Rafiq uderza w ECB za skandal z rasizmem: Zostałem wygnany z kraju

Azeem Rafiq powiedział posłom, że nie otrzymał żadnego wsparcia ze strony England and Wales Cricket Board, odkąd po raz pierwszy dał dowody rasizmu, z którym spotkał się podczas pracy w Yorkshire County Cricket Club.

Były melonik pojawił się przed komisją selekcyjną ds. cyfryzacji, kultury, mediów i sportu (DCMS) we wtorek po raz pierwszy od listopada 2021 roku i powiedział, że został zmuszony do opuszczenia Wielkiej Brytanii z powodu nadużyć, których doświadczył.

Rafiq złożył mocne zeznania przed DCMS w listopadzie ubiegłego roku na temat swoich doświadczeń związanych z nadużyciami i zastraszaniem w Yorkshire, i ponownie przemówił przed komisją, szczegółowo opisując skutki zeszłorocznych zeznań.

„Nie czułem się w ogóle wspierany. W ciągu ostatnich kilku miesięcy otrzymałem całodobową ochronę, ale zostałem zmuszony do odejścia. Zapewnienie bezpieczeństwa było dobre przez cały czas, ale czasami nie było żadnej ochrony,” powiedział 31-latek.

  • Rafiq mówi, że świeże zarzuty są 'skoordynowaną kampanią kłamstw’

„Czułem, że nawet ECB było zaangażowane w przecieki i sadzenie historii o mnie. Moje informacje medyczne i dane zostały udostępnione. I have made that point to the new chair [Richard Thompson, appointed in August 2022].

„I have felt that when there has been any chance to discredit my experiences, I felt like even the ECB has tried to do that. Dla mnie nie sądzę, że chodzi o jednostki. The structural problems within cricket are a lot bigger.

„If I was to look at 13 months on from me opening my heart out, all that’s changed really is that me and my family have been driven out of the country. I to jest smutny element tego wszystkiego.”

Rafiq opowiedział o niektórych nadużyciach, które otrzymał, w tym o mężczyźnie defekującym przed domem jego rodziców.

Dodał: „Sposób, w jaki zostałem zaatakowany i wykorzystany, dlaczego miałbyś się odezwać? Mam trochę nadziei w nowym (ECB) przywództwie, ale to bardzo mało w tej chwili.”

„Cricket jest bardzo w zaprzeczeniu”

W czerwcu ECB oskarżyło kilka osób w związku z zarzutami Rafiqa o nadużycia, wraz z Yorkshire za jego obsługę tych zarzutów.

Jednak Komisja Dyscyplinarna Cricket musi jeszcze wysłuchać sprawy po sporze o to, czy powinna się ona odbyć publicznie czy prywatnie.

Podczas swojego ostatniego zeznania Rafiq, który przeprosił za historyczne antysemickie posty w mediach społecznościowych w zeszłym roku, był krytyczny wobec „krykietowego establishmentu”, który próbował zrobić „to o mnie i wiele z tego było po to, aby powstrzymać innych ludzi przed ujawnieniem się”.

Skrytykował również Yorkshire Post za serię artykułów, które jego zdaniem próbowały go zdyskredytować.

Former Essex County Cricket Club cricketer Jahid Ahmed and former Yorkshire County Cricket Club cricketer Azeem Rafiq in front of the Digital, Culture, Media and Sport Committee at the House of Commons, London, on the subject of racism in cricket. Picture date: Tuesday December 13, 2022.

Image: Jahid Ahmed również złożył zeznania we wtorek

„Zostałem zmuszony do odejścia, a jednym z powodów, dla których to się stało, było pismo Yorkshire Post” – powiedział.

„Byłbym skłonny usiąść z nimi [redaktorami Yorkshire Post], tak jak społeczność żydowska ma ze mną.”

Redaktor Yorkshire Post James Mitchinson powiedział w oświadczeniu: „Absolutnie odrzucam zarzuty postawione przez Azeema Rafiqa i George’a Dobella, że The Yorkshire Post umożliwił kulturę rasizmu w swoim raportowaniu o niepowodzeniach w Yorkshire County Cricket Club.

„The Yorkshire Post wielokrotnie przyznał się do rasizmu, którego doświadczył pan Rafiq i byliśmy skrupulatnie obiektywni, bezstronni i profesjonalni w naszym raportowaniu tej historii. Nasi czytelnicy nie mogliby oczekiwać od nas niczego innego.

„Wreszcie, pan Rafiq może być pewien, że The Yorkshire Post pozostaje zaangażowany w staranne redagowanie, słuchanie i opowiadanie wszystkich stron historii, które opisujemy z uczciwością, rzetelnością i bezstronnością.”

Były komentator Sky Sports David Lloyd przeprosił w zeszłym roku po tym, jak został wymieniony przez Rafiqa podczas jego zeznań w DCMS.

