Strzał 3-punktowy Andrew Wigginsa to ewolucja gwiazdy, mówi Steph Curry

Witamy w Splash Family: Wiggins on fire from deep originally appeared on NBC Sports Bayarea

DALLAS — Wizja, kiedy Warriors pozyskali Andrew Wigginsa z Minnesoty Timberwolves w lutym 2020 roku, to fakt, że będzie on idealnym dopasowaniem pozycji obok Stepha Curry’ego, a ostatecznie Klaya Thompsona. Wiggins przy wzroście 6 stóp i 7 centymetrów potrafiłby rzucać do kosza, wykorzystywać swój atletyzm jako skrzydłowy w otwartej ofensywie Warriors, a drużyna wierzyła, że będzie w stanie wydobyć z niego to, co najlepsze w defensywie.

Ale nawet oni nie mogli przewidzieć, że stanie się tak powalającym strzelcem zza linii 3 punktów. Ani trenerzy, ani front office, ani jego nowi koledzy z drużyny Warriors.

Wiggins w czasie swojej pracy w Wilkach trafiał 33,2% rzutów za 3 punkty. W 42 meczach przed wymianą do Warriors, trafiał tylko 33,1 procent swoich 3s dla Minnesoty w sezonie 2019-20. W ciągu 12 meczów z Warriors po tym, jak został przehandlowany w skróconym przez pandemię sezonie, Wiggins drenuje 33,9 procent prób z głębi.

To nie jest dokładnie oświetlenie. Potem wszystko się zmieniło, gdy doświadczył pełnego sezonu w koszulce Warriors.

„Nie”, powiedział Curry w poniedziałek po treningu Warriors w American Airlines Center, gdy zapytano go, czy wiedział, że Wiggins jest tak dobrym strzelcem na 3 punkty, gdy po raz pierwszy zostali kolegami z drużyny. „To znaczy wiedziałem, że on średnio co, 20-plus przez jakkolwiek wiele lat? To trudne do zrobienia w tej lidze i ludzie to dyskredytowali, bo miał okazje, bo był głównym strzelcem. Jakby to było oczywiste. Tak nie jest.

„How he got it done has changed a little bit in terms of what our system requires. Oczywiście ze mną i Klayem tam, przyciągamy dużo uwagi. On może mieć przestrzeń, być w stanie wykorzystać swoje zagrożenie, aby zaatakować i pokonać ludzi poza dryblingiem, aby ustawić teraz jego nowo znalezioną pewność siebie, aby strzelać piłkę wiedząc, że będzie dostawać te spojrzenia w całej grze.”

W każdym z ostatnich trzech lat, Wiggins poprawił swój rzut z 3 punktów i ustanowił stamtąd wysokie rekordy kariery. W sezonie 2020-21 był 38-procentowym strzelcem 3-punktowym, a liczba ta skoczyła do 39,3% w zeszłym sezonie — jego pierwszym jako All-Star. Wiggins nawet prowadził Warriors w procentach 3-punktowych na ich drodze do zdobycia mistrzostwa, kolejny pierwszy w jego karierze.

W tym sezonie jednak osiągnął nowe szczyty pozwalając mu latać.

Przez 19 meczów, Wiggins bierze career-high 6.7 3-punktowych na mecz i robi career-high 2.9 trójek na mecz, jak również. Efektywność jest poza skalą. Jak dobry był? Wiggins trafia 44,1 procent rzutów z dalekiego dystansu.

Tak samo jak Curry. Najlepszym wynikiem Wigginsa, jaki kiedykolwiek trafił zza łuku z Wilkami, było 35,6 procent w sezonie 2016-17. Gdy Steph notuje podobne lub lepsze wyniki niż jego jednogłośny sezon MVP, Wiggins dorównuje mu w tym aspekcie gry, który Curry zmienił na zawsze.

Kevin Durant, którego Wiggins w zasadzie zastąpił w Warriors, w zeszłym sezonie trafiał 38,3% trójek, a w tym sezonie trafia już tylko 34,6% z nich.

Wchodząc we wtorkowy mecz z Dallas Mavericks, Warriors mają za sobą pierwszą w tym sezonie passę trzech zwycięstw. W tym czasie Wiggins trafił 12 do 22 rzutów za 3 punkty, co daje 54,5% skuteczności.

Zmiana otoczenia może być dobra dla gracza, a w przypadku Wigginsa jest idealna. Zamiast osiadać na głębokich 2-punktowych strzałach i wymuszać trudne wzięcia jako opcja nr 1, Wiggins rozwija się codziennie w systemie Steve’a Kerra i strzela 48.1 procent na catch-and-shoot 3-pointers.

„A part of it is trying to make the game a little easier for yourself with how teams are going to defend you,” Curry said. „Scoring na wszystkich trzech poziomach, to utrzymuje obronę na krawędzi. Nie wiedzą tak naprawdę, co się stanie. Na tym polega ewolucja twojej gry i wspaniale jest widzieć, jak gość z taką ilością talentu już teraz doskonali swój zestaw umiejętności jeszcze bardziej.”

RELATED: Kerr popycha Poole’a do bycia jednym z 'najlepszych obrońców’ Warriors

Podczas gdy Jordan Poole wyrósł na gwiazdę w zeszłym sezonie, niektórzy przyrównywali młodego guarda do bycia następnym Splash Brotherem u boku Curry’ego i Thompsona. Padł przydomek „Splash Nephew”, a Poole wolał „Kid Splash.”

Teraz może być czas na nowego członka. Andrew Wiggins, witamy w rodzinie Splash.

„Będziemy mieli zjazd rodziny Splash,” powiedział Curry. „Wszyscy są zaproszeni.”

Jeśli Wiggins nadal będzie tak grał, zaproszenie może być datowane na połowę czerwca i kolejną paradę mistrzów Warriors.

Pobierz i śledź Dubs Talk Podcast