TCU i Georgia wykuwają różne drogi do mistrzostw

Na papierze, mecz o tytuł mistrza kraju College Football Playoff pomiędzy nr 1 Georgią a nr 3 TCU nie jest walką w wadze ciężkiej. To bardziej jak Mike Tyson kontra Glass Joe w Mike Tyson’s Punch-Out!

To jak łodyga wysokiej trawy kontra kosiarka. Aaron Judge kontra maszyna do softballu. To beznadziejna sprawa, a składy, które zbudowały te drużyny i sposób, w jaki je zbudowały, podkreślają, jak różne są te rozgrywki o tytuł.

Po sezonie 2021, którego kulminacją było zdobycie przez Georgię pierwszego od czterech dekad tytułu mistrzowskiego, Bulldogs stracili 14 zawodników z najlepszej drużyny w sporcie i najlepszej obrony SEC od 10 lat.

Dla każdego innego programu to niepowodzenie. W nowoczesnej wersji sportu, oznaczałoby to również, że trenerzy z całego katalogu personelu natychmiast uderzają w stale rozwijający się portal transferowy, aby znaleźć graczy plug-and-play, którzy pasują do ich potrzeb.

W Michigan State, Mel Tucker użył portalu, aby przerzucić swój program z 2-5 w 2020 roku do 11-2 w 2021 roku. W USC, Lincoln Riley użył portalu transferowego, aby odwrócić program, który zakończył się 4-8 w 2021 roku do 11-3 w nieco ponad roku kalendarzowym.

To tylko dwa przykłady trenerów głównych zwracających się do rozwoju i oceny innych programów dla ich korzyści. Ostatnio prestiż, marka i obietnica pieniędzy w postaci nazwiska, wizerunku i podobizny oznaczają, że bogaci stają się bogatsi.

Alabama jest tego przykładem, z impact starters grającymi w sezonie 2022 w Tuscaloosa po rozpoczęciu kariery gdzie indziej, w tym linebacker Henry To’o (który rozpoczął karierę w Tennessee), szeroki odbiornik Jermaine Burton (Georgia), ofensywny tackle Tyler Steen (Vanderbilt), cornerback Eli Ricks (LSU) i running back Jahmyr Gibbs (Georgia Tech).

Wszyscy ci panowie wybrali Alabamę z pewnych powodów, które są specyficzne, ale inne są dość oczywiste, jak możliwość gry o tytuły narodowe i wejście do NFL Draft z wysokim numerem wyboru – i dodatkowe pieniądze, które się z tym wiążą. Miejsce takie jak TCU, z drugiej strony, nie mogło konkurować w tym obszarze. TCU mogło mieć tylko nadzieję, że uda się pozyskać resztki, których nie chcieli Alabama, USC czy nawet Michigan State – aż do teraz.

Rogate Żaby, jak dotąd, są najlepszym przykładem wykorzystania portalu transferowego do zbudowania drużyny, która walczy o tytuł narodowy.

Żadna drużyna w erze transferów nie wzięła dwucyfrowej liczby transferów, nie sparowała ich z pierwszorocznym trenerem i sztabem, i nie pomaszerowała prosto do gry o tytuł narodowy. Sonny Dykes z TCU próbuje zostać czwartym trenerem w historii, który zdobył tytuł mistrzowski w pierwszym roku pracy w programie – i pierwszym od czasu, gdy 21 lat temu Larry Coker zrobił to z Miami Hurricanes.

Dykes zapracował na tę szansę, budując na fundamencie pozostawionym przez swojego poprzednika, Gary’ego Pattersona, który był niezwykle błyskotliwy i konsekwentny w braniu niedocenianych graczy ze szkół średnich i rozwijaniu ich w topowe talenty NFL. Dykes i jego personel wziął to, a następnie uderzył w portal za to, czego jeszcze potrzebowali.