Lloyd następnie rozstał się ze Sky, a Rafiq był krytyczny wobec sposobu, w jaki sytuacja została załatwiona.

„Mówiłem o Davidzie Lloydzie tutaj w zeszłym roku, otrzymałem przeprosiny i rozmawialiśmy przez telefon. David chciał się upewnić, że był częścią rozwiązania.

„Sky Cricket pozbył się go i to była zła decyzja.”

Rafiq dodał, że myśli, że „krykiet jest bardzo zaprzeczony”, mówiąc, że dotychczasowa praca ECB czuje się „powierzchowna”.

W oświadczeniu, ECB powiedział: „Od czasu zeznań złożonych przez Azeema Rafiqa przed komisją selekcyjną rok temu, podjęto znaczące działania w całym krykiecie i poczyniono postępy w zwalczaniu dyskryminacji i uczynieniu sportu bardziej przyjaznym i integracyjnym. Jesteśmy jednak świadomi, że pozostaje jeszcze wiele do zrobienia.”

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby odtwarzacz wideo był bardziej dostępny

James Cole ze Sky Sports News przygląda się bliżej zeznaniom Azeema Rafiqa przed komisją selekcyjną DCMS, w których opisuje on walkę ECB z rasizmem jako „powierzchowną”.

Były all-rounder z Essex County Jahid Ahmed również pojawił się przed DCMS i powiedział, że nie otrzymał żadnego wsparcia od hrabstwa od czasu wypowiedzenia się.

Ujawnił, że kiedy był w Essex, gracze używali rasowych obelg. Dodał, że inni azjatyccy członkowie drużyny doradzili mu, aby zignorował te komentarze, ale czuł, że musi się wypowiedzieć, „aby wesprzeć Azeema”.

Essex odpowiedziało w oświadczeniu, odnosząc się do trwającego niezależnego dochodzenia i raportu Katharine Newton KC na temat historycznych zarzutów rasizmu w klubie.

Podziękowali Ahmedowi za jego własny wkład w raport, który jest bliski ukończenia, i stwierdzili, że „zamierzają opublikować go w możliwie najpełniejszym zakresie”.

’I don’t know how Azeem gets the strength to carry on’

YCCC’s chair Lord Kamlesh Patel also spoke to the select committee, and he accused the ECB of failing to support him when he faced criticism over the reforms at the county club.

Lord Patel został mianowany na przewodniczącego Yorkshire w listopadzie 2021 roku po tym, jak hrabstwo zostało pozbawione praw do organizacji międzynarodowych meczów w związku z zarzutami o rasizm.

Miał za zadanie wdrożyć reformy na Headingley, ale powiedział komisji, że czuł się pozostawiony samemu sobie, aby poradzić sobie z tym przez ECB.

Lord Patel of Bradford, Chair, Yorkshire County Cricket Club, answering questions via video link in front of the Digital, Culture, Media and Sport Committee at the House of Commons, London, on the subject of racism in cricket. Picture date: Tuesday December 13, 2022.

Image: Przewodniczący YCCC lord Kamlesh Patel również skrytykował EBC

„Jeśli zostałem zaatakowany w prasie lub jeśli liderzy krykieta lub poprzedni liderzy krykieta dokonali bezpodstawnych oświadczeń, nic nie zostało zrobione”, powiedział Patel.

„Poprosiłem na piśmie, i mam e-mail po e-mailu, list po liście, mówiąc 'poprosiłeś mnie o to, zrobiłem to, proszę o wsparcie’ i nie mam odpowiedzi na żaden z tych listów i e-maili. Było to więc bardzo niepokojące.

„Cieszę się na nowe przywództwo Richarda Thompsona, kilka spotkań, które z nim odbyłem, było pozytywnych i mam wrażenie, że wszystko idzie do przodu, ale w ciągu ostatnich 12 miesięcy odpowiedź [na pytanie, czy czuł się wspierany przez EBC] musi brzmieć 'nie’.

„Gdybym był osobą, która nie była członkiem Izby Lordów i nie miała żadnego doświadczenia przywódczego, odszedłbyś.

„Nie wiem, skąd Azeem ma siłę, by kontynuować. You would just run. W oczach opinii publicznej, dostajemy flak, ale ten jest nieugięty. I to jest z obszaru, gdzie nie spodziewasz się tego – to jest sport, na litość boską.

„Osoby, które właśnie [dokonują] zgodnego ataku, nie sądzę, żeby ludzie zrozumieli, nie sądzę, żeby ECB to zrozumiało.”

Lord Patel podkreślił reformy, które zostały wdrożone w Yorkshire, w tym darmowe zestawy i coaching dla osób z niekorzystnych środowisk, dodając, że będzie to kosztować klub prawie 500 000 funtów.