Ricciardo może przyjąć rolę rezerwowego, aby pozostać w F1 | „Ogromne ryzyko, aby go podpisać

Nico Rosberg and Paul Di Resta discuss what's gone wrong for Daniel Ricciardo and his options for 2023

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Nico Rosberg i Paul Di Resta omawiają, co poszło nie tak dla Daniela Ricciardo i jego opcje na 2023 rok

Nico Rosberg i Paul Di Resta omawiają, co poszło nie tak w przypadku Daniela Ricciardo i jego opcje na 2023 rok

Daniel Ricciardo przyznał, że byłby otwarty na przyjęcie roli kierowcy rezerwowego w jednym z czołowych zespołów Formuły 1 w 2023 roku i wierzy, że może wrócić do wygrywania pomimo obecnych „przeciwności”.

Ricciardo bardzo ucierpiał w ciągu ostatnich 18 miesięcy w McLarenie. Charyzmatyczny Australijczyk został uznany za jednego z najlepszych kierowców w tym sporcie, a jego kontrakt został rozwiązany przez obecny zespół na rzecz młodego debiutanta, alpejczyka Oscara Piastri.

  • Wolff kwestionuje dziwaczne zatrzymanie Tsunody | 'Hamilton wygrał na całego’
  • Red Bull szuka amerykańskiej gwiazdy Herty, by zastąpić Gasly’ego
  • Ferrari odpiera kpinę Rosberga na temat strategii 'F2/F3′

Teraz wolny agent, Ricciardo, ośmiokrotny zwycięzca wyścigów, nadal chce pozostać w F1, ale mówi, że tylko dla odpowiedniego projektu – choć jego opcje konkurencyjne są niewielkie, a Haas i Williams wydają się realistycznymi kandydatami.

Ricciardo otworzył jednak drzwi do nieoczekiwanej drogi w 2023 roku – zostanie kierowcą rezerwowym w jednym z czołowych zespołów, a następnie, miejmy nadzieję, powróci na tor w pełnym wymiarze godzin w kolejnym sezonie.

„Jestem otwarty na każdy scenariusz” – powiedział Ricciardo podczas GP Holandii, zapytany o to, czy mógłby trafić do stajni Red Bulla, Ferrari lub Mercedesa.

„Myślę, że są plusy i minusy tego wszystkiego. Są plusy z posiadaniem trochę wolnego czasu, obecnie te 18 miesięcy, które miałem, było bardziej wymagające niż nie, więc może trochę czasu z dala byłoby dobre.

„Ale wtedy również pozostanie aktywnym jest dobre. Dlatego chcę usłyszeć wszystko. Nawet jeśli to rezerwa, nie chcę być zbyt dumny, by powiedzieć, że jestem na to za dobry.

„Chcę po prostu usłyszeć wszystko i zobaczyć, co ma sens. To może być coś, co ustawi mnie lepiej na przyszłość, a przyszły rok może być jednym z tych lat, w których potrzebuję trochę cierpliwości.”

Ricciardo otwarty na oferty – ale tylko w F1

Ricciardo wie, że ma zainteresowanych zalotników na 2023 rok, ale powiedział, że dostaje wrześniowy triple header – który kończy się w ten weekend GP Włoch na żywo na Sky Sports F1 – z drogi przed rozpoczęciem rozważania ruchów.

Obecnie dostępnych jest pięć miejsc w zespole na przyszły sezon, chociaż najlepsze miejsce w Alpine wydaje się być przeznaczone dla Pierre’a Gasly’ego z AlphaTauri, który chce podpisać kontrakt z Coltonem Hertą.

Pozostałe miejsca są w Alfa Romeo, Haas i Williams.

Przemawiając do mediów w Zandvoort, Ricciardo wydawał się być otwarty na długoterminowe umowy w porównaniu do jego bardziej lekceważącego tonu w poprzedni weekend w Belgii.

The best of the action from the 2022 Dutch Grand Prix

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej przystępny odtwarzacz wideo

Najlepsze akcje z Grand Prix Holandii 2022

„Ale oczywiście jeśli jest ten dłuższy projekt i ten, w którym masz zamiar wygrać jutro, to oczywiście pójdę po szybkie zwycięstwa.

„Są to rzeczy, nad którymi zdecydowanie się zastanowię. Nie chcę też być uparty lub krótkowzroczny i być jak, 'ah nie jestem tym zainteresowany’, dam wszystkiemu swój szacunek.

„Od 2017 roku, co dwa lata byłem z inną drużyną. Nie chcę po prostu podpisać czegoś i pomyśleć, czekaj teraz coś innego na 2024 rok. Więc to prawdopodobnie nie jest tak proste, jak po prostu dostać się gdzieś na siatce w przyszłym roku.

„To może pójść prawdopodobnie w wielu różnych kierunkach, więc nie sądzę, że potrzebuje natychmiastowej decyzji. Będzie chodziło o to, co jest dla mnie najlepsze.”

Ale potwierdził, że interesuje go tylko F1.

