Ricardo Pepi składa oświadczenie, gdy USMNT dociera do półfinału Ligi Narodów CONCACAF

ORLANDO – Reprezentacja Stanów Zjednoczonych mężczyzn pokonała słabą pierwszą połowę, by w poniedziałek pokonać Salwador 1-0 i awansować do półfinału Ligi Narodów CONCACAF 2022-23.

Ricardo Pepi zdobył bramkę dla Amerykanów w drugiej połowie, po tym jak został świetnie ustawiony przez Westona McKenniego. USMNT dołączy do Meksyku w finałowej czwórce regionalnego turnieju, gdzie w czerwcu spotka się z przeciwnikiem, który zostanie ustalony we wtorek – być może z El Tri.

Oto trzy przemyślenia po poniedziałkowym meczu.

Pepi wielkim zwycięzcą w tym miesiącu

20-letni napastnik był jednym z ostatnich cięć ówczesnego trenera Gregga Berhaltera przed Mistrzostwami Świata w Katarze w 2022 roku, gdzie trzej napastnicy w 26-osobowym składzie zdołali zdobyć tylko jedną bramkę w czterech meczach. Pepi miał wszelkie powody, by czuć się urażony; jego bramki w kwalifikacjach do Mistrzostw Świata pomogły Stanom Zjednoczonym powrócić na największą imprezę sportową na świecie po raz pierwszy od ośmiu lat, a po tym jak zmagał się z trudnościami po przeniesieniu do niemieckiej Bundesligi z drużyny MLS FC Dallas na początku 2022 roku, odkrył na nowo swój talent do strzelania bramek na wypożyczeniu w holenderskim klubie Groningen.

W tym miesiącu, w swoich pierwszych dwóch międzynarodowych meczach od czasu odrzucenia, Pepi strzelił trzy razy w ciągu około 90 minut akcji. Jego zręczne wykończenie w poniedziałek było najlepszym z nich:

„To był rollercoaster, szczerze mówiąc”, Pepi powiedział po wszystkim o ostatnich kilku miesiącach. „Jestem szczęśliwy, że jestem po prostu w składzie, strzelając ponownie bramki, po tym jak zabrakło mnie na Mistrzostwach Świata. Myślę, że dziś wieczorem złożyłem wielkie oświadczenie.”

To przychodzi w dobrym momencie. Pozycja napastnika jest tak niepewna jak zawsze, do tego stopnia, że większość uwagi fanów USMNT w ostatnim tygodniu skupiła się na wysiłkach U.S. Soccer w celu pozyskania urodzonego w Nowym Jorku napastnika Arsenalu Folarina Baloguna, który w tym sezonie na wypożyczeniu rozrywa francuską Ligue 1. Balogun, 21, jest również uprawniony do reprezentowania Anglii i Nigerii. Pozyskanie go byłoby bez wątpienia nie lada wyczynem. Ale Pepi i tak zrobił wszystko, co mógł w tym miesiącu, aby pokazać, że zasługuje na poważne rozważania na temat rozpoczęcia pracy w lecie.

Miles Robinson wyglądał jak dawny siebie

Środkowy obrońca nawet nie ubrał się na piątkowe zwycięstwo 7-1 z Grenadą; po tym jak w maju zeszłego roku zawodnik, który miał wziąć udział w Mistrzostwach Świata, zerwał ścięgno Achillesa i przegapił podróż do Kataru, wciąż nie jest w stanie zagrać dwóch pełnych meczów w krótkim odstępie czasu.

Nie wiedziałbyś o tym w poniedziałek. Partnerując 35-letniemu weteranowi Timowi Reamowi, Robinson na pewno nie wyglądał jak ktoś, kto nie grał na poziomie międzynarodowym od prawie roku. Być może nawet był najlepszym zawodnikiem Amerykanów w meczu z Salwadorem.

„Mój Achilles czuje się dobrze”, powiedział Robinson po zawodach. „Nie grałem zmartwiony kiedykolwiek. Więc tak, czułem się świetnie. Byłem szczęśliwy, że udało mi się wrócić na boisko i zdobyć czyste konto.”

