sekretarz spraw zagranicznych krytykowany za powiedzenie fanom LGBT, aby „szanowali” Katar

Minister spraw zagranicznych James Cleverly został oskarżony o bycie „szokująco głuchym” po tym, jak wezwał kibiców LGBT do bycia „szanującymi” zakaz homoseksualizmu w Katarze.

Cleverly został zapytany o prawa człowieka w tym kraju i rekord praw LGBT w środę, przed rozpoczęciem turnieju 20 listopada.

Homoseksualizm jest nielegalny w Katarze, a naruszenia praw człowieka „utrzymują się na znaczną skalę” w kraju, według raportu przed turniejem opublikowanego przez Amnesty International w zeszłym tygodniu.

Przemawiając do Sky News, sekretarz spraw zagranicznych powiedział: „Mamy niesamowicie ważnych partnerów na Bliskim Wschodzie. To są kraje muzułmańskie, mają bardzo różny kulturowy punkt wyjścia [od] nas.

  • Członkowie katarskiej społeczności LGBTQ+ zatrzymani i maltretowani we wrześniu, twierdzi raport
  • Cavallo: FIFA musi rozważyć prawa LGBTQ w krajach goszczących WC
  • Kane założy opaskę OneLove w Katarze – nawet jeśli FIFA ukara Anglię grzywną

„Myślę, że to ważne, kiedy jesteś gościem w kraju, że szanujesz kulturę narodu goszczącego.”

Dodał: „Rozmawiamy z nimi o naszych wartościach i dlaczego uważamy, że ważne jest, aby prawa ludzi ze wszystkich rodzajów społeczności były respektowane.

„I oczywiście będzie to coś, o czym nadal będziemy z nimi rozmawiać.”

Anglia grupa LGBT+: Cleverly comments 'extremely unhelpful’

W ciągu kilku minut od pojawienia się Cleverly’ego, England LGBT+ supporters group 3LionsPride tweeted that his comments had been „extremely unhelpful” for fans travelling to next month’s tournament, adding his suggestion „forces us back into the closet”.

They wrote: „With respect, this is an extremely unhelpful intervention that shows a lack of understanding and context. Insynuowanie, że akceptowalnym i proporcjonalnym środkiem bezpieczeństwa jest 'bycie mniej queer’ zmusza nas do powrotu do szafy i grozi kryzysem zdrowia psychicznego.

„To również nie jest opcja dla każdego. Niektórzy fani trans i zróżnicowani płciowo nie mają możliwości 'bycia mniej widocznie queer’. W ciągu ostatnich lat wielokrotnie szukaliśmy odpowiedzi, zapewnień i szczegółów, a ta PR-owa linia „Pucharu Świata dla wszystkich” nie jest poparta działaniem.

„Wkroczenie brytyjskiego ministra i poparcie tego jako uzasadnionego celu podważa naszą pracę i nasze rozmowy. *Ito jeszcze zanim przejdziemy do sytuacji katarskich osób LGBT+, które zgodnie z kodeksem karnym z 2004 r. mogą zostać aresztowane, a zgodnie z prawem szariatu grozi im kara śmierci.

„Podsumowując, to oświadczenie jest sprzeczne („zapewnienie ludziom możliwości bycia sobą” poprzez bycie mniej sobą), lekceważy głosy i doświadczenia katarskich osób LGBT+, mówi o fanach LGBT+ i odgrywa rolę w dzieleniu nas na „tolerowanych” odmieńców lub tych, którzy są zbytnio wyolbrzymiani.”

World Cup used to 'sport-wash atrocious rights records’

Labour’s shadow culture secretary Lucy Powell criticised Mr Cleverly’s remarks, describing them as „shockingly tone-deaf”.

She said: „Wielu fanów będzie czuć, że nie mogą uczestniczyć w tym turnieju, aby kibicować swojej drużynie ze względu na rekord Kataru w sprawie praw człowieka, pracowników i LGBT+.

  • FIFA wezwana do wykluczenia Iranu z MŚ z powodu problemów z prawami kobiet
  • Hummel 'tones down’ branding on Denmark’s WC kit in Qatar protest

„Rząd powinien rzucić wyzwanie FIFA na temat tego, jak postawili kibiców w tej sytuacji, i zapewnić pełne bezpieczeństwo wszystkich kibiców biorących udział w turnieju, a nie bronić dyskryminacyjnych wartości.”

Rząd musi użyć swojego 'publicznego głosu’

Komentarze sekretarza spraw zagranicznych przychodzą dzień po Peter Tatchell, brytyjski działacz LGBT, twierdził, że był krótko „zatrzymany” w Katarze po inscenizacji jednoosobowego protestu przed muzeum w Doha, stolicy.

70-latek powiedział, że został poddany przesłuchaniu podczas zatrzymania na 49 minut, ale rząd katarski powiedział, że nie dokonano żadnych aresztowań.

Peter Tatchell was detained after staging a protest outside the National Museum of Qatar in Doha (pic: Handout)

Image: Peter Tatchell został zatrzymany po przeprowadzeniu protestu przed Muzeum Narodowym Kataru w Doha (fot. Handout)

Pan Tatchell skrytykował również sekretarza spraw zagranicznych i wezwał rząd do wykorzystania swojego „publicznego głosu do potępienia przerażających naruszeń praw człowieka” popełnionych w kraju.

„Jeśli wszyscy nie wypowiemy się, Katar osiągnie swój cel sportowego prania swojej przerażającej reputacji podczas Mistrzostw Świata. Mr Cleverly ma okazję do podkreślenia nadużyć dokonywanych przez reżim”, powiedział.

„Wszyscy fani, nie tylko LGBT, powinni zbojkotować Mistrzostwa Świata i użyć swoich mediów społecznościowych, aby wzmocnić szokujące naruszenia praw człowieka przez państwo katarskie. Pójście na mundial to zmówienie się z homofobicznym, seksistowskim i rasistowskim reżimem.”