„Nie zrezygnowałbym z F1,” powiedział. „Jeśli to oznacza, że nie będę na starcie w przyszłym roku, to na pewno spróbuję znaleźć sposób, aby znaleźć się tam w 2024 roku.

Sky F1's Ted Kravitz reflects on all the big talking points from the Dutch GP

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej przystępny odtwarzacz wideo

Ted Kravitz ze Sky F1 omawia wszystkie najważniejsze wydarzenia z GP Holandii

Ted Kravitz ze Sky F1 omawia wszystkie najważniejsze wydarzenia z GP Holandii

„To szczerze mówiąc jedyne wyścigi, które mnie w tej chwili interesują, mój sposób myślenia jest nadal: Jestem kierowcą F1.

„Jestem dumny z tego, co zrobiłem, ale wciąż czuję, że jest jeszcze trochę do pokazania, do dania. W przyszłym roku nie ścigałbym się w innej kategorii.”

Ricciardo: Sukces będzie tym bardziej słodki

Ricciardo podkreślił również, że wie, że może „wrócić do poziomu, który znam”, a trudne półtora roku w McLarenie u boku Lando Norrisa sprawiło, że jego forma z Red Bulla i Renault wydaje się być dawno temu.

„Szkoda, że to nie ja”, powiedział na wieść o komentarzach byłego szefa Red Bulla, Christiana Hornera, że nie jest tym samym kierowcą. „Nie byłem w stanie pokazać swojego prawdziwego ja wystarczająco często w ciągu ostatnich 18 miesięcy.

Ricciardo powiedział, że zainspirował się kierowcą Red Bulla, Sergio Perezem, który wyglądał na gotowego do opuszczenia sportu pod koniec 2020 roku, zanim wylądował na stanowisku Red Bulla i wygrywał wyścigi niezbyt długo po tym.

Jean-Eric Vergne has been perplexed with the struggles of his former teammate Daniel Ricciardo since joining McLaren

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Jean-..Eric Vergne jest zakłopotany zmaganiami swojego byłego kolegi z zespołu Daniela Ricciardo od czasu dołączenia do McLarena

Jean-Eric Vergne jest zakłopotany zmaganiami swojego byłego kolegi z zespołu Daniela Ricciardo od czasu dołączenia do McLarena

„Zwycięstwo czyni mnie szczęśliwym,” dodał. „Wiem, że mam trochę drogi przed sobą, aby tam wrócić, ale myślę, że wszystkie te rzeczy są nadal możliwe i ten ogień w moim jelicie jest nadal tam.

„Na pewno to było zranione czasami w ciągu ostatnich kilku lat, ale nie odeszło.

„Wiem, że w moim wnętrzu, jeśli nadal czuję, że mogę to zrobić i nadal tego chcę, wtedy znajdę sposób, aby wrócić.

„Ostatecznie to sprowadza się do mnie, nie mówiąc, że mam każdą opcję, ale jeśli nadal chcę to zrobić, myślę, że nadal mogę. To oczywiście przeciwności losu, więc z pewnością je odczuwasz, ale zawsze czuję, że sukces jest tym bardziej słodki.”

Pundici Sky Sports F1 o Ricciardo: 'Ryzyko podpisania go’

Nico Rosberg

„Naprawdę współczuję Danielowi. Dostać kasę, żeby odejść, żeby młody chłopak zajął twoje miejsce, to jest trudne psychicznie.

„Oczywiście teraz jeździ o swoją przyszłość w Formule 1. To jest naprawdę bardzo trudne. Walczył z Maxem Verstappenem, kiedy był w Red Bullu, pokonał Sebastiana Vettela fair and square w tym samym samochodzie, kiedy Sebastian był czterokrotnym mistrzem świata. Teraz walczy tak bardzo i nie rozumiesz tego jako kierowca. To naprawdę trudne.

„Myślę, że z perspektywy czasu może jedna lub dwie decyzje mogły być inne w jego karierze, pozostanie w Red Bullu mogło być najlepsze z perspektywy czasu.

„Ale czy wtedy chcesz być obok Maxa Verstappena, który może skończyć jako jeden z największych wszech czasów? To tylko forma w tym momencie. McLaren jest przyzwoitym miejscem, a jego tempo nie jest tam.”

Paul Di Resta

„Mam nadzieję, że to spadek formy, ale trzeba by było kilku rzeczy, aby Daniel pozostał w Formule 1. Być może będzie musiał wziąć roczną przerwę. Daniel jest zbyt dobry, aby siedzieć na uboczu, ale jednocześnie jego występy w tej chwili nie przynoszą rezultatów. Nie rozumiem, jak może tego nie odwrócić.

„Myślę, że na podstawie tego, gdzie jest w tej chwili, to ogromne ryzyko podpisać go. Myślę, że jeśli chodzi o Alpine, Pierre Gasly jest właściwym wyborem.

„Prawdopodobnie to, co będzie go prześladować bardziej niż cokolwiek innego, to decyzje, które podjął. Daniel jako osoba nie jest w moich oczach taki sam jak kilka lat temu.”