Quick Wrap

Purdue dominowało przez większość meczu, ale Iowa odskoczyła w drugiej połowie na 6 punktów, zanim Braden Smith i Kotły odnieśli zwycięstwo 87-73.

Pierwsza połowa nie mogła być lepsza dla Purdue. Zatrzymali potężny atak Iowy na zaledwie 21 punktach, grali w swoim tempie, a Braden Smith wyglądał na drodze do rozegrania meczu kariery.

Ale atak Iowy wskoczył na Purdue w drugiej połowie, a presja wymusiła wystarczająco dużo zwrotów akcji, by było ciekawie. Ponad 20 punktów przewagi Purdue zmniejszyło się do jednocyfrowych w połowie drugiej połowy, ale Purdue było w stanie odpowiedzieć, aby przejść do 23-2 w sezonie.

Braden Smith zakończył mecz kariery. Zdobył nowe career-high 24 punkty, trafiając 4 z 5 rzutów za trzy, dodając 4 zbiórki i 5 asyst. Był niemal perfekcyjny w pierwszej połowie, organizując atak, przedostając się przez pressing i atakując przeciwko obronie skupionej na zatrzymaniu Zacha Edeya.

Caleb Furst nadal imponuje, dzieląc cztery minuty z Masonem Gillisem. W zaledwie 24 minuty akcji miał double-double, z 11 punktami i 10 zbiórkami, w tym 4 ofensywne. Miał kluczowy put back późno, aby utrzymać przewagę Purdue powyżej dziesięciu.

Mason Gillis kontynuował swoje gorące strzelanie w Mackey w pierwszej połowie. W jednym meczu ustanowił rekord największej liczby trójek w Mackey Arena, a w drugiej połowie trafił dwie trójki. Iowa miała w składzie pięciu graczy, którzy zdobyli średnio 10 punktów, ale to Purdue miało pięciu graczy, którzy zdobyli 10 lub więcej punktów. Caleb Furst, Mason Gillis, Fletcher Loyer, Zach Edey i Braden Smith zdobyli po 10 punktów. Zach Edey był podwajany i potrajany przez całą noc, ale wciąż zdobywał 14 punktów i 14 zbiórek. Jego obrona była kluczowa, zwłaszcza w pierwszej połowie, a on sam miał rekordową w sezonie liczbę 4 asyst.

Problemem Purdue w IU były live ball turn overs. Fletcher Loyer rozpoczął mecz od utraty kontroli nad piłką, a Iowa od razu zapłaciła mu za to, podając piłkę do Krisa Murraya, który wcześnie wyrównał i wyszedł na prowadzenie 2-0. Loyer odpowiedział na to, odbierając piłkę Zachowi Edeyowi i atakując w polu karnym. Loyer w podobnej akcji w następnym posiadaniu jechał w kierunku farby, a następnie zatrzymał się, przechodząc za plecami i dostając się do step back jumpera z mid-range, aby dać Purdue pierwsze prowadzenie w meczu, 4-2.

Wtedy Braden Smith przejął inicjatywę, trafiając trójkę z parkietu Zacha Edeya, kiedy Iowa poszła pod parawan. W następnej akcji blok Edey’a wymusił na drugim najlepszym w kraju ataku Iowy naruszenie 30 sekundowego czasu gry.

Smith trafił swoją drugą trójkę z podania Edey’a, co dało Purdue przewagę 10-2.

Filip Rebraca trafił mid range jumpera nad Zachiem Edey’em, co dało Iowa drugi kosz.

Smith dostał się do obrony Iowa, zawisł w powietrzu i podał do rogu do otwartego Loyera, co dało mu prowadzenie 13-4.

Obrót Iowa doprowadził do tego, że Braden Smith znalazł Caleba Fursta w transition na And-1 przeciwko Krisowi Murrayowi.

Furst nie trafił rzutu wolnego, ale Edey złapał piłkę i odłożył ją na bok, by wyjść na prowadzenie 17-4 po swoim pierwszym koszu.

Edey stracił piłkę w słupku przy obrocie, ale Mason Gillis był tam, by ją zebrać i zabrać do obręczy, gdzie skończył z lewej strony.

Connor McCaffery trafił pierwszą trójkę dla Iowa po ofensywnej zbiórce, która przedłużyła posiadanie piłki przez Hawkeyes.

Następnie Patrick McCaffery włączył się do zdobywania punktów, kończąc lob w transition lay upem, by wyciągnąć Iowa na prowadzenie 19-9.

Ostatnim razem, gdy Mason Gillis był w Mackey Arena, ustanowił nowy rekord w ilości trafionych trójek przez Boilermakera z 9 w drodze do 29 punktów. Po raz pierwszy w tym sezonie trafił swoją pierwszą trójkę zza łuku.

