Ruch Schumachera do Mercedesa to 'win-win’ | Wolff: Mick ofiarą 'brutalnej’ F1

Mick Schumacher zastąpi w przyszłym roku Lewisa Hamiltona i George’a Russella, po tym jak stracił miejsce w Haasie i więzi z Ferrari; Pundit Sky Sports w Niemczech Ralf Schumacher, wujek Micka, który brał udział w 180 wyścigach, ma swoje zdanie na temat tego posunięcia

Ostatnia aktualizacja: 21/12/22 3:23pm

Mick Schumacher speaks after his move to Mercedes as reserve driver for 2023 after losing his seat at Haas

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Mick Schumacher przemawia po swoim przejściu do Mercedesa jako kierowca rezerwowy na rok 2023 po utracie miejsca w Haasie

Mick Schumacher przemawia po swoim przejściu do Mercedesa jako kierowca rezerwowy na rok 2023 po utracie miejsca w Haasie

Przejście Micka Schumachera do Mercedesa jest „wygraną dla obu stron” według Ralfa Schumachera, który wierzy, że jego bratanek może wzmocnić swoją reputację w Formule 1, jednocześnie służąc jako rezerwowy Lewis Hamilton i George Russell w 2023 roku.

Schumacher, który po dwóch latach stracił miejsce w Haasie, a także więzi z Ferrari, został w zeszłym tygodniu pozyskany przez Mercedesa jako kierowca rezerwowy, łącząc tym samym dwa największe nazwiska w motorsporcie.

Ojciec Micka, Michael, siedmiokrotny mistrz świata, jeździł dla Mercedesa do końca swojej kariery (2010-12).

  • Schumacher dołącza do Mercedesa jako kierowca rezerwowy na 2023 rok | Wolff: We’re excited
  • F1 2023 starts here! Aston Martin jako pierwszy zespół potwierdza datę premiery bolidu
  • Tytuły nadal celem McLarena po wczesnym odejściu Seidla | 'Nie przegapimy żadnego taktu’

Wujek 24-latka, Ralf, słynny i utytułowany kierowca F1 Schumacher, pochwalił umowę, w której Mick zastąpi Nycka de Vriesa.

„Myślę, że to sytuacja korzystna dla obu stron,” Ralf Schumacher, który brał udział w 180 wyścigach F1, powiedział w Sky Sports w Niemczech.

Ralf Schumacher (left) with his nephew Mick

Ralf Schumacher (z lewej) ze swoim bratankiem Mickiem

„Po pierwsze, dla zespołu mają świetnego kierowcę, jeśli potrzebują zastępstwa na krótką metę, jeśli jeden z kierowców z jakiegoś powodu nie może jechać.

„A kolejnym jest oczywiście to, że jest teraz w zespole, gdzie może się wiele nauczyć, przede wszystkim dzięki nowej strukturze, dużej strukturze.”

Ralf wcześniej krytykował to, jak Haas poradził sobie z odejściem jego siostrzeńca, mówiąc, że ich zachowanie „nie było normalne”, a szef zespołu Guenther Steiner był „promującą siebie osobą”, która nie „dogadywała się z faktem, że ktoś inny jest w centrum uwagi”.

„Dla mnie, myślę, że to wielka szansa”, dodał o dołączeniu Micka do Mercedesa. „Ponieważ ma teraz doświadczony zespół, z dwoma doświadczonymi kolegami z zespołu, a przede wszystkim, dla odmiany, zespół, który jest szczęśliwy, że on tam jest.”

Nico Hulkenberg says he is fresh and hungry as he prepares to make a full-time return to F1 for the first time since 2019 after replacing Mick Schumacher at Haas for the 2023 season

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej przystępny odtwarzacz wideo

Nico Hulkenberg mówi, że jest świeży i głodny, gdy przygotowuje się do powrotu w pełnym wymiarze czasu do F1 po raz pierwszy

Mick Schumacher weźmie aktywny udział w rozwoju samochodu W14 Mercedesa przed i w trakcie sezonu w przyszłym roku, podczas gdy – obecny podczas weekendów wyścigowych – może dostać szansę przetestowania go i prowadzenia.

Ralf wierzy, że może być cenny nie tylko dla Mercedesa, ale także dla napędzanych przez Mercedesa Aston Martina i Williamsa.

„Myślę, że to jest także siła, którą Mick może mieć, wejść tam i nacisnąć gaz.

„Proszę jednak nie myśleć tylko o Mercedesie, nie ma w tym nic złego, ale w pewnym momencie może pojawić się problem dla zespołów obsługiwanych przez Mercedesa i wtedy mogą zwrócić się do kogoś, kto jest świeżo po sezonie i zna wszystkie tory i zna wszystkie sposoby postępowania z samochodami.”

Mówiąc o przyszłości Schumachera, Ralf poruszył temat Audi – które będzie rywalizować w F1 jako zespół roboczy od 2025 roku – jako opcję.

„Ma możliwość dalszego rozwoju,” powiedział. „Zasługuje na szansę – na prowadzenie samochodu, ale przynajmniej jako zastępstwo dla kierowców testowych i jako trzeci kierowca.

„Myślę, że to świetna rzecz, ale mogę sobie również wyobrazić, że Audi [może być zainteresowane], ponieważ tak naprawdę nie ma żadnych niemieckich kierowców na rynku.

„Ale z tego punktu widzenia to jeszcze daleka droga. Myślę, że teraz jest w doskonałych rękach, a reszta się okaże. Miłą rzeczą jest to, że od 24 roku życia myślę, że znów będzie miał wielką szansę, nieważne gdzie.”

Wolff: Mick ofiarą 'brutalnej’ F1

Mick Schumacher signs his Mercedes contract with team boss Toto Wolff

Mick Schumacher podpisuje swój kontrakt z Mercedesem wraz z szefem zespołu Toto Wolffem

Przemawiając przed ogłoszeniem umowy, szef Mercedesa Toto Wolff okrzyknął charakter Micka i uznał, że był on ofiarą „brutalnego” sportu.

„Naprawdę lubię Micka i lubię rodzinę – jak wychowali swoje dzieci z tym niewiarygodnie sławnym nazwiskiem – i myślę, że zasługuje na szansę”, powiedział Wolff w podcaście F1’s Beyond the Grid. „Wygrał serię juniorów, a to nie jest łatwe.

„Rzeczy mogą pójść przeciwko tobie w pierwszych latach w Formule 1. Był pod presją, że musi się wykazać, a to nie pomaga, a Formuła 1 jest brutalna.

„Więc może, w pewnym sensie, mając rok przerwy jako trzeci kierowca – podobny do tego, co robi Daniel [Ricciardo w Red Bullu] – może być dobry, aby ponownie ocenić siebie i doprowadzić siebie do lepszego miejsca, a następnie miejmy nadzieję, że znajdzie miejsce ponownie.

„Zawsze imponował mi swoją osobowością.”