Shadrach Banks grał w szerokim zakresie w szkole średniej, a jego gra została korzystnie porównana do Amari Rodgersa. Banks gra jednak w TCU na pozycji linebackera, bo to właśnie Patterson uznał, że będzie robił to najlepiej. Patterson zrobił to już raz wcześniej z Ty Summers, który zobowiązał się do gry w rozgrywającego w Rice w 2013 roku, zanim przerzucił swoje zobowiązanie do TCU i stał się defensywnym końcem i linebackerem.

Z korzyścią dla oceny Pattersona, Dykes i asystenci również zdołali zarobić transfery – 13 w rzeczywistości – które wybrały TCU, ponieważ nie otrzymały możliwości gdzie indziej, aby grać od razu lub aby mieć wpływ na swoje zespoły w sposób, który każdy z nich przewidział. Z graczami takimi jak Johnny Hodges, którzy zdecydowali się przenieść do TCU z Navy i wzmocnić schemat, który koordynator defensywy Joe Gillespie udowodnił, że może rozwinąć pierwszorundowe talenty NFL w Tulsa, TCU po prostu szukało szansy.

I to wszystko co było – szansa. The Horned Frogs są pierwszymi, którzy podkreślają, że zostali wybrani na siódmą pozycję wśród 10 drużyn w Big 12 i skorzystali z bycia pomijanymi i niedocenianymi od pierwszego tygodnia. Są pod tym względem diametralnie różni od swojego przeciwnika w poniedziałkową noc.

Georgia została wybrana przez większość do gry w tym meczu prawie tak szybko, jak wygrała tytuł narodowy w 2021 roku, pomimo utraty tak wielu doświadczeń i produkcji do ukończenia studiów i NFL. To dlatego, że Kirby Smart wpłynął na filozofię wobec rekrutacji i rozwoju swojego mentora, Nicka Sabana. Wybierają ich, siedzą na nich i rozwijają ich.

Czy Max Duggan może poprowadzić upset nad Bulldogs?

Can Max Duggan lead an upset over the Bulldogs?

Smart, w ciągu zaledwie pięciu lat, uczynił z Georgii nowy wzorzec rekrutacji, a następnie rozproszył ten talent po obu stronach piłki. Piętnastu pięciogwiazdkowych graczy i 78 blue-chipów – zawodników pięcio- i czterogwiazdkowych – stanowi kropkę nad i w 85-osobowym stypendialnym spisie UGA.

TCU może pochwalić się zaledwie 17 blue-chipami i jednym pięciogwiazdkowym graczem, zajmując 32 miejsce w 247 Sports Talent Composite za takimi programami jak Georgia Tech i Missouri.

Wiele programów twierdzi, że raczej przeładowuje niż przebudowuje. UGA bierze to dalej, zaszczepiając po drodze kulturę Bulldog football. Jako że portal zyskuje uczestników, a NIL staje się walutą, za którą podpisuje się umowy, UGA sprzedaje nastolatkom tę kulturę, przekonując ich do postawienia na proces z myślą, że za kilka lat to się opłaci. Okazało się, że jest to zwycięska strategia.

Jednak nie każdy program ma środki, by budować w ten sposób, i nie każdy program będzie miał możliwości finansowe, by podtrzymać wysiłek związany z zabieganiem o najlepszych graczy w kraju rok po roku. Więc UGA prawdopodobnie będzie tutaj, w tej rozmowie o krajowych tytułach, dłużej niż TCU.

Ale więcej rozmów w programie offseason będzie oznaczonych przez bogatych darczyńców podchodzących do swoich trenerów na przystankach karawany i pytających, dlaczego nie mogą być następnym TCU. Ci trenerzy nie będą mieli innego wyboru, jak tylko powiedzieć, że jest to możliwe – i dążyć do tego.

Czytaj więcej:

Najważniejsze historie z FOX Sports:


College Football

Więcej z College Football Śledź swoich ulubieńców, aby uzyskać informacje o grach, wiadomościach i więcejDodaj komentarz