daje nadzieję na leczenie depresji opornej na leczenie

Human brain stimulation or activity with dna. 3d illustration

DBS jest już stosowany w leczeniu takich schorzeń jak Parkinson. (Getty)

Badanie wykazało, że technologia może stanowić rozwiązanie dla depresji opornej na leczenie, w przypadku której leki przeciwdepresyjne nie działają skutecznie.

Pacjenci byli leczeni za pomocą elektrod wszczepianych do mózgu – znanych jako głęboka stymulacja mózgu lub DBS – i zaobserwowali znaczące zmiany w mózgu w ciągu roku.

Pacjenci biorący udział w badaniu stwierdzili również, że ich depresja zmniejszyła się, jak powiedzieli badacze.

DBS jest już szeroko stosowany w leczeniu takich schorzeń jak Parkinson.

To sprawia, że jest to silna potencjalna terapia dla depresji opornej na leczenie, uważają badacze z UTHealth Houston.

Czytaj więcej: Co nowe badanie mówi nam o antydepresantach i serotoninie

Christopher Conner, były rezydent neurochirurgii w UTHealth Houston, powiedział: „To jest coś, co ludzie próbowali zrobić od dawna, ale nie zawsze odnosiliśmy sukcesy w stosowaniu DBS w chorobach psychiatrycznych.

„Ale to badanie PET pokazuje, że zmieniamy to, jak mózg funkcjonuje długoterminowo i zaczynamy zmieniać sposób, w jaki mózg zaczyna się organizować i zaczyna przetwarzać informacje i dane.”

Przez lata DBS był badany jako możliwa terapia dla pacjentów z depresją oporną na leczenie.

W DBS, elektrody są wszczepiane do pewnych obszarów mózgu, gdzie generują impulsy elektryczne, aby wpłynąć na aktywność mózgu.

Jednak znalezienie, która część mózgu musi być ukierunkowana na długoterminowe leczenie depresji, było wyzwaniem.

Czytaj więcej: Ostrzeżenie z 1988 roku o zmianach klimatycznych było w większości słuszne

Conner powiedział: „Wycelowaliśmy wiązkę włókien, które opuszczają ten mały obszar w pniu mózgu, aby podróżować do innych obszarów w całym mózgu.

„Skany PET wskazały, że ten mały obszar docelowy ma bardzo rozproszone efekty downstream. To nie jest jeden efekt, ponieważ nie ma jednego obszaru mózgu związanego z depresją. Cały mózg musi być zmieniony i poprzez ten jeden mały cel, to jest to, co byliśmy w stanie zrobić.”

Naukowcy wykonali początkowy skan PET przed procedurą DBS na 10 pacjentach w badaniu dla obrazu wyjściowego. Wykonali dodatkowe skany PET na 6 i 12 miesięcy, aby ocenić zmiany po leczeniu.

Skany ośmiu z 10 pacjentów wykazały odpowiedź.

Czytaj więcej: Dlaczego ekonomiści martwią się, że odwrócenie zmian klimatycznych jest beznadziejne

Współautor profesor Joao de Quevedo, z McGovern Medical School w Houston, powiedział: „Responder na leczenie oznacza, że twoja depresja potencjalnie zmniejsza się o co najmniej 50%, czujesz się znacznie lepiej.

„Tak więc, dla pacjentów z ciężką przewlekłą depresją oporną na leczenie, zmniejszenie naszych objawów o połowę to dużo. To różnica między byciem niepełnosprawnym a byciem w stanie coś zrobić.

„Korelując ze zmianami obrazu PET, nasi pacjenci zgłaszali, że ich depresja zmniejszyła się po leczeniu.”

Obejrzyj: Ocena zdrowia psychicznego dziecka przed powrotem do szkoły