Tony Perkins odpowiedział dla Iowa, trafiając trudny do podważenia rzut zza łuku.

Purdue wyszło na 12 przerwę medialną z prowadzeniem 22-11.

Z Ethanem Mortonem i Zachiem Edeyem na ławce, Kris Murray mógł rozpocząć grę i mieć czyste pole do popisu w środku. W połowie pierwszej połowy, po błędzie Loyera w polu karnym, udało mu się trafić z bloku.

Trey Kaufman-Renn po raz pierwszy w tym meczu trafił rzut hakiem z prawego bloku, co dało mu prowadzenie 11:13.

Rebraca miał ofensywną zbiórkę dla Iowa i czysty powrót do gry, co dało mu prowadzenie 9:0.

David Jenkins Jr. odnalazł Masona Gillisa, a ten trafił swoją drugą trójkę w tym meczu, łapiąc i strzelając w ruchu, co dało Purdue prowadzenie 27-15.

Murray znów dostał wolne w środku i wsadem wyprowadził Iowę na prowadzenie 27-17.

Dla dwóch najlepszych ofensyw w kraju, trudno było o kosze pod koniec pierwszej połowy. Dla Purdue, dobre rzuty w środku nie przynosiły rezultatów, a gwizdek wydawał się być połykany po obu stronach. W momencie, gdy obie drużyny udawały się na przerwę do 4 minuty gry, Iowa została upomniana za 3 faule, a Purdue nie popełniło jeszcze żadnego.

Edey wciąż był w stanie zdobyć jeden rzut hakiem, który dał Purdue prowadzenie 29-17, ale podwojenie Edey’a na McCaffery’m doprowadziło do otwartego lay up’u dla rzadko używanego wielkiego człowieka, Josha Ogundele.

The high power offenses were in a dog fight, 29-19, with 3:50 left in the game after Purdue’s first foul led to the media timeout. Zach Edey został ukarany za faul w walce o zbiórkę.

Braden Smith trafił Iowa z ładnym wahaniem na dysku, aby dostać się aż do farby i wyciągnąć faul. Były to drugi i trzeci rzut wolny w meczu dla Purdue i świeżo upieczony obrońca wykonał oba.

Caleb Furst dołożył do tego lay up’a dla Purdue po tym jak po serii podań Iowa podwoiła Edey’a w słupku, gdzie Loyer znalazł Fursta w słupku i dał Purdue prowadzenie 33-19.

Rebraca wykonał floatera w następnym posiadaniu i podwyższył stan meczu na 33-21.

Caleb Furst trafił otwartą trójkę z rogu, dając Purdue prowadzenie 36-21.

Wtedy ofensywna zbiórka Fursta dała Purdue drugi rzut na zakończenie pierwszej połowy i Braden Smith był w stanie uzyskać wiszący floater, który przeszedł przez tylną deskę i wszedł na dysk, dając Purdue prowadzenie 38-21 na półmetku.

Iowa przyjechała do Mackey jako druga ofensywa w kraju. Nie wyglądali na takich w pierwszej połowie. W drugiej odsłonie wyszli na prowadzenie, narzucając tempo i próbując wciągnąć Purdue do gry.

Ahron Ulis złapał faul i trafił dwa rzuty wolne w pierwszym posiadaniu Iowy.

Ethan Morton podbił je rzutem z rogu, by zwiększyć przewagę Purdue do 41-23.

Wtedy Kris Murray ruszył, trafiając swojego pierwszego field goala, gdy bronił go Ethan Morton.

Braden Smith trafił swoją czwartą trójkę w meczu i wyszedł na prowadzenie 44-25.

Potem dodał jeszcze dwa rzuty wolne po trudnej akcji i trafił oba.

Murray prowadził i trafił lay up, by wrócić do 19 punktów.

Wtedy Braden Smith przełamał presję, pułapkę i ominął obronę Iowa, by zaliczyć lay up.

Murray trafił z mid-range jumpera po tym jak Morton upadł na kontakt między nimi.

Tony Perks trafił z powrotem lay upy w szybkim tempie, aby zmniejszyć przewagę do 48-33.

Braden Smith odpowiedział kolejnym lay upem, aby uzyskać 19 punktów w meczu.(Czwarta trójka Bradena Smitha dała Purdue prowadzenie 53-35, a świeżo upieczony koszykarz zanotował nowy career-high z 22 punktami i ponad 14 minutami gry.

Rzut z dystansu Iowa został wyrównany, kiedy Smith złapał zbiórkę na linii rzutów wolnych i znalazł Fursta, który rzucił dwuręczny wsad, dając Purdue prowadzenie 55-37.

Perkins był wolny, a Iowa zdobyła kolejny rzut z dystansu.