Jego najbardziej imponujący moment tego wieczoru miał miejsce około godziny, kiedy to przebiegł 40 jardów, aby pozbyć się Los Cuscatlecos centra napastnika Brayana Gila głęboko na własnej połowie boiska, tłumiąc potencjalną szansę na zdobycie bramki.

„Ten jeden bieg, który odzyskał, wyglądał jakby został wystrzelony z rakiety”, powiedział Ream o Robinsonie. „To imponujące, biorąc pod uwagę kontuzję, którą miał. Ale powiedziałem na początku tygodnia, że wygląda jak Miles z dawnych lat.”

Powrót 26-latka tylko zwiększa konkurencję w centrum pleców, której jest mnóstwo. Ream powiedział w poniedziałek, że chce kontynuować grę aż do Mistrzostw Świata w 2026 roku, podczas gdy katarscy weterani Cameron Carter-Vickers, Walker Zimmerman i inni pozostają mocno w miksie. Jeśli jednak Robinson będzie grał tak jak w Orlando, trudno będzie go pokonać.

Po trudnej pierwszej połowie, USA kończy pracę

Nawet przed własnymi kibicami, to zawsze miał być trudniejszy z dwóch marcowych meczów. Amerykanie prawdopodobnie nie spodziewali się, że będzie on tak trudny, jak się okazał. Pomimo wystawienia składu, w którym znalazło się siedmiu zawodników biorących udział w Mistrzostwach Świata (Daryl Dike, Gio Reyna, Miles Robinson i Alex Zendejas byli wyjątkami), Stany Zjednoczone nie były lepszą drużyną w pierwszych 45 minutach.

Jasne, Amerykanie mieli prawie 60% posiadania piłki w pierwszej połowie i strzelali do gości 6-1 (2-1 celnie). Byli również nietypowo rozkojarzeni i niechlujni w rozgrywaniu piłki.

Taktyczna zmiana dokonana przez tymczasowego trenera Anthony’ego Hudsona w przerwie sprawiła, że gospodarze mogli wykorzystać przewagę talentu po przerwie.

„W drugiej połowie byliśmy bardziej zwarci, przez większość czasu, co pozwoliło nam zbliżyć się do nich,” powiedział Hudson. „To po prostu pozwoliło nam uzyskać trochę więcej kontroli nad grą, a następnie budujesz pewność siebie z tego.”

USA potrzebowały tylko remisu, aby awansować, a wynik nigdy nie był wątpliwy w ciągu ostatnich 20 minut lub tak. „Zasadniczo zabrakło nam gazu” – powiedział trener Salwadoru (i były pomocnik USMNT) Hugo Perez. Mimo to, wynik był trochę zbyt bliski dla gospodarzy, którzy w czerwcu staną przed znacznie trudniejszym testem.

Hudson powinien być jeszcze wtedy u steru; U.S. Soccer może nie mieć nowego dyrektora sportowego, którego pierwszym zadaniem będzie zatrudnienie nowego pełnoetatowego trenera, aż do lipca. To z pewnością nie jest idealne rozwiązanie. A w pewnym momencie brak jasnego długoterminowego planu może zamanifestować się na boisku i wrócić, by ugryźć Amerykanów. Podczas gdy ostateczny wynik w poniedziałek był wystarczający, występ z blisko pełnej siły USMNT był znacznie mniej niż przekonujący.

Doug McIntyre jest pisarzem piłkarskim dla FOX Sports. Zanim dołączył do FOX Sports w 2021 roku, był pisarzem w ESPN i Yahoo Sports, a on pokrył Stany Zjednoczone mężczyzn i kobiet reprezentacji narodowych w wielu FIFA World Cups. Śledźcie go na Twitterze @ByDougMcIntyre.

Top stories from FOX Sports:

FOLLOW Podążaj za swoimi ulubionymi, aby spersonalizować swoje doświadczenia z FOX Sports

United States

Stany Zjednoczone

FIFA Men's World Cup

FIFA Men’s World Cup

CONCACAF Nations League

CONCACAF Nations League


UNITED STATES MEN trending


United States

Get more from United States Follow your favorites to get information about games, wiadomości i więcej