Szwedzka policja twierdzi, że rozbroiła ładunek wybuchowy w centrum Sztokholmu

STOCKHOLM (Reuters) -Stockholmska policja zniszczyła torbę zawierającą materiały wybuchowe, która została znaleziona w parku w szwedzkiej stolicy późnym wieczorem w niedzielę i prowadzi dalsze dochodzenie, powiedziała w poniedziałek.

Incydent miał miejsce mniej niż trzy tygodnie przed wyborami powszechnymi 11 września, w których przestępczość ma być głównym problemem wśród wyborców.

„Obecnie nie ma podejrzeń, że jest to przestępstwo związane z terroryzmem”, powiedział Erik Akerlund, szef policji w dzielnicy Norrmalm.

Wstępne dochodzenie zostało wszczęte i jak dotąd nikt nie został zatrzymany. Policja nie podała żadnych szczegółów na temat tego, kto mógł zostawić materiały wybuchowe, ani na temat możliwego celu.

Park w centrum Sztokholmu, w którym znaleziono materiały wybuchowe, był jednym z miejsc corocznego Festiwalu Kulturalnego, który trwał od 17 do 21 sierpnia i w którym odbywały się koncerty, zajęcia rodzinne i wydarzenia takie jak zapasy sumo.

Teren został odgrodzony, a torba rozbrojona przez saperów. Władze przeprowadziły badanie kryminalistyczne we wczesnych godzinach porannych w poniedziałek, powiedziała policja.

„Teraz wszystkie elementy zostaną zbadane”, powiedział Akerlund w oświadczeniu.

„Dopiero po pełnym badaniu w krajowym centrum kryminalistycznym będziemy mogli powiedzieć, czy niebezpieczny obiekt był funkcjonalny.”

Poziom zagrożenia terrorystycznego w Szwecji wynosi trzy w skali pięciostopniowej – lub „podwyższony” – od 2010 roku, a policja bezpieczeństwa powiedziała, że nie było żadnych zmian w wyniku incydentu.

Kraj nie był w stanie wojny przez ponad 200 lat, ale członkowie sił zbrojnych brali udział w działaniach pokojowych ONZ w Mali, Afganistanie, Iraku, Kosowie i innych krajach.

W 2017 roku uzbecki azylant zabił pięć osób, kiedy wjechał skradzioną ciężarówką w kupujących na ulicy dla pieszych zaledwie kilkaset metrów od Kungstradgarden. Podczas procesu powiedział, że chciał ukarać Szwecję za jej udział w globalnej walce z wojowniczą grupą Państwa Islamskiego.

Policja i siły bezpieczeństwa udaremniły wiele innych planowanych ataków.

W ostatnich latach uwaga wyborców skupiła się jednak na gwałtownym wzroście przemocy gangów, który zepchnął Szwecję na niemal szczyt tabeli zgonów związanych ze strzelaninami w Europie w stosunku do wielkości jej populacji.

Wiele sondaży stawia przestępczość gangów jako kwestię nr 1 przed zbliżającym się głosowaniem.

(Reporting by Niklas Pollard and Simon Johnson, additional reporting by Supantha Mukherjee; Editing by Catherine Evans and Bernadette Baum)