Następnie Fletcher Loyer trafił do obręczy, a jego rzut z dystansu był wyrównany.

Pierwsza połowa należała do Purdue, jeśli chodzi o punkty i tempo gry. Druga połowa szybko stała się gorącą aferą. Murray trafił kolejny rzut, a Loyer odpowiedział rzutem w tył. by z powrotem doprowadzić do 18 punktów dla Purdue. Rebraca wyrównał 59-43. Iowa przebiła swoją pierwszą połowę w pierwszych ośmiu minutach drugiej połowy.

Loyer zdobyłby kolejny punkt, jadąc w prawo, zatrzymując się, a następnie kończąc floaterem po szkle, jednocześnie łapiąc kontakt z Rebracą.

Rzut wolny Loyera sprawiłby, że byłoby 62-43 dla Purdue.

Patrick McCaffery trafiłby otwartą trójkę po podaniu Krisa Murraya.

Trey Kaufman-Renn znalazłby Ethana Mortona na ładnym podcięciu i dałby Purdue prowadzenie 64-46.

Ale mecz był rozgrywany w tempie Iowa i zaczęło to być widoczne.

Murray trafił rzut hakiem, a następnie Iowa zmusiła Purdue do 10 sekundowego naruszenia przepisów.

Braden Smith zakradłby się za Murray’a i ukradłby piłkę z pełnym impetem. Zmusił do tego obrońcę i podał piłkę do Davida Jenkinsa Jr.

Wtedy Iowa rozgrzała się do czerwoności. Kris Murray trafił trójkę z rogu po tym jak pump fake wysłał Mortona, który przeleciał obok niego.

Jenkins Jr. odpowiedział rzutem z wyskoku, a zegar czasu gry wygasł dla Purdue.

Payton Sandfort trafił trójkę, wchodząc z ławki i zmniejszył prowadzenie Purdue do 68-54.

Rebraca złapał faul i trafił w słupek, co zmniejszyło przewagę Purdue do 11 punktów.

Edey trafił dwa rzuty wolne, dzięki czemu Purdue wygrało 70-57.

Sandfort trafił swoją drugą trójkę w meczu i zmniejszył przewagę do 10 punktów.

Patrick McCaffery popełnił faul na Ethanie Mortonie i doprowadził do wyrównania. Iowa prowadziła już tylko 70-62 w siódmej minucie meczu. Obie drużyny wymieniły się kontrolowanymi stratami, gdy Iowa naciskała na Purdue, a Purdue wymusiło podróż do środka.

Rebraca trafił kolejny rzut z półdystansu, aby zmniejszyć przewagę Purdue do 70-64.

Edey trafił rzut hakiem w farbie, tylko jego 8. punkt w meczu, aby dać Purdue 8-punktowe prowadzenie.

Purdue wymusiło zatrzymanie i dostało go z powrotem do swojego wielkiego człowieka w środku. Edey ustawił się na prawym bloku, zszedł z parkietu i wsadził piłkę jedną ręką, dając Purdue prowadzenie 74-64 i sprawiając, że Mackey Arena wróciła do gry z rykiem, gdy wbiegł z powrotem na boisko, a do końca meczu pozostało nieco ponad 4 minuty. Iowa wróciła do podwajania Edeya, a Purdue wróciło do Bradena Smitha.

Smith wykonał pompkę i pojechał w lewo, zatrzymując się przy obręczy, a następnie wykonał rzut wolny i dał Purdue prowadzenie 76-64 na nieco ponad 3 minuty przed końcem.

Edey, który miał już cztery asysty, próbował znaleźć Mortona na ścięciu, ale rzut poszedł bardzo daleko, ale Caleb Furst był tam po kolejnej ofensywnej zbiórce i odłożył piłkę, aby przedłużyć prowadzenie Purdue do 78-64 na 4 minuty przed końcem.

Kris Murray objechał Edey’a i wylosował And-1 na lay upie i trafił rzut wolny, aby zmniejszyć przewagę do 78-67 z 2:17.

Dopiero w 1:54 meczu jedna z drużyn dostała bonus w postaci faulu Edey’a w post. Poszedł na linię 1 i 1.

Trafił oba i dał Purdue prowadzenie 80-67.

Mason Gillis wydawał się mieć zbiórkę w następnym posiadaniu Iowy po nietrafionym rzucie, ale została mu ona wyrwana z rąk i Patrick McCaferry trafił z niej.

Ale Fletcher Loyer trafił swoją drugą trójkę w meczu, aby prawdopodobnie przypieczętować to dla Purdue, dając Purdue prowadzenie 83-69 na nieco ponad minutę przed końcem.

Gillis uwolniłby się spod presji, aby zakończyć mecz lay-upem, dając Purdue prowadzenie 85-69 na mniej niż minutę przed końcem.